close
تبلیغات در اینترنت
روان شناسی شخصیت
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

دکتر امیرهوشنگ باقری، روانپزشک و هیپنوتراپیست و عضو هیات مدیره و مدرس انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی به نقل از پایگاه خبری سلامانه به سوال کاربران پاسخ داد.

من اختلال اضطراب و افسردگی دارم. این مشکلات با هیپنوتراپی برطرف می‌شود؟ آیا واقعا درمان کامل می‌شود؟
پاسخ: اضطراب و افسردگی که شدت آن متوسط رو به پایین بوده و علل بیولوژیک نداشته باشد، با هیپنوتراپی قابل درمان است. اما اگر شدت اضطراب و افسردگی بالا بوده یا بیماری جسمی در بروز آن دخیل باشد، یا فرد به طور ژنتیکی مستعد کمبود سروتونین و گابا در بدنش باشد، نیاز به دارو درمانی وجود دارد. مشکل من تعلل و به تاخیر انداختن کارهاست.

آیا این مشکل که مشکل خیلی بزرگی برای من است و کل زندگی و کار و روز و وقتم را می‌گیرد را می‌توان با هیپنوتراپی درمان کرد؟
پاسخ: تعلل و پشت‌گوش اندازی می‌تواند علامتی از وسواس باشد. اگر شدت وسواس متوسط و به سمت پایین باشد، با روان‌درمانی‌ها از جمله هیپنوتراپی قابل درمان است. ولی اگر وسواس شدید باشد، هیپنوتراپی آن کمی مشکل و تخصصی خواهد بود و روش راحت‌تر استفاده‌ همزمان از دارو تحت نظر متخصص و هیپنوتراپی خواهد بود تا زودتر به نتیجه مطلوب رسید. از سوی دیگر هم اگر این مشکل ناشی از وسواس و یک خصلت شخصیتی باشد که فرد آن را آموخته است و مشکل روانپزشکی دیگری همراه آن نیست، یکی از بهترین درمان‌ها می‌تواند هیپنوتراپی باشد.تعلل و پشت‌گوش اندازی می‌تواند علامتی از وسواس باشد. اگر شدت وسواس متوسط و به سمت پایین باشد، با روان‌درمانی‌ها از جمله هیپنوتراپی قابل درمان است.

 

چرا همه رازهایی داریم؟

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
  چرا همه رازهایی داریم؟


با توجه به دشوار بودن رازداری، چه عاملی مردم را به این کار ترغیب می‌کند؟ هدف آنها از رازداری چیست؟ روان‌شناسان از چند عامل به‌عنوان انگیزه‌های رازداری نام برده‌اند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به محافظت، قدرت و کنترل، هویت و استقلال، اعتماد و صمیمیت و نیاز به تعلق اشاره کرد.

محافظتتعداد زیادی از روان‌شناسان معتقدند که مردم به دلیل ترس از پیامدهای اجتماعی فاش‌شدن رازشان، آن را مکتوم نگه می‌دارند. برطبق این دیدگاه، هدف رازداری محافظت از فرد و روابطش در برابر گزند و آسیب است. توجه به پیامدهای اجتماعی ممکن است به معنای ترس از عدم تأیید دیگران باشد.بنابراین، افراد به دلیل اینکه تصور می‌کنند ممکن است با فاش شدن رازشان مورد استهزا، تحقیر، اهانت یا تبعیض قرار بگیرند موضوع خاصی را از آنها پنهان می‌کنند. از طرف دیگر، توجه به پیامدهای اجتماعی ممکن است به تأثیرات منفی‌ای که افشای راز روی ارتباطات فرد می‌گذارد اشاره داشته باشد. در این موقعیت، افراد به دلیل اجتناب از ناراحت کردن دیگران و یا از دست دادن روابطشان مطلبی را برای دیگران بازگو نمی‌کنند.

قدرت و کنترل
توضیحات بیشتر / دانلود

هویت جنسی چیست؟

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
هویت جنسی چیست؟
اعتقاد درونی شخص به این مسئله که او فردی مونث یا مذکر، دو سوگرا یا خنثی.

نقش جنسی چگونه رفتاری است؟به گفته یکی از روان شناسان، نقش جنسی نقش جنسی رفتار و نمایی است از آنچه در فرهنگ اجتماعی «زنی و زن بودن» یا «مردی و مرد بودن» به شمار می آید، که می توان آن را درک فرد از نقش اجتماعی زنانه یا مردانه ای که به عهده دارد نیز تلقی نمود.هویت جنسی حاصل ترکیب سه عامل بیولوژیک، زیستی- روانی و واکنش های روانی نسبت به محیط، مخصوصا آثار و مفاهیم مربوط به والدین و دیدگاههای اجتماعی است.

اگر می‌خواهید دنیا را تغییر دهید، اول خودتان را عوض کنید

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
اگر می‌خواهید دنیا را تغییر دهید، اول خودتان را عوض کنید
نگاهی به اطرافتان بیندازید. هر جا که باشید، هر کاری که می‌کنید، بایستید و کمی اطرافتان را بررسی کنید. هر چیزی که می‌بینید: مبلتان، صندلی‌تان، میز کارتان، یخچالتان، غذایی که می‌خورید، اتوبوسی که برای رسیدن به محل‌کار سوار می‌شوید، … همه اینها یک زمان وجود نداشتند.


اگر کمی به عقب برگردیم، آدمها هم وجود نداشتند. زمین ۴.۵ میلیارد سال است که وجود دارد و آدمهای مدرن حدود ۲۰۰ هزار سال. رشد و پیشرفت شگرف انسان فقط طی ۲۰۰ هزار سال است که اتفاق افتاده است یعنی ۰.۰۰۴ ٪ از وجود زمین.

اینهمه چطور از هیچ ساخته شده است؟ همه اینها مدیون ذهن و قدرت تخیل انسان است. وقتی عقل انسانی روی این سیاره به وجود آمد، همه چیز به سرعت شروع به تغییر کرد و از آن به بعد هر روز رشد کرده و جدیدتر شد.

قدرت ذهن انسان فوق‌العاده است. بااینکه تا به امروز انسان بسیار جلو آمده و چیزهای زیادی یاد گرفته است اما هنوز نتوانسته همه رمز و رموز مغز انسان را دریابد. واقعیت تلخ این است که انسان‌های زیادی به خودشان زحمت نمی‌دهند که به مسائل از این دید نگاه کنند؛ بیشتر آدمها قدرتی که در دست دارند را نمی‌شناسند - قدرت تغییر دادن دنیا.
توضیحات بیشتر / دانلود

روان شناسی گریه-علل گریه کردن

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
روان شناسی گریه-علل گریه کردن
روزی چند بار می خندید؟ چند بار گریه می کنید؟ چقدر خوشحال هستید و چقدر احساس غم و اندوه به شما دست می دهد؟ البته قرار نیست هر کسی به طور دقیق بداند چقدر در طول روز می خندد یا چقدر ممکن است گریه کند، اما همین که هر فرد بتواند بموقع ناراحت شود و بموقع هم شاد باشد، یعنی از سلامت روانی برخوردار است.

بله، ناراحت شدن هم اگر درست و بموقع باشد، خوب است و می تواند تبعات مثبتی داشته باشد. آنها که می گویند گریه کردن و غمگین بودن نشانه بیماری و اختلالات روانی است هم باید بدانند متخصصان با چنین نظری موافق نیستند. البته موضوع وقتی خطرناک می شود که فردی همیشه شاد و خوشحال باشد و در هیچ شرایطی به فکر ناراحتی هایش نیفتد. این شادی های بی دلیل و دائم هم نه تنها خوب نیست و ویژگی مثبتی به حساب نمی آید که حتی می تواند نشانه ای از یک بیماری روانی باشد.

هم شاد باشید، هم غمگین
توضیحات بیشتر / دانلود

شخصیت شناسی یا روانشناسی شخصیت

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
  شخصیت شناسی یا روانشناسی شخصیت
رشته روانشناسی شخصیت به بررسی ابعاد مختلف شخصیت انسانها می پردازدروانشناسی شخصیت چیست؟

در رشته روانشناسی شخصیت، ابعاد مختلف شخصیت، جنبه های ادراكی، هیجانی، ارادی و بدنی افراد و چگونگی سازگاری فرد با محیط مورد مطالعه قرار می گیرد.

دانشجویان رشته روانشناسی شخصیت به مطالعه الگوهای خاص تفکر، احساسات و رفتار که هر فرد را از دیگری متمایز می‌کند، می‌پردازند. این روان‌شناسان معمولاً در محیط علمی به عنوان مدّرس یا پژوهشگر فعالیت می‌کنند.شخصیت شناسی

در روانشناسی شخصیت، تعاریف مختلفی از شخصیت ارائه شده است که هر یک بر وجهی از شخصیت تأکید کرده‌اند. هیلگارد شخصیت را «الگوهای رفتار و شیوه‌های تفکر که نحوه سازگاری شخص را با محیط تعیین می‌کند» تعریف کرده است در حالی که برخی دیگر «شخصیت» را به ویژگیهای «پایدار فرد» نسبت داده و آن را بصورت «مجموعه ویژگیهایی که با ثبات و پایداری داشتن مشخص هستند و باعث پیش بینی رفتار فرد می‌شوند» تعریف می‌کنند.شخصیت (Personality) از ریشه لاتین (Persona) که به معنی «نقاب و ماسک» است گرفته شده است و اشاره به ماسک و نقابی دارد که بازیگران یونان و روم قدیم بر چهره می‌گذاشتند و این تعبیر تلویحا به این موضوع اشاره دارد که «شخصیت هر فرد ماسکی است که او بر چهره خود می‌زند تا وجه تمایز (تفاوت) او از دیگران باشد». شخصیت به همه خصلتها و ویژگیهایی اطلاق می‌شود که معرف رفتار یک شخص است، از جمله می‌توان این خصلتها را شامل اندیشه، احساسات، ادراک شخص از خود، وجهه نظرها، طرز فکر و بسیاری عادات دانست. اصطلاح ویژگی شخصیتی به جنبه خاصی از کل شخصیت آدمی اطلاق می‌شود.نظری اجمالی به تعاریف شخصیت شناسی، نشان می‌دهد که تمام معانی شخصیت را نمی‌توان در یک نظریه خاص یافت. برای مثال کارل راجرز شخصیت را یک خویشتن سازمان یافته دایمی می‌دانست که محور تمام تجربه‌های وجودی بود. یا گوردن آلپورت شخصیت را مجموعه عوامل درونی که تمام فعالیت‌های فردی را جهت می‌دهد تلقی کرده است. واتسن شخصیت را مجموعه سازمان یافته‌ای از عادات می‌پنداشت و زیگموند فروید، عقیده داشت که شخصیت از نهاد(ID)، خود(Ego) و فراخود(Super ego) ساخته شده است.شخصیت چیست؟
توضیحات بیشتر / دانلود
انواع شخصي تهاي پولي اگر نمي توانيد در برابر خرج كردن مقاومت كنيد؛ شما به ولخرجي معتاد هستيد
انواع شخصي تهاي پولي
اگر نمي توانيد در برابر خرج كردن مقاومت كنيد؛ شما به ولخرجي معتاد هستيد
موضوع پول در زندگي افراد معمولا از اهميت خاصي
برخوردارا ست. برخيا زا فراد دائم نگران كسب درآمد هستند،
اما ديگران با خونسردي به اين مساله مي نگرند. از اين رو
م يتوان افراد را از لحاظ مالي در پنج نوع كلي قرار داد:
نوع اول: نگران
اگر هر روز نسبت به كسب درآمد نگران هستيد و مدام
بها ين فكر م يكنيد چگونها ز مشكلات مالي تان بكاهيد و
حتي در بهترين زمان روزتان نيزل حظ هايا ز ياد پول غافل
نم يشويد،ب نابراين شماا زن ظرا مور مالي شخصين گران
هستيد. افراد نگران در خرج كردن پول بسيار مقتصد و دقيق
هستند و به دليلا ين كه در كسب درآمد پشتكار دارند جلوي
خطاهاي مالي شان را بخوبي م يگيرند.ا ما جنبه منفيا ين
ويژگي ا ينا ست كه نگراني موجبا فزايش هورمونا سترس
شده وا ز توانايي سيستما يمني بدن مي كاهد و سلامت و
خواب فرد را به خطر مي اندازد. بايد هرچه سري عتر دستا ز
نگراني برداريد تا با اين نوع رفتار خود را بيمار نكنيد كه در آن
صورت حتما گرفتارا وضاع بد مالي خواهيد شد. برايا ين كه
بتوانيد اين نوع نگراني را از خود دور كنيد بايد به جاي اين كه
بهب يپولي و گرفتاري مالي فكر كنيدب هل حظه حال توجه كرده
وا ز زندگ يتانل ذت ببريد.ا ما در عين حال به محض يافتن
فرصتى براي پول درآوردن، آن را ا ز دست نداده و تلاش لازم
را انجام بدهيد.
نوع دوم: طفر هرو
آيا در تصمي مگير يهاي مالي تان مدام طفره مي رويد يا
صورتحسا بهايتان بدون پرداخت روي هم تلنبار م يشود
و اين كه در خصوص برنامه ريز يهاي مالي دچار مشكل
مي شويد؟ا گرا ين طورا ستب ايد گفت شما درخصوص مسائل
مالي طفر هرو هستيد.ا ينا فراد هرگز ذره ايب ه دل خودن گراني
راه نم يدهند و با خود مي انديشند هرچه پيش آيد، خوش آيد.
جنبه خوب اين تفكر اين است كه هرگز دچار اضطراب و
عوارض ناشيا ز آن نم يشوند، ا ما
انجام ندادن تعهدات مالي سرانجام
براي فرد دردسرساز م يشود.
مسئوليت هاي مالي تان را
بپذيريد تا آرام شتان واقعي
باشد.
توضیحات بیشتر / دانلود

روان مان را به حال خود رها كرده ايم

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
زمانه، حسابی عوض شده است. دیگر خیلی از آن مناسبت‌های قدیمی، کارکرد گذشته را ندارد و روابط آدم‌ها با محیط اطرافشان دگرگون شده است.

رقابت و سرعت در انجام کار باعث شده محیط زندگی بسیاری از آدم‌های امروزی، خواسته و ناخواسته درگیر اضطراب شود؛ اضطرابی که بعضی‌ها می‌توانند آن را به خوبی کنترل و مدیریت کنند، ولی عده‌ای دیگر از چنین توانایی بی‌بهره هستند.

زندگی ماشینی هم مزید بر علت شده است تا بسیاری از ما ایرانی‌ها دیگر آن روابط درهم تنیده قدیمی را نداشته باشیم و خیلی‌ها کمتر از قبل با یکدیگر معاشرت و رفت‌وآمد دارند.

فناوری‌ها هم با قدرتی کم رقیب، تحول عظیمی در کانون بسیاری از خانواده‌ها راه‌انداخته‌اند و آن رابطه والد و فرزند قدیمی هم بشدت متاثر از فضاهای مجازی شده است.

همه اینها را گفتیم تا بگوییم وقتی شرایط زندگی آدم‌ها عوض می‌شود، شادی و دردهای زندگی هم‌ رنگ عوض می‌کنند و از آن طرف هم درمان این دردها هم متحول می‌شود.

مثلا اگر تا دیروز پیر آبادی و ریش سفید قوم می‌توانست بسیاری از اضطراب‌ها، تضارب‌های ذهنی و اخلاقی بین آدم‌ها را حل کند و تا حدودی آرامش را به قبیله‌اش بیاورد، حالا دیگر ریش‌سفیدی رفته‌رفته منسوخ شده است و جنس بسیاری از مشکلات آدم‌ها با پادرمیانی حل نمی‌شود.

یکی از عمده همین مشکلات، برهم خوردن آرامش روانی در بین بسیاری از ایرانیان است، البته تغییر شرایط و سبک زندگی که از آن سخن گفتیم در به وجود آمدن این شرایط بی‌تاثیر نیست.

این روزها بسیاری از ایرانیان با انواع و اقسام مشکلات روحی ـ روانی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ طوری که به اعتقاد بسیاری از روان‌شناسان، برخی اختلالات روانی مثل افسردگی و اضطراب در جامعه ما شبیه سرماخوردگی‌های جسمی شده است که هر کسی احتمال دارد به آن دچار شود
.
ادامه در ادامه
توضیحات بیشتر / دانلود

چگونه هم صحبت خوبي باشيم؟

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
چگونه هم صحبت خوبي باشيم؟
مهم ترین موضوع در هر رابطه‌ای نقشی است که مردم هنگام گفت‌وگو با یکدیگر ایفا می‌کنند و به یکدیگر واکنش‌های مناسب نشان می‌دهند.

دو روش اساسی در ارتباط‌های رودررو وجود دارد که یکی از آنها زبان بدن و دیگری کلام است. اگر کلماتی که به کار می‌برید و لحن صحبت کردن تان نیز خوب باشد می‌توانید در تمام جنبه‌های زندگی‌تان فرد موفقی باشید. در این مبحث 15 روش خوش صحبتی ارائه شده است که می‌توانند راهنمای خوبی برایتان باشند:

1ـ زبان بدن مناسبی اتخاذ کنید.

اگر می‌خواهید شما را فرد خوش صحبتی بدانند باید مراقب زبان بدن تان باشید. آیا هنگام صحبت کردن قصد دارید درباره موضوعی فردی را متقاعد کنید؟ اگر این‌طور است باید با لبخند زدن موثرتر عمل کنید. در چنین مواقعی با داشتن حالت بدنی نامناسب و منطق ضعیف نمی‌توانید به هدف تان برسید. حتی اگر نمی‌توانید به‌طور طبیعی لبخند بزنید باید تصور کنید که بازیگر هستید و نقشی را ایفا می‌کنید. سپس با گرفتن حالت مناسب بدنی و چهره، توضیحات منطقی تان را برای توجیه فرد مقابل ارائه دهید. یک چهره خشک و خشن که به نظر بی‌توجه می‌آید رخوت‌آور، گیج‌کننده و متناقض با عباراتی است که بیان می‌کند.

2ـ در زمان و مکان مناسب از کلمات درست استفاده کنید.

قبل از این‌که لب به سخن بگشایید به موقعیت توجه و از حواس‌تان برای سنجیدن شرایط استفاده کنید. برای این کار باید نظاره‌گر خوبی باشید تا بتوانید واکنش مناسب از خود نشان دهید و مراقب باشید جملاتی که برزبان می‌آورید با شرایط موجود همخوانی داشته باشد و به این ترتیب به فرد یا افراد حاضر نشان دهید که نسبت به آنها توجه دارید.

3ـ با قلب و جان‌تان گوش دهید.

کلمات بخش‌های کوچکی از هر گفت‌وگو هستند. هنگام صحبت کردن بادیگران باید نشان دهید شما نیز به شنیدن صحبت‌های طرف مقابل علاقه دارید و این احساس را با زبان بدن‌تان مانند حفظ تماس چشمی، تکان دادن سر به نشانه تائید و آهنگ صدایتان نشان دهید.

4ـ لحظه‌ای نفس بکشید

ادامه در ادامه مطلب .
توضیحات بیشتر / دانلود

روانشناسی شخصیت...تبیین نظریه واقعیت درمانی ویلیام گلاسر

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید


تأکید نظریه گلاسر این است که می‌خواهد افراد را از کنترل‌های بیرونی رها کند وبه کنترل درونی برساند.
نظریه «زیستی – روانی»
مولف : مریم خسرویانی – كارشناس ارشد روان‌شناسی تربیتی    

چکیده
نظریه گلاسر یک نظریة  پرورشی - آموزشی (پیشگیری) و درمانی است. لذا،  سه کارآیی دارد، خانه، مدرسه، مراکز درمانی.
تأکید نظریه گلاسر این است که می‌خواهد افراد را از کنترل‌های بیرونی رها کند وبه کنترل درونی برساند. در واقع همان مفهومی که در نظریه یادگیری اجتماعی مبنی بر ارتباط میان رفتار و پیامدهایش مورد نظر گلاسر نیز می‌باشد. بنابراین، نظریه افرادی که ارتباط میان رفتار و پیامدهای آن را می‌فهمند از کنترل درونی برخوردارند در واقع این افراد باور دارند که می‌توانند بر محیط خود تأثیر بگذارند.
مقولة کنترل درونی در محیط خانه سبب هویت توفیق می‌گردد و در محیط مدرسه سبب پیشرفت تحصیلی، نمرات بالا، پشتکار و تلاش و توجه به تکالیف می‌شود.

 

 

توضیحات بیشتر / دانلود