close
تبلیغات در اینترنت
زنگ تفریح و مطالب جالب
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

درمان روح و روان از كتاب ميجويي...

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
چرا همیشه در کتابفروشی‌ها مقابل قفسه‌های مربوط به کتاب‌های روان‌شناسی افراد زیادی تجمع می‌کنند؟ چرا همیشه و تقریبا در همه زمان‌ها، کتاب‌هایی با مباحثی چون شناخت خصوصیات شخصیتی افراد، راهکارهای کسب موفقیت‌های شغلی و اجتماعی، تقویت اعتماد به نفس، بهبود روابط زناشویی و زیر و بم‌های شناخت کودکان و نوجوانان طرفداران زیادی دارد؟ واقعیت آن است که کتاب‌های روان‌شناسی چون با موضوعات روز و مشکلات مردم سروکار دارد، معمولا طرفداران زیادی دارد. مردم تمایل دارند با مطالعه کتاب‌های روان‌شناسی اطلاعات خود را در زمینه‌های مختلف افزایش دهند، بنابراین این گونه کتاب‌ها همیشه طرفداران خاص خود را دارد. به بیان دیگر، نوع موضوعات مطرح‌شده و آمیختگی آن با مشکلات روحی ـ روانی، تربیتی، عاطفی، شخصیتی و زناشویی مردم در طیف‌های مختلف، به استقبال وسیع مردم از این کتاب‌ها منجر می‌شود، اما اثربخشی مطالعه این دسته از کتب نیز همیشه میسر نمی‌شود که دلایل آن در گفت‌وگوی جام‌جم با دکتر زهرا غلامی حیدرآبادی، روان‌شناس مورد بررسی قرار گرفته است.

اصولا رمز پرطرفدار بودن کتب روان‌شناسی در چیست؟

مردم در زندگی روزمره اجتماعی، شغلی، خانوادگی و عاطفی خود با مشکلات مختلفی سروکار دارند که این توانایی برایشان با کتاب‌های روان‌شناسی فراهم می‌شود تا اطلاعات کامل و جامعی، دست‌کم در مورد اختلال یا مشکلی که دارند، کسب کنند. به عنوان مثال، درک و بررسی مشکلاتی که ریشه جسمانی و پزشکی دارد برای افراد عادی شاید دشوار باشد، اما در مورد مسائلی مثل افسردگی و اضطراب مردم گرایش دارند اطلاعات کامل‌تری را از طریق این نوع کتاب‌ها به‌دست آورند.

پرطرفدارترین کتب در حوزه روان‌شناسی بیشتر چه موضوعاتی را در برمی‌گیرد؟

معمولا کتاب‌هایی با موضوعات مربوط به اعتماد به نفس، اضطراب، مـــــدیریت بر خود و توانایی مقابله با خجالت جزو پرفروش‌تــرین‌هاست. همچنین کتاب‌های خودشناسی و روان‌شناسی مثبت‌نگر نیز بسیار پرفروش است.

مطالعه این نوع کتاب‌های پرطرفدار تا چه حد می‌تواند در رفع مشکلات رفتاری، روحی و شخصیتی افراد موثر و راهگشا باشد؟

معمولا کتاب بتنهایی نمی‌تواند در همه موارد اثربخش باشد. البته گاهی روان‌شناس‌ها نیز برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه و البته مراجعه بیش از اندازه مراجعان و کاهش وابستگی آنها به درمانگر از تجویز کتاب استفاده می‌کنند، اما نکته اینجاست که این کتاب‌ها به شرطی می‌تواند اثربخش باشد که نتایج حاصل از خواندن آن از سوی درمانگر مورد بررسی قرار گیرد و اگر درمانگر، تکلیفی را به مراجعه‌کننده‌اش می‌دهد تا اجراکند یا در کتاب توصیه‌ها و تمرین‌هایی شده است، فرد باید آنها را واقعا انجام دهد.

اما در حوزه کار با کودکان، کتاب‌درمانی بسیار کارآمد و اثربخش است، زیرا کودک می‌تواند خود را در قالب داستان بهتر بشناسد و الگوبرداری‌های مــــفیدی داشته باشد.

در این حوزه تا چه اندازه و چگونه می‌توان کتاب خوب را از بد تشخیص داد، به بیان دیگر چه معیارهایی می‌تواند هنگام انتخاب کتاب موثر باشد؟

تشخیص کتاب خوب از بد کار ساده‌ای نیست، اما چندان دشوار هم نیست. زیرا چنانچه کتابی فقط تیتر و عنوان جذابی داشته باشد، اما در آن مطلب کاربردی و قابل فهمی وجود نداشته باشد توصیه نمی‌شود. ضمن این که خود فرد با مطالعه کتاب و بخصوص توجه به مقدمه اولیه و فهرست مطالب مندرج در کتاب خواهد فهمید کتاب کاربردی است یا خیر. از دیگر معیارها می‌توان به مواردی همچون نویسنده کتاب و حوزه تحصیلاتی وی، روان‌بودن مطلب، نشر تخصصی و البته مقدمه کتاب توجه داشت.

به تالیفی بودن کتب به عنوان یک امتیاز اشاره کردید. با توجه به این که اغلب این کتاب‌ها ترجمه است، این نکته به ناهمخوانی فرهنگی و اجتماعی موضوع با جامعه و ساختار فرهنگی و تربیتی ما منجر نمی‌شود؟

در واقع، مهم‌ترین مشکل ما در مورد کتاب‌درمانی همین موضوع است. زیرا بسیاری از کتب ترجمه بوده و با فرهنگ غنی ما همخوان نیست. بنابراین لازم است کتاب‌ها متناسب با فرهنگ هر جامعه به افراد توصیه و عرضه شود. به بیان دیگر می‌توان گفت کتب تالیفی غنی، اثربخشی بهتری را از خود نشان می‌دهد.

آیا هر شخصی در هر سطحی از مواجهه با مشکلات روحی ـ روانی و شخصیتی می‌تواند با خواندن این نوع کتاب‌ها به اثرات درست و عینی دست یابد؟

جالب است بدانید اثرات کتاب‌درمانی در موارد مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. حتی پژوهش‌هایی در زمینه بررسی تاثیرات کتاب‌درمانی در درمان افسردگی صورت گرفته و نتایج حاکی از اثربخش بودن کتاب‌درمانی در درمان و کاهش افسردگی و حتی ماندگاری آن بوده است، اما به افراد توصیه می‌شود فقط به کتاب اکتفا نکنند، زیرا سطح مشکل نیز بسیار مهم است. چنانچه مشکل عمیق باشد، کتاب نمی‌تواند به تنهایی راهی برای رهایی یافتن از مشکل باشد.

شما به‌عنوان یک روان‌شناس این کتاب‌ها را از نظر اثربخشی برای مردم چگونه ارزشــگذاری و طبقه‌بندی می‌کنید؟

این کتاب‌ها در مورد مسائل نه‌چندان جدی می‌تواند بسیار اثربخش باشد و کمکی برای رفع مشکلات بکند، اما لازم است روان‌شناس در انتخاب کتاب دقت کند و حتما خودش کتابی را که معرفی می‌کند خوانده باشد و صرفا به تیتر جذاب یک کتاب اکتفا نکند. البته همان‌گونه که گفتم کتاب‌درمانی برای کودکان بسیار اثربخش است.

چرا مطالعه این نوع کتاب‌ها را نمی‌توان جایگزین مشاوره کرد؟

مطالعه کتاب نمی‌تواند جایگزین مشاوره باشد، زیرا مخاطب کتاب فقط یک نفر یعنی خواننده کتاب است. به این ترتیب، بازخورد و واکنشی در قبال خواننده وجود ندارد. البته در اثربخشی مطالعه کتاب طی روند درمان و تسریع افزایش آگاهی شکی نیست، اما به تنهایی نمی‌توان کتاب را جایگزین دیدگاه تخصصی مشاوره و روان‌شناسی ساخت، زیرا بسیاری از افراد هستند که حتی علاقه‌ای به مطالعه ندارند یا خواندن کتاب را نیمه‌کاره رها می‌کنند.

روانشناسي...چه کسی می گوید که گرانی شده است؟

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید


چه كسی می گوید كه گرانی شده است؟


دوره ارزانیست


دل ربودن ارزان


دل شكستن ارزان


دوستی ارزان است


دشمنی ها ارزان


چه شرافت ارزان


تن عریان ارزان


آبرو قیمت یك تكه نان


و دروغ از همه چیز ارزان تر


قیمت عشق چقدر كم شده است


كمتر از آب روان


و چه تخفیف بزرگی خورده، قیمت هر انسان

روانشناسي...انسان ها

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
ماهمیشه این آدم‌ها هستیم. هزار حرف داریم برایشان. اما وقتی دربرابرشان قرار می‌گیریم قفل بر زبانمان می‌زنند. اختیار از ما سلب می‌شود.سکوت می‌کنیم و ...

دسته اول
آنانی که وقتی هستند هستند، وقتی که نیستند هم نیستند
عمدهآدم‌ها. حضورشان مبتنی به فیزیک است. تنها با لمس ابعاد جسمانی آن‌هاست کهقابل فهم می‌شوند. بنابراین اینان تنها هویت جسمی دارند.

دسته دوم
آنانی که وقتی هستند نیستند، وقتی که نیستند هم نیستند
مردگانیمتحرک در جهان. خود فروختگانی که هویت شان را به ازای چیزی فانیواگذاشته‌اند. بی‌شخصیت‌اند و بی‌اعتبار. هرگز به چشم نمی‌آیند. مرده وزنده‌شان یکی است.

دسته سوم
آنانی که وقتی هستند هستند، وقتی که نیستند هم هستند
آدم‌هایمعتبر و با شخصیت. کسانی که در بودنشان سرشار از حضورند و در نبودنشان همتاثیرشان را می‌گذارند. کسانی که همواره به خاطر ما می‌مانند. دوستشانداریم و برایشان ارزش و احترام قائلیم.

دسته چهارم
توضیحات بیشتر / دانلود

روانشناسي...هنوز هم میتوان

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
هنوز هم میتوان شروع کرد, هیچ وقت دیر نیست.

هنوز هم میتوان به قله های افتخار و سربلندی رسید.

هنوز هم میتوان زندگی را از نو ساخت, تحولی دوباره .

هنوز هم میتوان با تمام وجود فریاد زد: «من بهترینم».

هنوز هم میتوان هر لحظه از زندگی را تبدیل به خاطره ای خوش کرد.

هنوز هم میتوان به سوی خدا بازگشت , برای او هرگز دیر نیست.

هنوز هم میتوان از چیزهایی که داریم لذت ببریم.

هنوز هم میتوان اراده ی خواستن کرد, چون دنیا آماده ی درخواست های ماست.

هنوز هم میتوان طعم شیرین عشق را چشید و عاشق شد.

هنوز هم میتوان دیگران را در خوبی ها سهیم کرد.

هنوز هم میتوان به قله های موفقیت را فتح کرد.

روانشناسی عمومی...روان شناسی شلختگی

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

روان شناسی شلختگی در گفتگو با دکتر پرویز رزاقی روان شناس:

انبوهی از کاغذ و مجله کف اتاق، کیف دستی شلوغ و نامرتب، کمدی انباشته از لباس های چرک و چروکیده، جوراب های تا به تا، موهای چرب و عرق کرده... اینها شما را یاد چه کسی می اندازد؟ آقای «ووپی» در کارتون معروف دهه ۶۰ یا حسنی که «توی ده شلمرود » تک و تنها بود و هیچ کس راضی نمی شد به خاطر موی بلند و ناخن های درازش با او بازی کند؟ زیاد دور نرویم، همین دور و بر خودمان، بین همکاران و دوستان و اعضای خانواده هم هستند کسانی که یکی، دو تا از این ویژگی ها یا حتی تمامشان را داشته باشند....

شاید خود ما هم کمی شلخته و نامنظم هستیم و خبر نداریم! برای اینکه بدانید شلختگی چیست، چرا به وجود می آید و برای خلاص شدن از آن باید چه کرد، این گزارش را تا انتها بخوانید.

شلختگی تقریبا مساوی است با بی نظمی، البته با درجه شدت بیشتر. این اختلال رفتاری اتفاقا در جامعه ما بسیار شایع است و جالب است که بدانید درصد قابل توجهی از مراجعان دکتر پرویز رزاقی، روان شناس و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، افراد شلخته ای هستند که برای درمان بی نظمی شان به علم روان شناسی متوسل می شوند: «آنها معمولا همراه یکی از اعضای خانواده شان به من مراجعه می کنند. خودشان به هیچ وجه با شلختگی شان مشکلی ندارند و فکر می کنند این رفتار طبیعی است ولی اغلب به خاطر مشکلاتی که در خانه برایشان به وجود می آید، کم کم قبول می کنند که شلخته اند و تصمیم به درمان می گیرند. به عنوان نمونه همین چند وقت پیش، آقایی همراه همسرش به من مراجعه کرد که یکی از صاحب منصبان نظا می بود ولی خانمش از شلختگی او به شدت رنج می برد؛ به طوری که مجبور بود روزانه به اندازه ۲ تا مشت کاغذ خرده و دستمال کاغذی کثیف از جیب های او بیرون بکشد و دور بریزد و کیف دستی اش را تمیز کند. علاوه بر آن، این آقا اصلا به نظافت شخصی اش نمی رسید، حمام و اصلاح نمی کرد و همین رفتار روی زندگی زناشویی شان تاثیر منفی گذاشته بود؛ به طوری که این خانم دیگر رغبتی به نزدیکی با همسرش نداشت. ولی خوشبختانه با انجام تمریناتی مشکل شان کاملا حل و شلختگی آقا هم درمان شد.»

 

● شلختگی به خانواده بستگی دارد

توضیحات بیشتر / دانلود

روانشناسی عمومی...روان شـنـاسـی دســت ها

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
انسان بال ندارد برای پرواز و جای دو بال خدا به او دستانی داده که گاه می تواند در نم نم باران، رقص باد، جنگ با آب در دریای پرتلاطم به پروازشان دربیاورد. انسان بال ندارد و جای آن دستانی دارد برای نوازش دست دیگری، هر چند آن دست ها دست تنهای خودش باشد...

این دست ها عضو عجیبی اند چرا که زبانی دارند که می توانند به شما بگویند طرف مقابلتان به شما چه می گوید یا حتی این جمله که نمی گوید و پنهانش کرده چیست؟

▪ دست های مشت، دست های باز: دست هایی که گویی در آنها فنجان قرار دارد. (مشت های نیمه باز) سمبلی از ظرافت و حساسیت و عقیده ضعیف و شکننده و بخشندگی است. اگر محکم و مثل مشت باشد نشا ن دهنده ماده گرایی، مالکیت و آزمندی است. اگر دست ها در هم باشند نشان دهنده راحتی دست و اگر در هم فشرده باشند نشان دهنده استرس و اضطراب است. فشردن دست ها در هم به معنی جلوگیری و مانع شدن هم هست. وقتی شخصی عصبانی است نشان دهنده جلوگیری از برخورد کردن است. وقتی یک دست مشت شده و دست دیگر آن را به عقب نگه می دارد نشان دهنده این است که شخص مانع خود می شود که به دیگری ضربه بزند. وقتی کسی دروغ می گوید سعی می کند با این حالت دست هایش را کنترل کند.

توضیحات بیشتر / دانلود

روانشناسی عمومی...روانشناسی مرگ

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

نحوه برخورد با داغ عزيزانمان

 

 

مطلبی که تحت عنوان روانشناسی مرگ مطالعه می فرمائید مربوط به نحوه بر خورد ما با داغ عزیزانمان است.

●داغ عزیزانمان
هر از چند گاهی خبر فوت یكی از بستگان ، دوستان و نزدیكانمان خواب غفلت را از سرمان می پراند. و اگر آن عزیز از دست رفته یكی از افراد خانواده ما باشد به ویژه همسر، می تواند ، شوك شدیدی نیز بر ما وارد كند.
در حوزه روانشناسی ، فشارهای روانی و مشكلات به دسته های مختلف تقسیم می شوند كه در بعضی مواقع آدمی با استفاده از توان و استعداد خود یا دیگری ، می تواند آنها را حل كرده یا تغییر دهد و بعضی مسائل نیز هست كه صرفاً باید آنها را تحمل كرد.
اما مرگ از مقوله دوم است. یعنی ما نمی توانیم آن را حذف كنیم. بهتر است بگوئیم كه سهم هر كس از مرگ عادلانه بوده و سهم هیچ كس ضایع نمی شود. خیلی چیزها، و اتفاقات، ممكن است كه نصیب ما نشود ، ولی آسوده خاطر باید بود كه حتی اگر سرمان شلوغ باشد و نتوانیم به مرگ فكر كنیم یا برای آن برنامه ریزی كنیم ، بازهم سهم و نوبتمان در دفتر حی قیوم محفوظ است. پس می توان گفت كه مرگ حتمی است و چون به « وجود» ما مربوط می شود ، اساسی و بیشتر اوقات تنش زاست.

● با مسئله مرگ خود و عزیزانمان چگونه كنار بیاییم؟!

توضیحات بیشتر / دانلود

روانشناسی عمومی...روانشناسی رنگ قرمز

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

روانشناسي رنگ هارنگ قرمز گرمترین رنگها می باشد. قرمز به عنوان مادر رنگها در نظر گرفته می شود. در تعدادی از زبانها ، كلمات قرمز و رنگی مترادف هستند. و در برخی زبانهای دیگر، قرمز و زیبا مترادف هستند. رنگ قرمز رنگ انتخابی بیشتر روانشناسان برون گرا و یكی از گزینشهای ویژه مردان می باشد.


در حالت منفی رنگ قرمز، مفهوم خشم و عصبانیت را می رساند. در چین قرمز رنگ خوشبختی و شادمانی می باشد. عروسها در شرق قرمز می پوشند. در حالیكه رنگ قرمز در آفریقای جنوبی رنگ سوگواری و عزا می باشد. در روسیه بلشوویكها از پرچم قرمز زمانی كه تزار روس را سرنگون كردند استفاده نمودند.ینابراین قرمز مرتبط با كمونیسم می باشد.در بسیاری از پرچمها از رنگ قرمز استفاده شده است.قرمز رنگ سه شنبه می باشد.قرمز گلی سمبل عشق آتشین می باشد. حلقه های یاقوتی در دست چپ انداخته می شوند. قرمز رنگ سیاره مریخ می باشد.این سیاره معروف به خدای جنگ می باشد.و نیز این رنگ نشان دهنده خطر و آتش سوزی می باشد.

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مطالب روانشناسی:مسابقه در 100 ثانیه ...

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
@ الو سلام. خواهش میكنم شركت كننده عزیز خودشونو معرفی كنن.
# سونیتا ساندیس نژاد هستم، 28 ساله و دكترای فیزیك اتمی گرایش اسب دوانی دارم. كارشناس مسائل خاورمیانه هم هستم
@ خب اگه موافقین مسابقه رو شروع كنیم. كدوم شماره رو انتخاب میكنید؟
# من به نیت 14 معصوم شماره 22 رو انتخاب میكنم.
@ و میریم شماره 22 رو كه بلی خانه بازیها هست. كدوم بازی رو انتخاب میكنید؟
# من بازی تصویر شناسی رو انتخاب میكنم
@ خب خانوم حسن پور تصویری كه میبینید مربوط به كدام یك از گزینه های زیره؟
الف - پرتره ای از عیسی ترا اوره.
ب - دندانهای كرسی كروكودیل.
ج - کودکی آنجلینا جولی .
د - تصویری از شیخ پشم الدین آقایی.
# فكر میكنم گزینه اول درسته.
@ جوابتون اشتباست چون تمام گزینه ها غلط بود و جواب درست تصویری از یك دبه خیار شور بود و شما 15 ثانیه رو از دست دادید. خب حالا چه شماره ای رو انتخاب خواهید كرد؟
# آقای مجری خواهش میکنم شما هم کمک کنید.
@ چشم خانوم ما تا حدی که بتونیم سعیمونو میکنیم. خب حالا چه شماره ای رو انتخاب میکنید؟
# شماره 17.
@ بله خانه 17 مربوط به سئوالات مربوط به معارف اسلامیه. و اما سئوال:
13 رجب چه روزی است؟
الف - تولد حضرت علی (ع)
ب - تولد حضرت عیسی ترا اوره (ع)
ج - روز جهانی مبارزه با موات مخدر
د - روز ملی شدن صنعت نفت
# امممم. سخته یه کم کمک کنید خواهش میکنم.
@ ببینید از بین الف و ج یکی رو انتخاب کنید.
# الف... نه جیم درسته. جیم.
@ میریم که ببینیم پاسخ درست رو و بله اشتباست گزینه الف درست بود و شما 30 ثانیه رو از دست دادید. خوب حالا 10 ثانیه فرصت دارید. ادامه میدید یا 2750 تومن رو از ما هدیه قبول میکنید؟
# اااااااممممممم ... آقای مجری کمک کنید ...
@در این مرحله نمیتونم کمکی بکنم ... مــــــــــــــــــی فروشید یا ادامه مسابقه ؟؟
#ادامه میدم ... بخاطر شبکه سه شماره پنج ...
@ و میریم که آخرین شانس این شرکت کننده رو ببینیم. و بعلللللللله ... بلللللللللللللللللللله ... خانه جایزه. شما برنده کمک هزینه عمل دماغ شدید. امیدوارم دماغ جدیدتون مبارکتون باشه !!!

بخش مطالب روان شناسی...نگوییم............................ بگوییم

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
نگوییم............................ بگوییم

من با شما مخالفم........................ با احترام به نظر شما و درک ایده تان، ولی به من حق بدین که با شما موافق نباشم!
بشین............................................ بفرمایید!


حالتو ندارم..................................... میشه یه وقت دیگه باهات حرف بزنم!

حال ندارم....................................... الان شاداب نیستم!

افسرده ام..................................... فعلا احساس خوبی ندارم!

شما خیلی پرخاشگرید................... انگاری زود کنترل خودتو از دست میدی!

دنیا یعنی بدبختی............................آره گاهی گذر روزگار، برام سخت میگذره!

من گناهکارم................................... ادم خطا میکنه و فرصت جبران برام هست

هیچکس من رو درک نمیکنه............. برخی از آدما خوب منو می فهمند!

من هیچوقت شانس نداشتم............. گاهی هم خوش شانس بودم!

من همیشه ترس دارم..................... یه موقع هایی هم خیلی شجاع هستم

سربلند باشید .
سر افراز باشید .
با طراوت باشید

خندیدن ...بزرگترین انتقامی است که میتوان از زندگی گرفت

 

جملات مثبت برای تقویت روحیه
1-من زیبا هستم
2-من خوشبخت هستم

3-من قدرتند هستم
4- خیر وخوشی از چهار جهت به سویم می اید
5-خدا پیشاپیش من گام بر میدارد وراهم راهموار واسان میکند تا من کامیاب شوم
6-گذشته را بدور می اندازم واکنون در حالی شگفت انگیز به سر میبرم
7- در ذهن الهی فرصت گمشده وجود ندارد اگر دری بسته شود دری دیگر گشوده میشود
8- شادمانی من کار خداست پس هیچ کس نمیتواند در ان دخالت کند
9- برای شادمانی - تندرستی - توانگری وعشق پایدارم
10-خیر وصلاح من هم اکنون تحقق می یابد

 

خودتان‌ را دوست‌ داشته‌ باشید:

لازمه‌ نگاه‌مثبت‌ به‌ جهان‌ این‌ است‌ که‌ نسبت‌ به‌ خودتان‌احساس‌ خوبی‌ داشته‌ باشید. این‌ بدان‌ معنی‌ نیست‌که‌ خود را کامل‌ بدانید، ولی‌ حداقل‌ خودتان‌ راخوب‌ و قابل‌ قبول‌ به‌ شما آورید. درباره‌ خود به‌طور مثبت‌ صحبت‌ کنید و از بی‌اعتبار ساختن‌ خودبپرهیزید.


نقطه‌ تمرکز فکری‌ خود را تغییر دهید:

زمانی‌ را صرف‌ فکر کردن‌ به‌ کارهای‌ کامل‌ و خوب‌خود بکنید و به‌ کوتاهی‌های‌ خود نیندیشید، اگرهر روز صبح‌ با این‌ تفکر بیدار شوید، روز را به‌ طرزخوبی‌ آغاز کرده‌اید. وقتی‌ در مورد خودتان‌احساس‌ راحتی‌ بیشتری‌ کردید، وقت‌ آن‌ می‌رسدکه‌ با چیزهایی‌ که‌ در شما نگرانی‌ ایجاد می‌کندمبارزه‌ کنید.

از جملات‌ مثبت‌ استفاده‌ کنید:

استفاده‌مکرر از جملات‌ مثبت‌ یک‌ حافظه‌ جدید وامیدوار در ذهن‌ ناهشیار شما خلق‌ می‌کند،بنابراین‌ پس‌ از چند بار تمرین‌ به‌ طور خودکاربیش‌تر مثبت‌ فکر می‌کنید، مثلا می‌توانید بگویید:>هر روز و در هر طریق‌ من‌ بهتر و بهتر می‌شوم‌<.
تا جایی‌ که‌ ممکن‌ است‌ جمله‌ مثبت‌ شما بایدتنها حاوی‌ کلمات‌ مثبت‌ باشد، بهتر است‌ کلماتی‌ که‌موجب‌ ترس‌ شک‌ یا شکست‌ می‌شوند به‌ کار نروند.تا از جمله‌ مثبت‌، نهایت‌ استفاده‌ را ببرید.

هرصبح بخوان :به خودم ایمان دارم ،به استعدادم ایمان دارم !

هرصبح با خود بخوان :من درلحظه زندگی میکنم .هرروز زندگی ام را ازنو اغاز میکنم .

فراموش نکن :تنها وقتی که خودت هستی ،بهترین هستی ،نه با تقلید ازدیگری