close
تبلیغات در اینترنت
ازدواج جوانان
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

این حرفتون آدمو می ترسونه

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 04 فروردين 1394
 • موضوعات : ازدواج جوانان ,
 • بازدید : 182 مشاهده
سلام

من از همه حرفهای شما مخصوصا این مطلبِ آخرى برداشت كردم كه مردها فقط به ظاهر زنها توجه دارن و فقط ظاهر واسشونمهمه، این حرفتون آدمو می ترسونه و فكر كنم بهتره هیچوقت ازدواج نكنیم چون با اینكه خانم هابراى بدست آوردن دل مردها سعى میكنن ظاهرشونبهتر باشه اما به نظرم دوست داشتن از روى ظاهر درست نیست چون این دوست داشتن از روى هوسه و پایدار نیست و به درد زندگى نمى خوره و فقط به درد دوستى می خوره به همین خاطر از حرفتونخیلى خیلى ترسیدم و عصبى شدم البتهفكر نمى كنم قدرت درك هوسِ مرد خوب رو داشته باشم اما اگه یه روز تجربه اش كنم نمیدونم چه به روز زندگیم میاد كسى كه منو مى خواهد باید خودم و اخلاقمواسش مهم باشه نه اینكه منو به خاطر ظاهرم بخواد البته نمی گم به طبیعت مردها باید بى توجه بود اما قیافه در هر صورت عادى میشه چه واسه زن چه مردجواب :
توضیحات بیشتر / دانلود

ازدواج و خانواده...خوب و بد ازدواج‌های خویش پیوندی (فامیلی )

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : دوشنبه 31 تير 1392
 • موضوعات : ازدواج جوانان ,
 • بازدید : 294 مشاهده

قدیم‌ها، اولین گزینه‌ای که خانواده به فرزند خود برای ازدواج معرفی می‌کرد حتما یکی از خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌های پدر و مادر خانواده بود. حرفشان هم پر بی راه نبود، "چه کسی بهتر از بچه‌های خواهر و برادرمان که هم شناخته شده هستند و هم حیف است چنین کسی برود با غربیه ازدواج کند".
آنها پیشنهاد می‌دادند و جوان را آزاد می‌گذاشتند که پاسخ مثبت یا منفی بدهند اما چه کسی جرات داشت که بگوید نه!
بحث ازدواج های فامیلی (ازدواج پسرعمو-دخترعمو و امثال آن) و تاثیر آن بر اختلالات ژنتیکی یکی از متداولترین بحث ها و تیتر روزنامه های مختلف است.
با این همه ازدواج‌های فامیلی هنوز هم در جامعه رواج دارد و گاه علیرغم مخالفت خانواده، این ازدواج با درخواست و اصرار خود فرزندان انجام می‌شود.
خیلی ها این ازدواج های نسبی را ممنوع کرده اند اما خیلی های دیگر عقیده دارند بهترین راهکار انجام آزمایشات ژنتیکی قبل از ازدواج است.
بیش از بیلیون ها انسان در سراسر جهان در مناطقی زندگی می کنند که 20 تا 50 درصد از ازدواج های آن نسبی هستند. اینها ازدواج هایی هستند که برای هر فرد از خود فامیل همسری برگزیده می شود


.
توضیحات بیشتر / دانلود

ازدواج و خانواده...چهره واقعی همسرتان را ببینید

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
در میان تمام کسانی که به سن ازدواج رسیده اند و دغدغه زندگی مشترک دارند یک سوال مشترک است: چطور می توانم سر از واقعیت طرف مقابل درآورم و شخصیت واقعی او را بدون نقاب ببینم؟ سوالی که خیلی ها معتقدند بی جواب است و تا وقتی وارد زندگی نشوند، نمی توانند چهره بی نقاب همسرشان را ببینند. این البته نظریه اشتباهی نیست اما صد در صد هم نمی توان آن را تایید کرد.
شما شاید بعد از ده ها سال زندگی با همسرتان باز هم نتوانید واقعیت وجود او را به طور کامل بشناسید اما به هر حال می توانید قبل از ازدواج برخی از رفتارهای مهم و کلیدی او را تشخیص دهید و غربال کنید.
حواس جمع باشید
در طول دوران خواستگاری، آشنایی، نامزدی و عقد، شش دانگ حواستان را جمع کنید تا تناقض های رفتاری و گفتاری همسرتان را درک کنید. البته بگذارید همین اول کار تکلیف را روشن کنیم. منظور از درک تناقض ها این نیست که مثل یک بازپرس مو به موی حرکات او را زیر نظر داشته باشید و مدام او را سین جیم کنید. بلکه تنها هوشیار باشید و اگر تناقضی جدی در رفتار او دیدید، این تناقض را یک گوشه ذهنتان نگه دارید تا در صورت تکرار، درباره آن با صحبت کنید.
 شدیدا توصیه می کنیم که از تلنبار کردن هر تناقض رفتاری کوچک در ذهنتان خودداری کنید وگرنه ممکن است بدون انصاف و منطق، او را محکوم کنید. فراموش نکنید که آنچه از عملکرد همسرتان متوجه می شوید، ممکن است برداشت شما باشد نه واقعیت


!
توضیحات بیشتر / دانلود

ازدواج و خانواده...روانکاوی متأهلان

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 25 تير 1392
 • موضوعات : ازدواج جوانان ,
 • بازدید : 183 مشاهده

از قدیم و ندیم شنیده‌ایم که خداوند نجار نیست. اما در و تخته را خوب به هم جور می‌کند. تقریبا همه کسانی که ازدواج کرده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که اگر شناخت خوبی از شخصیت و خلق و خوی همسرشان داشته باشند زندگی موفق‌تری در پیش خواهند داشت در این مورد راهنمایی‌های زیادی وجود دارد که در این مقاله به بررسی یکی دو تا از آنها می‌پردازیم.

● شخصیت‌های وظیفه‌شناس
وظیفه‌شناس‌‌ها به اصول اخلاقی پای‌بند هستند و تا کارشان را درست و تمام انجام ندهند، آرام نمی‌گیرند. آنها به خانواده خود وفادارند و از مقامات مافوق اطاعت می‌کنند. کار زیاد، ویژگی بارز آنها است. وظیفه‌شناس‌‌ها موفقیت طلب هستند. هیچ پزشک، وکیل، دانشمند یا مقام اداری موفق بدون برخورداری از این ویژگی شخصیتی نمی‌تواند در کارش موفقیتی کسب کند.

● ۸ ویژگی وظیفه‌شناس‌ها
وظیفه‌شناس‌‌ها در مقایسه با سایرین از این هشت ویژگی بهره بیشتری دارند


:
توضیحات بیشتر / دانلود
خانواده به عنوان كوچكترين و مهمترين پايگاه اجتماعي رشد كودك، نقش مهمي در شكل‌گيري شخصيت افراد داشته و به عقيده متخصصان علوم اجتماعي، برنامه‌هايي كه از دوران قبل از بارداري و پس از آن تدوين و اجرا مي‌شود، بر چگونگي طي شدن اين روند مؤثر است.

سدی در برابر استرس های عاطفی
جديدترين تحقيقات نشان مي‌دهد، سلامت عاطفي و رواني مادر در دوران بارداري و شيردهي به طور مستقيم با سلامت جسم و روان جنين و نوزاد ارتباط دارد. از اين رو نقش پدر در فراهم كردن محيطي امن و آرام در خانواده مهم ارزيابي مي‌شود.
به عبارت ديگر پدر خانواده با حركت در مسيري كه مادر را به آرامش نزديك كرده و از استرس‌هاي عاطفي و محيطي مي‌رهاند، سلامت جسمي و روحي همسر و فرزندش را تضمين خواهد كرد. يكي از مهمترين زمان‌هايي كه حضور پدر در خانه اهميت بيشتري پيدا كرده و مادر بيش از هر زماني به كمك‌هاي فكري و رواني همسرش احتياج دارد، ماه‌هاي نخست پس از تولد نوزاد است


.
توضیحات بیشتر / دانلود
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه 19 تير 1392
 • موضوعات : ازدواج جوانان ,
 • بازدید : 229 مشاهده
ريشه در تعامل‌هاي بين فردي و الگو برداري‌هاي خودآگاه و ناخودآگاه، مستقيم يا غير مستقيم و مورد به مورد علت‌هاي آن با هم متفاوت هستند .
شايد از ديگاه جامعه شناختي بتوان آنها را كلي بررسي كرد اما از ديدگاه روانشناختي و بخصوص روانكاوي نمي‌توان اين گونه مورد ارزيابي قرار داد. تنها مي‌توان به دسته‌بندي هر چه ناقص آنها پرداخت و بهتر آنكه موشكافانه و ظيف به عمق علل آنها نگاه كرد.
يكي از اين پديده‌ها، مفهوم اختلاف دو نسل است. پسران و دختران با پدران و مادران، متفاوت و گاه متعارض هستند اختلاف فرهنگي، جهان بيني و شخصيتي فراوان دارند. آيا آن درست است يا نه؟ بهنجاري و آسيب‌شناسي رواني آ“ كجاست؟ چگونه مي‌توان با اين پديده كنار آمد تا سلامت رواني هر دو نسل و در نتيجه جامعه حفظ شود؟
در اين مقاله ابتدا نگاهي مختصر به سير رشد بهنجار انسان و به دنبال آن توضيح اينكه چگونه يك بهنجاري مي‌تواند به نابهنجاري تبديل شود، داريم و سپس سير آسيب‌شناسي روان انسان تا حدي كه در اين مقاله مي‌گنجد بررسي مي‌شود. براي اينكه خواننده بتواند ارتباط بهتري با اين نوشتار پيدا كند سعي شده از مثالهاي عيني و واقعي كه نويسنده در مسير كار خود بسيار با آنها روبرور بوده استفاده شود


.
توضیحات بیشتر / دانلود

ازدواج و خانواده...ازدواج خطرناك است اگر...

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : دوشنبه 17 تير 1392
 • موضوعات : ازدواج جوانان ,
 • بازدید : 186 مشاهده

شروع زندگي مشترک روزنه‌اي بر ارضاي نيازهاي زيستي، رواني و اجتماعي مي‌باشد. با اين حال، بنا به دلايل متعدد امروزه بسياري از ازدواج‌ها به طلاق منجر مي‌شوند.
انگيزه‌هاي افراد براي تشکيل زندگي مشترک، متعدد است. بعضي از اين انگيزه‌ها به دليل ناهمخواني با واقعيت‌هاي زندگي زناشويي محکوم به شکست مي‌شود. در اين مطلب سعي ما بر اين است تا به انگيزه‌هايي که احتمالاً به شکست در زندگي مشترک (يعني طلاق) منجر مي‌شود، نظري بيافکنيم.
۱. ازدواج به منزلة پاسخي به سنتهاي خانواده:
ازدواج در بسياري از خانواده‌ها به‌عنوان يک سنت محسوب مي‌شود. به‌ويژه، زمان ازدواج فرزندان در تعدادي از خانواده‌ها از قواعد خاصي تبعيت مي‌کند. مثلاً بعضي از والدين اعتقاد دارند که فرزندانشان در سنين پايين اقدام به تشکيل زندگي مشترک كنند. با توجه به مشکلات متعددي که در مسير يک زندگي مشترک وجود دارد، تبعيت از اين باورها مخاطراتي را براي فرزندان امروزي به دنبال خواهد داشت.
۲. ازدواج به منظور فرار از تنهايي:
انسان موجودي اجتماعي است و در وجود او تعامل با ديگران در ارضاي نيازهاي انساني سهم شايسته‌اي دارد. به همين خاطر، بسياري از افرادي که بنا به دلايل متعدد، تنها زندگي مي‌کنند و يا در عين حال که با خانوادة خود زندگي مي‌کنند، احساس تنهايي مي‌نمايند. گاهي براي کنار آمدن با اين خلاء احساسي، به فکر تشکيل زندگي مشترک مي‌افتند. به طور قطع ازدواج راهي به‌سوي تعامل، تبادل احساسات، همدلي و همدردي محسوب مي‌شود و اين فرآيند به ايجاد رضايت در انسان‌ها از زيستن باهم مي‌افزايد. اگر احساس تنهايي، ناشي از ضعف مهارت‌هاي اجتماعي فرد در تعامل با ديگران باشد و يا دلايل شخصيتي و ابتلاء فرد به اختلالات رواني سبب به وجود آمدن چنين حالتي در او شده باشد، در چنين شرايطي ازدواج راه‌حلّ مناسبي براي کنار آمدن با اين احساس نيست


.
توضیحات بیشتر / دانلود

ازدواج و خانواده...مادر و پدر باید کافی باشند نه کامل

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
ازدواج و خانواده...مادر و پدر باید کافی باشند نه کامل
 • تاریخ ارسال : یکشنبه 09 تير 1392
 • موضوعات : ازدواج جوانان ,
 • بازدید : 256 مشاهده
پریدم توی بغل مادرم و بوسیدمش و همچنان که او را در آغوش می‌فشردم، گفتم: «تو بهترین مامان دنیایی!» شاید این حس خوب که شما بهترین مادر دنیا را دارید، برای خودتان خیلی خوشایند و لذت‌بخش باشد اما شک نکنید که این حس خوب برای مادر و پدرتان خیلی خوشایندتر است...
همین که آنها می‌بینند تلاش‌هایشان نتیجه‌بخش بوده و شما از داشتن آنها و از بودن با آنها وحتی از موقعیت‌ کنونی خودتان رضایت دارید، خستگی و رنج سالیانشان را از تن به در می‌کند. پدر و مادر ایده‌آل بودن، آرزوی خیلی از والدین است ولی ایده‌آل بودن در دنیای پدر و مادرها چه معنایی دارد؟ اصلا چنین چیزی امکان‌پذیر هست یا نه؟ نظر کارشناسان «سلامت» را درباره این موضوع پرسیده‌ایم. داستان تلاش پدران یا مادرانی که می‌کوشند از همه نظر کامل باشند و شاید به همین دلیل، روابط دیگرشان مثلا رابطه با همسرشان، روابط حرفه‌ای‌شان و روابط اجتماعی‌شان را محدود می‌کنند. خلاصه، چگونه می‌توان پدر یا مادری کامل بود؟ دکتر محمدولی سهامی (فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودکان)، دکتر میترا حکیم شوشتری (فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودکان) و دکتر بدری‌السادات بهرامی (روان‌شناس و مشاور خانواده) نگاهی متفاوت به این مساله دارند.
● نظر روان‌شناستوضیحات بیشتر / دانلود

ازدواج و خانواده...وقتی به‌موقع نمی‌گوییم بله!

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
در کشور ما که هنجارهای دینی نزد عموم مردم از مطلوبیت خاصی برخوردار است و جوانان بخش غالب جمعیتی را تشکیل می‌دهند، این ارزیابی در حوزه اخلاق اجتماعی و روحیه جمعی نیز مطرح می‌شود و دامنه تاثیر سن ازدواج را به حوزه‌های رفتاری و فرهنگی هویتی نسل جوان می‌کشاند.
بررسی سن ازدواج جوانان ایرانی در چند دهه اخیر، روندی صعودی را نشان می‌دهد در حالی که سن ازدواج در سال ۱۳۵۴ حدود ۲۵ سالگی بود، پس از چند دهه افزایش (بجز سال ۱۳۶۵)‌ در سال‌های اخیر برای پسران به ۲۸ و دختران به ۲۴ رسیده است.
البته آمارهای متفاوتی در این باره ارائه می‌شود و طبق اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، سن ازدواج برای پسران ۲۹ و دختران ۲۸ است. این اعداد و ارقام هر چه که باشد، از بالا بودن نامعقول سن تاهل خبر می‌دهد که بالطبع از جنبه‌های مختلف و به صورت پردامنه به آسیب‌زایی در جامعه عرف‌پسند و هنجارطلب ما می‌پردازد. بررسی دلایل افزایش سن ازدواج و عوارض ناشی از آن که به‌مراتب گسترده‌ محسوب می‌شود و ارائه برخی راهکارهای احتمالی برای بهبود وضعیت، موضوع نوشتاری است که در ادامه می‌‌خوانید.
قرآن کریم بلوغ را سن ازدواج می‌داند و از آن با تعبیر بلوغ نکاح یاد می‌کند. روایات ائمه و تفاسیر مختلف نیز بر همین موضوع صحه می‌گذارند؛ به طوری که شیخ طوسی سن ازدواج را سن توانایی جنسی و رغبت به تاهل می‌داند. یعنی سن ازدواج، سن تمایل است و چنین برمی‌آید که در صورت نیاز اگر ترک آن موجب گناه ‌شود، ازدواج واجب می‌شود


.
توضیحات بیشتر / دانلود

چرا عشق ما هرروز کمرنگ تر میشود؟

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

برخلاف تصور خیلی ها که فکر می کنند عشق یکباره پیدا می شود و همیشه می ماند و یا حتی بیشتر می شود، ‌واقعیت این است که عشق ممکن است یک لحظه ایجاد شود، اما همانند بذری است و در صورتی باقی می ماند و رشد ‌می کند که در زمین مناسبی جای گیرد، آب و نور کافی به آن برسانیم؛ مرتب آفت کشی کنیم، به آن کود بدهیم و ‌مستمراً به آن رسیدگی نماییم.‌

● چگونه عشق به مرور کمرنگ می شود یا از بین می‌رود؟
ما عاشق ایده‌ آل‌ها و کمال‌ها می شویم و از نقصان ها می گریزیم. شاید تعجب کنید اگر بدانید معمولا انسان‌ها عاشق ‌یک موجود کامل و بدون نقص در ذهن خود می شوند و هنگامی که این تصویر ذهنی را منطبق با یک دختر یا یک پسردر ‌اطراف خود می‌کنند، به آن نام عشق می نهند. پس عشق به آن دختر آن وقتی رشد می یابد و قلب ما را به تپش وا ‌می دارد که او خود را منطبق با تصویر ذهنی ما ارائه دهد و هنگامی که به مرور او را متفاوت از ذهنیات خود ببینیم، ‌عشق ما رو به افول می رود.

اما اینکه تصویر ذهنی ما چگونه باید در بیرون شکل بگیرد و حفظ شود نیاز به تخصص و ‌منطق دارد، لذا عشق ما فوق عقل است، یعنی اینکه باید از مسیر عقلانی و منطقی گذر کند و بالاتر از تفکر خام ما ‌باشد، نه به عکس. پس اگر در زندگی به مرور دریافتیم همسرمان از زیر بار وظایف و مسئولیت‌های خود شانه ‌خالی می کند، لذت‌های خود را محور قرار می دهد وهنوز"من" بودن محور فکری اوست،‌ اینگونه می شود که کسالت ‌مزمن عشق رابه چشم خواهیم دید. از دیگر آفت‌هایی که ما به عشق می رسانیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد.‌

توضیحات بیشتر / دانلود