درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
  • تاریخ ارسال : یکشنبه 30 فروردين 1394


گفت‌وگو با امیرحسین مشهدبان، رتبه‌ی 7 منطقه‌ی 2 و دانشجوی‌پزشکی دانشگاه تهران

دانش ریاضی ذهن را نظام‌مند و تحلیل‌گر بار می‌آورد
امیرحسین مشهدبان، ویژگی‌هایی دارد که خاص خودش است و شاید این خصیصه‌ی همه‌ی دانش‌آموزانی است که در ماراتن کنکور سراسری موفق به اخذ رتبه‌ی برتر می‌شوند. با آن‌که رشته‌اش تجربی است اما درس‌های ریاضی و فیزیکش هیچ کم از زیست و شیمی‌ ندارد. ریاضی را 92 درصد و فیزیک را 100 درصد زده است. به همین دلیل، موضوع اصلی گفت‌وگوی‌مان را با او بر اهمیت برخورداری نظم و دانش ریاضی متمرکز کرده‌ایم.


به عنوان یک دانشجوی پزشکی چه تعریفی از یک پزشک داری؟

به نظر من باید در رشته‌ی پزشکی یاد بگیریم که درست کار کنیم؛ باید قدرت تشخیص و تحلیل داشته باشیم. یک پزشک موفق مانند یک کارآگاه، همه چیز را موشکافانه بررسی می‌کند، حتی شاید لازم باشد سؤالاتی از بیمار بپرسد که با بیماری بیمار ارتباطی نداشته باشد یا در مورد زندگی شخصی بیمار باشد؛ امّا ممکن است پاسخ همین سؤالات، به تشخیص پزشک کمک کند؛ یعنی اطلاعات را به صورت خام از بیمار بگیرد و آن اطلاعات را تجزیه و تحلیل کند تا بتواند نتیجه‌ی درست را به دست بیاورد و درست تشخیص دهد و درست در همین نقطه ا‌ست که اهمیت دانستن ریاضی برای دانشجوی پزشکی مشخص می‌شود.

در صحبت‌هایت برای داشتن قدرت تحلیل به ریاضی اشاره کردی؛ ریاضی چه‌قدر اهمیت دارد؟

ریاضی درسی است که قوه‌ی خلاقیت را پرورش می‌دهد. فرد، یک‌سری داده دارد و باید در مورد این داده‌ها تحلیلی ارائه دهد. باید ذهنش باز باشد تا بتواند کار را با خلاقیت انجام دهد. به نظر من ریاضی روی مغز تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود بتوانیم از مغزمان بهتر استفاده کنیم. حل مسایل ریاضی، نوعی ورزش برای ذهن است.

چه نظری در مورد رعایت تعادل بین درس‌ها داری؟

بین دانش‌آموزان گروه تجربی، این موضوع خیلی رایج است؛ به زیست و شیمی علاقه دارند اما نسبت به ریاضی و فیزیک بی‌علاقه هستند؛ به همین دلیل این دو درس را یا کم می‌خوانند یا کنار می‌گذارند و در عوض زیست و شیمی را افراطی می‌خوانند. این کار باعث می‌شود در درصدهای‌شان تعادل نداشته باشند و نتوانند رتبه‌ی خوبی کسب کنند. به نظر من، داوطلبان گروه تجربی نباید از ریاضی و فیزیک غافل شوند و در کنار درس زیست و شیمی، باید ریاضی و فیزیک را هم جدی بگیرند. اگر سعی کنند همه‌ی درس‌ها را در یک سطح بخوانند، می‌‌توانند تعادل را به خوبی در درس‌های‌شان حفظ کنند و رتبه‌ی خوبی به دست آورند.

در درس‌های ریاضی و فیزیک کنکور چه درصدی آوردی؟
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید

گفت‌وگو با سارا حمزه‌لویی رتبه‌ی 6 منطقه‌ی 2 رشته ریاضی

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : شنبه 29 فروردين 1394


رتبه‌ی 6 منطقه‌ی 2 ریاضی

تغییر شیوه درس خواندن باآزمون‌های برنامه‌ای

آزمون‌های برنامه‌ای روش درس خواندنم را عوض کرد


سارا حمزه‌لویی رتبه‌ی 6 منطقه‌ی 2 و 20 کشور در رشته‌ی ریاضی کنکور سراسری 1390 است،«سال سوم دبیرستان بودم که تازه متوجه شدم روش درس خواندنم را باید عوض کنم.» این را سارا حمزه‌لویی می‌گوید و در ادامه توضیح می‌دهد:«این آزمون‌ها، به‌ویژه از این نظر که در روزهای تعطیل یعنی روزهای جمعه، برگزار می‌شوند یک فرصت استثنایی برای آموزش و باز‌آموزی دوباره‌ی آموخته‌هاست.» از سوم دبیرستان است که اکسیر برنامه‌ریزی را کشف می‌کند و به کار می‌گیرد. تحول درس خواندن او نیز از همین نقطه آغاز می‌شود.

از سال‌های دورتر و تجربیات دوران راهنمایی و دبیرستان خودت بگو.

من از دوران راهنمایی درس خواندن را خیلی جدی نمی‌گرفتم و برایم زیاد مهم نبود که دانش‌آموز برتر باشم؛ اما سال سوم راهنمایی که بحث قبول شدن در مدرسه‌ی تیزهوشان پیش آمد، با تشویق خانواده‌‌ام سعی کردم بیش‌تر درس بخوانم. سال اول و دوم دبیرستان هم روش خوبی برای درس خواندن نداشتم؛ مثلاً در آزمون شرکت می‌کردم اما برای آن برنامه‌ریزی نمی‌کردم؛ اما سال سوم دبیرستان که در آزمون‌های برنامه‌ای شرکت کردم حس رقابت در من شکل گرفت. فهمیدم که روش درس خواندنم غلط است. به این نتیجه رسیدم که باید روش مطالعه‌ام را عوض کنم.

با شرکت در آزمون‌ها متوجه شدی که باید تحولی در نوع درس خواندن خودت ایجاد کنی. مایلم درباره‌ی چگونگی این تحول بیش‌تر توضیح بدهی.

من قبلاً در طول روز درس می‌خواندم و برنامه‌ی خاصی برای فردای خودم نداشتم. تکرار و مرور و جمع‌بندی در فرایند درس خواندن برایم مفهوم مشخصی نداشت. بعد از آن‌که در آزمون‌های برنامه‌ای شرکت کردم چون توانستم با هدف‌گذاری در هر پروژه، از عهده‌ی انجام برنامه‌ی کوتاه‌مدت برآیم اطمینانم در اجرای هدف‌های بلندمدت برنامه‌ی راهبردی بیش‌تر شد. برنامه‌ریزی بلندمدت اهمیت بیش‌تری داشت؛ زیرا می‌خواستم این اطمینان را داشته باشم که می‌توانم مبحثی را که الان می‌خوانم، یک بار یا چند بار دیگر مرور کنم. نکته‌ی مهم دیگر این‌که این برنامه زمان‌های مشخصی را برای مرور مباحثی که قرار است در کنکور بیاید در نظر می‌گیرد. دانش‌آموز بدون برنامه نگران است که آیا فلان مبحث دوباره مرور می‌شود یا خیر و نمی‌داند دقیقاً چه‌کار کرده و باید چه‌کار کند. نه از قبل خود خبر دارد و نه از بعد. وجود برنامه‌ای مشخص که دانش‌آموز بداند قرار است همه‌ی درس‌ها تا قبل از کنکور دوره شوند و در زمان‌های مشخص مرور و تکرار شوند، نگرانی او را کم می‌کند. وقتی برنامه نباشد کارها به صورت پراکنده انجام می‌شود و تداومی در کار وجود نخواهد داشت. برنامه‌ریزی یعنی این‌که دانش‌آموز بر مدار برنامه‌ای مشخص درس بخواند. این راهبرد به مطالعه‌ی دانش‌آموز نظم می‌دهد. مثلاً لازم است بدانیم که باید قبل از عید، بعد از عید و در ایام نوروز چه درس‌هایی را به چه اندازه بخوانیم و چه موقع آن‌ها را تکرار کنیم.

دانش‌آموز برتر رفتار خود را با استفاده از برنامه‌ی راهبردی، نظام‌مند و هدفمند می‌کند. داشتن چنین راهبردی چگونه آینده را به حال گره می‌زند؟
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید
  • تاریخ ارسال : جمعه 28 فروردين 1394
مجری برنامه: خانم نیلوفر حیدر پور از این که رتبه 6 کشوری و رتبه 3 منطقه یک را در گروه علوم انسانی کسب کرده اید، چه احساسی دارید؟

بدست آوردن این رتبه بین این همه دانش آموز که در کشور در کنکور شرکت می کنند، حس بسیار خوبی است امّا این را می دانم که تلاشم را کرده بودم و این نتیجه را شانسی به دست نیاورده ام و چون این رتبه نتیجه تلاش های من بود خیلی برایم عجیب نبود، ولی به هر حال همه این ها لطف خداوند بوده که بتوانم در سر جلسه کنکور این آمادگی را داشته باشم چون خیلی ها شایسته تک رقمی هستند امّا به خاطر شرایطی که سر کنکور دارند نمی توانند موفق شوند و من این را لطف خدا می دانم که در سر جلسه کنکور استرس نداشته باشم و با آرامش کنکور را پشت سر بگذارم و این رتبه را به دست بیاورم.

دوستانی که با هم بودید در سر جلسه کنکور چه حالی داشتند؟

همه دوستان من رتبه های عالی و خوبی آوردند، رتبه های تک رقمی و 2 رقمی کسب کردند.

فکر می کنید که دلیل این موفقیت چه چیز بوده است؟

من فکر می کنم حتی برخی از آن ها شایسته تک رقمی بودند.

امّا به دلیل این که دچار استرس شده بودند و چون کنکور انسانی امسال هم سخت بود، اعتماد به نفس خود را از دست داده بودند.

مازیار شیروانی مقدم:ما حتماً در برنامه های آینده به بحث نگرانی و استرس خواهیم پرداخت و این مسئله را از راه آموزشی حل می کنیم، صحبتی که در برنامه فرصت برابر از طریق کارشناسان می شود به دانش آموزان آموزش داده می شود که از طریق برنامه ریزی چگونه استرس و نگرانی خود را برطرف کنند و یعنی اصلاً به این نگاه نمی کنیم که مسئله نگرانی و استرس دانش آموز یک مسئله فیزیکی است و یا یک مشکل جسمی است.

دقیقاً به سمتی می رویم که اگر دانش آموز روش های درس خواندن و برنامه ریزی خود را درست کند می تواند این مسائل را حل کند.

کنکور یک مجموعه ای است از دانش ، دانش و بعد این مسائل حاشیه ای که دانش آموز باید بتواند در طول سال یک نتیجه ای را کسب کند و درنهایت با برنامه های کانون پیش بروند و با آرامش به مسیر خود ادامه دهندو به موفقیت برسند.

مجری برنامه: خانم حیدر پور چه چیز شما را بین آن همه داوطلب متمایز کرد؟
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید
  • تاریخ ارسال : پنجشنبه 27 فروردين 1394


حسین پرهیزکار:امروز قبل از این که به این برنامه بیایم به این موضوع فکر می کردم که ما با برنامه ی شما چه قدر وجه مشترک داریم؛ هدف هر دوی ما یکی بود و روزی که کانون افتتاح شد این قصد را داشت تا فرصتی برابر را برای همه دانش آموزان کشور ایجاد کند.

مجری برنامه: خانم عابدیان اولین کسانی که به شما تبریک گفتند چه کسانی بودند و آیا شما فکر می کردید رتبه 10 منطقه یک را به دست آورید؟

بله این فکر را می کردم و منتظر این رتبه بودم.

چه عاملی باعث می شد که شما با اطمینان این فکر را کنید و این انتظار را داشته باشید؟

مائده عابدیان:آزمون های کانون باعث شدند ، به خاطر این که تلاش می کردم تا در مجله آزمون ، آزمون هایی را که می دادم یک حالت فیکسی را داشته باشد و این باعث می شد رتبه هایی را کسب کنم که به تدریج من را به هدفی که داشتم نزدیک می کرد.

همین طور هم نتایج آزمون های جامع ما در کانون به آزمون اصلی ما نزدیک بود و این باعث می شد که ما انتظارات خود را در حد خاصی داشته باشیم.

مجری برنامه: استاد پرهیزکار شما فکر می کنید چه عواملی باعث می شود که داوطلبان رتبه های خوبی به دست بیاورند؟

حسین پرهیزکار:اتفاقاً در مسیر که می آمدیم من همین سؤال را از خانم عابدینی پرسیدم و نکته ی جالبی که ایشان به آن اشاره کردند این بود که اول به فکر چنین نمره ای نبودم و فکر نمی کردم بتوانم چنین رتبه ای را کسب کنم، در میانه راه از حدود بهمن ماه به بعد برای من انگیزه ای به وجود آمد که به فکر کسب رتبه اُفتادم.

معمولاً عوامل مختلفی دست به دست هم می دهد تا دانش آموز این تصمیم را بگیرد، تقریباً مانند حل یک جدول می ماند، دانش آموزان مرحله به مرحله خانه های جدول را پُر می کنند و به یک باره به جایی می رسند که می بینند خانه های جدول پُر شده است، آن جاست که دانش آموز متوجه می شود می تواند تمام مراحل قبل از کنکور را با موفقیت پشت سر بگذارد و همه خانه ها را پُر کند و این موفقیت را کسب کند.

کاری که ما در کانون برای دانش آموزان می کنیم این است که در اوّل سال به آن ها نمی گوییم که شما رتبه خوبی را به دست می آورید بلکه اوّل به آن ها کمک می کنیم تا این دانش آموزان خود را بشناسند، کم کم به درجه شناختی می رسند که در اسفند ماه احساس می کنند که می توانند یکی از برترین های کنکور باشند.

مجری برنامه: خانم عابدینی آیا شما هم این گونه بودید؟

مائده عابدیان:بله، من در بهمن ماه یک جهش تراز خیلی خوبی داشتم به دلیل این که تلاشم را بیشتر کرده بودم و از آن به بعد ترازهایم در یک حدی بود که به من این اجازه را می داد تا این انتظار را از خودم داشته باشم.

نقش پدر و مادر شما چه بود؟
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید

امیرعطا قربانی رتبه 19 کشور در رشته ریاضی از زنجان

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : چهارشنبه 26 فروردين 1394
ابتدا یک مقداری با آقای امیرعطا قربانی صحبت کنیم در جشن تجلیل از نخبگان یک نکته ای را امیرعطا قربانی راجع به تأثیر پدرش در کتاب خوان شدن خود گفتند که خیلی روی من تأثیر گذاشت خود امیرعطا در این باره می خواهم که صحبت کنند.

امیرعطا قربانی: موضوعی هست و آن هم این است که اکثراً پدر و مادرها بیشتر به بچه ها می گویند درس بخوان ولی ممکن است خودشان زیاد مطالعه و برنامه ریزی نکنند.

ولی پدر و مادر من یک بار هم به من نگفتند که درس بخوان و یا همراه من باشند که برنامه ریزی کنم وقتی خودشان برنامه ریزی می کنند خواه ناخواه حس برنامه ریزی در زندگی را به من القاء کرده اند و من هم به این نتیجه رسیدم که برنامه ریزی یک امر مسلم است و در مورد مطالعه هم به همین شکل پدر و مادرم هر دو اهل مطالعه هستند.

یک تحقیقی انجام شده که پدر و مادرهای تحصیل کرده فرزندان موفق تری از دارند به شرط آن که خودشان هم اهل مطالعه باشند.

امیرعطا هم به این موضوع اشاره کردند از چه سالی به کانون آمدید و چه طور شد به کانون آمدید و چند تا آزمون شرکت کردید چه رتبه هایی می آوردید و چه رشته ای قبول شدید؟

از سال پنجم دبستان آمدم به توصیه خواهرم چون او هم به کانون آمد و رتبه 1000 آورد و پزشکی خواند به توصیه ایشان آمدم. من درس می خواندم ولی بدون برنامه و کانون به من برنامه درسی را داد تعداد آزمون ها را نمی دانم فکر کنم بیشتر از 120 تا آزمون شرکت کردم چون 8 سال در کانون بودم وقتی بدون برنامه درس می خواندم رتبه ام پایین بود، سال پنجم دفتر برنامه ریزی داشتم ولی 4 سال دفتر نداشتم تا این که از دوم دبیرستان شروع کردم به پُر کردن دفتر برنامه ریزی به توصیه پشتیبانم و باعث شد که رتبه های خوبی بیاورم و ترازم 7000 شد و رتبه 9 منطقه شدم.

الان آقای آرین احمدی راجع به دفتر برنامه ریزی صحبت کردند شما دفتر برنامه ریزی داشتید؟

پنجم دبستان داشتم امّا تا دوم دبیرستان نداشتم از دوم دبیرستان دوباره دفتر را پُر کردم.

علّت این قطع و وصل را بگویید و چی شد که قطع کردید و این مدّت که دفتر را پُر کردید چند ساعت مطالعه می کردید؟

قطع وصل به خاطر این بود که برنامه ریزی نداشتم، چهار سال را که دفتر نداشتم رتبه ام خوب نبود به توصیه خواهرم دفتر برنامه ریزی را پُر کردم که باعث شد رتبه ام افزایش پیدا کند و دورانی که دفتر برنامه ریزی داشتم پیشرفتم خوب بود.

چه قدر درس می خواندید؟

شاید تصور شود که من خیلی درس می خواندم اوایل فکر می کردم دارم 5 ساعت در روز درس می خوانم ولی بعد دیدم که این تصور خودم است و مطالعه مفید من کمتر از این مقدار است که این را از دفتر برنامه ریزی متوجه شدم.

بعد از آن ساعات مطالعه مفیدم را نوشتم و بعد کم کم ساعات مطالعه ام افزایش پیدا کرد.
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید