درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

احترام در نزدیک ترین ارتباط...

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : سه شنبه 5 مهر 1390
 
همسر

یكی از مسائلی كه با رعایت آن می‌توان كانون گرم خانواده را حفظ كرد احترام گذاشتن است. وقتی احترام گذاشتن یكی از اركان زندگی باشد خیلی از اتفاق‌ها نمی‌افتد مثلا وقتی احترام هست دیگر توهین وجود ندارد، وقتی احترام هست دلخوری كمتری پیش می‌آید و زن و شوهر به هم نزدیك‌تر و علاقمندتر می‌شوند و... گاهی زن و شوهر‌ها فكر می‌كنند كه قرار نیست همدیگر را دوباره ببینند و گاهی در میان جر و بحث‌های زناشویی به هم بی‌احترامی می‌كنند و نمی‌دانند كه این كار تنها باعث دوری و كمرنگ شدن علاقه همسرانشان به آنها می‌شود. نكته جالب این است كه احترام یا در همه ابعاد وجود دارد یا در هیچ ابعادی نیست. مثلا فردی كه نمی‌تواند به خود احترام بگذارد نمی‌تواند به شما نیز احترام بگذارد یا فردی كه به خانواده خود بی‌احترامی می‌كند به خانواده شما نیز بی‌احترامی خواهد كرد. حال برای این‌كه بتوانیم ابعاد احترام‌گذاشتن را بشناسیم به توضیح هركدام از آنها می‌پردازیم.

احترام به خود

احترام گذاشتن به طور كلی به معنی حفظ حریم است و وقتی صحبت از احترام به خود است یعنی فرد حریم خود را نگه می‌دارد. همان‌طور كه گفتیم تا كسی نتواند به خود احترام بگذارد دیگران را نیز نمی‌تواند محترم شمارد. برای این‌كه بتوانید احترام به خود را بخوبی درك كنید بعضی از مظاهر احترام به خود را می‌شماریم:

1 ــ ظاهری متناسب دارد: كسی كه به خود احترام می‌گذارد فردی در ظاهر مرتب و تمیز است و به سلامت خود اهمیت می‌دهد. مثلا سیگار نمی‌كشد، پرخوری نمی‌كند، ورزش می‌كند، مراقب سلامتی خود است و... .

2 ــ در كلام با دقت است: كسی كه به خود احترام می‌گذارد هر حرفی را نمی‌زند و به قولی بددهن نیست. دروغگو نیست و خلاصه در كل حرف بیجا نمی‌زند و زیاد شوخی نمی‌كند تا به دیگران اجازه بی‌احترامی به خود را ندهد.

3 ــ به روح و روان خود اهمیت می‌دهد: غیر از جسمش از روحش هم مراقبت می‌كند. با آموختن و هنر و با پرداختن به معنویات روانش را تغذیه می‌كند تا فردی تك بعدی نباشد.

4 ــ فردی رو به پیشرفت است: هر وقت او را ببینید چیز جدیدی برای گفتن یا كار جدیدی برای انجام دادن دارد. در حال آموختن است و روز به روز به اطلاعاتش اضافه می‌كند و اهل كتاب است و در حال پیشرفتی همه‌جانبه است نه تنها در یك بعد.

5 ــ فردی مفید برای خود است: می‌تواند بخوبی به خودش در بحران‌ها كمك كند و خود را از بحران‌ها نجات دهد و كمتر پیش می‌آید به كمك دیگران احتیاج پیدا كند و به خود متكی است.

6 ــ انسان‌های خوبی دور و برش هستند: دوستان خوبی را برای مراوده انتخاب می‌كند و با انسان‌هایی معاشرت دارد كه از آنها یاد بگیرد نه انسان‌هایی كه تنها باعث گمراه شدنش می‌شوند. احترام به خود مصداق‌های دیگری هم دارد.

كسی كه به خود احترام می‌گذارد تمام انتظارات خودش را از خویش برآورده می‌كند و نزد دیگران نیز محترم است و با روشی كه در رفتار، كردار و گفتار پیش می‌گیرد به كسی اجازه نمی‌دهد كه به او بی‌احترامی كند.

ادامه ی مطلب...
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید