close
تبلیغات در اینترنت
ترس در کوک
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

علل به وجود آمدن لکنت در کودکان

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
علل به وجود آمدن لکنت در کودکان
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 24 ارديبهشت 1394
 • موضوعات : ترس در کوک ,
 • بازدید : 215 مشاهده
.مادر،کودک 4 ساله خود را نزد پزشک می برد و اظهار می دارد که کودک تا دو هفته قبل خوب حرف می زند،ولی ناگهانی دچار لکنت زبان شده و حالا به روانی و راحتی نمی تواند صحبت کند.اگر تشویش و هیجاناتی در افراد خانواده کودک به وجود آید یا وقایع غیر منتظره ای (مرگ اقوام)اتفاق افتد،این وقایع در کودک اثر خواهد گذاشت و کودک ناگهان دچار لکنت زبان خواهد شد.اگر بر خورد و مشاجره ای بین پدر و مادر یا افراد خانواده رخ دهد،در کودک نیز اثر خواهد گذاشت و سبب لکنت زبان وی می گردد.اگر کودک ناگهان دچار ترس و وحشت شود،مثلا اگر تنها در خانه بماند و بترسد یا پدر و مادر و یا افراد خانواده رخ دهد،در کودک نیز اثر خواهد گذاشت و سبب لکنت زبان وی می گردد.اگر کودک ناگهان دچار ترس و وحشت شود،مثلا اگر تنها در خانه بماند و بترسد یاپدر و مادر خود را در خیابان گم کند و یا از محلی سقوط کند و بترسد،دچار لکنت زبان می گردد.اینها عللی هستند که در کودکی که قبلا خوب حرف می زده است ،لکنت زبان ایجاد می کند
توضیحات بیشتر / دانلود

ترس از موجودات خیالی

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه 09 ارديبهشت 1394
 • موضوعات : ترس در کوک ,
 • بازدید : 245 مشاهده
موقعیت

فرزندم از هیولا،روح وجن و دیگر موجودات ترسناک خیالی می ترسد.او تصور می کند که آنها زیر تختش پنهان شده اند.می گوید که این موجودات در کمدش زندگی می کنند.او مصرانه می گوید که صدای آنها را در زیر زمین شنیده است.چرا چنین غولهایی را خلق کرده است؟برای دور شدن چنین موجودات خیالی چه کاری می توانیم بکنیم؟

فکر کنید

بچه هایی که از افسانه های پریان و داستان های دیو و دلبر لذت می برند،از موجودات ترسناکی که در کمدشان پنهان شده اند نیز می ترسند.داشتن تخیلات،امری طبیعی و نشانه سلامت کودکان است،هر چه تخیلات آنهادقیق تر باشد ،احتمال بیشتری وجود دارد که موجودات ترسناکی را در ذهنشان خلق کنند.

راه حلها

1.کم کم تفاوت بین «واقعیت» و «تخیل» را به او بیاموزید.وقتی موجود خیالی را در تلویزیون می بینید ،در مورد آن با فرزندتان صحبت کنید.در مورد تفاوت های بین خرگوش واقعی باغ وحش و خرگوش پشمالوی عروسکی صحبت کنید.وقتی رانندگی می کنید و یا در صفی منتظر ایستاده اید،بازی کلمات را انجام دهید.شما یا او،نام چیزی را بگویید و دیگری بگوید آن چیز واقعی است یا خیالی.مثلا،زرافه-واقعی ،پری دریایی -خیالی.
توضیحات بیشتر / دانلود

روانشناسی کودک...با كودك چگونه از مرگ صحبت مى كنيد؟

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : جمعه 10 آبان 1392
 • موضوعات : ترس در کوک ,
 • بازدید : 224 مشاهده

توضيح مرگ به كودكان يكى از سخت ترين كارها براى اولياست، بخصوص هنگامى كه خود آنها با غم مرگ عزيزى دست به گريبان هستند.


 اما مرگ يك بخش غير قابل انكار از زندگى است و چه بخواهيم و چه نخواهيم، از خيلى خردسالى، كودكان نسبت به آن كنجكاو مى شوند و به فهميدن و پرسيدن درباره روشهايى كه احساس غم مربوط به آن را به طور طبيعىنشان بدهد، علاقه مند هستند، روشهايى كه بزرگترها عزادارى مى نامند.

شايد باعث تعجب باشد كه بدانيد حتى كودكان ۲ ساله از مرگ آگاه هستند. كودكان در قصه هايشان يا برنامه هاى تلويزيون از مرگ مى شنوند، يا در اطراف خود حيوانات خانگى يا خيابانى مرده را مى بينند. على رغم اين موارد، هيچ كدام از كودكان مفهوم مرگ را نمى دانند. آنها نمى توانند مفهوم هميشگى بودن مرگ را درك كنند و در عوض، آن را به عنوان يك اتفاق موقت و قابل برگشت در نظر مى گيرند.
 
 آنها تصور مى كنند كه اجساد هنوز مى خورند و مى خوابند و كارهاى هميشگى خود را انجام مى دهند، فقط با اين فرق كه اين كارها را يا در آسمانها و يا در زير خاك انجام مى دهند. حتى وقتى يكى از اوليا يا خواهران و برادران كودك درگذشته است، او نمى تواند اين اتفاق را براى آنها در نظر بگيرد.

كودكان به روشهاى مختلف نسبت به مرگ واكنش نشان مى دهند:

 

 

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کودک: استرس در کودکان

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 8 فروردين 1391
 • موضوعات : ترس در کوک ,
 • بازدید : 469 مشاهده

 

 

 

چه وقت و چرا کودکان دچار استرس می‏شوند؟

بچه‌ها مدتها قبل از پاگذاشتن به دوران بزرگسالي فشار رواني را تجربه مي‏كنند. برخي کودکان مجبورند با مشکلاتي چون کشمکش‌هاي خانوادگي، طلاق، تغييرات دائمي مدرسه، همسايه‌ها، توافقات مراقبت از کودک، فشار گروههاي هم‌سال و بعضي وقت‌ها حتي با خشونت در خانواده يا جامعه‌شان دست و پنجه نرم کنند.


تأثير فشار رواني روي كودك بستگي به شخصيت، ميزان پختگي، و نوع سازگاري او دارد. با اين حال، تشخيص اينکه چه وقت بچه‌ها زير بار فشارها خم مي‌شوند هميشه ساده نيست. براي کودکان اغلب توضيح دقيق احساسشان سخت است. ممکن است به جاي گفتن «من از پا افتاده‌ام» بگويند «معده‌ام درد مي‌کند». بعضي بچه‌ها وقتي تحت فشار رواني هستند گريه مي‌کنند، پرخاشگر مي‌شوند، گستاخ يا زودرنج مي‌شوند. برخي ديگر ممکن است خوب رفتار کنند اما نگران، ترسو و وحشت زده بشوند.


به همان نسبت استرس مي‌تواند بر سلامت جسمي کودک تاثير بگذارد؛ تنگي نفس (آسم)، تب يونجه، سردرد ميگرني و بيماري‌هاي معده مثل کوليت، سندرم روده تحريک‌پذير و زخم گوارشي بيماري‌هايي هستند که در موقعيت‌هاي تنش‌زا وخيم‌تر مي‌شوند.

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کودک... كودک و ترس از شب

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : یکشنبه 30 بهمن 1390
 • موضوعات : ترس در کوک ,
 • بازدید : 457 مشاهده

( قسمت اول ) 

  

 

تـــــرس از شب

ممكن است كودك شما مثل بسياري از بچه هاي ديگر شب ها احساس ترس و اضطراب  كند؛ اين ترس به سن او و مرحله رشد احساسي و جسمي او بستگي دارد و همين طور هم كه بزرگتر مي شود با انواع مختلفي از تنشها مواجه مي گردد. او بايد ياد بگيرد وقتي كه او را با پرستار و يا در مهدكودك و يا مكان بازي تنها مي گذاريد صبور باشد و بپذيرد كه شب ها جدا از شما بخوابد. همچنين بايد بياموزد كه رفتار خود و همين طور ادرار و مدفوع و احساسات خشم و حسادت و تهاجم را كنترل كند. كودك درباره موضوعاتي از قبيل مرگ، خدا، بهشت و جهنم تفكر مي كند و دچار ترس و نگراني مي شود. به زودي در مي يابد كه والدين براي او آرزوهايي دارند و مي ترسد كه از عهده آنها بر نيايد .

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کودک... كودك و ترس از هيولا و تاريكی

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : شنبه 29 بهمن 1390
 • موضوعات : ترس در کوک ,
 • بازدید : 477 مشاهده

 

 ( قسمت دوم )

 

 

  

بچـــه اي كه از هيـــــولا مي ترسد

ممكن است كودكي به دليل افكار و نگراني هايي كه از ديد شما واقعي به نظر نمي رسند با مشكلات خواب مواجه باشد. او ممكن است تصور كند كه يك هيولا در زير زمين و يا جن در رختخواب و يا در جايي بيرون از پنجره است. اگر چه او اين جور مواقع به شدت مي ترسد اما معمولاً ترسش را بروز نمي دهد. به او دلگرمي بدهيد و بگوييد كه مراقبش هستيد و او كاملاً در امان است. برايش يك قصه بگوييد و آهسته صحبت كنيد. اگر در دراز مدت ببيند كه شما به هنگام اين وحشت ها مراقبش هستيد اطمينان خاطر بيشتري به دست مي آورد. بد نيست برايش توضيح دهيد كه اين چيزهايي كه باعث وحشت او شده اند سايه اشياء هستد نه هيولا. به كودكتان بگوييد كه هيولا وجود خارجي ندارد. اما احساس نگراني و ترس و اضطراب هاي او واقعيت دارنداو نمي تواند درك كند كه اين احساسات خودش هستند كه او را  چنين مضطرب و پريشان مي سازد. او بايد با استفاده از تخيلاتش بر اين احساسات غلبه كند و بايد به اطمينان خاطر برسد. به اين ترتيب ديگر نياز به حمايت در مقابل ترس از هيولا نخواهد داشت. او به يك درك بهتري از احساسات و تمايلات خود نياز دارد. همچنين بايد دريابد كه اگر شلوارش را خيس كند و يا اگر نسبت به خواهر يا برادرش بداخلاقي كند و يا عصباني شود هيچ حادثه ناگواري رخ نخواهد داد و يا در اين گونه مواقع او بايد اطمينان داشته باشد كه شما اوضاع را تحت كنترل داريد و مراقبش هستيد .

 

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کودک... بچه ها از چه چيزهايی می ترسند؟

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : جمعه 28 بهمن 1390
 • موضوعات : ترس در کوک ,
 • بازدید : 432 مشاهده

  

 

 

فرض كنيد بچه يك ساله شما دور زمين بازي با خوشحالي مي چرخد كه ناگهان با چشمي اشكبار رو به سوي شما مي آورد. گويا سگي به او نزديك شده و وي را ترسانده است. دوره رفتار ترسناك در ميان كودكان اين روزگار عموميت دارد. دليلش چيست؟ با وجودي كه كودكان نوپا خود راه رفتن، حرف زدن و رسيدن به خواسته ها را فرا مي گيرند، ولي پيوسته به آنان گوشزد مي شود كه چقدر كوچك و آسيب پذيرند. يك دكتر روان شناس كودك مي گويد: " شاخص هاي فراوان دومين سال، حس شور و شوق و قدرت را به كودكان مي بخشد، اما رها ساختن كودك يا تنها ماندن او هشدار واقعي است. كودك با خود مي گويد: اگر بيفتم، دردم مي گيرد يا چنانچه مامان تركم كند، شايد در امان نمانم." وي مي افزايد:" اما تمامي اين اخبار ناخوشايند نيستند. مثلاً ترس از غريبه ها ، جانوران، صداهاي بلند يا محيط هاي جديد، جنبه پيشگيرانه دارد. نگراني كودك، او را از خطر كردن غير ضروري باز مي دارد." بايد به خاطر داشت كه اين دلهره هاي معمولي، نشانه ي آنند كه وي از لحاظ رشد شناختي، گامي به جلو نهاده و تفاوت بين موارد مشخص و جديد را تشخيص مي دهد.

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کودک... احتياط بيشتر، ترس کمتر

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 27 بهمن 1390
 • موضوعات : ترس در کوک ,
 • بازدید : 415 مشاهده

 

 پروين نظری نژاد

 

 

 

امير فکر مي کند که تمام غريبه ها دزد هستند و مي خواهند در خانه را بشکنند و وارد آن شوند. او هر شب خواب مي بيند که يک مرد سياهپوش با گذاشتن نردبان کنار پنجره اتاقش قصد دارد وارد شود و او را در حال خواب بدزدد. بنابراين از خواب مي پرد، به اتاق پدر و مادرش مي رود و پايين تختخواب آنها مي خوابد. آموزش قوانين احتياطي به کودکان ضروري است، اما وقتي ترس و اضطراب به حدي مي رسد که روي خواب و فعاليت هاي کودک تاثير مي گذارد، بايد روشي را به کار گيريد تا واقع گرايانه تر با خطرات و تهديدها رودررو شوند. به کارگيري پيشنهادهاي زير از خطرات و ترس کودک شما مي کاهد. کودکان امروزي ، نه تنها از دزداني که وارد خانه ها مي شوند وحشت بسياري دارند، بلکه از غريبه ها هم مي ترسند و نگران قفل نبودن در خانه مي شوند. اين ترس ها گاهي به قدري شديد هستند که جلوي فعاليت هاي روزمره کودک را نيز مي گيرند. بين « احتياط » و « حمايت ِ بيش از حد » فاصله زيادي است و ممکن است شما از پيامي که با رفتارتان به کودک مي دهيد بخوبي آگاه نباشيد. براي مثال اگر فرزندتان را حتي در حياط خانه هم تنها نمي گذاريد، دو پيام برايش داريد؛ يکي اين که دنيا به قدري خطرناک است که من بايد هميشه مراقبت باشم و ديگر اين که تو نمي تواني به تنهايي بازي کني يا کار کوچکي براي خودت انجام دهي. هيچ کدام از اين پيام ها براي فرزندتان مفيد نخواهد بود.

توضیحات بیشتر / دانلود