close
تبلیغات در اینترنت
مشاوره کودک
loading...

وبسایت ( الو روانشناس ؟)

مشاوره کودک

کودک . . .

نگذارید دنیای مجازی جایگزین کتاب خواندن برای کودکانتان بشود.

 

 

فرهاد فرخي بازدید : 283 چهارشنبه 31 تير 1394 زمان : 10:55 نظرات ()

ویژگی های کودکان باهوش

بسیاری از پدران و مادران پیشاپیش رویای پیشرفت کودک خردسال خود را در سر می پرورانند اما بیشتر کودکان فقط از نظر والدین خود نابغه هستند. با وجود این برخی کودکان واقعا بااستعداد هستند؛ آیا کودک شما نیز جزء این گروه است؟

دامنه لغات پیشرفته :کودکانی که زود به حرف بیاید به تنهایی نمی توانند نشاندهنده بایغه بودنشان باشد، اما اگر او از لغات و جملات پیشرفته استفاده کند، احتمالا کودک باهوشی است. یک کودک ۲ ساله معمولی می تواندجملات ساده مانند «یک گربه آنجاست» را به زبان بیاورد اما کودک نابغه می گوید: «یک گربه سیاه در حیاط پشتی است و دارد گل ها را بو می کند.»

درک پیچیدگیها و مفاهیم: کودکان بسیار باهوش می توانند مفاهیم پیچیده را درک کنند، آنها مشکلات را عمیقا می فهمند و به راه حل ها می اندیشند.

دیدن جزئیات: یک کودک نابغه اشتیاق فراوانی نسبت به جزئیات نشان می دهد. کودکان بزرگ تر ممکن است بخواهند درباره جزئیات و چگونگی عملکرد یک وسیله اطلاعاتی داشته باشند اما یک کودک خردسال نابغه می تواند یک اسباب بازی را دقیقا سر جای خودش قرار دهد و اگر چیزی در جای اصلی خودش قرار نگرفته باشد، متوجه می شود.
فرهاد فرخي بازدید : 317 دوشنبه 28 ارديبهشت 1394 زمان : 10:49 نظرات ()

دنیای کودکان

بچه‌ها دائم در حال یادگیری هستند و از محیط اطرافشان نکات زیادی را می‌آموزند. برای آنها خیلی هم فرق نمی‌کند در کلاس درس و مشغول مطالعه باشند یا در پارکی بزرگ و سرسبز و سوار تاب و سرسره.در دوره خردسالی آنها همه پنج حواس خود را به کار می گیرند تا دنیای اطراف شان را هرچه بهتر و دقیق تر کشف کنند و بشناسند.

بچه های بزرگ تر و آنهایی که ساعات زیادی از روز را در مدرسه سپری می کنند نیز همین وضع را دارند و زمانی که خانه هستند، باز هم جستجو می کنند و می خواهند بدانند هر یک از لوازم خانه چطور کار می کند، چه فایده ای دارد، چه زمانی و چطور خراب می شود و...با این که بچه ها را نباید به حال خودشان رها کرد و تنها گذاشت، اما شیوه های مطمئنی هم وجود دارد که به کمک آنها به فرزندتان بیاموزید چگونه خودش به تنهایی از دنیای اطراف بیاموزد و از فرصت هایش استفاده کند. پس خوب است محیط خانه تان را به فضایی مخصوص یادگیری تبدیل کنید تا کودک هم هرچه بهتر و بیشتر بیاموزد و از بودن در خانه لذت ببرد.
فرهاد فرخي بازدید : 237 یکشنبه 27 ارديبهشت 1394 زمان : 11:48 نظرات ()

آیا پدر و مادر شدن فواید روانشناختی دارد؟

هدیه‌های فرزند به شما
آیا پدر و مادر شدن فواید روانشناختی دارد؟ این فواید چه هستند و چگونه تاثیر می‌گذارند؟
بچه‌دار شدن از شگفت‌انگیزترین و جذاب‌ترین تجربیات بشری است. پژوهشگران در تحقیقات خود دریافته‌اند خانواده‌هایی که صاحب فرزند هستند بیش از خانواده‌های بدون فرزند از زندگی لذت می‌برند و احساس خوشبختی بیشتری می‌کنند.

نتایج تحقیقات پژوهشگران دانشگاه بریگهام یانگ آمریکا بر روی 200 هزار خانواده از 86 کشور جهان بین سال‌های 1981 و 2005 نشان می‌دهد که داشتن فرزند:
**موجب کاهش فشار خون می‌شود.
**تمایل والدین به یادگیری را افزایش می‌دهد.
**باعث عاقل ماندن والدین می‌شود.
**عذر و بهانه‌ی خوبی برای دور کردن مزاحمان است.
**بر اعتماد به نفس والدین می‌افزاید.
**درک زیبایی‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد.
**شادی را برای والدین به ارمغان می‌آورد.
**دقت والدین را در کوچک‌ترین اقدامات حتی در پارک خودرو بالاتر می‌برد.
فرهاد فرخي بازدید : 163 جمعه 25 ارديبهشت 1394 زمان : 10:44 نظرات ()

لکنت زبان در کودکان

لکنت زبان یعنی اینکه کودک نتواند کلمات را به طور منظم و روان بیان کند،به طوری که توجه دیگران را جلب نماید.کودک به طور دقیق ،خود می داند که چه می خواهد بگوید،ولی قادر نیست آن را به راحتی و به صورت روان بیان کند و به طور غیر ارادی حرف یا کلمه ای را می کشد یا تکرار می کند و یا وقفه ای در بیان کلمات او به وجود می آید و بالاخره با فشار و سختی کلمه را بیان می کنند،در همین زمان تنفس شان نا منظم می شود و حرکاتی غیر ارادی در زبان و چانه و صورت و یا تنه و اندام های آنها به وجود می آید.

کودکانی که دچار لکنت زبان هستند،خود سعی می کنند کلمات و یا لغات مشکل به کار نبرند و کلمات ساده را انتخاب کنند.آنها زمانی که تنها هستند،یا به هنگام آواز خواندن یا وقتی که با حیوانات صحبت می کنند،بدون لکنت حرف می زنند ولی موقعی که می خواهندبا فرد دیگری صحبت کنند،ذچار لکنت زبان می شوند.بعضی از کودکان موقعی که با یکی از والدین خود صحیت می کنند،طبیعی و با دیگری دچار لکنت زبان هستند.لکنت زبان معمولا در پسر ها بیشتر از دختر ها دیده میشود و بیشتر قبل از چهار سالگی رخ می دهد،ولی ممکن است لکنت زبان در هر سنی ایجاد شود،مخصوصا هنگامی که کودک به دبستان گذارده می شود و می خواهد جلو معلم و کودکان دیگر صحبت کند.
فرهاد فرخي بازدید : 209 چهارشنبه 23 ارديبهشت 1394 زمان : 11:40 نظرات ()

ترک کردن و تنها گذاشتن کودک،چه اثراتی بر کودک دارد؟

موقعی که مادر کودک را رها می کند و از اتاق بیرون می رود،تغیرات زیر در بدن او ایجاد می شود:

1.مقدار زیادی هورمون استرس در مغز کودک ترشح می شود.

2.اوپیوئید ها یعنی مواد شیمیایی که موجب احساس آرامش کودک میگردد،کاهش می یابد.

3.مغز و اعضایی که نسبت به استرس واکنش نشان می دهند،حساس تر می شوند.

4.حس درد در مغز کودک مانند زمانی که جسم او آزار می بیند،به وجود می آیند.
فرهاد فرخي بازدید : 128 سه شنبه 22 ارديبهشت 1394 زمان : 10:39 نظرات ()

جنین،استرس مادر را درک می‌کند

چند تصویر قابل‌ توجه به عنوان بخشی از یک مطالعه جدید نشان می‌دهد جنین‌ها چنانچه مادرشان نگران یا تحت فشار باشد، اغلب صورت‌هایشان را لمس می‌کنند.

محققان مدعی‌اند جنین اضطراب مادر را می‌فهمد و سپس با لمس‌کردن در تلاش برای تسکین‌دادن خود بر می‌آید.

بزرگسالان به هنگام نگرانی سرشان را در درون دستشان می‌گذارند اما جنین‌ها فقط با یک دست صورتشان را لمس می‌کنند.
فرهاد فرخي بازدید : 190 جمعه 18 ارديبهشت 1394 زمان : 11:31 نظرات ()

جویدن ناخن

جویدن ناخن در کودکان کمتر از 3سال نادر است و معمولا کودکان 8تا12 ساله ناخن های خود را می جوند و یا می خورند.بررسی های مختلف نشان داده است که در حدود نصف کودکان ده تا دوازده ساله این عمل را انجام می دهند.

جویدن ناخن ،اغلب نتیجه نداشتن امنیت و آرامش درونی کودک است،یعنی موقعی که کودک تحت فشار قرار می گیرد و شرایط محیط طبق تمایل و دلخواه او نیست و احساس ناراحتی میکند؛شروع به جویدن ناخن خود می کند.به طور مثال ،موقعی که پدر و مادر ،کودک را برای اولین بار به کودکستان یا مدرسه می سپارند،اگر محیط تازه برای او ناگوار باشد،کودک ناخن خود را می جود و یا شست خود را می مکد.البته مدت انجام چنین عملی ممکن است کوتاه باشد و آن را ترک کند،اما ممکن است ادامه یابد.بعضی از متخصصین معتقدند اگر کودکی به مکیدن شست یا انگشتان دیگر عادت کرده باشد و پدر و مادر او را از این عمل منع کنند،کودک ممکن است به جویدن ناخن خود بپردازد و به این عمل عادت کند.بیشتر مادران از این که کودک ناخن هایش را می جود،بسیار نگران هستند
فرهاد فرخي بازدید : 117 دوشنبه 14 ارديبهشت 1394 زمان : 10:22 نظرات ()

انتظار نداشته باشید فرزندتان شما را متعجب کند

چه باور کنید و چه نکنید،فرزندانتان همواره در جستجوی فرصتهای تازه برای شروع الگوهای رفتاری جدید هستند.اما از آنجا که الگو های ارتباطی همیشه وجود دیگران را می طلبد،مشکل می توان بدون تغییر دادن طرف مقابل رفتار مورد نظر را تغییر داد و از آنجا که کودکان نمی توانند والدین دیگری انتخاب کنند،شما باید خود را تغییر دهید.

آنچه از والدین انتظار می رود این است که همواره انتظار داشته باشند فرزندانشان تغییر کنند و به بهترین وجه ممکن رفتار کنند.البته این به هیچ وجه مستلزم خوش بینی ساده لوحانه درباره محدودیتهای آنها نیست،به این معنا هم نیست که در برخورد با الگو های رفتاری مشکل ساز بی خیال بنشینیم.و این رفتار ها پیامد هایی در پی خواهند داشت و شما در اعمال این پیامد ها باید ثابت قدم باشید.اما شما نباید اجازه دهید که این الگو ها احساسات و عقاید شما را نسبت به فرزندان و آینده او،تغییر دهند.با وجود محدودیتها و اشتباهات گذشته ،همواره باید نهایت تلاش خود را به عمل آوریم تا شخصیت فرزندمان به بهترین وجه رشد کند،تلاش کنیم تا آنها همیشه و همیشه در کمترین فرصتها نیز تغییری مثبت داشته باشند.
فرهاد فرخي بازدید : 185 جمعه 11 ارديبهشت 1394 زمان : 10:14 نظرات ()

آنچه مادران به دخترانشان نیاموخته اند !

مادران ما به دخترانشان نیاموخته اند که چگونه ابراز احساسات کنند تا مردها حالت تدافعی به خود نگیرند ویا چگونه از مرد درخواست حمایت کنند تا او با رضایت خاطر به این درخواست پاسخ دهد.

آنها نیاموخته اند که چگونه به همسرشان رسیدگی کنند بی آنکه برای او مادری کنند.


آنها نمی دانند چگونه نیازهای همسرشان را برآورده کنند بی آنکه از خواسته های خود بگذرند.


در گذشته زنهایی که به خواسته خودتوجه داشته باشند، همسرانشان را راضی و خشنود می کردند. در نتیجه، مادران ما نمی توانستند به دخترانشان بیاموزند که در عین بودن قوی و با اراده باشند و در کنار حمایت از همسرشان به خواسته ها و نیازهای خود نیز توجه داشته باشند.


پدران ما نمی توانستند به پسرانشان بیاموزند که بدون عصبانیت و پرخاشگری با همسرشان صحبت کنند.


مردان امروزی دیگر نقش الگوی رهبری خانواده را به شکلی که زنهایشان به آن احترام بگذارند، به خوبی ایفا نمی کنند. نمی دانند که چگونه قدرتمند و با اراده باشند و نیازهای عاطفی همسرانشان را هم برآورده کنند.


نباید پدر و مادر خود را به این دلیل که آنچه را نمی دانستند به ما نیاموختند و در آموزش ما کوتاهی کردند، سرزنش کنیم.
فرهاد فرخي بازدید : 81 سه شنبه 08 ارديبهشت 1394 زمان : 20:59 نظرات ()

تعداد صفحات : 13

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
الو روانشناس با هدف ترويج بحث هاي روانشناسي و مشاوره فعاليت خود را از سال 89 اغاز نموده و تا كنون جزو برترين سايت هاي مشاوره و روانشناسي فارسي زبان ميباشد.
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
  نظرسنجی
  (یک کلام حرف حساب) را چگونه ارزیابی میکنید؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 2895
 • کل نظرات : 481
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 6005
 • آی پی امروز : 123
 • آی پی دیروز : 366
 • بازدید امروز : 962
 • باردید دیروز : 1,965
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 3
 • بازدید هفته : 2,927
 • بازدید ماه : 35,327
 • بازدید سال : 157,745
 • بازدید کلی : 3,407,320
 • کدهای اختصاصی