close
تبلیغات در اینترنت
افسردگی و درمان
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

زنان تحصیل کرده کمتر افسرده می شوند

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
  زنان تحصیل کرده کمتر افسرده می شوند
یک روانشناس گفت: علل فیزیولوژیک و محیطی سبب بروز علائم افسردگی در زنان می‌شود. وجیهه ابراهیمی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه یزد، اظهار داشت: تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی، بارداری و زایمان و یائسگی منجر به افسردگی در زنان می‌شود و حتی گاهی افسردگی‌های پس از زایمان هم ممکن است در بعضی از زنان ایجاد شود که در برخی از موارد تا یک یا دو ماه هم ادامه پیدا کرده و خود به خود از بین می‌رود ولی در بعضی از زنان ممکن است این علائم باقی بماند.وی ادامه داد: در دوران قاعدگی هم در بعضی از زنان نشانه‌های افسردگی مانند خلق پایین،‌ گریه، کاهش یا افزایش اشتها،‌ اختلال خواب و غیره بوجود می‌آید که این نوع از افسردگی درمان خاصی ندارد و پس از دوران قاعدگی، خود به خود از بین می‌رود که ممکن است تعدادی از زنان این علائم را تجربه کرده باشند.
توضیحات بیشتر / دانلود

تاثير افسردگي در زندگي زناشويي

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
تاثير افسردگي در زندگي زناشويي
 • تاریخ ارسال : یکشنبه 06 ارديبهشت 1394
 • موضوعات : افسردگی و درمان ,
 • بازدید : 241 مشاهده
افسـردگـي بر روي کليه جنبه هاي زندگي تاثير مي گذارد. در اين مورد بايد اذعان داشت که روابط با جنس مخالف نيز از اين امر مستثني نيستند.زمانيکه يـکي از طرفـين در يک رابطه دچار افسردگي شده باشد، رابطه آنقدر آسيب مي بيند که مي توان گفت بقاي آن با مشکل جدي مواجه خواهد شد.البته مي توان اظهار داشـت کــه يک رابطه خوب مي تواند براي کساني که دچار افسردگي هستند، نقش مرهم را بازي کند؛ زمانيکه ميلي به انجام هيچ کاري نداريم، کمي عشق و محبت مي تواند ما را از دلتنگي بيرون آورد.

اگر شريکتان افسرده باشدافراد افسرده تمايلي به انجام کارهاي روزمره ندارند، آنها احساس مي کنند که بدنشان به اندازه کافي انرژي ندارد، از پس هر کاري بر نمي آيند، همچنين توانايي برقراري ارتباط مناسب با خانواده، دوستان و حتي شريک زندگي خود را نيز از دست مي دهند.ممکن است در يک چنين شرايطي طرف مقابل احساس بي محبتي و بي ميلي کند. اين سوء تفاهم نهايتاً به جدايي دو نفر از يکديگر ختم خواهد شد.از سوي ديگر ممکن است طرف دوم احساس کند که خودش مسبب اصلي ايجاد افسردگي در شريکش بوده است. گاهي اوقات اوضاع آنقدر وخيم مي شود که دو نفر به هم مشکوک شده و تصور مي کنند که نفر ديگر براي خود معشوقه گرفته.
توضیحات بیشتر / دانلود

عید افسرده تان نکند!

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
عید افسرده تان نکند!
غم یکی از حس‌های طبیعی انسانی است اما آنچه می‌تواند یک نفر را غمگین کند، شاید نتواند دیگری را تحت‌تاثیر قرار بدهد. مثلا تعطیلات! بله بعضی افراد از اینکه تعطیلات در راه است احساس خوبی ندارند و مضطرب و افسرده می‌شوند....

شما هم این حس را تجربه کرده‌اید؟ عصر جمعه‌ای بوده که شما را تا حد از خودبی‌خود شدن ببرد؟ سر درد بی‌دلیل و یکباره را در روزهای تعطیل تجربه کرده‌اید؟ روزهای عید برایتان حال و هوای خوبی دارند یا نه از حالا نگران عصرهای این روزهای تعطیل هستید؟ اگر این‌طور است، باید بدانید حال و احوالتان خیلی عجیب و غریب نیست چون مردمان بسیاری در سراسر دنیا احساس شما را دارند و امروزه این حالت را با نام «نشانگان افسردگی تعطیلات» می‌شناسند. اگر دچار این حالت هستید یا کسی را می‌شناسید که در پیچ و خم این حالت‌ها، حال شما را هم در روزهای تعطیل می‌گیرد، این مطلب را بخوانید تا درباره این نشانگان، دلایل ایجاد آن و راه‌های درمان آن بیشتر بدانید.

دلایل افسردگی تعطیلات

اصلی‌ترین دلایل این افسردگی که تا به حال شناخته شده‌اند عبارتند از:

استرس، خستگی، توقعات بی‌جا و غیرواقعی، پولکی بودن بیش از حد، دلهره‌های اقتصادی، تصورات و انتظارات غیرواقعی از خودمان و شرایط، قبول مسوولیت‌های بسیار زیاد و خارج از توان، دور بودن از خانواده و دوستان و...

نشانه‌های افسردگی تعطیلات چیست؟
توضیحات بیشتر / دانلود

افسردكي ناشي از فصل

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
در یک روز زیبای پاییزی معمولا مردم، به فضای بازمی‌روند تا قبل از این که زمستان از راه برسد، وجود خود را از خورشید که هنوز گرمایش را دریغ نکرده است، گرم کنند.

قدم می‌زنند و شادی می‌کنند، اما در عین حال چیزی در اعماق قلبشان حس می‌شود که می‌تواند این خوشی را محو کند. احساس خوبشان گاه بسرعت از بین می‌رود و جایش را به افسردگی می‌دهد. اگر شما نیز چنین احساسی دارید باید گفت گرفتار افسردگی ناشی از فصل پاییز شده‌اید.

افرادی که دچار افسردگی پاییزی می‌شوند احساسات غریبی را تجربه می‌کنند، نسبت به همه چیز و اطرافیانشان بی‌علاقه می‌شوند، بی‌دلیل گریه می‌کنند و در برابر کوچک‌ترین موضوع ناراحت‌کننده واکنش‌های شدید بروز می‌دهند. بیشتر مواقع فرد مبتلا به دنبال یافتن دلیلی خوب برای این حالت خود است واز مواردی مانند کار زیاد، کارهای خانه، نگهداری از بچه‌ها و مشغله‌ها یاد کرده و تصور می‌کند شاید دلیل این حال روحی‌اش یکی از این موارد باشد. البته ممکن است این موضوعات انسان را خسته و دلزده کند، اما موضوع اینجاست که این حالت بد، روزهای بعد هم تکرار می‌شود و فرد از این‌ که بی‌دلیل غمگین است، متعجب می‌شود. تعداد بسیاری از مردم متوجه شده‌اند با شروع پاییز این حالات در آنها نیز به وجود می‌آید و باید گفت در دنیای امروز پدیده‌ای کاملا طبیعی است و به افسردگی فصلی مشهور است.
توضیحات بیشتر / دانلود
معمولا هرکس در هر دوره از زندگی‌اش به دلایلی ممکن است دچار افسردگی کوتاه یا طولانی‌مدت شود. رهایی از افسردگی گاه طاقت فرسا و به مشاوران متخصص در این امور نیاز است، اما زمانی که دچار افسردگی شده‌ایم باید مراقب باشیم با افکار غلط به وضع بد خود دامن نزنیم.

در واقع وقتی نسبت به شرایط به وجود آمده در زندگی‌مان احساس بدی داریم و افسرده هستیم، مدام آرزو می‌کنیم کاش هر چه سریع‌تر از این وضع خلاص شویم و روحیه‌مان خوب شود. این موضوع بسیار طبیعی و از ویژگی‌های انسان است، چرا که او دوست دارد هیچ موضوعی روزگارش را تیره و تار نکند، اما متاسفانه این تفکر و این‌گونه تلاش‌مان برای رهایی از اندوه، ممکن است نتیجه‌ای کاملا عکس بدهد و ما را به وادی افسردگی عمیق‌تری بکشاند. مقاومت در برابر این شرایط موجب می‌شود بیش از هر لحظه دیگر روی مشکل خود متمرکز شویم و احساس مان بدتر شود، زیرا فکر کردن به وضع موجود لحظه‌ای رهایمان نمی‌کند و ما را آسوده نمی‌گذارد. حقیقت این است که هرگز نمی‌توان روی همه چیز تسلط داشت و آن را کنترل کرد. بویژه اگر موضوعی بشدت آزارمان داده باشد، وقتی سعی کنیم به زور خود را از افسردگی برهانیم بیشتر مضطرب شده، گرفتار احساسات بد و ناخواسته دیگری نیز می‌شویم. بنابراین گاهی اوقات بهترین روش این است که دست از کنترل اوضاع بردارید و مقاومت نکنید. تنها باید بپذیرید که مشکلات و ناراحتی‌های معمول زندگی زودگذر هستند و طی زمان برطرف می‌شوند و آن گاه رهایی از افسردگی آسان‌تر می‌شود.

بیزاری از احساس بد

در لحظات افسردگی معمولا افکاری مانند: «دارم دیوانه می‌شوم»، «این وضع هیچ وقت تمامی ندارد.»، «چرا نمی‌توانم مثل بقیه از زندگی لذت ببرم.» و «من خیلی بدبخت هستم» به سراغ‌مان می‌آید. ذهن‌مان شروع به افزودن احساسات منفی جدیدتری به احساسات بد قبلی می‌کند و بتدریج ترس از گرفتار ماندن در این افسردگی اوضاع را وخیم‌تر می‌کند. در واقع این ذهن فرد افسرده است که همه چیز را برایش مشکل و غیرقابل تحمل‌تر می‌کند. می‌توانید با یک آزمایش کوچک پی به صحت این موضوع ببرید. هر وقت موضوعی شما را ناراحت کرد، به آن بدون هیچ نوع دغدغه فکری نگاه کنید و هرگز آن را ارزیابی نکنید و اجازه دهید زمان آن را حل کند، سپس متوجه می‌شوید که آن موضوع ناراحت‌کننده چقدر راحت از کنارتان می‌گذرد و هرگز شما را به افسردگی نمی‌کشاند. با این روش دیگر بی‌جهت ذهن‌تان دچار آشوب و دلواپسی نمی‌شود. در حقیقت وقتی موضوعی بد با فرآیندهای ذهنی حمایت نشود بسرعت ضعیف می‌شود و دیگر توان افسرده‌کردن شما را ندارد. بنابراین با افکار منفی، موضوع ناراحت‌کننده را تغذیه و نیرومند نکنید تا زودتر به آرامش برسید.

مقایسه نکنید
توضیحات بیشتر / دانلود

غروب افسردگی های پاییزی

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
دکتر فربد فدایی تغییر سبک زندگی در فصل خزان را عامل شادمانی افراد برشمرد
زمان آن رسیده که جشنواره رنگ‌های پاییزی بر پا و هر روز بر تنوع رنگ هایش افزوده شود اما چه حیف که این فصل سراسر زیبایی، در نظر همه افراد یکسان جلوه نمی‌کند. از بیماری‌های جسمی متفاوتی که محصول این فصل است بگذریم؛ آزردگی روح، احساس کرختی، پوچی و ناامیدی حالت‌هایی است که برخی افراد با آغاز فصل پاییز، کوتاه شدن روزها و تاریک شدن زودهنگام آسمان تجربه می‌کنند، غافل از اینکه رنگ‌های روح بخش همین فصل و هوای دلنواز آن بهترین راهکار برای حس سرزندگی و لمس لحظه‌های ناب زندگی است و کمی درایت و توجه کافی است تا براین احساسات ناحوشایند غلبه کرد. افسردگی فصلی در پاییز و راهکارهای رهایی از آن را در گفت‌و‌گو با دکتر فربد فدایی روانپزشک و مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی زیر ذره بین قرار داده‌ایم.

افراد با چه خلق و خویی در پاییز بیشتر افسرده می‌شوند؟
برخی افراد به صورت زیست شناختی مستعد بروز افسردگی در پاییز هستند که تحت عنوان «نابسامانی عاطفی فصلی» قابل طبقه‌بندی است. البته باید در دو سال گذشته دست کم دو دوره افسردگی عمده در پاییز در این افراد دیده شده باشد که ارتباطی با رویدادهای محیطی نداشته باشد. به علاوه بهبود کامل نیز در یک زمان مشخص سال روی ‌دهد (برای نمونه، در بهار).
نقش عوامل محیطی و اجتماعی در افسردگی پاییزی چیست؟
گاهی عوامل روانی – اجتماعی در بروز افسردگی در فصل پاییز مؤثر است. برای نمونه، افرادی که مشاغلی دارند که در تعطیلات تابستان فعال است، ممکن است با آغاز پاییز و اتمام تعطیلات به علت رکود شغلی افسرده شوند برای نمونه، فردی که در یک شهر ساحلی شمالی بستنی فروشی دارد و در طول تابستان با ازدحام مشتریان روبه‌رو است، ناگهان در پاییز با کاهش مشتریان و بیکاری روبه‌رو و در نتیجه مستعد افسردگی در پاییز می‌شود.
برای کاهش بی‌حوصلگی و تنگ شدن خلق و خو در پاییز چه باید کرد؟
اگر افسردگی عمده و شدید در اثر پاییز روی دهد طبعاً باید به روانپزشک مراجعه کرد. اما اگر افسردگی خفیف باشد در آن صورت داشتن برنامه منظم زندگی که شامل سحرخیزی، خوابیدن در ابتدای شب، ورزش، داشتن هدف و برنامه در زندگی، معاشرت با دوستان و انجام کارهای خیر باشد در رفع افسردگی خفیف مؤثر است.
توضیحات بیشتر / دانلود

کاهش سن ابتلا به افسردگی

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
بر اساس تحقیقات انجام شده، بیماری افسردگی پس از اختلالات اضطرابی، شایع‌ترین اختلال روانپزشکی در کل دنیا محسوب می‌شود، هر چند یافته‌های تحقیقات نشان می‌دهد بروز این بیماری در جوامع مختلف بر حسب منطقه جغرافیایی متفاوت است.
یافته‌های پژوهشی همچنین بیانگر آن است که 20 تا 25 درصد جمعیت هر کشور مبتلا به افسردگی هستند که این آمار تقریباً در کشور ما نیز به همین میزان است. افسردگی همچنان در میان ایرانیان به عنوان بیشترین نوع از اختلالات خلقی شناخته شده است.
در تمام دنیا افسردگی در زنان نسبت به مردان شیوع بیشتری دارد که مسائل زیست محیطی و اجتماعی از عمده‌ترین دلایل آن به شمار می‌رود. خانم‌ها به دلایل تغییرات هورمونی و همچنین تفاوتی که بین آنها و آقایان در ترشح غدد داخلی وجود دارد، برای ابتلا به بیماری افسردگی مستعدترند. هر چند نمی‌توان برای این مسأله تنها یک عامل را مشخص کرد، اما مسائلی از قبیل مسئولیت‌های اجتماعی و شغلی، استرس‌های خاص مانند زایمان، دخالت در پرورش فرزندان و... از عوامل مؤثر بر افسردگی زنان شناخته شده‌اند.
اختلالات دو قطبی نیز از دیگر اشکال اختلالات خلقی به شمار می‌رود. این بیماری بر عکس اضطراب و افسردگی که عوامل محیطی در ابتلا به آن نقش پررنگ تری دارند، ریشه در زمینه‌های ژنتیک فرد دارد. این قبیل بیماران در حالتی میان افسردگی و سرخوشی(شیدایی) در نوسانند و به دلیل ثبات نداشتن روحیاتشان نیازمند درمان بویژه درمان‌های دارویی هستند.
یکی از مشکلاتی که در زمینه درمان بیماران روانی با آن روبه‌رو هستیم، باورهای غلط نسبت به رشته روانپزشکی و درمان‌های آن است. در واقع به غیر از مسائلی از قبیل ترس از انگ خوردن به عنوان یک بیمار روانی که مانع از مراجعه برخی از مردم به روانپزشکان می‌شود، تصور اعتیاد آور بودن داروهای روانپزشکی نیز سبب شده، بسیاری از افرادی که نیازمند درمان‌های روانپزشکی هستند یا از ابتدا درمان را شروع نکنند یا در صورت پذیرش درمان، در نیمه راه آن را رها سازند. در گفت‌و‌گو با برخی بیماران بویژه بیماران مبتلا به افسردگی، آنان اظهار می‌داشتند که وقتی درمان را قطع می‌کنیم، بیماری مان برمی گردد و این مسأله را نشانی از اعتیاد به دارو‌ها عنوان می‌کنند.
این درحالی است که قطع درمان و برگشت بیماری علامت اعتیاد نیست؛ بلکه به مفهوم آن است که بیماری هنوز در فرد وجود دارد و هنوز نیازمند مصرف داروست. برای نمونه همان طور که فرد مبتلا به فشار خون دارو مصرف می‌کند و به محض قطع دارو، دچار افزایش فشار خون می‌شود و این امر به معنای اعتیاد وی به داروی فشار خون نیست، در مورد بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت، فشار خون، بیماری‌های قلبی، صرع و... پزشک با تجویز دارو سعی در کنترل بیماری دارد که بیماری‌های روانی نیز از این قاعده مستثنی نیست. روانپزشک زمانی دارو را قطع می‌کند که از بهبود بیمار اطمینان کامل حاصل کند. هر چند این امر قابل پیش‌بینی نیست و به پیگیری درمان از سوی بیمار نیاز دارد.
بیماری افسردگی باید بعد از دهه چهارم زندگی ظاهر شود اما در دهه‌های اخیر، سن ابتلا به افسردگی به دلایل اجتماعی، استرس، مصرف نابجای داروها و مواد مخدر در کشور، کاهش یافته است.

افسرد هها، مشتري پروپاقرص عطار يها

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
مجری طرح پیمایش ملی سلامت روان گفت: یک پژوهش نشان می‌دهد 60 درصد افراد افسرده به روانپزشک مـــراجعه نمی‌کنند و از میان 40 درصد باقیمانده نیز یک سوم به درمان‌های سنتی از قبیل مراجعه به عطاری‌ها، طب سوزنی و دعانویس روی آورده‌اند.

به گزارش مهر، رضا راد گودرزی با بیان این‌که این مطالعه که برای اولین بار در کشور روی 7886 نفر از افراد 15 تا 64 سال در سال‌های 89 تا 90 انجام شده، افزود: این پژوهش نشان می‌دهد اختلال افسردگی در کشور 7‌/‌12 درصد است که 4‌/‌15 درصد از زنان اختلال افسردگی اساسی دارند و 2‌/‌10 درصد از آقایان به این بیماری مبتلا هستند.

وی ادامه داد: 22 تا 24 درصد از افراد مطلقه اعم از زن و مرد یا کسانی کـــه از یکدیگر جدا شده‌اند، اما هنوز به طور رسمی طلاق نگرفته‌اند و نیز عده‌ای که همسر خود را از دست داده‌اند به افسردگی اساسی مبتلا هستند. این در حالی است که افسردگی در افراد متاهل 5‌/‌12 درصد است.

مجری طرح پیمایش ملی سلامت روان اضافه کرد: میزان اختلال افسردگی در بیکاران به طور معناداری بیش از شاغلان، دانشجویان و محصلان است، به طوری که میزان افسردگی در افراد بیکار 5‌/‌16 درصد و در شاغلان 11 درصد است. این در شرایطی است که افسردگی اساسی که 5‌/‌13 درصد از شهرنشینان را گرفتار کرده در روستاها 11 درصد برآورد می‌شود.به گفته راد گودرزی، نتایج این مطالعات نشان می‌دهد افسردگی در افرادی که از نظر شرایط اجتماعی و اقتصادی در جایگاه پایین‌تری قرار دارند 9‌/‌14 درصد و در افراد با وضع اجتماعی و اقتصادی بالا 7‌/‌11 درصد است.

مصرف داروي ضد افسردگي در بارداري ممنوع.

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • موضوعات : افسردگی و درمان ,
 • بازدید : 345 مشاهده
یک مطالعه که بتازگی انجام شده است، نشان می‌دهد مصرف قرص‌های ضد افسردگی در دوران بارداری با ابتلای جنین به اوتیسم ارتباط دارد.

به گزارش ایرنا، درخودماندگی یا اوتیسم نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می‌کند و علت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع‌تر از دختران است.

محققان می‌گویند: مصرف داروهای ضد افسردگی برای زنان حامله می‌تواند جنین آنها را در معرض خطر ابتلا به اوتیسم قرار دهد. البته مشخص شده است ارتباط قوی میان قرار گرفتن جنین در معرض این نوع داروها و ابتلا به مشکلاتی از قیبل اوتیسم میان کودکان پسر وجود دارد. مطالعه این پژوهشگران نشان می‌دهد بیشترین خطر تاثیر مصرف این داروها بر جنین زمانی است که این داروها بویژه در سه ماهه اول بارداری مصرف شود.

بخش مطالب روانشناسی....تست افسردگی

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 07 ارديبهشت 1391
 • موضوعات : افسردگی و درمان ,
 • بازدید : 582 مشاهده

تست افسردگی دكتر بک

بند اول
1من غمگین نیستم.
2من غمگینم.
3غم از زندگی من دست بر نمی دارد.
4دیگر تحمل این زندگی را ندارم.

بند دوم
1من به آینده خوش بینم.
2امیدی به آینده ندارم.
3احساس می كنم كه آینده خوبی در انتظارم نیست.
4هیچ روزنه امیدی در این زندگی نمی بینم.

بند سوم
1من ناكام نیستم.
2من از دیگران ناكامترم.
3وقتی به گذشته نگاه می كنم، می بینم زندگی ام سراسر شكست و ناكامی بوده است.
4 من یك شكست  خورده تمام عیارم.

بند چهارم
1مثل گذشته از زندگی ام رضایت دارم.
2مثل گذشته از زندگی لذت نمی برم.
3از زندگی ام رضایت واقعی ندارم.
4از همه چیز و همه كس ناراضی ام.

بند پنجم
1احساس گناه و تقصیر نمی كنم.
2گاهی اوقات احساس گناه می كنم.
3اغلب اوقات احساس گناه و تقصیر دارم.
4همیشه احساس گناه و تقصیر در من هست.

بند ششم
1انتظار مجازات ندارم.
2احساس می كنم ممكن است مجازات شوم.
3انتظار مجازات دارم.
4مطمئنم كه مجازات می شوم.

بند هفتم
1من از خودم رضایت دارم.
2من از خودم ناراضی ام.
3از خودم بدم می آید.
4من از خودم متنفرم.

بند هشتم
1من بدتر از دیگران نیستم.
2گاهی از خودم به خاطر خطاهایم انتقاد می كنم.
3همیشه به خاطر خطاهایم خودم را سرزنش می كنم.
4برای هر اتفاق و حادثه ای خودم را سرزنش می كنم.

بند نهم
1هیچ وقت به خودكشی فكر نمی كنم.
2فكر خودكشی به سرم زده، ولی هیچ وقت اقدام به خودكشی نكرده ام.
3به فكر خودكشی هستم.
4اگر بتوانم خودكشی می كنم.

بند دهم
1بیش از حد معمول گریه نمی كنم.
2بیشتر از گذشته گریه می كنم.
3همیشه در حال گریه كردنم.
4قبلا زیاد گریه می كردم، اما حالا با آن كه دلم می خواهد، نمی توانم گریه كنم.

بند یازدهم
1كم حوصله تر از گذشته نیستم.
2از گذشته، كم حوصله ترم.
3اغلب اوقات كم حوصله ام.
4همیشه كم حوصله ام.

بند دوازدهم
1مثل همیشه مردم را دوست دارم.
2كمتر از گذشته به مردم علاقه مندم.
3تا حدود زیادی علاقه ام را به مردم از دست داده ام.
4از همه مردم سیر شده ام و دیگر به هیچ كس علاقه ای ندارم.

بند سیزدهم
1مثل گذشته تصمیم می گیرم.
2كمتر از گذشته تصمیم می گیرم.
3نسبت به گذشته، تصمیم گیری برایم سختتر شده.
4قدرت تصمیم گیری ام را كاملا از دست داده ام.

بند چهاردهم
1جذابیت گذشته را ندارم.
2نگرانم كه جذابیتم را از دست بدهم.
3احساس می كنم كه جذابیتم را روز به روز بیشتر از دست می دهم.
4من زشت هستم.

بند پانزدهم
1به خوبی گذشته كار می كنم.
2به خوبی گذشته كار نمی كنم.
3برای هر كاری مجبورم به خودم فشار زیادی بیاروم.
4دستم به هیچ كاری نمی رود.

بند شانزدهم
1مثل همیشه خوب می خوابم.
2مثل گذشته خوابم نمی برد.
3یكیدو ساعت زودتر از معمول از خواب می پرم و دوباره خوابیدن برایم خیلی سخت است.
3چند ساعت زودتر از معمول از خواب می پرم و بعدش دیگر خوابم نمی برد.

بند هفدهم
1بیشتر از گذشته خسته نمی شوم.
2بیشتر از گذشته خسته می شوم.
3از انجام هر كاری خسته می شوم.
4از شدت خستگی هیچ كاری نمی توانم بكنم.

بند هجدهم
1اشتهایم هیچ تغییری نكرده است.
2اشتهایم به خوبی گذشته نیست.
3اشتهایم خیلی كم شده.
4تازگی ها هیچ اشتهایی به غذا ندارم.

بند نوزدهم
1اخیرا وزن كم نكرده ام.
2تازگی ها بیش از دو و نیم كیلو وزن كم كرده ام.
3تازگی ها بیش از پنج كیلو وزن كم كرده ام.
4تازگی ها بیش از هفت كیلو وزن كم كرده ام.

بند بیستم
1بیش از گذشته بیمار نمی شوم.
2سردرد و دل درد و یبوست دارد اذیتم می كند.
3به شدت نگران سلامتی خودم هستم.
4آن قدر نگران سلامتی ام هستم كه دست و دلم به هیچ كاری نمی رود.

بند بیست ویكم
1میل جنسی ام هیچ تغییری نكرده است.
2میل جنسی ام تازگی ها كمتر شده است.
3میل جنسی ام تازگی ها خیلی كم شده  است.
4اصلا هیچ میل جنسی در من باقی نمانده است.
                                           

تفسیر ادامه مطلب
توضیحات بیشتر / دانلود