درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

بخش مشاوره کودک.... چاقی کودکان معضل قرن بيست و يک

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : جمعه 26 اسفند 1390
 

 

 

 

کودک چاق، خصوصاً در فرهنگ ايراني دوست داشتني و زيبا تلقي مي شود. مادران باردار با ديدن عکس کودکان چاق آرزو مي کنند چنين کودکي داشته باشند اما آيا اين باور درست است؟ حقيقت اين است که خطرات زيادي سلامتي کودکان چاق را تهديد مي کند. افزايش آمار چاقي در کودکان يکي از مشکلات بهداشتي دنيا شناخته شده است. از سال 1986 تا کنون ، آمار کودکان چاق دو برابر افزايش را نشان می دهد . بيشتر کودکاني که درسنين کم خصوصاً زير 7 سال مبتلا به چاقي مي شوند ، در نوجواني و بزرگسالي افرادی چاق خواهند بود.

 

دليل افزايش چشمگير چاقي کودکان، غذا خوردن بيشتر نيست. تحقيقات نشان داده است، ميزان انرژي مصرفي کودکان طي 20 سال گذشته، تغيير چنداني نداشته و دليل افزايش چاقي کودکان، تحرک کمتر آنهاست. زندگي در خانه هاي آپارتماني و کوچک، مجال دويدن و بازي کردن را از کودکان گرفته است. آنها زمان فعاليتشان را پاي تلويزيون يا کامپيوتر مي گذرانند از اينرو يا خيلي کم اشتها و کم خوراک مي شوند، يا پرخور و چاق. تبليغات تلويزيوني، در دسترس بودن شيريني و تنقلات فراون و علاقه شديد به خوردن نوشيدني هاي گازدار و پر کالري، دلايل مهمي براي چاقي کودکان است.

 

از عواقب چاقي دوران کودکي، افزايش آمار بيماري هاي دوران کودکي مرتبط با تغذيه است. فشار خون، چربي بالا، ميزان قند خون بالاتر از حد نرمال همه از عوارض چاقي در سنين کم و ادامه اين مشکلات تا سنين بالاتر است. در 20 ساله اخير آمار کودکاني که به دليل مشکلات ناشي از چاقي در بيمارستانها بستري شده اند به صورتي بوده که آمار کودکان ديابتي بستري دو برابر، سنگهاي صفراوي سه برابر و خفگي در حين خواب 5 برابر افزايش داشته است. از عواقب ديگر، گوشه گير شدن کودک است. او احساس مي کند با ديگران فرق دارد و تصوير نادرستي از وضعيتش در ذهن دارد. کودکان ديگر نيز بعضاً او را در جمعشان راه نمي دهند که در نهايت مشکلات ويژه ای به دنبال خواهد داشت.

 

راه درمــــان چاقـــي کــــودکان چيست؟

این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید
  • تاریخ ارسال : چهارشنبه 6 مهر 1390

مطالعات جدید نشان میدهد که کودکانی که چاق هستند احتمال بیشتری دارد که به خروپف مبتلا شوند.

محققان ایتالیایی بر روی 138 کودکی که گاه و بیگاه خروپف میکردند و 627 کودکی که مبتلا به خروپف بودند تحقیقاتی انجام دادند که در نتیجه ان 64 کودک از دسته اول و 121 کودک در دسته دوم دچار چاقی بودند . بروز خروپف در کودکان چاق 12.5 درصد , بیش از دو برابر بالاتر از کودکان مبتلا به اضافه وزن (5.8 درصد) و 3 برابر بیشتر از کودکان که وزن طبیعی (4.6 درصد) بوده است. محققان همچنین دریافته اند که کودکان چاق تقریبا دو برابر احتمال ابتلا به آپنه انسدادی خواب ، اختلال تنفسی مربوط به خواب ، هستند


بخش مشاوره کودک...آیا آب میوه کودکان را چاق می‌کند؟

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : چهارشنبه 6 مهر 1390

یکی از سوالاتی که در مورد تغدیه کودکان مطرح بوده است، خوردن آب میوه بوسیله آنهاست

 با وجودی که آب میوه‌ها منبع غنی از ویتامین‌ها هستند، بعضی والدین نگران آن هستند، که آب میوه کودکان‌شان را چاق کند.

این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید
  • تاریخ ارسال : چهارشنبه 6 مهر 1390

کودکان چاق در کلاس‌های سوم تا شش ابتدایی نسبت به همسالان لاغرشان بیشتر، بدون توجه به جنسیت‌شان، نژاد، مهارت‌های اجتماعی یا موفقیت تحصیلی در معرض بیشتر زورگویی همکلاسان‌شان قرار می‌گیرند.

این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید
  • تاریخ ارسال : سه شنبه 5 مهر 1390

یک تحقیق جدید نشان داد: خواب ناکافی و نامطلوب فاکتور خطرزایی برای بروز چاقی دوران کودکی به ویژه در پسران است.

ادامه مطلب

این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید