close
تبلیغات در اینترنت
استرس
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

علت اختلال استرس پس از سانحه در کودکان چیست؟

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
علت اختلال استرس پس از سانحه در کودکان چیست؟

کودکان، از لحاظ جسمي کوچکتر از بزرگسالان هستند، از لحاظ هيجاني نابالغ و از لحاظ اجتماعي و شناختي، هنوز در مراحل اوليه رشد قرار دارند.

سال‌هاي اوليه رشد، در سازگاري بعدي اهميت دارند و وجود مشکلات در خلال اين سال‌ها، زمينه ساز ناسازگاري در سال‌هاي بعدي را فراهم مي‌کند.

مشکلات رواني در کودکي، حتي اگر موقت و گذرا باشد، احتمال دارد که پيامدهاي جدي در برداشته باشد؛ زيرا ممکن است که يادگيري و رشد کودک را مختل کند. از جمله‌ اين قبيل مشکلات، استرس پس از سانحه (PTSD) مي‌باشد که به دنبال وقوع يک رويداد آسيب‌زاي شديد (زلزله، تصادف و...) بروز مي‌کند.

استرس پس از سانحه، سندرمي است که پس از مشاهده، درگير شدن، تجربه‌ مستقيم يا شنيدن يک عامل استرس‌زا و آسيب‌زاي شديد روي مي‌‌دهد، که مي‌تواند منجر به مرگ واقعي يا تهديد به مرگ يا وقوع يک سانحه جدي باشد.

کودکان نسبت به اين تجربه‌ها احساس ترس و درماندگي مي‌کنند ولي اغلب با رفتارهاي آشفته و حاکي از بيقراري واکنش نشان مي‌دهند و مدام تلاش مي‌کنند از يادآوري رويداد و سانحه اجتناب کنند.

کودکان اين حوادث را به اشکال مختلف تجربه مي‌کنند. ممکن است کودکي مستقيما در معرض حادثه‌اي همچون سوء‌‌استفاده جنسي، تصادف، سوانح طبيعي و... قرار گرفته باشد يا درباره‌ وقوع اين حوادث از ديگران شنيده باشد .

به طور کلي افرادي که چنين رويدادهايي را تجربه مي‌کنند حتي در مورد کودکان، بيشتر از اين که ما بتوانيم تجربه آنها را تصور کنيم و احساسات آنها را درک کنيم که در آن لحظه چه احساسي داشته‌اند، از آن واقعه رنج مي‌برند.

همين امر وجه تمايز استرس پس از سانحه با ساير حوادث زندگي است. بنابراين تلاش در جهت درک وضعيت فردي که استرس پس از سانحه را تجربه کرده، کار چندان ساده‌اي نيست. واکنش‌ به اين حوادث به هر شکلي که اتفاق افتاده باشد متفاوت است. الگوي آسيب‌پذيري به استرس از کنش متقابل فعال بين آمادگي‌هاي ارثي و ديگر عوامل بيولوژيکي متفاوتي در واکنش به استرس‌هاي روزمره متولد مي‌شود.

اما تاثير اين وقايع روي کودکان به فاکتورهاي مختلفي از جمله نوع حادثه، شدت، محيطي که حادثه در آن اتفاق افتاده، تداوم و تسلسل وقايع، سني که کودک در معرض چنين حادثه‌اي قرار گرفته و احتمالا بي‌دفاع بوده است، رويدادهاي آسيب‌زاي قبلي، طي کردن دوران پس از حادثه ، نحوه‌ دلبستگي کودک، به مادر يا مراقبان اوليه بستگي دارد.

کودکاني که در محيط خانواده خود در معرض خشونت و ضرب و جرح قرار دارند، حتي خشونت‌هايي که منجر به مرگ يکي از اعضاي خانواده مي‌شود؛ بيشتر مستعد آشکار کردن نشانه‌هاي استرس پس از سانحه هستند. همچنين کودکاني که در محيط زندگي شاهد طلاق والدين يا جدايي همراه با مشاجرات طولاني آنها مي‌باشند، يا توجه به شرايط زندگي قبل و پس از طلاق، احتمال بروز اين نشانه‌ها افزايش مي‌يابد .

طبق نظر متخصصان اکثر کودکان پيش‌دبستاني، براي سازگاري مجدد بعد از طلاق ، به يک دوره 2 تا سه ساله نياز دارند، آنها ممکن است پرخاشگري و افسردگي، نافرماني و مشکلات ارتباطي با همسالان ظاهر سازند.

به‌طور کلي کودکان زير 11 سال در برابر نشانگان استرس پس از سانحه ، آسيب‌پذيري بيشتري نشان مي‌دهند.

در اين ميان خردسالان ممکن است علايمي از قبيل تاخير در رشد زبان و ناتوانايي‌هاي يادگيري و گفتاري بيشتري بروز مي‌دهند.

نشانه استرس پس از سانحه ممکن است خود به خود پس از مدتي کاهش يابد، اما مجددا ماه‌ها يا سال‌ها بعد از وقوع سانحه آشکار شود. در اين مدت عوامل مختلفي از قبيل سابقه خانوادگي، تجربيات دوران کودکي، ويژگي‌هاي شخصيتي و ناراحتي‌هاي رواني پيشين مي‌تواند در بروز و تشديد نشانگان موثر باشد.


علائم استرس پس از سانحه (PTSD) در کودکان

1- ناآرامي و بي‌قراري، رفتارهاي پرخاشگرانه، احساس‌ بيزاري از ديگران.

2- گوشه‌گيري و مشکلات در روابط بين فردي به سختي انس گرفتن با ديگران (به ويژه وقتي کودک مورد سوء استفاده جنسي يا جسمي قرار گرفته باشد)

3- احساس گناه و شرمزدگي، بي‌احساسي و فقر هيجاني که از طريق جمع کردن خود و انقباض عضلات صورت مي‌گيرد.

4- واپس‌روي‌هاي رشدي (بازگشت به رفتارهاي اوليه کودکان، شب‌اداري مکيدن شست و...)

5- رفتارهاي تهييجي و برانگيختگي بيش از حد (حالت گوش به زنگ بودن که به محض مواجه شدن با محرک تنش‌زا شوکه مي‌شود.)

6- اختلال خواب، کابوس و خواب‌هاي ترسناک (روياهاي هولناک بدون محتواي مشخص)

7- اجتناب از افکار و احساسات و حتي اماکني که وقايع ناخوشايند را براي کودکان ياد‌آوري مي‌کند.

8- تکرار خاطره‌هاي آسيب‌زا از قبيل مزاحمت تجاوز و ... در ذهن کودکان.

9- تمايل بازي‌هاي تکراري پيرامون حادثه‌اي که تجربه کردند.

10- دشواري‌هاي يادگيري، مشکلات در تمرکز و تکاليف درسيدرمان و توصيه‌ها:

فرآيند درمان کودکان مبتلا به PTSD تلفيقي از دو رويکرد شناختي رفتاري مداخلات رفتاري شامل: آموزش نحوه‌ي مواجه‌ي موثر با ترس‌ها، اجتناب از اماکن يا افرادي که وقايع را يادآوري مي‌کند، مي‌باشد ؛ همچنين استفاده از تکنيک آرام بخش، پذيرش احساسات کودکان در کاهش نشانگان استرس پس از سانحه موثر است والدين چنين کودکاني مي‌بايست پس از مشاهده ي علايم فوق که بيش از يک ماه تداوم مي‌يابد و منجر به اختلال در عملکرد کلي کودکان (تحصيلي، رفتاري و...) مي‌شود نسبت به درمان آن اقدام نمايند. 

 

 

اعتماد به نفس خانها

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

ما با اين اسلحه به دنيا نمي آييم بلکه بايد خود درصدد دستيابي به آن باشيم. هر کسي هميشه اين سلاح را در دست ندارد و تنها با صحبت کردن نمي توان آن را به دست آورد. بله از «اعتماد به نفس» صحبت مي کنم خانم ها براي افزايش اعتماد به نفس در وجودشان با دشواري خاصي روبرو هستند. اولين دليل اين دشواري اين است که خانم ها به صورتي غريزي بيشتر از آنکه به خود توجه کنند، بر مسايل اطرافيان متمرکز مي شوند و طبيعي است که زمان کمتري براي پيشرفت و ارتقاء اعتماد به نفس در وجود خود مي يابند. دليل ديگر اين که دختران حتي از ابتداي تاريخ، بيش از آنکه به داشتن جسارت و اعتماد به نفس تشويق شوند. به بي ارادگي و انفعال ترغيب مي شده اند.

اما همه روزه هنگامي که تلويزيون را روشن مي کنيد و يا شروع به خواندن روزنامه مي کنيد. با حجم وسيعي از اطلاعات و اخبار در مورد خانم هاي موفق و با اعتماد به نفس بالا برخورد مي کنيد . چگونه اين خانم ها به خودباوري رسيده اند؟ چطور آنها با وجود همه سختي ها و مشکلات موجود، به سعي و تلاش خود ادامه داده اند؟

اگر از آنها در مورد اعتماد به نفس شان بپرسيد، حتماً چنين فرمولي به شما ارايه مي دهند:مسئوليتي را بر عهده بگيريد.

اين نکته اولين و مهمترين جزء فرمول اعتماد به نفس است شما و تنها خود شما مي توانيد در زندگي خود تحولي به وجود آوريد.

اگر منتظريد که موقعيت خوبي به شما پيشنهاد شود. لازم است زمان زيادي را صبر کنيد. اين نکته را بدانيد مسيري که شما را به قله اعتماد به نفس مي رساند همان جاده اي است که خود قدم در آن نهاده ايد و مطمئناً شخص ديگري نمي تواند شما را به قله برساند.

تجربه هاي جديدي را در زندگي امتحان کنيد. هر چيز جديد و نويني را امتحان کنيد در کلاسي که در زمينه آن آشنايي چنداني نداريد، شرکت کنيد.

خود نشان دادن درمحیطی جديد، راهي شگفت انگيز براي آموختن اعتماد و اتکا بر خويش است.

ابتدا طرح يک عمل را بريزيد و سپس آن را به انجام رسانيد. يک زمينه خاص براي پيشرفت شخصي و حرفه اي خود انتخاب کنيد و از قبل اقداماتي را که براي دستيابي به آن لازم است، مرحله بندي کنيد و براي هر مرحله زمان خاصي را در نظر بگيريد. اکنون وقت آن رسيده است که هر مرحله اي را براساس طرحي که از قبل پيش بيني شده ، بدون هيچ عذر و بهانه اي به پايان برسانيد.

هر قدم کوچکي در انجام اين مراحل، گام بزرگي است به سوي اعتماد به نفس شما!در انجام کارهايتان پافشاري کنيد.

زماني که در ميدان چالشي جديد قرار مي گيريد مقاومت به خرج دهيد. اعتماد به نفس واقعي از اين اعتماد ناشي مي شود که شما مي توانيد با اتکا بر توان خويش و بدون در نظر گرفتن نتيجه کار با سعي و تلاش عملي را انجام دهيد و با جسارت تمام آن را به پايان رسانيد.

اگر زماني که اعتماد به نفس انجام کاري را داريد، مسئوليت انجام آن عمل را به تعويق بيندازيد، هرگز آن را انجام نخواهيد داد ؛ اما در حيطه علم روان شناسي، به اين نتيجه رسيده ايم که تغيير رفتار سبب ايجاد تغييراتي در احساسات انسان مي شود. بنابراين اگر عهده دار انجام کاري مي شويد و آن را با اعتماد به نفس صوري و ظاهري انجام مي دهيد، مطمئن باشيد احساس اعتماد به نفس واقعي در درونتان ريشه مي دواند.

از انسان هاي موفق کمک بخواهيد.

آيا شخص قابل اعتمادي را مي شناسيد که بتواند يکي پس از ديگري مسئوليت کارهاي جديد و همراه با ريسک را عهده دار شود؟ ببينيد که او چطور اين کار را انجام مي دهد! به خود جرئت دهيد و با اين گونه افراد ملاقات کنيد و دريابيد که چطور آنها مسئوليت هاي خطير را برعهده مي گيرند.

انسان هاي مطمئن به خود از کمک کردن به افراد خوشحال مي شوند و از اين طريق تلاش ها و تشويق هايي را که سبب شده امروز به چنين موقعيتي برسند تداعي مي کنند.

اگر فکر مي کنيد به ورزشکاري موفق غبطه مي خوريد و يا اگر در مورد زني که در شصت سالگي به دانشگاه پزشکي راه يافته است در روزنامه مطلبي خوانده ايد و آهي آرزومندانه کشيده ايد ، بدانيد که همين جا و همين حالا فرمول اعتماد به نفس را در دست داريد.

بخش مطالب روانشناسی عمومی...هراس (انواع پانیك) علل و درمان

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 16 خرداد 1391
 • موضوعات : استرس ,
 • بازدید : 533 مشاهده
 
هراس اجتماعی : یک نوع اضطراب  میباشد كه اخــتـلال
روانشنانختی محسوب میگردد.  افـرادی كـه دچـار هـراس
اجتماعی می بـاشنـد  در مـوقعیـتهای اجتماعی اضطراب
شدیدی را تجربه می كنند. این گـونه افراد از موقعیتهایی
كه امكان دارد از سوی دیگران مورد قضاوت و بررسی قرار
گیـرند هـراس دارند. آنها دائـما از آن بیـم دارنـد كـه مــورد
قضاوت، ارزشـیابی، انتقاد، تحقیر و تمسخر دیگران واقــع
گردند. البته اغـلب مـردم در موقـعیـتهای خـاص اجتماعی
مـانند صحبت در جمع و یا ورود به یك مكان مملو از افراد
نـا آشــنـا دچـار خجالت و دستـپاچگـی شـده و مــضطرب
می گردنـد كـه ایـن نـوع تــرس همـگـانی بیـانـگر هـــراس
اجتماعی نمیباشد. در صـورتی اضطراب فرد جنبه هـراس
اجتماعی پیدا میكند كه:

1- سبب گردد تا فرد از موقعیت هراس آور اجتناب كند.

2- هرگاه نتواند از آن بگریزد آن موقعیت را با استرس و پریشانی شدید تحمل میكند.

3- در زندگی روزمره فرد تداخل قابل ملاحظه ای پدید می آورد: كار، تحصیل، خـانــواده و زندگی اجتماعی.


توضیحات بیشتر / دانلود
مطالعه بر روی گروهی از كارمندان و كارگران كانادایی نشان داده است كه استرس و تنش شغلی و هم چنین كمبود حمایت‌های اجتماعی در محیط‌های كاری، خطر ابتلا به اختلال روانی افسردگی را افزایش می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،، اما كا روبرستون بكلمور محقق مركز پزشكی دانشگاه روچستر در نیویورك و محققان كانادایی از اطلاعات جمع آوری شده در مركز كانادایی پژوهش سلامت اجتماعی، برای انجام این تحقیق استفاده كرده‌اند. این اطلاعات از 24 هزار و 342 كارمند در سال 2002 جمع آوری شده است.

این محققان هم چنین، میزان طول عمر و دوره‌های 12 ماهه افسردگی و استرس‌های شغلی روانی - اجتماعی را مورد ارزیابی قرار دادند.

نتایج این تحقیق كه در مجله آمریكایی بهداشت عمومی منتشر شده، نشان داد: افزایش كشمكش‌های شغلی به میزان قابل ملاحظه‌ای با افزایش خطر ابتلا به افسردگی شدید رابطه مستقیم دارد. این تاثیر در مردان به مراتب بیشتر است، اما این در حالی است كه همین پژوهش نشان می‌دهد؛ عدم حمایت اجتماعی در محیط‌های كاری برای زنان و مردان به یك اندازه باعث بروز افسردگی می‌شود.

به گفته این محققان،‌ افسردگی در محیط كار یك مشكل اصلی بهداشت عمومی است كه باید بررسی شده و تحت درمان قرار گیرد.

بخش مطالب روان شناسی...استرس و پنج باور نادرست در مورد آن

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : جمعه 5 اسفند 1390
 • موضوعات : استرس ,
 • بازدید : 473 مشاهده
استرس نوعی نیاز جسمی یا ذهنی است كه در ما پاسخ‌های خاصی را بر می‌انگیزد و به ما امكان می دهد تا با خطر مبارزه كنیم یا از آن بگریزیم. مقادیر كم استرس قادر است عملكرد شما را در اوضاع و احوال خاصی مثل ورزش و كار بهبود بخشد اما استرس بیش از حد به
سلامت شخصی آسیب می رساند. با مشخص نمودن شرایط استرس‌زا و یافتن راه‌هایی برای مقابله با آن، قادر خواهید بود، استرس‌های مضر را به حداقل برسانید.
منشأ استرس
استرس ممكن است از حوادث یا شرایط برونی، واكنش های فردی به تنش ها یا تركیبی از این عوامل ناشی شده باشد. از جمله منابع عمده برونی استرس می توان مشكلات درازمدتی مثل روابط خانوادگی ناراحت‌كننده طلاق بیماری‌های ناتوان كننده یا بیكاری و نیز تغییرات عمده حتی تغییرات خوشایندی مثل ازدواج یا اثاث‌كشی سفرهای دور و مهاجرت و جمع شدن استرس های روزانه مثل دیررفتن سركار دلشوره از امتحان . از جمله الگوهای رفتاری ایجادكننده یا تشدیدكننده استرس هم می توان ناشكیبایی و پرخاشگری، عدم اعتماد به نفس و احساسات سركوبگری مثل تنش یا اضطراب را بر شمرد.
تشخیص های نشانه‌های استرس
اگر نشانه های استرس، زود تشخیص داده شوند، برای پیشگیری از مشكلاتی كه برای سلامت ایجاد ممكن است شود، باید اقداماتی انجام داد. داشتن انرژی كمتر از حد معمول،كاهش اشتها یا خوردن بیش از حد معمول از جمله این نشانه‌ می‌باشد، ممكن است دچار سردرد یا زخم‌های دهان شوید و بیش از حد مستعد ابتلا به عفونت‌های خفیفی همچون سرماخوردگی شوید. اگر احساس استرس، زیاد باشد، ممكن است مضطرب، بغض كرده، تحریك‌پذیر یا غمگین باشید. خواب مختل شود و روابط با دیگران كدورت یابد. برای آن كه از این حالت رهایی یابید ممكن است به الكل، تنباكو یا موادمخدر وابسته شوید. اگر استرس موجب هر یك از این مشكلات شود، درصدد كمك از خانواده، دوستان یا پزشك خود برآیید.و بهیچ عنوان
اهمال نکنید
توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مطالب روان شناسی...7 روش برای غلبه بر استرس

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 27 بهمن 1390
 • موضوعات : استرس ,
 • بازدید : 504 مشاهده

استرس چیست؟ همه افراد بشر ، همچنین حیوانات در مقابله با این وضعیت یا اقدام به فرار می كنند یا می جنگند.هنگامی كه شما در حال انتخاب یكی از این دو روش هستید ، بدن نیز برای پاسخ گویی به این شرایط اقدام به بعضی از عكس العمل های خود كار می كند.

هورمون های مسئول شرایط پراسترس نظیر آدرنالین، نورآدرنالین و كورتیزول باعث می شوند كه سرعت پمپاژ قلب بالا رفته ، فشار خون نیز به تبعیت از آن بالا می رود، تنفس سریع تر شده ، تعریق افزایش می یابد و هضم یا به طور كلی فعالیت دستگاه گوارش كاهش می یابد. فعالیت بدنی باعث تخلیه دستگاه گردش خون از این هورمون ها می گردد . اما شرایطی را تصور كنید كه پشت میز نشسته اید یا در حال رانندگی هستید و مرتبا شرایط استرس زا و پر تنشی را تجربه و تحمل می كنید . در این وضعیت این دسته از هورمون ها در دستگاه گردش خون باقی می ماند و باعث سردرد و اضطراب بیشتر می گردد. و سرانجام بدن لبریز از تنش گردیده و كوچكترین اتفاقی باعث ایجاد بحران و ناراحتی می شود.
علائم فیزیكی استرس
انواع دردها، لرزش و سرگیجه، از دست دادن اشتها یا برعكس پرخوری،مشكلات گوارشی، ساییدن دندانها ، بی خوابی، مشكلات تنفسی، تته پته كردن در سخن یا تند تند صحبت كردن، احساس خستگی، ابتلا به عفونت های مكرر و از دست دادن میل جنسی از جمله علائم ابتلا به استرس است كه به این صورت در ظاهر شخص عارض می شود.

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مطالب روان شناسی...روش پیشنهادی برای درمان اضطراب

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 20 بهمن 1390
 • موضوعات : استرس , اظطراب ,
 • بازدید : 560 مشاهده

اضطراب و تشویش ممكن است برای هریك از افراد در هر زمان و مكانی رخ دهد اما خیلی از كاهش دهنده های استرس و اضطراب وجود دارند كه تنظیمات سیستم عصبی ما را انجام می دهند در آن صورت و می توانیم نگاهی كنیم به اینكه چگونه اضطراب در ما ایجاد شد و اینكه چطوری می توانیم از روشهای درمانی برای آرام كردن سیستم عصبی خود و كاهش اضطراب استفاده كنیم .

هر كسی اضطراب را در طول زندگی خود تجربه كرده است . شاید وقتی كه در اتاق انتظار دكتر نشسته اید و فكر می كنید كه پزشكتان با یك سوزن خیلی بزرگ در اتاق تزریقات منتظر شماست و یا زمانی كه تمام روز را صرف آشپزی كرده اید اما وقتی به صورت مادرتان نگاه می كنید می پندارید كه تمام تلاشت بیهوده تلف شده است یا ازشغلتان متنفر باشید .
این تجربیات مختلف می تواند در افراد ایجاد اضطراب كند وعلائم و نشانه های متفاوتی را نشان دهد مثل طپش قلب ، داشتنن احساس نا خوشایند ، نداشتن تمركز ، تنشهای عضلانی ، خشكی دهان ، عرق كردن ، احساس دردهای عصبی در حفره شكمی ، نفس نفس زدن .
اضطراب می تواند هم كوتاه مدت باشد و یا طولانی مدت كه بستگی به منبع ایجاد كننده اضطراب دارد . البته بیشتر اضطرابها طولانی مدت هست و علائم زیادی را در شما ایجاد می كند .
اگر اضطراب شما در نتیجه واكنش به یك دوره طولانی تجربه خواهید كرد . كه در این حالت بعضی ازعلائم از قبیل اسهال ، یبوست و كج خلقی در افراد بشدت ایجاد می شود . ممكن است اضطراب شما ناشی از شغل باشد ، منبعی كه هرگز شما را رها نمی كند ، می ترسید كه صبح بیدار شوید چون مجبور خواهید بود كه به سر كار بروید ، می ترسید كه شب به رختخواب روید چون وقتی بیدار می شوید مجبورید به سركار روید . از پایان هفته می ترسید زیرا وقتی تعطیلات پایان هفته به اتمام می رسد بازهم مجبورید سركار روید زمانی كه اضطراب همیشه همراه شما باشد ممكن است علائمی چون درد قفسه سینه ، پر اشتهایی یا كم اشتهایی ، بی خوابی در انسان ایجاد شود. تمام 3 موقعیت توصیف شده انواعی از اضطرابهای هر روزه ما هستند ، اما بهر حال برای هر یك از ما ممكن است عوارضی چون جسمی ، روحی و عاطفی ایجاد كند .

ادامه در ادامه مطلب

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مطالب روان شناسی...کنار آمدن با استرس های روزانه

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : دوشنبه 10 بهمن 1390
 • موضوعات : استرس ,
 • بازدید : 476 مشاهده

اگر به فکر دنیایی عاری از استرس هستید، بهتر است این فکر را از سرتان بیرون کنید، چون غیرممکن است.

اگر مایل‌اید استرس را از زندگی خودتان کاملا حذف کنید، باز هم چندان میسر نیست و بهترین راه، کاهش استرس و داشتن برخوردی مناسب با آن است. به این ترتیب با وجود تنش‌های مختلف زندگی روزمره، آرامش خواهید داشت و زندگی کردن برای شما، بدون فشار روحی خواهد شد.

برای آنکه روزگارتان را بدون‌ درگیری و تشدید تنش سپری کنید، به این راهکارها توجه کنید:

- از کارها و مسایل کوچک شروع کنید.

خودتان را غرق تغییرات بزرگ نکنید، به خصوص اگر چند تغییر و تحول بزرگ هم‌زمان شوند، شدیدا استرس‌زا می‌شوند. در طول روز نمی‌توانید چند پروژه مهم را آماده کرده، به کارهای بچه‌ها رسیدگی کنید و در فلان جلسه یا مراسم هم شرکت کنید.

- ارتباطات را فراموش نکنید.

ادامه در ادامه مطلب

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مطالب روان شناسی...ارتباط شخصیت با میزان استرس...

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

 


استرس، اصطلاحا به دو دسته «خوب» و «بد» تقسیم‌بندی می‌شود چرا که اصل استرس، واکنش طبیعی و خودکار بدن برای آماده کردن ما جهت انجام کارهای فوری و ناگهانی است. آن چیزی که باعث می‌شود استرس، بد یا خوب باشد، این است که این پاسخ خودکار بدن، بیش از حد باشد یا نباشد. به هر حال، داشتن درجاتی از استرس به فرد کمک می‌کند فعالیت‌هایی را که باید انجام دهد، به نحو بهتری به سرانجام برساند... آیا استرس، به خودی خود می‌تواند نقشی در موفقیت فرد در زندگی، کار و تحصیل داشته باشد یا خیر. «استرس خوب» آن شکل از واکنش بدن به محرک‌های بیرونی است که بدن را به آمادگی بیشتر وامی‌دارد. ترشح هورمون‌های مرتبط با استرس که اصلی‌ترین آنها دو هورمون اپی‌نفرین و نوراپی‌نفرین هستند، اثرات زیر را به صورت فیزیولوژیک و به شکل مستقیم یا غیرمستقیم در بدن موجب می‌شوند. جریان خون بیشتری توسط قلب پمپاژ می شود خون موجود در رگ‌های پوست و سطح بدن به سمت اعضای حیاتی‌تری مثل مغز و قلب جا به جا شود. آزاد شدن ذخایر قندخون از شکل ذخیره شده آنها (یعنی گلیکوژن) به شکل قند آماده به مصرف (گلوکز) در داخل خون است . آزاد شدن انواع سلو‌ل‌های ایمنی بدن به داخل رگ‌ها.

افراد دارای تیپ شخصیتی B، با مسایل و اتفاقات راحت‌تر برخورد می‌کنند و کنار می‌آیند و نسبت به محرک‌های محیطی، حساسیت کمتری از خود نشان می‌دهند. این افراد معمولا به همان سطحی از کارایی و رشد که رسیده‌اند، قناعت می‌کنند استرس بد چیست؟

هر وقت پاسخ هورمونی بدن به محرک‌های بیرونی که باعث ترشح‌شان می‌شوند، بیش از حد باشد یا اینکه با محرک‌‌های ساده و پیش‌پا افتاده‌تری، این هورمون‌ها ترشح شوند، آن وقت است که استرس بیش از حد (و به تدریج، اضطراب) و یا استرس نابجا ایجاد می‌شود. آنچه در موفقیت فردی و اجتماعی انسان دخیل است، آن است که شرایطی را که او را دچار استرس بد و نامطلوب می‌کند، بشناسد و مهارت‌هایی را کسب نماید که بتواند استرس بد را به تدریج به استرس خوب تبدیل کند. بهتر است با ذکر مثال‌هایی سعی کنیم مواردی را که استرس باعث ایجاد مشکل در سر راه موفقیت فرد می‌شود، بهتر بشناسیم. استرس بیش از حد، موقع رفتن به مدرسه، استرس بیش‌ از حد، موقع سخنرانی در یک جمع، استرس بیش از حد، موقع کنکور یا امتحانات بزرگ، استرس بیش از حد، موقع آمدن مهمان و یا رفتن به مهمانی، استرس بیش از حد، موقع رانندگی یا امتحان رانندگی.

اما چگونه باید این موارد را شناخت؟ لازم است که همواره توجه خودمان به این «بیش از حد» بودن‌ها باشد و یا اگر اطرافیان متوجه آن شدند، از آنها بخواهیم نظرشان را به ما منتقل کنند. با توجه به میزان استرسی که در حالت طبیعی به افراد وارد می‌شود، آدم‌ها به صورت کلی به دو تیپ شخصیتی زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کودک: استرس در كودكان را جدى بگيريم

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

 

متخصصين ثابت كرده اند كه بسيارى از رفتارهاى غيرعادى كودكان در واقع واكنش نسبت به فشارهايى است كه احساس مى كنند. در كتاب فرهنگ لغت دكتر معين در مقابل واژه «استرس» معادل هاى «فشار» و «تنيدگى» و «تنش» نوشته شده است و استرس را حالتى تعريف كرده كه ارگانيسم را عليه يك عامل مهاجم نامعين مثل جراحت، عفونت، درد، آلرژى و حتى خوشحالى و غم به واكنش وامى دارد. استرس واژه اى است كه معمولاً براى حالت هاى خاص بزرگسالان به كار مى رود. اين واژه در مورد كودكان به لحاظ دنياى آزاد و بى دغدغه آنان كمتر به كار مى رود و بعضاً به ندرت به كار برده مى شود. البته ممكن است در موارد حاد مثل سپرى كردن يك بيمارى، از دست دادن عزيزان و... متوجه فشارى كه كودك متحمل مى شود شده باشيم ولى هرگز نمى گوييم كه كودك دچار استرس شده است.

 

واقعيت اين است كه در دنياى امروز بسيارى از حالت هايى كه انسان را دچار روان پريشى ها مى كند در كودكى همان قدر عموميت دارد كه در بزرگسالى. عوامل بسيار ظريفى هستند كه منشاء فشارند اين عوامل مى توانند توانايى ها، قابليت هاى يادگيرى، كار و خلاصه زندگى كودك را تحت تأثير خود بگيرند. واژه استرس را اولين بار در سال 1936 در مورد فشارهاى روانى - عاطفى كودكان دكتر هانس سليه به كار برد. سليه معتقد بود كه «بسيارى از بيمارى هاى شايع ميان كودكان بيشتر به خاطر عدم واكنش هاى سازشى مناسب به استرس است نه به خاطر صدمات ناشى از ميكروب ها و سم ها. مثلاً وقتى غده فوق كليوى كودك براى زير كنترل در آوردن حساسيت غذايى يا آلرژى هاى ديگر به شدت فعال شده باشد ديگر سيستم داخلى بدن توانايى و آمادگى لازم براى مقابله با ساير بيمارى ها را نخواهد داشت. در نتيجه كودك پيوسته حالت سرماخوردگى دارد يا گلودرد، گوش درد و... چركى، پس تا وقتى كه فشارهاى درونى ناشى از آلرژى برطرف نشود بچه دائماً در معرض اين قبيل بيمارى ها خواهد بود

توضیحات بیشتر / دانلود