close
تبلیغات در اینترنت
مشاور کودک
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

لجبازی یک واکنش نامطلوب در بیان نیازهای کودکان است

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
لجبازی یک واکنش نامطلوب در بیان نیازهای کودکان است

یک روانشناس بالینی معتقد است:لجبازی یک رفتار و واکنش نامطلوب است که در آن فرد منظور، هدف و نیازش را به شیوه کَل کَل، خشم، قهر و به طور کلی به شیوه ناسالم، غیرطبیعی و غلط بیان می کند. در کودکانی که لجباز به شمار می آیند این لجبازی خود را به شکل بروز خشونت، کل کل کردن، ساز مخالف زدن، تکروی و حرف اول و آخر را زدن، آسیب به خود و دیگران و ناسزا گفتن، نشان می دهد.

لجبازی، کل کل کردن، حرف شنوی، مطیع و فرمانبردار، کنترل کردن، ایجاد ترس و وحشت و ده ها کلمه دیگر که هر روزه بارها در حال شنیدن آن ها هستیم. آیا تا به حال به طور عمیق جدا از مثبت یا منفی بودن این کلمات، به معنای آن ها فکر کرده اید؟ از نظر والدین لجبازی نقطه مقابل حرف شنوی است و والدین در پی این هستند که فرزندانی حرف شنو پرورش دهند و دائم در تربیت به آن ها می گویند مثل کودکی من باش. با فرض این که شما در کودکی حرف شنو بوده اید، آیا تا به حال به سوالات زیر فکر کرده اید؟من چه کارهایی انجام می دادم که فرد حرف شنویی قلمداد می شدم و به عبارتی جزوکودکان لجباز نبوده ام؟چه عوامل و شرایطی در حرف شنو شدن من موثر بوده اند؟ آیا این عوامل و شرایط اکنون در ارتباط با فرزندم نیز وجود دارد؟اگر این عوامل و شرایط وجود دارد، پس چرا کودکم حرف شنو نیست و لجباز است؟
در این زمینه گفتگوی ایسکانیوز با دکتر حمیرا ورمقانی روان شناس خدمات روان شناسی و مشاوره زندگی را بخوانید.

لجبازی در کودکان به چه معناست؟

ادامه در ادامه مطلب...

لجبازی یک رفتار و واکنش نامطلوب است که در آن فرد منظور، هدف و نیازش را به شیوه کل کل، خشم، قهر و به طور کلی به شیوه ناسالم، غیرطبیعی و غلط بیان می کند. در کودکانی که لجباز به شمار می آیند این لجبازی خود را به شکل بروز خشونت، کل کل کردن، ساز مخالف زدن، تکروی و حرف اول و آخر را زدن، آسیب به خود و دیگران و ناسزا گفتن، نشان می دهد.

چه دلایلی که با لجبازی کودکان در ارتباط است؟ 

توضیحات بیشتر / دانلود
اعتیاد به تلفن هوشمند برای کودکان به اندازه مواد مخدر خطرناک است

گروهی از کارشناسان در یک کنفرانس آموزشی در لندن هشدار دادند: مدت زمانی که کودکان در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند می‌تواند همچون مصرف مواد مخدر و الکلی برای آنان اعتیادآور باشد و باید تحت درمان قرار گیرند.

به گفته کارشناسان اغلب مواقع مدت زمانی که کودک صرف کار با وسایل الکترونیکی می‌کند به عنوان عاملی بالقوه در اعتیاد افراد نادیده گرفته می‌شود. زمانیکه از اعتیاد صحبت می‌شود افراد به دنبال مصرف مواد مخدر هستند اما اعتیاد الگویی رفتاری است که می‌تواند خود را به شیوه‌های متفاوتی نشان دهد.

کارشناسان انگلیسی همچنین اظهار داشتند اخیرا نگرانی‌ها در مورد تعداد افراد جوانی که از طریق وسایل الکترونیکی به محتویات نامناسب دسترسی دارند افزایش یافته است.

یکی از متخصصان ترک اعتیاد در انگلیس گفت: دو سوم مراجعه کنندگان من افراد ۱۶ تا ۲۰ ساله هستند که برای درمان اعتیاد مراجعه می‌کنند و این آمار طی ۱۰ سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، همچنین در مطالعه اخیر که با حضور بیش از ۱۵۰۰ معلم انجام گرفت دو سوم از آنان اظهار داشتند که می‌دانند دانش آموزان محتویات غیراخلاقی با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. علاوه بر این در سه سال گذشته بیش از ۲۰۰۰ کودک به دلیل جرائم مرتبط با تصاویر مبتذل به پلیس گزارش شده‌اند.

بخش مشاوره کودک...خطر تماشای زیاد تلویزیون در کودکان 2 ساله

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 5 مهر 1390
 • موضوعات : مشاور کودک ,
 • بازدید : 414 مشاهده

به گفته محققان دانشگاه مونترآل کانادا، تماشای زیاد تلویزیون در دوران کودکی ممکن است اثرات منفی‌ روی زندگی‌ فرد بگذارد.
 
ادامه مطلب

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کودک...سونوگرافی سه ‌بعدی پولتان را هدر می دهد

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 5 مهر 1390
 • موضوعات : مشاور کودک ,
 • بازدید : 520 مشاهده

وزارت بهداشت درباره ناشناخته بودن عوارض سونوگرافی‌ سه‌بعدی و امکان ایجاد خطر برای جنین هشدار داد

همیشه همین طور بوده است، یکی می‌گوید چای خیلی خیلی بد است، یکی اصرار می‌کند چای خیلی خیلی خوب است، یکی هشدار می‌دهد فلان دارو سرطان‌زاست، آن دیگری می‌گوید اتفاقا آن دارو از سکته‌های قلبی جلوگیری می‌کند و...

توضیحات بیشتر / دانلود
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 5 مهر 1390
 • موضوعات : مشاور کودک ,
 • بازدید : 424 مشاهده
 
۵۰ درصد والدین اصول تعلیم و تربیت را نمی دانند

تربیت و پرورش فرزندان یکی از اساسی ترین وظایف والدین است.تربیت در واقع عبارت است از فراهم آوردن زمینه ها و عوامل به فعلیت رساندن یا شکوفا ساختن استعدادهای شخص در جهت رشد و تکامل اختیاری او به سوی هدف های مطلوب. به این ترتیب فرد، نخستین گام ها را در خانواده بر می دارد و مفاهیم اولیه زندگی، آموزش ها، مجموعه عقاید، قوانین و ارزش ها را از خانواده فرا می گیرد. تربیت جسمانی، ذهنی، اخلاقی و دینی فرآیندی است دوسویه که باید اول آموخته و فراگرفته شود و سپس به فرزند آموزانده شود و با دقت و ظرافت خاصی انجام شود

توضیحات بیشتر / دانلود
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 5 مهر 1390
 • موضوعات : مشاور کودک ,
 • بازدید : 294 مشاهده
نمایندگان سلامت کشورها در سازمان جهانی بهداشت در جلسه اخیر خود بر لزوم محدود کردن تبلیغات خوردنی‌های بی‌ارزش و نوشابه‌ها به منظور کاهش مصرف کودکان تاکید کردند.

ادامه مطلب..............................................................................................................
توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کودک...پدران الگوی روابط فرزندان هستند

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 5 مهر 1390
 • موضوعات : مشاور کودک ,
 • بازدید : 381 مشاهده
 
کسی نمی‌تواند نقش پدر را در خانواده انکار کند. اما جالب است بدانید رابطه‌ای که پدر با فرزندانش برقرار می‌کند، پیش‌بینی‌کننده عمق روابط محبت‌آمیز و صمیمانه میان فرزندان و دوستانشان است.
توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کودک...قابلیت‌ های کودکان

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 5 مهر 1390
 • موضوعات : مشاور کودک ,
 • بازدید : 396 مشاهده
کودک در حدود 3 سالگی که تقریبا‌ سن آمادگی برای رفتن به مهد کودک است تغییراتی نسبت به قبل پیدا می‌کند.

در این دوران رشد جسمی‌و موتور حرکتی او کندتر شده، اما در عوض تغییرات و رشد عاطفی و احساسی و هوشی و اجتماعی او به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.

 

توضیحات بیشتر / دانلود
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 5 مهر 1390
 • موضوعات : مشاور کودک ,
 • بازدید : 357 مشاهده

 
کم‌کم ایام امتحانات آخر سال نزدیک می‌شود. همیشه وقتی به این ماه‌های سال می‌رسیم دغدغه و دلشوره پدر و مادرهایی که نگران آینده فرزندانشان هستند شروع شده و به فکر راهی برای کمک کردن به آنها می‌افتند. برخی با تحکم، امر به درس خواندن بیشتر می‌کنند، گروهی رفتاری محبت‌آمیز در پیش می‌گیرند، خانواده‌هایی هم از معلم خصوصی و کتاب و سی‌دی‌های آموزشی کمک می‌طلبند. همه این شیوه‌ها و راهکارها شاید در جای خودشان مناسب باشند، اما نکته‌ای مهم و ساده وجود دارد که نباید آن را نادیده گرفت.

کاری که نه فقط مختص روزهای پایانی سال، که در همه ماه‌های تحصیل می‌توان از آن استفاده کرد مشارکت والدین در درس و تحصیل بچه‌هاست؛ این برنامه کمک بزرگی است که هم فرزند خانواده از آن بهره خواهد برد و هم والدین. درست است، حتی والدین نیز در صورت همراهی با فرزندشان از مزایایی بهره خواهند برد.

محققان بر این عقیده هستند که همراهی و مشارکت والدین در امور درسی فرزندان اعتماد به نفس فرزند را افزایش می دهد و موفقیت‌های تحصیلی بیشتری را برای او در پی خواهد داشت.

همچنین شاید این شیوه برای بهبود رابطه والدین و فرزندان نیز مفید واقع شود و در دوره‌ای که خانواده‌ها کمتر فرصتی برای بودن در کنار یکدیگر دارند، درس و امتحان را بهانه‌ای برای بهبود روابط بدانند. اما محققان تنها فوایدی را که نصیب فرزندان می‌شود، بیان نکرده و مشارکت والدین را راهی برای درک بهتر آنها از امور و فرآیندهای کاری و درسی مدارس می‌دانند. آنها همچنین بر این باورند که همراهی والدین، دید صحیحی در مورد مدرسه فرزندشان به آنها خواهد داد.

پدر و مادری که وقت ندارند

شاید وقتی فواید این همراهی‌ها ذکر می‌شود، همه دوست داشته باشند که هم خودشان و هم فرزندانشان از این همه سود و منفعت بهره‌ای ببرند، اما به طور حتم راحت نخواهد بود که زمان و انرژی لازم برای این کار را پیدا کنیم. حتی وقتی در مدرسه جلسه‌ای برقرار است که باید والدین حضور پیدا کنند، برای برخی از والدین، این حضور، تجربه‌ای سخت و حتی ناخوشایند است. البته عده‌ای از والدین از آنجا که خودشان تجربه خوبی از دوران مدرسه ندارند، ترجیح می‌دهند که هر چه کمتر به این محیط بروند.

گروهی هم تمام ساعات روزشان را با مسائل کاری و نگهداری از فرزندان کوچک‌تر پر می‌کنند و دیگر زمانی برای این امور ـ از نظر آنها نه‌چندان مهم ـ باقی نمی‌ماند. اما همراهی و حمایت والدین در امر تحصیل فرزندان نکته‌ای است که نباید آن را نادیده گرفت.

استرس شب امتحان

استرس‌های ناشی از امتحان را نیز همه تجربه کرده‌ایم. بی‌خوابی‌های شب امتحان، بی‌اشتهایی، سردرد و نگرانی همه از علائم این نگرانی و استرس هستند. با این‌که همه ما از بزرگ و کوچک استرس را به شکل‌های گوناگون تجربه کرده و خواهیم کرد، اما شاید تحمل استرس قبل از امتحان برای بچه‌ها سخت‌تر و تحمل‌ناپذیرتر باشد.

‌یکی از دلایل ایجاد این استرس بروز شک و دودلی در مورد توانایی‌های خود فرد است. مخصوصاً زمانی که با سایر همکلاسی‌ها و همسالان مقایسه شوند. در این صورت است که اعتماد به‌نفس دانش‌آموز از بین رفته و نگرانی و ترس از نتیجه امتحان جای آن را می‌گیرد.

توضیحات بیشتر / دانلود