درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

در خانواده تک فرزند رفتار درست چگونه است؟

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
در خانواده تک فرزند رفتار درست چگونه است؟
  • تاریخ ارسال : جمعه 04 ارديبهشت 1394
بسیاری از والدین می پرسند که من یک فرزند دارم.آیا برای او مشکلی پیش خواهد آمد یا حتما باید فرزند دیگری هم باشد؟به طور کلی چهار نوع خانواده تک فرزند وجود دارد:

•یک نوع خانواده هایی که یک فرزند دارند و از این بابت ناراحت هم نیستند،چرا که خودشان تصمیم گرفته اند و راضی هم هستند.این خانواده ها هیچ وابستگی به فرزندشان ندارند.در بعضی از خانواده های تک فرزند ،مادر به شدت به فرزند خود وابسته است و این وابستگی بیشتر برای مادر مشکل ایجاد می کند تا فرزند.مثلا مادری که همواره نگران است و خود را مسئول محافظت از فرزندش می داند و او را همراهی می کند،یک مشکل مضاعف دارد.•نوع دوم خانواده هایی هستند که می خواستند بیشتر از یک فرزند داشته باشند ولی نتوانسته اند.این خانواده ها ممکن است اظهار ناراحتی کنند،چون تمایل داشته اند که فرزتدان بیشتری داشته باشند.این گروه ممکن است به طور دائم در حضور فرزند خود اظهار کنند که دلمان می خواست بچه های بیشتری داشته باشند
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید

کوچولوی حسادت‌برانگیز

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
کوچولوی حسادت‌برانگیز
  • تاریخ ارسال : چهارشنبه 20 اسفند 1393
به دنیا آمدن فرزند جدید، دنیای دیگری را به روی پدر و مادر می‌گشاید و تغییرات زیادی برای آنها به همراه می‌آورد.

والدين بايد انرژي بسياري را براي آماده‌سازي‌ محيط تا زمان ورود اين نوزاد جديد صرف كنند؛ علاوه بر اين مقدار زيادي از توجه آنان معطوف به اين عضو جديد و نيازهاي اساسي او خواهد شد و مواجهه با اين تغييرات اگر به‌خوبي صورت نگيرد ناسازگاري فرزند بزرگ‌تر را به همراه خواهد داشت.

به‌طور قطع حس حسادت در اين شرايط بر كودك بزرگ‌تر غلبه مي‌كند و باعث بروز رفتارهاي پرخاشگرانه از سوي او مي‌شود. ممكن است او به دور از چشم پدر و مادر به جاي ابراز علاقه به خواهر يا برادر كوچك‌تر، ‌به آزار نوزاد تازه متولد شده دست بزند و يا دچار اضطراب، شب ادراري، ناخن جويدن و ... شود. پس كسب مهارت پيش از تولد فرزند دوم نكته مهمي است كه نبايد پدران و مادران از آن غافل شوند. اگر آنها به اين نكات مهارتي به‌خوبي توجه داشته باشند قطعا حس حسادت فرزند بزرگ‌ترشان پس از تولد نوزاد به علاقه و مهرباني تبديل خواهد شد. به‌عبارت ساده‌تر بايد گفت با تولد يك فرزند جديد، ارتباطات جديدي بين اعضاي خانواده شكل مي‌گيرد كه تا پيش از آن وجود نداشته و اگر تمهيدات و مهارت‌هاي لازم براي مديريت اين روابط جديد انديشيده نشده باشد، ممكن‌است اين اجتماع كوچك بسيار دوست‌داشتني، دچار مشكلات زيادي شود، به‌خصوص اگر فاصله سني فرزند دوم با فرزند اول ، بيش از 3سال باشد.
با لحن ساده به فرزندمان بگوييم كه خواهر و برادري در راه است

خوب است هر زمان كه متوجه وجود فرزند دوم مي‌شويم، با لحني ساده به فرزندمان بگوييم كه خواهر يا برادري در راه است كه مي‌خواهد با او دوست وهمبازي شده و او را از تنهايي در بياورد. بهتر است براي نمونه، خوبي‌هاي خانواده‌هايي كه بيشتر از يك فرزند دارند را براي او يادآوري كنيد تا او حس داشتن يك خانواده بزرگ‌تر را بيش از گذشته درك كند.
از طرف كودك اول براي نوزاد هديه بخريد
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید
  • تاریخ ارسال : دوشنبه 24 بهمن 1390

 

 

آيا ميدانيد كه وقتي فرزند دومتان به دنيا مي آيد، چگونه بايد فرزند اولتان را آماده ورود او كنيد؟ ابتدا بايد دقت داشته باشيد كه فرزند اولتان نيازمند دنيايي از توجه و علاقه است تا اطمينان پيدا كند كه بچه دوم و جديد جايگزين او نخواهد شد. در اينجا به ده شيوه مفيد و سودمند اشاره مي كنيم كه با به كار بستن آنها مي توانيد به راحتي فرزند اولتان را براي ورود بچه دوم آماده سازيد.

 

۱- برنامه اي ترتيب دهيد كه فرزند اولتان اوقات زيادي را با پدرش تنها باشد.

بايد بدانيد كه اختلاف سني خيلي كم ( كمتر از سه سال ) بين بچه ها، هميشه مي تواند باعث به وجود آمدن برخوردها و اختلافاتي بين بچه ها شود، چرا كه هر دو نياز شديد و فراواني به توجه والدين دارند. پس، در صورتي كه اختلاف سن بين فرزند اولتان با فرزند دوم كمتر از سه سال است، اطمينان حاصل نماييد كه وقت كافي در اختيار بچه اول قرار مي دهيد تا او احساس كمبود پيدا نكند. به خصوص، او نياز خواهد داشت كه اوقات زيادي را با پدرش به تنهايي به سر ببرد.

این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید
  • تاریخ ارسال : پنجشنبه 13 بهمن 1390

من نی نی كوچولو رو دوست ندارم !

 

 

پيش‌ از تـــولد نــــوزاد

۱- با كـــــــــودك‌ صحبــــــت ‌كنيد :

مثلاً توضيح‌ دهيد كه‌ خانواده‌ شامل‌ پدر، مادر و خواهر و برادرهاست؛ و در بسياري‌ از خانواده‌ها تعداد فرزندان‌ بيش‌ از يكي‌ است. سه‌ چهار ماه‌ پيش‌ از ورود نوزاد، آماده‌ سازي‌ كودك‌ را شروع‌ كنيد. اگر كودك‌ در سن‌ پيش ‌دبستان‌ يا دبستان‌ است‌ اين‌ آماده‌ سازي‌ را زودتر آغاز كنيد. به‌ كودك‌ نگوييد برايش‌ يك‌ دوست‌ يا همبازي‌ مي ‌آوريد، زيرا او به‌ علت‌ خوابيدن‌ طولاني‌ مدت‌ نوزاد و يا ناتواني‌اش‌ در بازي‌ كردن‌ با وي،‌ ناراحت‌ مي‌شود.

 

۲- به‌ كـــودك‌ آگاهــي‌ بدهيد:

درباره‌ انتظار خود براي‌ ورود نوزاد، زياد خوابيدن‌ شيرخوار، گريه‌ كردن‌ و ناتواني‌ او در‌ بازي ‌كردن‌ با كودك،‌ صحبت‌ كنيد. همچنين‌ عكس‌هاي‌ دوران‌ نوزادي‌ خودش‌ را به‌ او نشان‌ دهيد. كودكان‌ بزرگتر گاهي‌ درباره‌ نحوه‌ به ‌وجودآمدن‌ نوزاد و اين‌ كه‌ از كجا مي ‌آيد از شما سؤال‌ مي ‌كنند. با توجه‌ به‌ سن‌ آنها، درباره‌ تولد و جنسيت‌ برايشان‌ توضيح‌ دهيد؛ اما اگر نمي ‌دانيد چه‌ پاسخي‌ بدهيد، جواب‌ ندادن‌ بسيار بهتر از ارائه‌ توضيحات‌ نادرست‌ است.

این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید

بخش مشاوره کودک... تک فرزندها اجتماعی تر هستند

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : دوشنبه 10 بهمن 1390

 

نگاهی به پيامدهای روحی ـ رواني تك فرزند بودن

 ناهيد دالايی

 

 

 

تعداد والدين تك فرزند روز به روز در حال افزايش است؛ اما نبايد از ياد برد كه داشتن يك فرزند، بهتر يا بدتر از داشتن چند فرزند نيست و تك فرزندي نيز چون چند فرزندي مزايا و معايبي دارد.خانواده هاي تك فرزندي بر مسائلي خاص تأكيد دارند كه ممكن است در خانواده هاي چند فرزندي وجود نداشته باشد. تک فرزندها نمي توانند نااميدي ها و فشارهاي روحي را تحمل كنند. چنانچه توهيني به آنها شود، بي آن كه قصد و غرضي در كار باشد اين توهين را رفتاري عمدي و به پشتوانه نيتي خاص تفسير مي كنند. چنانچه از مسئله اي رنجيده خاطر شوند اين حالت را تا مدت هاي مديد در درون خود زنده نگاه مي دارند. آنها فقط به برقراري روابطي علاقه مندند كه دربرگيرنده منافع آنان باشد و احساساتشان را نيز جريحه دار نكند. آنها ممكن است ناراحتي هاي خود را براي ديگران بيان نكنند و فردي درون گرا شوند.

 

پرورش كودك از ۲ عامل تأثير مي گيرند، عواملي كه حضور دارند و عواملي كه غايب هستند. كودك تك فرزند در خانواده اي رشد مي كند كه افراد بالغ در آن حضور دارند و كودك ديگري نيست كه بتواند با او ارتباط برقرار كند. هر دوي اين عوامل، نقشي مهم در پرورش كودكان تك فرزند دارند. كودك تك فرزند به طور كامل مورد توجه و علاقه والدين است. اين عامل سبب مي شود كودك احساس كند شخصي مهم است. مزاياي بزرگ شدن در خانواده هاي تك فرزند چنان است كه كودك مي گويد من دوست دارم تنها فرزند خانواده باشم، هيچ رقيبي نداشته باشم و كسي حسادت مرا تحريك نكند. نياز نباشد با كسي دعوا كنم تا بتوانم وسيله اي را كه دوست دارم، تصاحب كنم.

این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید