close
تبلیغات در اینترنت
عشق و دوستی
loading...

وبسایت ( الو روانشناس ؟)

عشق و دوستی

روان شناسي زوج هاي خوشبخت

گوتمن و ساير محققان به كار خود به ديد يك بهداشت عمومي مي نگرند. حد متوسط زوج هايي كه در جستجوي كمكي هستند6 سال درگير مشكل بوده اند كه اين زمان خود به اندازه كافي طولاني است و موجب ايجاد لطمه هاي جديدتري به روابط زناشويي شان مي شود. گوتمن مي گويد كه اين تأخير، تأخير در حل مشكل، به همان اندازه خطرناك است كه به تعويق انداختن قسمت ماموگرافي براي بيماران مبتلا به سرطان سينه. بالاترين آمار طلاق در دنياي صنعتي امروز مربوط به ايالات متحده است.


مطالعات نشان داده است كه ارتباطي مستقيم بين ازدواج و رفاه و خوشگذراني وجود دارد. انسان هايي كه ازدواجي موفق دارند سالم ترند و حتي سيستم ايمني بدن آنها از آن دسته افرادي كه يا ازدواج ناموفق داشته اند و يا از يكديگر جدا شده اند بهتر كار مي كند. البته لازم به ذكر است كه فرزندان هم در اين ميان رنج مي برند. اگر والدينشان از هم جدا شوند، احتمال اينكه آنها دچار مشكلات روحي- رواني يا افت شديد تحصيلي شوند بسيار زياد است. اما لزوماً رفتن به مراكز مشاوره ازدواج كمكي نمي كند.
فرهاد فرخي بازدید : 148 دوشنبه 07 ارديبهشت 1394 زمان : 20:56 نظرات ()

آیا می دانید گوش چپ گوش عشق است ؟

دانشمندان کشف کردند گوش چپ که اطلاعات خود را به نيمکره راست مغز ارسال مي کند گوش "عشق" است و بنابراين عبارات احساسي را براي درک بهتر بايد در اين گوش نجوا کرد.


بخش چپ مغز منطق، توجه به جزئيات، زبان، علم و استراتژيها را نشان مي دهد و طرف راست تصورات، اشراق و سير و سلوک، ديد همزمان، تخيلات و احساسات را حاکميت مي کند.


هر يک از اين بخشهاي مغز قسمت مخالف بدن را کنترل مي کنند.بنابراين منطقي است که تصور شود يک جمله احساسي اگر مستقيما از طرف چپ بدن ارسال شود سريعتر به مراکز احساسي مي رسند.
به طور طبيعي چشم راست با زکاوت بيشتري مي تواند رنگها را درک کند اين درحالي است که بهتر است مادران گونه چپ کودک را ببوسند و يا با دست چپ کودک را در آغوش بگيرند.


در حقيقت دانشمندان دانشگاه انگليس در تحقيقات خود نشان دادند که 85 درصد از زنان چپ دست يا راست دست کودک خود را با دست چپ در آغوش مي گيرند. به اين ترتيب واکنشهاي فيزيکي و احساسي کودک مستقيما به طرف راست مغز مادر مي رسند.
فرهاد فرخي بازدید : 149 پنجشنبه 03 ارديبهشت 1394 زمان : 20:46 نظرات ()

۵ حقیقت درمورد خیانت که همه متاهلین باید بدانند

واژه‌ای که هیچ مرد یا زن متاهلی نه انتظار شنیدنش را دارد و نه دوست دارد به گوشش بخورد. بااینکه ۹۰ درصد از افرادیکه در یک تحقیق شرکت کرده بودند اعتقاد داشتند که «خیانت» کار درستی نیست اما هر روز آمار خیانت در همه جای دنیا در حال افزایش است.

در زیر به پنج حقیقتی که همه افراد متاهل باید درمورد خیانت بدانند اشاره می‌کنیم:
۱. آمار نشان می‌دهد که در آمریکا ۴۰-۲۵ درصد از زنان و ۶۰-۵۰ درصد از مردان طی دوران ازدواج خود مرتکب خیانت می‌شوند. خیانت به دلایل مختلف اتفاق می‌افتد که اینها مهم‌ترین دلایلی هستند که می‌شنویم:

• نیازهای احساسی و جنسی من در زندگی زناشویی‌ام برآورده نمی‌شود.
• از ازدواجم خسته شدم، احساس می‌کنم که زنم/شوهرم من را دوست ندارد.
• سعی کردم با او صحبت کنم اما هیچ تغییری در رابطه‌مان ایجاد نشد.
• احساس ناامیدی می‌کردم و از تلاش کردن خسته شده بودم.
• کار او برایش مهم‌تر از من بود.
• بچه‌ها برای او مهم‌تر از من بودند.
• او به حرف‌هایم گوش نمی‌کرد؛ مهربان نبود.
• او تمایلی به رابطه‌جنسی نداشت. به زور با من رابطه‌جنسی برقرار می‌کرد؛ نمی‌توانسم او را شاد کنم؛ هیچ کدام از کارهایم در نظر او خوب نبود.
فرهاد فرخي بازدید : 153 سه شنبه 01 ارديبهشت 1394 زمان : 20:41 نظرات ()

زندگی با چاشنی سختکوشی

روزی که رفته بود خواستگاری به همسر آینده‌اش گفته بود « من در این کار نقطه هدفی دارم که باید به آن برسم. می‌خواهم شما هم سعی کنید که در کار همراهم باشید.» و همسرش هم همراهی‌اش کرد تا جایی که بعد از ۱۳سال به هدف بزرگش رسید؛ آرزوها پله‌پله او را بالا آورد و از یک خبرنگار محلی ساده به یک کارآفرین و مدیر جوان تبدیل کرد.

پيمان رضايي حالا در 33سالگي، وقتي به پشت سرش نگاه مي‌اندازد، به اندازه همه آن سختي‌هاي روزهاي نوجواني و جواني لبخند پررنگي روي لب دارد؛‌چرا كه او حالا مديرعامل يكي از بزرگ‌ترين مجتمع‌هاي تبليغاتي شمال‌غرب كشور، دبير كميسيون فني چاپ استان آذربايجان غربي و مديرعامل مؤسسه خيريه حمايت از بيماران صرع و ناتواني‌هاي ذهني و حركتي شهرستان اروميه است و در عين حال در فعاليت‌ها و جريان‌هاي فرهنگي و اجتماعي حضور و تأثيري فعال دارد.

حقوق: ماهي 20 هزار تومان

داستان از 17سال پيش شروع مي‌شود. از سال 76 كه ديپلم ادبيات و علوم‌انساني را مي‌گيرد و قيد ادامه تحصيل را مي‌زند؛ قيد ادامه درس و مشق بين بچه‌هايي كه مثل او فكر نمي‌كنند. زندگي‌اش از همان روزها به 2قسمت تقسيم مي‌شود؛ به قبل و بعد از 18سالگي. پيمان عاشق نوشتن و فلسفه و انشا بوده. سال آخر دبيرستان، دبير تاريخ مدرسه او پي مي‌برد اين پسر عشق نوشتن دارد و به او يك پيشنهاد بزرگ مي‌دهد؛ «آقاي شمس مجوز يك هفته‌نامه محلي را داشت. ايشان نسل‌اندر‌نسل چاپخانه‌دار هستند. او مي‌دانست كه من به نوشتن علاقه دارم.
فرهاد فرخي بازدید : 137 جمعه 16 آبان 1393 زمان : 10:51 نظرات ()

نيازهاي سالمندان فقط مالي نيست...

خیلی‌ها فکر می‌کنند سالمندان در دوره بازنشستگی و کهولت فقط از نظر مالی مشکل خواهند داشت و برای همین فقط به فکر تامین نیازهای مالی‌ آنها هستند. در حالی که همه نیازها در این موضوع خلاصه نمی‌شود و براساس نظر متخصصان، کسانی که به دوره سالمندی می‌رسند از نظر عاطفی، اجتماعی، امنیتی، تفریحی و معیشتی نیز به مسائل متفاوتی نیاز دارند.

یکی از نیازهای مهم در دوره سالمندی، نیازهای عاطفی این افراد است که متاسفانه خیلی وقت‌ها هم به دست فراموشی سپرده می‌شود. در صورتی که بنا بر نظر متخصصان و کارشناسان این حوزه، هر چه سن و سال فردی بیشتر می‌شود، نیازهای عاطفی‌ا‌ش هم بیشتر از گذشته به چشم می‌آید. به همین دلیل می‌گویند سالمندان به توجه، محبت و احترام دیگران و بخصوص کوچک‌ترها نیاز دارند.

از نظر معیشتی نیز انتظار می‌رود فرد سالمند وضع مناسبی داشته باشد و شرایط مربوط به خوراک، پوشاک، مسکن و بهداشت و درمان او به بهترین شکل تامین شود. همچنین خوب است سالمندان بتوانند در فعالیت‌های گروهی شرکت کنند تا از این راه، هم ساعات و دقایقی را مشغول تفریح شوند و سرگرم باشند و هم از نظر اجتماعی، منزوی و گوشه‌گیر نشوند. البته متخصصان می‌گویند بازتوانی سالمندان هم یکی از مهم‌ترین وظایفی است که به عهده اعضای خانواده او خواهد بود و به همین دلیل کسانی که از فرد سالمند نگهداری می‌کنند باید به این موضوع نیز توجه داشته باشند. بر همین اساس توصیه می‌شود خانواده‌ها با فعالیت‌های جسمی و تشویق سالمندان به انجام کارهای ذهنی مانند حل کردن جدول یا شعر حفظ کردن به آنها کمک کنند تا نیروی ذهنی و جسمی‌شان را در حد مطلوبی حفظ و از آن به شیوه صحیحی استفاده کنند. علاوه بر این، نباید فراموش کنیم توانمندسازی سالمندان و پیشگیری از بروز بیماری‌ها و معلولیت‌های دوره سالمندی، با کاهش هزینه‌های درمانی، خدماتی و بهداشتی خانواده می‌تواند به نفع اعضای خانواده سالمند نیز باشد.

در کنار تمام این موارد، باید یادمان باشد حضور سالمندان در خانه و میان اعضای خانواده فرصتی بسیار ارزشمند برای جوان‌ترها و موقعیتی برای افزایش اعتماد به نفس سالمندان است. در حقیقت زمانی که پدربزرگ یا مادربزرگی همراه با بچه‌ها و نوه‌ها زندگی‌ می‌کنند، همفکری کردن با آنها یا استفاده از تجاربشان می‌تواند در حل مشکلات خانوادگی کمک کند و شرایط بهتری را در محیط خانواده فراهم می‌کند. همین مشورت و نظر خواستن از آنها، روحیه و اعتماد به نفس‌شان را بهبود می‌بخشد و از نظر روحی، شرایط بهتری برای سالمندان ایجاد می‌کند.
فرهاد فرخي بازدید : 153 جمعه 26 ارديبهشت 1393 زمان : 10:45 نظرات ()

ازدواج و خانواده...چرا عاشق می شوید؟

اغلب عشق حالتی انفعالی در نظر گرفته می‌شود که عارض می‌گردد یا از دنیایی ناشناخته فرا می‌رسد و بر آدمی مستولی می‌شود. امّا عشق هم مانند بسیاری از پدیده‌ها نیاز به وجود عوامل و شرایط خاصی دارد تا به وجود آید.مثلاً برای بروز عشق یا عاشق شدن وجود آمادگی قبلی ضرورت دارد. یک فرد در هر شرایط و هر زمانی آمادگی عاشق شدن را ندارد. در حقیقت برای عاشقی سه شرط عمده باید وجود داشته باشد.
1-برانگیختگی احساس یا عاطفی: (emotional arousal) فرد باید در یک حالت برانگیختگی احساسی باشد یا عاملی این برانگیختگی را به وجود بیاورد تا بتواند عاشق شود. این برانگیختگی باید از شدت بالا برخوردار باشد. همه ما از دیدن یک منظره زیبا به هیجان می‌آییم اما تنها یک نقاش است که براثر تماشای آن منظره ممکن است چنان دچار برانگیختگی احساسی شود که تاثیر آن را به صورت یک شاهکار نقاشی منعکس کند. اصولاً شدت یک تجربه احساسی بستگی به میزان برانگیختگی فیزیولوژیک آن دارد.هر اندازه برانگیختگی بالاتر باشد شدت آن تجربه احساسی بیشتر است. البته تعبیر این تجربه هم جای خود را دارد. یک تجربه واحد می‌تواند باتعبیرهای متفاوت احساسات گوناگونی را برانگیزد. مثلاً اگر یک سگ وارد اطاق انتظار یک پزشک شود. یک نفر ممکن است غش کند. دیگری ممکن است اصلاً توجهی به او نکند و به روزنامه خواندن ادامه دهد. سومی امکان دارد بگوید چه سگ خوشگلی است و او را نوازش کند. تجربه یکی است ولی تعبیر افراد متفاوت است، لذا واکنش‌های احساسی گوناگون به چشم می‌خورد. تعبیر یک تجربه هم بستگی به عوامل دیگری دارد


.
فرهاد فرخي بازدید : 239 سه شنبه 11 تير 1392 زمان : 20:40 نظرات ()

روانشناسي....7 ویژگی دوست واقعی

در مورد شما قضاوت نمی‌کند؛ یک دوست واقعی همیشه حامی شماست. او شما را همین‌طور که هستید، قبول دارد و می‌پذیرد و هیچ‌گاه تلاش نمی‌کند که شما را تغییر دهد. او شخصیت شما را با تمامی موارد مثبت و منفی قبول دارد.
همشهری‌آنلاین: آیا یافتن دوستان واقعی دشوار است؟ وجود چه مواردی باعث صمیمیت بیشتر میان دوستان می‌شود؟

همه ما دوستانی داریم و طبعا به نوعی از دوستی‌هایمان لذت می‌بریم. بعضی از ما دوستان نزدیک و صمیمی داریم اما در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که چه مواردی باعث می‌شود که یک دوست به رفیقی حقیقی و واقعی تبدیل شود؟ چه جزئیاتی وجود دارد که یک دوست واقعی را از یک دوست معمولی جدا کرده و تفاوتش را برای ما آشکار می‌کند؟

رابطه دوستی یکی از مهم‌ترین روابطی است که ما در زندگی‌مان درصدد بهبود و پیشرفت آن هستیم. ممکن است یافتن دوست، کار بسیار آسانی باشد اما یافتن دوستی که در طول رابطه و در مواقعی که ما با سختی‌ها و مشکلاتی مواجه می‌شویم بخواهد و بتواند به کمکمان بیاید و در واقع یافتن یک دوست حقیقی، سخت است. حقیقت این است که با وجود داشتن پدر و مادر و اقوام، هنوز هم بسیاری از مردم برای گذراندن اوقات فراغت به دوستانشان وابسته هستند و بیشتر وقتشان را با دوستانشان می‌گذرانند.در اینجا به نقل داستان 2دوست صمیمی می‌پردازیم تا از آن نکات جالب توجه و آموزنده‌ای را به ذهن بسپاریم.

مایک و جان با یکدیگر بزرگ شده بودند و از دوران کودکی تا بزرگسالی دوستان بسیار نزدیکی به یکدیگر بودند. یک روز، بعد از برگشتن از مدرسه، آن دو به بحث و مناظره درباره اجتماع پرداختند. ناگهان بعد از اینکه بحث‌شان حسابی گرم شده بود، جان در یک لحظه عصبانی شد و سیلی محکمی به‌صورت مایک نواخت. مایک به دوستش جان خیره شد و سپس روی شن‌ها نوشت: «امروز بهترین دوست من، یک سیلی به من زد». بعد از نوشتن این جمله، آن دو نفر دوباره قدم‌زدن‌شان را از سر گرفتند. وقتی که می‌خواستند از روی رودخانه‌ای که بسیار پرآب بود عبور کنند، ناگهان مایک داخل آب افتاد. جان، بدون لحظه‌ای تردید و دودلی، داخل رودخانه پرید و مایک را نجات داد. بعد از آن، مایک روی یک تخته سنگ نوشت: «بهترین دوست من، مرا نجات داد».

جان متوجه نشد که چرا مایک این کارها را انجام می‌دهد، بنابراین از مایک پرسید: «چرا وقتی من به تو سیلی زدم، روی شن‌ها نوشتی اما وقتی تو را نجات دادم روی صخره نوشتی؟» مایک در پاسخ گفت: «دوست حقیقی باید کارهای اشتباهی که از بهترین دوستش سر می‌زند را فراموش کند ولی در عوض کارهای درست و مثبت دوستش را همیشه به یاد داشته باشد».

فرهاد فرخي بازدید : 264 دوشنبه 12 فروردين 1392 زمان : 12:0 نظرات ()

بخش مطالب روانشناسی عمومی...دخترها با پسرها چه طوری رفتار کنند(مخصوص بانوان)

دخترها با پسرها این طوری رفتار کنید!زوج مناسب از پشت کوه نمی آید عنوان کتابی است نوشته کیهان نیا ، این کتاب در دو جلد برای دخترها و پسرها منتشر شده است 

زوج مناسب از پشت کوه نمی آید عنوان کتابی است نوشته کیهان نیا ، این کتاب در دو جلد برای دخترها و پسرها منتشر شده است . کیهان نیا در ابتدای کتاب خود نوشته است : دوست عزیز قرار نیست با خواندن این کتاب معجزه ای رخ دهد مسئول سرنوشت تو خودت هستی من فقط سعی در یادآوری این واقعیت کرده ام که آخر کار تو هستی که برای خودت تصمیم می گیری و آینده ات را به صورت دلخواهت شکل می دهی .

کتاب زوج مناسب ... هم از جذابیت زیادی برخوردار است و هم برای دختران جوان کاربرد فراوانی دارد . قسمت هایی از این کتاب را در زیر می خوانید .

آیا متوجه شدی که هرچی بیشتر آرایش می کنی ، موهایت را رنگ می کنی و زیر ابرویت را باریک می کنی بیشتر جلب توجه می کنی ؟
البته پسرهایی که متوجه ات می شوند قصد زندگی با تو را ندارند و به درد زندگی هم نمی خورند .
در ضمن هر چی بیشتر صورتت را دست کاری کنی زودتر آن را خراب می کنی .
یادت باشه ، تو این صورت را یک عمر احتیاج داری ،
پسرهایی هم که تازیگی ها موهایشان را بلند می کنند و به ریشهایشان مدل می دهند خوب جلب توجه می کنند .
ولی وقتی درعمق زندگیشان فرو بروی متوجه سه عیب می شود .
- دائم در خیابان بهشان گیر می دهند .
- کمترشان کار مفیدی دارند و به درد زندگی می خورند .
- به خاطر سرو ظاهر گرانشان جیبهایشان همیشه خالیه


فرهاد فرخي بازدید : 458 سه شنبه 30 خرداد 1391 زمان : 9:33 نظرات ()

بخش مطالب روانشناسی عمومی...چه چیزهایی باعث می شود مردها عاشق شوند؟

http://www.lovehoroscopesgo.com/pics/kiss-love.jpg


همه چیز به تو بستگی دارد. فقط کافی است یک سری مسائل را رعایت کنی تا دیوانه وار عاشقت شوند. در این مقاله چند مورد کوچک آمده که با انجام آن مردها عاشق و دلشیفته شما می شوند.
این یک سوال گیج کننده است:
آیا لحظه خاص یا اتفاق خاصی وجود دارد که با توجه به آنها مردها به طور ناگهانی عاشق شوند؟ بسیار خب، جواب این سوال روشن نیست اما اصول کلی برای آن وجود دارد. مردها نیازهای ذاتی و غریزی ای دارند که بایستی قبل از اینکه با شما ارتباط عمیقی داشته باشند، با شما مطابقت دهند. وقتی مردی متوجه می شود که شما برای همه این نیازهایش ایده آل به نظر می رسید، در آن لحظه وارد عمل می شود و برای پیشنهاد ازدواج به شما اقدام می کند.

مردها ۴ خواسته اصلی و اولیه ارتباطی دارند که گاهی اوقات با کوچکترین برخورد و رفتار شما اغنا می شود. در این مقاله، کارشناسان این خواسته ها را با مثالهایی برای ما توضیح می دهند. پس شما می توانید آنها را به کار ببندید.
۱- حس حمایت
مردها در مواقع سختی نیاز به یک پشتیبان دارند. پروفسور دیوید گیونس نویسنده کتاب “نشانه های عاشقی” معتقد است درصورتی که شما برای او نقش یک حامی و پشتیبان را داشته باشید برایش رضایت بخش است و حس خوبی را به او منتقل می کند. نه تنها نباید دربرابر او بی تفاوت باشید و از هرگونه کمکی دریغ کنید بلکه حتی باید آغوش خود را برای کمک به او باز کنید. بنابراین به او برای انرژی دوباره و متعهد بودن در کارهایش فرصت دهید و پس از بهبود وضعیت روحیش از او تشکر کنید. این کارهای کوچک می تواند از او یک قهرمان بسازد.

فرهاد فرخي بازدید : 583 جمعه 19 خرداد 1391 زمان : 9:14 نظرات ()

بخش مطالب روانشناسی....احساس خیانت در مردان و زنان

احساس خیانت را زمانی حس می کنند که همسرشان عاشق فرد دیگری شده باشند. مردان نیز این حس را زمانی حس می کنند که همسرشان رابطه نامشروع با فرد دیگری برقرار کند.
محققان معتقدند احساس خیانت در زنان و مردان تفاوت های زیادی دارد و در بسیاری از موارد زوج ها به دلیل عدم توجه به این نکته در زندگی مشترک خود با شکست رو به رو می شوند.
تحقیقات قبلی نیز تقریبا به این نتایج رسیده بود و این تفاوت دیدگاه در حقیقت ریشه هایی در تکامل انسان ها دارد.
مردان در طول هزاران سال یاد گرفته اند که به شدت در مورد همسر خود هوشیار و مراقب باشند تا از وفاداری او نسبت به خود اطمینان حاصل کنند ، این در حالی است که زنان بیش تر به دنبال همسری هستند که به خانواده و نگهداری از آن متعهد باشد.
اما تحقیقات جدید ادعا می کند میزان اطمینان مردان و زنان از یکدیگر در روابط خود بسیار بیش تر از آن چیزی است که تصور می شود.
زنان بسیار عمیق تر از مردان وارد یک رابطه جدید می شوند و اهمیت بسیار زیادی به ارتباطات عاطفی در رابطه خود می دهند.
این تحقیقات نشان می دهد زنان بسیار روانی تر و احساسی تر از مردان با این روابط برخورد می کند و بیش ترین ضربه را زمانی از همسر خود می خورند که متوجه می شوند او به فرد دیگری علاقه مند شده است.به عبارت دیگر به دلیل آن که زنان بسیار بیش تر از مردان به یک رابطه از دید عاطفی برخورد می کنند بیش ترین نگرانی را نیز در مورد عدم امنیت در روابط عاطفی خود می بینند.
اما مردان به شدت نسبت به بی فایی و خیانت همسرشان حساس هستند و بیش ترین حساسیت را نسبت به رابطه نامشروع همسرشان نشان می دهند.

فرهاد فرخي بازدید : 348 جمعه 29 ارديبهشت 1391 زمان : 8:44 نظرات ()

تعداد صفحات : 2

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
الو روانشناس با هدف ترويج بحث هاي روانشناسي و مشاوره فعاليت خود را از سال 89 اغاز نموده و تا كنون جزو برترين سايت هاي مشاوره و روانشناسي فارسي زبان ميباشد.
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
  نظرسنجی
  (یک کلام حرف حساب) را چگونه ارزیابی میکنید؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 2895
 • کل نظرات : 481
 • افراد آنلاین : 6
 • تعداد اعضا : 6005
 • آی پی امروز : 344
 • آی پی دیروز : 242
 • بازدید امروز : 1,567
 • باردید دیروز : 1,600
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 1,567
 • بازدید ماه : 33,967
 • بازدید سال : 156,385
 • بازدید کلی : 3,405,960
 • کدهای اختصاصی