close
تبلیغات در اینترنت
نوزادان
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

سرب موجود در هوا باعث سقط جنین می‌شود

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
سرب موجود در هوا باعث سقط جنین می‌شود
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه 26 فروردين 1394
 • موضوعات : نوزادان ,
 • بازدید : 212 مشاهده
ناهید خداکرمی( رئیس انجمن مامایی ایران )در گفت‌وگو با فارس در مورد دلایل زودرس سقط خود به خودی جنین گفت: طبق تعریف پزشکی چنانچه جنین قبل از پایان 12 هفتگی به هر دلیلی از رحم دفع شود به آن سقط می‌گوییم.

وی ادامه داد: در سه ماهه اول بارداری بیشترین عامل سقط جنین عوامل ژنتیکی هستند و جنین‌هایی که ناهنجاری دارند در این سنین دفع می‌شوند اما عوامل محیطی نیز با ایجاد تغییراتی در ژن (جهش ژنی) می‌توانند سبب سقط جنین شوند.

خداکرمی ابتلا به بیماری‌های عفونی در ناحیه تناسلی و تماس با مواد سمی مانند سرب و مواد شیمیایی را از عوامل تشدیدکننده سقط جنین در ماه‌های ابتدایی بارداری عنوان کرد.
توضیحات بیشتر / دانلود

پيشگيري از ناشنوايي در دوران جنيني

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
پيشگيري از ناشنوايي در دوران جنيني
 • تاریخ ارسال : دوشنبه 20 بهمن 1393
 • موضوعات : نوزادان ,
 • بازدید : 212 مشاهده
پرهيز بارداران از استرس و نگراني و خودداري از ازدواج هاي فاميلي در پيشگيري از كم شنوايي مادرزادي موثر است
اگر پدر يا مادري دچار ناشنوايي ژنتيكي باشند بسته به
اين كه ژن عاملا ينا ختلال در آنها غالب يا مغلوب باشد،
فرزندشان نيز حتي با وجود ناشنوايي يكي از والدين با اين
نارسايي به دنيا خواهد آمد. البته اختلالات شنوايي هميشه
زمينه ژنتيكي ندارد، بلكه در بسياري موارد از بيماري ها
يا عوارضي ناشي مي شود كه براي مادر طي بارداري
رخ مي دهد.
توجه داشته باشيدا ختلالات شنواييا گر ساختاري و
ناشيا زب دشكلي يان قايصي در شك لظاهري گوشب اشد
حتي پيشا ز تولدا ز طريق سونوگرافي قابل تشخيص
است، ا ما مشكل ناشنوايي يا ا ختلالات شنوايي مادرزادي
زماني پيچيده تر مي شود كه به نقايص عملكردي گوش
باز مي گردد و حتي در ما ههاي پس از تولد نيز قابل
شناسايي نيست، بلكه با افزايش سن كودك بروز پيدا
م يكند، اما چه عواملي منجر به بروز اختلالات شنوايي
مادرزادي م يشود؟
توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کودک...دختر باشد یا پسر؟!

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
بخش مشاوره کودک...دختر باشد یا پسر؟!
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه 28 آبان 1393
 • موضوعات : نوزادان ,
 • بازدید : 213 مشاهده
مادر دو فرزند می گوید: برای نصف دوران بارداریم من به تمامی دوستانم می گفتم که جنسیت کودک اصلا مهم نیست، ولی زمانیکه ما متوجه شدیم فرزند پسر دیگری در راه داریم، احساس ناامیدی کردم و از این احساس متعجب شدم و در آن زمان بود که پذیرفتم درضمیر ناخودآگاهم انتظار فرزند دختر داشتم! من فقط برای چند لحظه این احساس را داشتم ولی اصلا برای چنین احساسی آماده نبودم.

هرگاه به امام سجاد عليه السلام مژده مى دادند كه داراى فرزند شده است، پيش از آنكه بپرسند پسر است يا دختر، مى پرسيدند! آيا سالم است؟ و هنگامى كه مى فهميدند سالم است، مى فرمودند: سپاس از آنِ خدايى است كه از من آفريده اى ناسالم نيافريده است.نظرمشاور: آرزوی داشتن دختر یا پسر احساس غیر معقولی نیست. اگر از جنسیت کودک خود با خبر شدید و از شنیدن این خبر مایوس شدید،اجازه ندهید این احساس شما را بیش از اندازه ناراحت کند. به موقعیت خود بیاندیشید و سپس با آگاهی کامل سعی کنید آنرا اصلاح کنید.
انتظار بدنیا آوردن یک جنسیت خاص به شما کمک می کند که در زمان تولد نوزاد تان بسیار هیجان زده شوید، اگرچه انتظار شما درست یا غلط باشد. اگر احساس می کنید که در انتظار جنسیت خاصی هستید، دانستن جنس نوزاد قبل از تولد می تواند در پذیرش شرایط موجود کمک کند. اما اگر جنس فرزند خود را از قبل نمی دانید، هنوز می توانید با فکر کردن به تمامی جنبه های مثبت جنسیتی که کمتر انتظار آنرا دارید، خود را آماده کنید.

کسی که از نعمت داشتن فرزند بی بهره است باید بداند حتما حکمتی در کار است که اراده خداوند بر این قرار گرفته وگرنه خداوند بی دلیل نعمت و رحمتش را از هیچ بنده ای دریغ نمی کند.

بخش مشاوره کودک: تغذيه شيرخواران

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 17 آبان 1390
 • موضوعات : نوزادان ,
 • بازدید : 452 مشاهده

 

 

 

كودك در ابتدا در مرحله نوزادي از شير مادر تغذيه مي‌كند. با بزرگتر شدن او مواد خوراكي ديگر نيز به فهرست غذايي او اضافه مي‌شود تا زمانيكه او هم مانند ديگر افراد خانواده تغذيه كند. برخي مادران به راستي نمي‌دانند چه زمان مي‌توان كودك را با موادي غير از شير تغذيه كرد و حتي گاهي نوع مواد غذايي و مقدار مصرف آنها را بخوبي نمي‌شناسند. در اين مبحث سعي شده است در مورد غذاهاي كمكي در سنين معين اطلاعاتي داده شود. شروع غذاي كمكي از 6 ماه به بعد است كه با فرني آغاز مي‌شود. بعد از فرني، تغذيه كمكي كودك حريره بادام و پوره سيب زميني و … است. كم كم تا يك سالگي، تنوع غذايي باعث رشد قوه چشايي كودك و كشف رنگها و مزه‌ها و بوهاي مختلف توسط او مي‌شود. با اين كار كودك قدرت انتخاب پيدا مي‌كند و اين مرحله از رشد، اهميت بسيار زيادي دارد.

 

شير مادر بهترين و كاملترين غذا براي شيرخواران زير 6 ماه مي‌باشد و در اين دوران شير مادر به تنهايي به علاوه قطره مولتي ويتامين (از 15 روزگي) كليه نيازهاي تغذيه‌اي شيرخوار را تامين مي‌كند. غذاي كمكي براي شيرخوار بايد پس از 6 ماهگي شروع شود، زيرا بعد از 6 ماهگي نيازهاي غذايي شيرخوار به تنهايي با شير برآورده نمي‌شود و لازم است علاوه بر شير مادر، تغذيه كودك با غذاهاي نيمه جامد نيز شروع شود. تغذيه تكميلي علاوه بر تامين انرژي، دوران بسيار حساسي براي ايجاد عادات صحيح غذايي و استفاده از غذاي سفره خانواده است. شروع تغذيه تكميلي قبل از 6 ماهگي به دليل آماده نبودن دستگاه گوارش شيرخوار براي پذيرش غذاهاي ديگر غير از شير، اقدام نادرستي است. چون دستگاه گوارش كودك هنوز تكامل نيافته و با كوچكترين آلودگي به علت عدم رعايت بهداشت امكان ابتلا به عفونت‌ها از جمله اسهال افزايش مي‌يابد و باعث كاهش يا توقف رشد شيرخوار مي‌شود

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کودک....نوزادان بی‌قرار، مادران مضطرب

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 7 مهر 1390
 • موضوعات : نوزادان ,
 • بازدید : 518 مشاهده
شب از نیمه گذشته اما همچنان صدای گریه نوزاد به گوش می‌رسد. ساعت‌هاست که بی‌قراری می‌کند و تلاش پدر، مادر و اطرافیان برای آرام کردنش بی‌نتیجه است. یکی می‌گوید شاید خودش را خیس کرده، دیگری می‌گوید شاید گرسنه است یا ممکن است گوشش درد می‌کند اما هیچ‌کدام از اینها دلیل گریه کودک نیست در واقع این نوزاد معصوم دلش درد می‌کند و هیچ چاره‌ای جز گریه کردن ندارد. این گریه‌های شبانه که ممکن است چند ماه نیز طول بکشد، می‌تواند اثرات مخربی روی روابط خانواده بگذارد و والدین را دچار سردرگمی و گاهی اضطراب و افسردگی کند به دلیل اهمیت این موضوع با دکتر غلامحسین فلاحی، فوق‌تخصص نوزادان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفتگو کردیم.

 

کولیک به چه معنی است؟

توضیحات بیشتر / دانلود
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 7 مهر 1390
 • موضوعات : نوزادان ,
 • بازدید : 373 مشاهده

نوزاد در 3ماه اول تولد باید در معرض نور کم قرار گیرد تا از ایجاد مشکل در سیستم بینایی وی در آینده پیشگیری شود.

دکتر حسین کریمی، عضو هیات علمی مرکز توانبخشی دانشگاه علوم و اعصاب  دانشکده بهزیستی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه نوزاد در 3ماه اول تولد، نباید در محیطی که نور زیاد است، قرار گیرد، گفت: با توجه به اینکه سلول‌های استوانه‌ای چشم، مسئول شناسایی رنگ‌های سیاه و سفید و تشخیص و تمایز رنگ‌هاست، بنابراین نباید نوزاد را زیر نور مستقیم چراغ قرار داد  زیرا از این طریق 360 برابر فوتون بیشتر به مغز نوزاد می‌رسد که با این مقدار، معادل 18برابر پارازیت بیشتر به مغز وارد می‌شود؛ در نتیجه نوزاد تصویری محو و آزار‌دهنده می‌بیند.

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کودک....چگونه مراقب نوزاد خود باشیم؟

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه 6 مهر 1390
 • موضوعات : نوزادان ,
 • بازدید : 409 مشاهده

حرارت اتاق نوزاد را بین 18تا20 درجه تنظیم کنید، نوزاد را در سرما قرار ندهید و بیش از اندازه نیز نپوشانید. لباس نوزاد باید سبک و گشاد و راحت باشد. از قنداق کردن نوزاد که یک عمل غیر بهداشتی و زیان آور است بپرهیزید و توجه کنید که حمام کردن روزانه نوزاد با داشتن بند ناف نه تنها اشکالی ندارد بلکه مفید است و از بدو تولد نوزاد باید حداقل یک روز در میان حمام داده شود و تمام بدن نوزاد را با آب و صابون و یا شامپوی مناسب شست وشو داد. حمام دادن نوزاد به هیچ وجه اثر سوء روی ناف نوزاد و محل ختنه ندارد بلکه شست و شوی ناف با آب و صابون از بروز عفونت جلوگیری می کند. ناف نوزاد را با الکل یده تمیز کنید و با گاز استریل بپوشانید. روزی چند بار ناف نوزاد را با الکل و یا بتادین تمیز و پس از افتادن ناف، محل بندناف را با الکل و یا بتادین تمیز کنید.

توضیحات بیشتر / دانلود
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه 6 مهر 1390
 • موضوعات : نوزادان ,
 • بازدید : 422 مشاهده

سازمان جهانی بهداشت در گزارشی اعلام کرد: مراقبت بهتر از نوزادان در نخستین ماه تولد، کلید کاهش میزان مرگ ومیر آنان در کشورهای در حال توسعه است.

در گزارش فوق که حاوی اطلاعاتی در راستای اقدامات اساسی برای دستیابی به آرمان‌های توسعه هزاره است، آمده است؛ تقریبا 40 درصد از مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در ماه اول زندگی و بیشتر در هفته نخست رخ می‌دهد.

بر اساس آمار 2010 سازمان جهانی بهداشت، دلایل اصلی مرگ نوزادان سوء تغذیه و بیماری‌هایی مانند «مالاریا» است که اگر کودک زیرپشه‌بند مناسب بخوابد، این بیماری قابل پیشگیری است.

شایان ذکر است، این گزارش سالانه بر اساس 100 شاخص سلامت از 193 کشور عضو تهیه می‌شود که گزارش امسال نشان می‌دهد؛ میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در جهان 30 درصد کاهش یافته و از رقم 12 میلیون و 500 هزار مورد مرگ در سال 1990 به هشت میلیون و 800 هزار در سال 2008 رسیده است.


 • تاریخ ارسال : چهارشنبه 6 مهر 1390
 • موضوعات : نوزادان ,
 • بازدید : 337 مشاهده
سازمان جهانی بهداشت در گزارشی اعلام کرد: مراقبت بهتر از نوزادان در نخستین ماه تولد، کلید کاهش میزان مرگ ومیر آنان در کشورهای در حال توسعه است
توضیحات بیشتر / دانلود
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 5 مهر 1390
 • موضوعات : نوزادان ,
 • بازدید : 295 مشاهده
یک جراح مغز و اعصاب گفت: هر گونه تکان شدید به نوزادان می‌تواند خطر پارگی بافتهای مغزی را به همراه داشته باشد.

دکتر پرندوش سپهری در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: بافتهای گردن نوزادن تا سن 5 ماهگی بسیار ضعیف است و در این سن نباید آنها را به سمت بالا یا جلو و عقب تکان داد؛ زیرا صدمات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

توضیحات بیشتر / دانلود