close
تبلیغات در اینترنت
مشاوره خانواده
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

همسرآزاری از بعدی دیگر

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
همسرآزاری از بعدی دیگر

یک روان‌شناس گفت: پژوهش‌ها نشان می‌دهد که از هر ۱۰ زن، پنج نفر و از هر ۱۰ مرد، سه نفر يا بيشتر مورد همسرآزاری قرار می‌گیرند.

یک روان‌شناس گفت: پژوهش‌ها نشان می‌دهد که از هر ۱۰ زن، پنج نفر و از هر ۱۰ مرد، سه نفر يا بيشتر مورد همسرآزاری قرار می‌گیرند.

کاظم سلامت در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: خشونت خانگی یا همسرآزاری شایع‌ترین شکل خشونت همراه با بیشترین احتمال تکرار است که معمولا کمترین میزان گزارش به پلیس را به دنبال دارد. متاسفانه این نوع از خشونت بیشترین عوارض اجتماعی، روانی و اجتماعی را به افراد وارد می‌کند و اکثر دولت مردان تلاش می‌کنند تا این آسیب اجتماعی را در سطوح مختلف کشف، پیشگیری و درمان کنند.این مدرس دانشگاه ادامه داد: به لحاظ مفهومی، همسر آزاری هر گونه رفتار خشن وابسته به جنسیت است که زمینه آسیب‌رسانی جسمی، جنسی و روانی نسبت به یک جنسیت را فراهم می‌کند. چنین رفتاری می‌تواند با تهدید، اجبار و سلب اختیار، به صورت آشکار یا پنهان انجام شود؛ در واقع خشونت از نوع همسر آزاری می‌تواند به اشکال خشونت جسمی (هل دادن، کتک زدن با دست یا وسایلی مثل کمربند، شکستگی، سوختگی) و خشونت جنسی (اجبار برای انجام اعمال خارج از عرف، بی‌اعتنایی) و خشونت روانی (رعب و وحشت، بهانه‌گیری و بددهنی، تهدید کردن، محرومیت، محدودیت، سوء ظن) نمود می‌یابد. 

ادامه در ادامه مطلب... 

توضیحات بیشتر / دانلود

بیشترین انگیزه خیانت همسران

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
بیشترین انگیزه خیانت همسران

اکثر مردم یا حتی بخشی از مسئولان ممکن است گمان کنند که بیشتر خیانت‌های زناشویی انگیزه جنسی دارد اما جالب اینجاست که بدانید طبق آمار کارشناسان فقط ٧ درصد از آن‌ها در این قاعده می‌گنجند. کارشناسان، ٥٤ درصد از دلایل نارضایتی زوج‌ها و طلاق عاطفی را در نکته‌ای ساده خلاصه کرده‌اند: قدرنشناسی.

گر سعی کنیم برخی موضوعات را به شکلی کارشناسانه نگاه کنیم، حساسیت‌ها نیز کمتر خواهد شد.
قدرنشناسی نکته‌ای است که در بدو امر ساده به نظر می‌رسد اما شکاف‌هایی ایجاد می‌کند که کم کم به حفره‌ای عمیق همچون طلاق عاطفی منتهی می‌شود. این جدایی ذهنی به‌تدریج رنگ واقعیت می‌گیرد و بالاخره یکی از زوجین موضوع طلاق را پیش می‌کشد. ضمن اینکه عده‌ای نیز گمان می‌کنند که مصداق خیانت تنها به خیانت‌های جنسی محدود می‌شود درحالی‌که مشاوران خانواده آن را به ٣ دسته طبقه‌بندی می‌کنند:

١- خیانت کلامی:
زن یا مرد به ‌صورت تلفنی یا اینترنتی با فردی غیرهمجنس گرم می‌گیرد و پایه‌های انحراف به این ترتیب چیده می‌شود.

٢- خیانت ذهنی:
عده‌ای در فکر و تخیلات‌شان مدام به شخصی دیگر می‌اندیشند و از آنجا که زاده ذهن‌شان است، آن فرد را شخصی ایده‌آل می‌پندارند. این زنگ خطری برای یک زندگی مشترک است چرا که شخص دایماً شریک زندگی‌اش را با فرد ذهنی مقایسه می‌کند و در ارتباط با همسرش به مشکل برمی‌خورد و رابطه سرد می‌شود.

٣- خیانت رفتاری:
منظور از خیانت رفتاری، ارتباط برقرار کردن با شخصی غیرهمجنس خارج از سیستم خانواده است.

قطعا در این نوشته کوتاه نمی‌توان تمام عوامل خیانت را بررسی کرد اما تمام مشاوران خانواده به یک نکته تأکید دارند. این سوال را از خود بپرسید که چقدر به حرف طرف مقابل گوش می‌دهید؟ هر چقدر ارتباط کلامی طرفین کمتر شود، احتمال طلاق عاطفی بیشتر خواهد بود.

زنان باید توجه داشته باشند، فیزیولوژی مرد به او اجازه نمی‌دهد در آن واحد چند کار را انجام بدهد. به‌ویژه وقتی همسرتان به خانه می‌آید، در حال حمل افکار بیرون خانه است. این زمان، زمان مناسبی برای صحبت کردن با او نیست.
بسیاری از زنان از این موضوع گلایه می‌کنند که همسر ما به حرف ما گوش نمی‌دهد و برای ما اهمیت قائل نیست. در حالی که اگر مرد در حال انجام کاری دیگر باشد، به لحاظ ساختار ذهنی خود نمی‌تواند حرف شما را گوش کند. بنابراین زمان صحبت کردن با مرد باید زمان فراغت او باشد.

نکته‌ای هم که مردان به آن توجه نمی‌کنند دوباره موضوعی است مرتبط با فیزیولوژی زنان. بخش عمده‌ای از ابراز احساسات همسرتان از طریق هم‌کلامی مرتفع می‌شود. متأسفانه مرد خانه تنها بدون اینکه به همسرش نگاه کند، سر تکان می‌دهد و منتظر است تا حرفش تمام شود و پی کارش برود، در حالی که هم‌کلامی، شنیدن مکانیکی کلام از سوی مرد نیست بلکه گوش سپردن به زن است. زنان در بسیاری موارد حتی راه حل نمی‌خواهند. فقط از همسر خود تقاضا دارند تا به آن‌ها توجه کند و درست و مؤثر به حرف‌شان گوش بسپارد.
مهارت «گوش دادن» و «گوش سپردن» متأسفانه بین ما ایرانی‌ها جایی ندارد. ما استاد حرف زدن‌ایم؛ آدم‌هایی شده‌ایم که خودخواهانه فقط حرف می‌زنیم و حاضر نیستیم دقایقی را برای گوش دادن صرف کنیم. همین امروز به رفتار خود دقت کنید!

اگر توانستید بین صحبت‌های کسی دیگر اظهار نظر نکنید، راه حل ندهید، بین کلامش ندوید یا او را بی‌وقفه قضاوت نکنید! اگر توانستیم... 

 

مرز میان پنهانکاری و حفظ حریم شخصی در زندگی زناشویی کجاست؟

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
مرز میان پنهانکاری و حفظ حریم شخصی در زندگی زناشویی کجاست؟

مرز میان پنهانکاری و حفظ حریم شخصی کجاست؟ این پرسش مهمی است که باید پاسخ آن را بدانید در غیر این‌ صورت هیچ بعید نیست که در رابطه عاطفی خود دچار مشکل شوید. درک این تفاوت برای ایجاد و ادامه یک رابطه سالم و معنادار بسیار مهم است و ارزش آن را وقتی که وارد این تجربه می‌شوید می‌فهمید.

یکی از چالش‌های مهم شما در رابطه همواره این خواهد بود که آیا به این دلیل که در یک رابطه عاطفی مشترک قرار دارم باید همه چیز را بگویم؟ افراد بسیاری مرز بین حریم خصوصی و پنهانکاری را نمی‌دانند، زیرا به آنها آموزش داده نشده رابطه به چه چیزهایی احتیاج دارد و چه‌ چیزهایی را باید حفظ کنند و گفتنی‌های یک رابطه چیست؟ علاوه براین تشخیص اینکه شما یا شریک زندگی‌تان چه‌ چیزی را از هم پنهان می‌کنید و چه‌ چیزی را متعلق به حریم خودتان می‌دانید ممکن است کمی گیج‌کننده باشد.

فرق آدم پنهانکار با دیگران چیست؟
فرد پنهانکار تمایل دارد حقایق را از دسترس دور نگه‌ دارد و کسی را وارد حریم خود نمی‌کند. پنهان‌ کاری یعنی دور نگه‌ داشتن دیگران از حقیقتی به خاطر ترس و نگرانی. آدم پنهانکار از تأثیر بیان و نشان دادن حقیقت بر دیگران می‌ترسد. او همیشه نگران است که اگر حقیقتی را بگوید آسیبی جسمی یا روحی به دیگران یا به خودش وارد شود و رابطه را با بیان واقعیت خراب کند.

ترس دلیلی برای پنهانکاری
خیلی وقت‌ها افراد به خاطر ترس و نگرانی چیزی را از دیگران پنهان می‌کنند. وقتی واکنش‌ها را نمی‌شناسید دچار نگرانی می‌شوید. به‌ همین دلیل ممکن است به همسرتان نگویید چقدر خرج کرده‌اید یا وقتی با دوستانتان خوش می‌گذراندید به او بگویید سرکار بوده‌اید. علاوه بر این ممکن است شما نگران تأثیر بیان حقیقت به خاطر خودتان، یا واکنش همسرتان یا تأثیرات جانبی آن روی رابطه باشید. خیانت، مصرف مواد مخدر یا الکل، عادت‌های جنسی خاص، علاقه‌های جنسی متفاوت چیزهایی هستند که اگر فاش شوند می‌توانند تأثیری منفی روی رابطه‌تان داشته باشند. همسرتان را دوست دارید اما گرفتار یکی از این مسائل هستید و اگر راستش را بگویید همه چیز را از دست می‌دهید پس تا آنجا که می‌توانید مخفی کاری می‌کنید.

حریم خصوصی چیزی است که شما را از دیگران جدا می‌کند. مسائل خصوصی رفتارها، باورها و دیدگاه‌های خاص شما و حریم جسمی و جنسی شماست. رویاها، فانتزی‌ها و خیالات شما، احساسات شما آن‌گونه که دنیا را درک می‌کنید و باورهای معنوی‌تان حریم شخصی هستند.

حریم خصوصی، فضای شخصی است، فرصت و امکانی است که شما را از دیگران جدا می‌کند و به شما امنیت روانی می‌دهد. کسی نباید به بهانه همراهی و همبستری با شما حریم‌ها را از بین ببرد. اگر کسی محدودیت‌های روحی، روانی و جسمی شما را رعایت نکند او متجاوز است و شما مورد آزار و خشونت قرار گرفته‌اید.

حریم خصوصی ابزاری برای حفظ هویت شماست نه ابزاری برای پنهانکاری. برای سلامت روانی خودتان باید به کمک «خودتان» و بدون فشارهای بیرونی هویت‌تان را حفظ کنید. حریم خصوصی ایستادن میان خود و فشارها و نیروهای بیرونی است. حالا یک بار دیگر از خودتان بپرسید آیا کاری که می‌کنید برای حفظ حریم خصوصی‌تان است یا پنهانکاری است؟ 

 

دعا میکنم زنش منو ببخشه

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 15 آبان 1393
 • موضوعات : مشاوره خانواده ,
 • بازدید : 262 مشاهده
یک سال پیش بود تازه از یه مسافرت كاری برگشته بودم پاییز بود یكی از همكارای بیرون شركت مون برای یه مسئله كاری بهم زنگ زد و این شد آغاز آشنایی ما .بهش گفتم من تحمل تنهایی رو ندارم ،طاقت اینكه بگی خسته شدم حوصله ندارم .اون نگاهم میكرد میخندید و میگفت تو تمام زندگی منی تو عروسك فرنگی منی .گفتم: بدون تو میمیرم. گفتم :اگه نباشی كنارم نمیخوام زنده بمونم .بهم میگفت: من مرده باشم كه تو تنها بمونی،تنهایی تو اون موقع است.گریه نكن كه اشكات وقتی روی گونه هات میاد پایین منو دیونه میكنه.حرفهای قشنگی بود همیشه باهم بیرون بودیم تمام شهر برام خاطره بود هرجای شهر .تمام 5شنبه ها و جمعه ها

تا اینكه یه شب وقتی خونه مون پر مهمون بود تلفن زنگ زد مامانم گفت: عزیزم باتو كار دارن چند بار زنگ زدن تو نبودی

گوشی رو برداشتم یه خانم بود گفت : من همسرشم ما 2سال عقد كردیم الان هم 2ماه ازدواج كردیم .گفت :بگو اگه دوستش داری از زندگیش میرم بیرون میرم دیگه نمیام فقط به من بگو .

منم در حالی که این طرف خط گریه میكردم بهش گفتم :خانم من همسرتونو نمیشناسم تلفن همسرتونو همینجوری گرفتم دیدم صداش قشنگه خوشم اومد برای همین باهاش حرف زدم ایشون گفتن كه من مزاحمشون نشم اما من بازم زنگ زدم حالا كه شما تلفن زدین ازتون معذرت میخوام مطمئن باشین دیگه زنگ نمیزنم

اینو گفتم و گوشی رو گذاشتم و شروع كردم به گریه كردن ، داشتم دیونه میشدم ، آخه قرار گذاشته بودیم بیاد خواستگاری باورم نمیشد عشقم ، تمام زندگیم ، بامن این كار رو كرده باشه من كه همه زندگیمو تو نگاه اون میدم دوست داشتم بمیرم تا صبح گریه كردم زار زدم

صبح وقتی تلفن زد جریان رو بهش گفتم .ساكت شد ،حرفی نزد ازش خداحافظی كردم گفتم: حقم این نبود، تو به من قول دادی همیشه به من راست بگی

بعد یك سال روز تولدم زنگ زد.گفت :بد كردم منو ببخش من دوستت دارم به خدا گفتم : دعا میكنم خوشبخت بشی اما چرا؟ چطور دلت اومد؟ من كه در حقت بدی نكرده بودم.

حالاتنهام ،تنهای تنها. تمام شهر برام خاطره هست به هرجا نگاه میكنم دلم میگیره شبا به یاد اون روزا گریه میكنم و از خدا میخوام كه زنش منو ببخشه.

خجالت از گفتن به خانواده

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
سوال

سلام

من ۲۰ سالمه و قصد دارم زودتر ازدواج کنم اما خجالت می کشم به خونواده ام بگم بهم بگید چه جوری می تونم این کار رو بکنم ؟

جواب
سلام
در این مورد راههای مختلفی وجود داره
۱ - انجام صحبتها یا کارهایی از جانب شما که بطور غیر مستقیم تمایل شما رو به ازدواج بفهمونه مثلا وقتی از ازدواج کسی صحبت می شه بگید خوش بحالشون و یا در مورد مهارتهای زندگی از والدین خصوصا مادر سوال کنید و بگید می خوام وقتی زندگی تشکیل دادم دچار مشکل نشم
۲ - به شوخی نظر خودتون رو بیان کنید مثلا وقتی مادرتون خسته شده به شوخی بگید اگه عروس داشتی میومد کمکت این قدر خسته نمی شدی
۳ - نظرتون رو از طریق دیگران به والدین بگید : مثل پدر بزرگ مادر بزرگ یا خواهر و برادر بزرگتر یا فامیل پدری و مادری یا دوستان پدر
اینو بدونید که والدین خصوصا مادرها تیزن و زود می فهمن که فرزندشون نظرش چیه به همین خاطر در انتقال نظرتون به اونا به راحتی می تونید با این نوع کارها قصدتون رو برای ازدواج به اونا بفهمونید
وقتی هم که یه خورده احساس کردید بو بردن که قصه چیه راحت تر و صریح تر می تونید حرفتون رو بزنید

موفق باشید

داشتن یک رابطه شاد و خوب کار سختی نیست! خبر بهتر برای زوج های خوشبخت این است که اگر در یک رابطه موفق باشید، چه ازدواج کرده باشید چه نکرده باشید، می توانید با ایجاد چند رفتار جدید و تغییرات کوچک در رابطه تان آن را برای همیشه همانطور حفظ کنید یا حتی آنرا بهتر هم بکنید. بااینکه خیلی متخصصین می گویند باید روی درست کردن اشکالات رابطه متمرکز شوید، تحقیق من ثابت کرد که اضافه کردن رفتارهای مثبت به رابطه تاثیر بسیار بیشتر بر خوشنودی زوج ها دارد. در زیر به 10 راه برای عمیق تر کردن رابطه تان برای خوشنودی و رضایت بیشتر اشاره می کنیم.

1. خاص بودن طرف مقابلتان را قبول کنید.

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره خانواده...حریم خصوصی لطفا وارد نشوید

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

21.jpg

مدام توی اتاقش سرك می‌كشند، مدام كیف مدرسه‌اش را زیر و رو می‌كنند، جیب لباس‌هایش را كه نگو؛ همیشه آنها را وارسی می‌كنند، كشوی میز تحریر، لای دفترچه‌ها، كیف پول حتی زیر قالیچه اتاقش هم در امان نمانده‌اند.
وقتی او هست، كسی جرات این كارها را ندارد، چون همه می‌دانند اگر بفهمد پدر و مادر همه دار و ندارش را بازرسی می‌كنند، كفرش بالا می‌آید و عصبی می‌شود. برای همین با احتیاط به زیر و بم اتاق او ناخنك می‌زنند تا شاید مدركی پیدا كنند كه بگوید پسرشان كار اشتباهی كرده است.

توضیحات بیشتر / دانلود

خانواده و کارآفرینی...

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
کارآفرینی مفهومی است که همراه با خلقت بشر وجود داشته است . مروری برادبیات کارآفرینی نشان می دهد که مفهوم کارآفرینی برای اولین بار توسط اقتصاددانان مطرح شد. سپس با توجه به اهمیت ونقش کارآفرینی در شکل گیری تحولات اقتصادی در جوامع ، دانشمندان علوم اجتماعی نیز به بررسی ویژگیهای فردی واجتماعی کارآفرینان پرداختند .
خانواده ، کانونی است که در شکل گیری این ویژگیها ، می تواند نقش حیاتی ایفا کند .در جوامع سنتی که مردان نقش "نان آوری" وزنان نقش "خانه داری وتربیت فرزندان " را برعهده داشتند، انتقال ایده کسب وکار بیشتر از طرف مرد صورت می گرفت ؛ ساختار جدید خانواده در جامعه امروز وبه تبع آن خروج زن از خانه ، ظهور جلوه های تازه ای از بروز خلاقیت ونوآوری را در هر دوجنس زن ومرد باعث شد.بدنبال این تغییر نگرش ؛ شیوه تولید ، سبک زندگی ونقش های والدین در درون خانواده نیز دچار دگرگونی شد .به شکلی که هرکدام از والدین با رفتار خود می توانند در رشد اعتماد به نفس ، خلق ایده های جدید در خانواده وتعیین مسیر شغلی فرزندان ، نقش های اساسی را ایفاء کنند. اگر خانواده را از دیدگاه نهادی مورد بررسی قرار دهیم به این نتیجه می رسیم که خانواده از نظر کمی وکیفی می تواند کانون اصلی اندیشه کاروتلاش وپرورش روحیه خلق ایده وکار در افراد باشد .تحقق این امر مستلزم توجه ویژه والدین به ابعاد وساحت های حیات فردی فرزند از هنگام تولد تا زمان تکوین شخصیت اوست . وقتی پدر یا مادر همچون الگویی تلاشگر ومؤثردر عرصه کاروتولید در جامعه ظاهر شوند ، کارکردهای مثبت ناشی از فعالیت آنها فرزند را به سمت وسویی ترغیب می نماید می نماید تا ذهن خود را به صورتی منسجم وثمر بخش به ادامه شغل والدین ویا حرفه ای جدیدتر سوق دهد . برای چنین فردی دستیابی به منابع اقتصادی ناشی از کار وتسخیر فضاهای جدید،ارزش تلقی می شود.چنین طرز تلقی ازدنیای پیرامون ، ذهن فرد را نسبت به خلق ایده ای نو واستقلال اقتصادی وکسب موفقیت ، دگرگون می سازد . در این مرحله ، نوجوان یا جوان ایده کاری خود را با خانواده در میان می گذارد چه بسا بتواند از تجربیات ورهنمود های والدین واحتمالاً  حمایت مالی واجتماعی آنها بهره مند شود .اینجاست که معیارها وارزشهای خانواده برای فرزند ملاک عمل وچراغ راه او در مسیر کاروتلاش واقع می شود .وظیفه اصلی والدین در چنین شرایطی تشریح ابعاد گسترده فعالیت اقتصادی به عنوان ارزش بنیادی برای فرزند وهدایت او در مسیر مطلوب ، آغاز توأم با موفقیت را در راه اندازی کسب وکار به همراه خواهد داشت . میزان تحصیلات ، نوع شغل والدین ، ساخت خانواده ، روابط خانوادگی (خصوصاً رابطه والدین با فرزندان ) ، درآمد خانواده ومیزان برخورداری از امکانات رفاهی در شکل گیری "فرهنگ کار"در خانواده می تواند تأثیر داشته باشد . انسانهای متفاوت ، توانمندیهای متفاوتی دارندکه اگر از همان دوران نوجوانی در مسیر مشخص هدایت شوند ، می توانند با خلق ایده های جدید خود ، تغییر درروند تولید وبالطبع تغییر در فرایند تکنولوژی را آسان کنند.

مراحل توسعه کارآفرینی توسط خانواده

1- مراحل نهادینه کردن "فرهنگ کارآفرینی " :

توضیحات بیشتر / دانلود