درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
  • تاریخ ارسال : جمعه 11 فروردين 1391

بسم الله الرحمن الرحیم

نوجواناني که مبتلا به اين انحراف بوده اند، متناسب به جنس و سن، مدت ابتلا و برخي موارد ديگر، آثارنامطلوبي را بر جسم و روح خود احساس کرده اند.
در اينجا بهتراست به تحقيقي که حاصل بررسي 400 نامه ي رسيده از نوجوانان کشور به برنامه ي « آينده سازان » راديو است و توسط آقاي عباس رحيمي نژاد و همکاري آقاي رضا دهباني انجام گرفته و مديريت تحقيقات و آموزش امور تربيتي وزارت آموزش و پرورش در دي ماه 1367 آن را منتشر نموده است، اشاره اي گذرا داشته باشيم و مواردي را از اين تحقيق نقل کنيم:
«افرادي که مبتلا به استمنا ( خودارضايي ) مي باشند، موارد زير را به عنوان تأثير استمنا در سلامتي خود ذکر کرده اند. شايان ذکر است که اين افراد ناراحتيهاي زير را ناشي از ابتلا به استمنا مي دانند:
1-ضعيف شدن چشم
2-لاغر شدن صورت
3-ضعف اعصاب
4-لاغر شدن بدن
5-سرگيجه
6-زود به زود زکام شدن
7-کم خوني
8-سست شدن زانو
9-سياه شدن دور چشم
10-ضعيف شدن حافظه
11-زرد شدن صورت
12-ضعيف شدن حس شنوايي
13-جوش زدن صورت
14-شنيدن صداي زنگ در گوش
15-گوشه گيري
16-ظاهر نشدن در اجتماع
17-ضعف ايمان
18-بيمار شدن از نظر جسمي و روحي
19-ناراحتيهاي بسيار ديگر
موارد عمده دراختلال سلامتي اين افراد به نقل از آنها به ترتيب عبارتند از:
ضعيف شدن چشم، لاغرشدن صورت، ضعف اعصاب (افزايش تحريک پذيري)، ضعيف شدن بدن، ضعف حافظه و گوشه گيري.»
 

آثار ديگر خودارضايي

این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید

بخش ترک خودارضایی:مراحل غلبه بر اعتیاد به خود ارضایی

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : پنجشنبه 10 فروردين 1391

بسم الله الرحمن الرحیم

1.      اولین گام در غلبه بر اعتیاد به خود ارضایی در دانستن حقیقت است. در ابتدا نیاز هست که بدانید  غریزه ی   جنسی بد نیست. اگر احساس جنسی شما بر انگیخته شده دلیل بر بد بودن شما نیست. احساسات جنسی شما یک قسمت عادی سالم از بدن شما هستند و اگر درست استفاده شود می تواند شادی بسیار به ارمغان بیاورد. این غرایز قوی برای  پیوند شما با همسر خود در یک رابطه قوی بنا شده است. اگر شما  به تنهایی عمل می کنید و خود ارضایی را انجام می دهید این انرژی قوی می تواند تبدیل به اعتیاد شود . با این حال ، حتی به عنوان یک فرد مجرد شما می توانید این انرژی را به انجام کارهای زیادی را در زندگی استفاده کنید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

2.      هنگامی که شما حقیقت را در مورد این غریزه  جنسی می دانید  شما نیاز به درک این دارید که چرا شما آن را در وهله اول (یا اخرین باری که تکرارش کردید) انجام دادید. به دلیل این که شما بی حوصلگی  و یا تنهایی؟ آیا شما احساس رنج و درد عاطفی ، حال روحی بد و یا عدم ارتباط سالم با دیگران در خانواده یا روابط دوستان دارید؟ یا شما به سادگی معتاد شدید به دلیل این که خود ارضایی در اولین بار هیجان انگیز بوده و  پس از آن دچار حالت افسردگی شدید ؟ هنگامی که شما از دلایل تان بر اساس "چرایی"  را در ذهن تجسم می کنید شما می توانید  روی "چگونگی " بر توقف و رهایی کار کنید.

توجه : اگر شما به دلیل صدمات روحی - عاطفی یا برخی از انواع ضربه های روحی روانی در زندگی خود به خود ارضایی عادت کردید ، خود ارضایی تنها یک علامت بیماری هست و تمام مشکلات شما را ریشه کن نمی کند. در این حالت شما همزمان با کار کردن روی اعتیاد ، به درمان حرفه ای به مقابله با ریشه های مشکلات دارید.

این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید

بخش مشاوره در مورد خودارضایی...پیشگیری

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : جمعه 14 بهمن 1390

روشهای بسیاری برای پیشگیری از این مورد موجود است که بدانها اشاره میکنیم

1)     ازدواج به موقع : مهم ترین عامل برای پیشگیری چنین معضلاتی است، هرچند امروزه ازدواج یکی از مشکل ترین کارهای ممکنه است، اما تمامی صاحب نظران دینی و غیر دینی مهم ترین عامل پیشگیری از این عمل شنیع را ازدواج به موقع میدانند. (توجه کنیم که در دین اسلام به ازدواج بسیار اهمیت داده شده است و بر روی آن بسیار الحاح و اصرار شده است و بر توصیه اکید شده است.)

البته اگر واقعاً شرایط ازدواج دائمی را نداریم (هرچند بیشتر وهم است تا واقعیت ) طبق دین اسلام مواردی چون ازدواج منقطع ( = صیغه = ازدواج موقت ) نیز راهی است برای پیشگیری از این عمل.

·         انشاءالله در زمان خود بیشتر در مورد ازدواج دائم و ازدواج منقطع صحبت خواهیم کرد.

2)       انجام اعمال عبادی (با معرفت و بینش عمیق) : اعمال عبادی و دینی تا حد بسیار زیادی انسان را از انجام به چنین اعمالی باز میدارد، اعمالی چون نماز و روزه و ...

هر چند باید توجه داشت که باید عمل بدین اعمال با معرفت و نه از روی عادت انجام پذیرد، همان طور که امام صادق علیه السلام فرمودند :

" آنقدری از نماز شما قبول واقع میشود که شما را از فحشا باز میدارد. "

توجه به نماز و اقامه ی با معرفت و آگاهی آن بازدارنده ی انسان از بسیاری از اعمال منکر است، همانطور که خداوند در قرآن میفرماید :

" ان الصلاة تنهی عن الفحشا و المنکر " – همانا نماز انسان را از فحشا و منکر بازمیدارد.

این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید