close
تبلیغات در اینترنت
گفت و گو با برترین ها
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

گفت‌وگو با امیرحسین مشهدبان، رتبه‌ی 7 منطقه‌ی 2 رشته تجربی

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید


گفت‌وگو با امیرحسین مشهدبان، رتبه‌ی 7 منطقه‌ی 2 و دانشجوی‌پزشکی دانشگاه تهران

دانش ریاضی ذهن را نظام‌مند و تحلیل‌گر بار می‌آورد
امیرحسین مشهدبان، ویژگی‌هایی دارد که خاص خودش است و شاید این خصیصه‌ی همه‌ی دانش‌آموزانی است که در ماراتن کنکور سراسری موفق به اخذ رتبه‌ی برتر می‌شوند. با آن‌که رشته‌اش تجربی است اما درس‌های ریاضی و فیزیکش هیچ کم از زیست و شیمی‌ ندارد. ریاضی را 92 درصد و فیزیک را 100 درصد زده است. به همین دلیل، موضوع اصلی گفت‌وگوی‌مان را با او بر اهمیت برخورداری نظم و دانش ریاضی متمرکز کرده‌ایم.


به عنوان یک دانشجوی پزشکی چه تعریفی از یک پزشک داری؟

به نظر من باید در رشته‌ی پزشکی یاد بگیریم که درست کار کنیم؛ باید قدرت تشخیص و تحلیل داشته باشیم. یک پزشک موفق مانند یک کارآگاه، همه چیز را موشکافانه بررسی می‌کند، حتی شاید لازم باشد سؤالاتی از بیمار بپرسد که با بیماری بیمار ارتباطی نداشته باشد یا در مورد زندگی شخصی بیمار باشد؛ امّا ممکن است پاسخ همین سؤالات، به تشخیص پزشک کمک کند؛ یعنی اطلاعات را به صورت خام از بیمار بگیرد و آن اطلاعات را تجزیه و تحلیل کند تا بتواند نتیجه‌ی درست را به دست بیاورد و درست تشخیص دهد و درست در همین نقطه ا‌ست که اهمیت دانستن ریاضی برای دانشجوی پزشکی مشخص می‌شود.

در صحبت‌هایت برای داشتن قدرت تحلیل به ریاضی اشاره کردی؛ ریاضی چه‌قدر اهمیت دارد؟

ریاضی درسی است که قوه‌ی خلاقیت را پرورش می‌دهد. فرد، یک‌سری داده دارد و باید در مورد این داده‌ها تحلیلی ارائه دهد. باید ذهنش باز باشد تا بتواند کار را با خلاقیت انجام دهد. به نظر من ریاضی روی مغز تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود بتوانیم از مغزمان بهتر استفاده کنیم. حل مسایل ریاضی، نوعی ورزش برای ذهن است.

چه نظری در مورد رعایت تعادل بین درس‌ها داری؟

بین دانش‌آموزان گروه تجربی، این موضوع خیلی رایج است؛ به زیست و شیمی علاقه دارند اما نسبت به ریاضی و فیزیک بی‌علاقه هستند؛ به همین دلیل این دو درس را یا کم می‌خوانند یا کنار می‌گذارند و در عوض زیست و شیمی را افراطی می‌خوانند. این کار باعث می‌شود در درصدهای‌شان تعادل نداشته باشند و نتوانند رتبه‌ی خوبی کسب کنند. به نظر من، داوطلبان گروه تجربی نباید از ریاضی و فیزیک غافل شوند و در کنار درس زیست و شیمی، باید ریاضی و فیزیک را هم جدی بگیرند. اگر سعی کنند همه‌ی درس‌ها را در یک سطح بخوانند، می‌‌توانند تعادل را به خوبی در درس‌های‌شان حفظ کنند و رتبه‌ی خوبی به دست آورند.

در درس‌های ریاضی و فیزیک کنکور چه درصدی آوردی؟
توضیحات بیشتر / دانلود

گفت‌وگو با سارا حمزه‌لویی رتبه‌ی 6 منطقه‌ی 2 رشته ریاضی

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید


رتبه‌ی 6 منطقه‌ی 2 ریاضی

تغییر شیوه درس خواندن باآزمون‌های برنامه‌ای

آزمون‌های برنامه‌ای روش درس خواندنم را عوض کرد


سارا حمزه‌لویی رتبه‌ی 6 منطقه‌ی 2 و 20 کشور در رشته‌ی ریاضی کنکور سراسری 1390 است،«سال سوم دبیرستان بودم که تازه متوجه شدم روش درس خواندنم را باید عوض کنم.» این را سارا حمزه‌لویی می‌گوید و در ادامه توضیح می‌دهد:«این آزمون‌ها، به‌ویژه از این نظر که در روزهای تعطیل یعنی روزهای جمعه، برگزار می‌شوند یک فرصت استثنایی برای آموزش و باز‌آموزی دوباره‌ی آموخته‌هاست.» از سوم دبیرستان است که اکسیر برنامه‌ریزی را کشف می‌کند و به کار می‌گیرد. تحول درس خواندن او نیز از همین نقطه آغاز می‌شود.

از سال‌های دورتر و تجربیات دوران راهنمایی و دبیرستان خودت بگو.

من از دوران راهنمایی درس خواندن را خیلی جدی نمی‌گرفتم و برایم زیاد مهم نبود که دانش‌آموز برتر باشم؛ اما سال سوم راهنمایی که بحث قبول شدن در مدرسه‌ی تیزهوشان پیش آمد، با تشویق خانواده‌‌ام سعی کردم بیش‌تر درس بخوانم. سال اول و دوم دبیرستان هم روش خوبی برای درس خواندن نداشتم؛ مثلاً در آزمون شرکت می‌کردم اما برای آن برنامه‌ریزی نمی‌کردم؛ اما سال سوم دبیرستان که در آزمون‌های برنامه‌ای شرکت کردم حس رقابت در من شکل گرفت. فهمیدم که روش درس خواندنم غلط است. به این نتیجه رسیدم که باید روش مطالعه‌ام را عوض کنم.

با شرکت در آزمون‌ها متوجه شدی که باید تحولی در نوع درس خواندن خودت ایجاد کنی. مایلم درباره‌ی چگونگی این تحول بیش‌تر توضیح بدهی.

من قبلاً در طول روز درس می‌خواندم و برنامه‌ی خاصی برای فردای خودم نداشتم. تکرار و مرور و جمع‌بندی در فرایند درس خواندن برایم مفهوم مشخصی نداشت. بعد از آن‌که در آزمون‌های برنامه‌ای شرکت کردم چون توانستم با هدف‌گذاری در هر پروژه، از عهده‌ی انجام برنامه‌ی کوتاه‌مدت برآیم اطمینانم در اجرای هدف‌های بلندمدت برنامه‌ی راهبردی بیش‌تر شد. برنامه‌ریزی بلندمدت اهمیت بیش‌تری داشت؛ زیرا می‌خواستم این اطمینان را داشته باشم که می‌توانم مبحثی را که الان می‌خوانم، یک بار یا چند بار دیگر مرور کنم. نکته‌ی مهم دیگر این‌که این برنامه زمان‌های مشخصی را برای مرور مباحثی که قرار است در کنکور بیاید در نظر می‌گیرد. دانش‌آموز بدون برنامه نگران است که آیا فلان مبحث دوباره مرور می‌شود یا خیر و نمی‌داند دقیقاً چه‌کار کرده و باید چه‌کار کند. نه از قبل خود خبر دارد و نه از بعد. وجود برنامه‌ای مشخص که دانش‌آموز بداند قرار است همه‌ی درس‌ها تا قبل از کنکور دوره شوند و در زمان‌های مشخص مرور و تکرار شوند، نگرانی او را کم می‌کند. وقتی برنامه نباشد کارها به صورت پراکنده انجام می‌شود و تداومی در کار وجود نخواهد داشت. برنامه‌ریزی یعنی این‌که دانش‌آموز بر مدار برنامه‌ای مشخص درس بخواند. این راهبرد به مطالعه‌ی دانش‌آموز نظم می‌دهد. مثلاً لازم است بدانیم که باید قبل از عید، بعد از عید و در ایام نوروز چه درس‌هایی را به چه اندازه بخوانیم و چه موقع آن‌ها را تکرار کنیم.

دانش‌آموز برتر رفتار خود را با استفاده از برنامه‌ی راهبردی، نظام‌مند و هدفمند می‌کند. داشتن چنین راهبردی چگونه آینده را به حال گره می‌زند؟
توضیحات بیشتر / دانلود
مجری برنامه: خانم نیلوفر حیدر پور از این که رتبه 6 کشوری و رتبه 3 منطقه یک را در گروه علوم انسانی کسب کرده اید، چه احساسی دارید؟

بدست آوردن این رتبه بین این همه دانش آموز که در کشور در کنکور شرکت می کنند، حس بسیار خوبی است امّا این را می دانم که تلاشم را کرده بودم و این نتیجه را شانسی به دست نیاورده ام و چون این رتبه نتیجه تلاش های من بود خیلی برایم عجیب نبود، ولی به هر حال همه این ها لطف خداوند بوده که بتوانم در سر جلسه کنکور این آمادگی را داشته باشم چون خیلی ها شایسته تک رقمی هستند امّا به خاطر شرایطی که سر کنکور دارند نمی توانند موفق شوند و من این را لطف خدا می دانم که در سر جلسه کنکور استرس نداشته باشم و با آرامش کنکور را پشت سر بگذارم و این رتبه را به دست بیاورم.

دوستانی که با هم بودید در سر جلسه کنکور چه حالی داشتند؟

همه دوستان من رتبه های عالی و خوبی آوردند، رتبه های تک رقمی و 2 رقمی کسب کردند.

فکر می کنید که دلیل این موفقیت چه چیز بوده است؟

من فکر می کنم حتی برخی از آن ها شایسته تک رقمی بودند.

امّا به دلیل این که دچار استرس شده بودند و چون کنکور انسانی امسال هم سخت بود، اعتماد به نفس خود را از دست داده بودند.

مازیار شیروانی مقدم:ما حتماً در برنامه های آینده به بحث نگرانی و استرس خواهیم پرداخت و این مسئله را از راه آموزشی حل می کنیم، صحبتی که در برنامه فرصت برابر از طریق کارشناسان می شود به دانش آموزان آموزش داده می شود که از طریق برنامه ریزی چگونه استرس و نگرانی خود را برطرف کنند و یعنی اصلاً به این نگاه نمی کنیم که مسئله نگرانی و استرس دانش آموز یک مسئله فیزیکی است و یا یک مشکل جسمی است.

دقیقاً به سمتی می رویم که اگر دانش آموز روش های درس خواندن و برنامه ریزی خود را درست کند می تواند این مسائل را حل کند.

کنکور یک مجموعه ای است از دانش ، دانش و بعد این مسائل حاشیه ای که دانش آموز باید بتواند در طول سال یک نتیجه ای را کسب کند و درنهایت با برنامه های کانون پیش بروند و با آرامش به مسیر خود ادامه دهندو به موفقیت برسند.

مجری برنامه: خانم حیدر پور چه چیز شما را بین آن همه داوطلب متمایز کرد؟
توضیحات بیشتر / دانلود


حسین پرهیزکار:امروز قبل از این که به این برنامه بیایم به این موضوع فکر می کردم که ما با برنامه ی شما چه قدر وجه مشترک داریم؛ هدف هر دوی ما یکی بود و روزی که کانون افتتاح شد این قصد را داشت تا فرصتی برابر را برای همه دانش آموزان کشور ایجاد کند.

مجری برنامه: خانم عابدیان اولین کسانی که به شما تبریک گفتند چه کسانی بودند و آیا شما فکر می کردید رتبه 10 منطقه یک را به دست آورید؟

بله این فکر را می کردم و منتظر این رتبه بودم.

چه عاملی باعث می شد که شما با اطمینان این فکر را کنید و این انتظار را داشته باشید؟

مائده عابدیان:آزمون های کانون باعث شدند ، به خاطر این که تلاش می کردم تا در مجله آزمون ، آزمون هایی را که می دادم یک حالت فیکسی را داشته باشد و این باعث می شد رتبه هایی را کسب کنم که به تدریج من را به هدفی که داشتم نزدیک می کرد.

همین طور هم نتایج آزمون های جامع ما در کانون به آزمون اصلی ما نزدیک بود و این باعث می شد که ما انتظارات خود را در حد خاصی داشته باشیم.

مجری برنامه: استاد پرهیزکار شما فکر می کنید چه عواملی باعث می شود که داوطلبان رتبه های خوبی به دست بیاورند؟

حسین پرهیزکار:اتفاقاً در مسیر که می آمدیم من همین سؤال را از خانم عابدینی پرسیدم و نکته ی جالبی که ایشان به آن اشاره کردند این بود که اول به فکر چنین نمره ای نبودم و فکر نمی کردم بتوانم چنین رتبه ای را کسب کنم، در میانه راه از حدود بهمن ماه به بعد برای من انگیزه ای به وجود آمد که به فکر کسب رتبه اُفتادم.

معمولاً عوامل مختلفی دست به دست هم می دهد تا دانش آموز این تصمیم را بگیرد، تقریباً مانند حل یک جدول می ماند، دانش آموزان مرحله به مرحله خانه های جدول را پُر می کنند و به یک باره به جایی می رسند که می بینند خانه های جدول پُر شده است، آن جاست که دانش آموز متوجه می شود می تواند تمام مراحل قبل از کنکور را با موفقیت پشت سر بگذارد و همه خانه ها را پُر کند و این موفقیت را کسب کند.

کاری که ما در کانون برای دانش آموزان می کنیم این است که در اوّل سال به آن ها نمی گوییم که شما رتبه خوبی را به دست می آورید بلکه اوّل به آن ها کمک می کنیم تا این دانش آموزان خود را بشناسند، کم کم به درجه شناختی می رسند که در اسفند ماه احساس می کنند که می توانند یکی از برترین های کنکور باشند.

مجری برنامه: خانم عابدینی آیا شما هم این گونه بودید؟

مائده عابدیان:بله، من در بهمن ماه یک جهش تراز خیلی خوبی داشتم به دلیل این که تلاشم را بیشتر کرده بودم و از آن به بعد ترازهایم در یک حدی بود که به من این اجازه را می داد تا این انتظار را از خودم داشته باشم.

نقش پدر و مادر شما چه بود؟
توضیحات بیشتر / دانلود

امیرعطا قربانی رتبه 19 کشور در رشته ریاضی از زنجان

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
ابتدا یک مقداری با آقای امیرعطا قربانی صحبت کنیم در جشن تجلیل از نخبگان یک نکته ای را امیرعطا قربانی راجع به تأثیر پدرش در کتاب خوان شدن خود گفتند که خیلی روی من تأثیر گذاشت خود امیرعطا در این باره می خواهم که صحبت کنند.

امیرعطا قربانی: موضوعی هست و آن هم این است که اکثراً پدر و مادرها بیشتر به بچه ها می گویند درس بخوان ولی ممکن است خودشان زیاد مطالعه و برنامه ریزی نکنند.

ولی پدر و مادر من یک بار هم به من نگفتند که درس بخوان و یا همراه من باشند که برنامه ریزی کنم وقتی خودشان برنامه ریزی می کنند خواه ناخواه حس برنامه ریزی در زندگی را به من القاء کرده اند و من هم به این نتیجه رسیدم که برنامه ریزی یک امر مسلم است و در مورد مطالعه هم به همین شکل پدر و مادرم هر دو اهل مطالعه هستند.

یک تحقیقی انجام شده که پدر و مادرهای تحصیل کرده فرزندان موفق تری از دارند به شرط آن که خودشان هم اهل مطالعه باشند.

امیرعطا هم به این موضوع اشاره کردند از چه سالی به کانون آمدید و چه طور شد به کانون آمدید و چند تا آزمون شرکت کردید چه رتبه هایی می آوردید و چه رشته ای قبول شدید؟

از سال پنجم دبستان آمدم به توصیه خواهرم چون او هم به کانون آمد و رتبه 1000 آورد و پزشکی خواند به توصیه ایشان آمدم. من درس می خواندم ولی بدون برنامه و کانون به من برنامه درسی را داد تعداد آزمون ها را نمی دانم فکر کنم بیشتر از 120 تا آزمون شرکت کردم چون 8 سال در کانون بودم وقتی بدون برنامه درس می خواندم رتبه ام پایین بود، سال پنجم دفتر برنامه ریزی داشتم ولی 4 سال دفتر نداشتم تا این که از دوم دبیرستان شروع کردم به پُر کردن دفتر برنامه ریزی به توصیه پشتیبانم و باعث شد که رتبه های خوبی بیاورم و ترازم 7000 شد و رتبه 9 منطقه شدم.

الان آقای آرین احمدی راجع به دفتر برنامه ریزی صحبت کردند شما دفتر برنامه ریزی داشتید؟

پنجم دبستان داشتم امّا تا دوم دبیرستان نداشتم از دوم دبیرستان دوباره دفتر را پُر کردم.

علّت این قطع و وصل را بگویید و چی شد که قطع کردید و این مدّت که دفتر را پُر کردید چند ساعت مطالعه می کردید؟

قطع وصل به خاطر این بود که برنامه ریزی نداشتم، چهار سال را که دفتر نداشتم رتبه ام خوب نبود به توصیه خواهرم دفتر برنامه ریزی را پُر کردم که باعث شد رتبه ام افزایش پیدا کند و دورانی که دفتر برنامه ریزی داشتم پیشرفتم خوب بود.

چه قدر درس می خواندید؟

شاید تصور شود که من خیلی درس می خواندم اوایل فکر می کردم دارم 5 ساعت در روز درس می خوانم ولی بعد دیدم که این تصور خودم است و مطالعه مفید من کمتر از این مقدار است که این را از دفتر برنامه ریزی متوجه شدم.

بعد از آن ساعات مطالعه مفیدم را نوشتم و بعد کم کم ساعات مطالعه ام افزایش پیدا کرد.
توضیحات بیشتر / دانلود


محمد معافی:در صحبت هایی که با خانم قدیانی داشتیم، متوجه شدم که تسلط ایشان روی درس های عمومی بوده است.

دوستانی که دروس عمومی آن ها قوی است، می توانند موفقیت چشم گیری در گروه زبان در کنار دیگر گروه خود به دست بیاورند.

منتها دانش آموز در این دوره باید تصمیم خود را بگیرد که اولویت اولش کدام باشد و باید بداند برنامه ریزی اصلی خود را روی کدام محور قرار بدهد.

ظاهراً خانم قدیانی رشته ریاضی را دنبال کردند، امّا با توجه به تقویت دروس عمومی نتیجه مثبتی در گروه زبان هم به دست آوردند.

خانم قدیانی شما خودتان تصمیم گرفتید که برنامه ریزی صحیحی را دنبال کنید و یا خانواده شما در این موضوع نقش داشتند؟

یاسمین قدیانی: بیشتر از هر چیز می توانم بگویم تأثیر خانواده ام بود، چون معمولاً دانش آموزان زمانی که کوچک تر هستند بیشتر به دنبال بازیگوشی و تفریح هستند و طبیعتاً این خانواده است که دانش آموز را راهنمایی می کند.

خانواده من هم به همین صورت و علی الخصوص مادرم خیلی پی گیر بود، تمام برنامه های درسی من را پی گیری می کردند، البته خیلی از دانش آموزان هم دوست ندارند که خانواده در امور تحصیلیشان دخالت کنند و من فکر می کنم این امر تا حدی هم طبیعی است و همه هم این حالت را دارند ، امّا با این وجود بهتر است حتی دانش آموزان از پدران و مادران خود بخواهند که “هر قدر هم که ما سرسختی کردیم باز هم شما حواستان به ما باشد.”

یعنی پدران و مادران حتماً حواسشان به فرزندانشان باشد که اگر در آزمونی شرکت کردند پی گیر کارهای آن ها باشند و کارنامه فرزندانشان را با هم بررسی کنند و سعی کنند در همه مراحل کمکشان کنند.

خیلی ها فکر می کنند که کسانی که در کنکور و در گروه زبان رتبه خوبی را کسب می کنند ، حتماً سابقه خوبی داشتند و در کلاس های مختلف زبان شرکت کرده اند، آیا برای شما هم به همین شکل بوده است؟

البته من تا قبل از دبیرستان به کلاس های زبان می رفتم ، امّا دروس عمومی بود که در رتبه زبان من تأثیر فوق العاده ای گذاشت و اگر جدا از رشته زبان در رشته های دیگری هم شرکت کنند اگر دروس عمومی خود را قوی کنند مطمئناً خیلی در رتبه زبان آن ها تأثیر می گذارد و به نظر من رتبه زبان ربطی کلاس های زبان ندارد.

آیا در خانواده شما به صورت عادت گفت و گو اتفاق می اُفتد و اگر این گفت و گو اتفاق می افتد بیشترین موضوع این گفت و گو ها در یک سالی که شما برای کنکور درس می خواندید چه بود؟

بله، ما در خانواده کلاً در مورد همه چیز با هم گفت و گو می کنیم، یا در مورد اتفاقاتی که در مدرسه می اُفتاد و یا در مورد درس ها و این که خیلی از دانش آموزان در آن دوران از لحاظ روحیه ضعیف می شوند و اگر هر دانش آموزی خانواده خود را در جریان نمرات و تحصیل و مشکلات خود قرار دهد و از خانواده و به خصوص مادر خود کمک و راهنمایی بخواهد، مطمئناً خیلی موفق تر خواهد بود.

اگر در یک درس احساس می کردید که ضعف دارید و نیاز دارید که در آن درس تقویت شوید، آیا این موضوع را در خانواده مطرح می کردید؟
توضیحات بیشتر / دانلود

پیمان صفری – رتبه 24 کشوری – رتبه 3 منطقه دو – گروه هنر

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
مجری برنامه: شما امسال کجا قبول شدید؟

پیمان صفری:متمرکز را در سینمای دانشگاه هنر تهران قبول شدم و نیمه متمرکز هم که مهر ماه اعلام می شود.

مجری برنامه:آقای دکتر همان طور که می دانید آزمون ها برای دانش آموزان خیلی اهمیت زیادی دارد و فقط جنبه سنجش را ندارد و به نوعی جنبه آموزش را دارد و برنامه ای است و خیلی هم به دانش آموزان کمک می کند.

لطفاً برای دانش آموزان توضیح دهید که آیا باید از هم اکنون در آزمون ها حضور داشته باشند؟ آیا شرکت در آزمون ها یک ضرورت است؟

محمد شفیعی:این آزمون ها باید یک جنبه راهبردی برای داوطلب داشته باشد،اگر بخواهم آزمون های راهبردی کانون را برای شما توضیح دهم باید بگویم این آزمون ها شامل 8 پروژه است و به دانش آموزان کمک می کند تا درس هایشان را تقسیم بندی کنند و به نحوی بخوانند که عقب نیوفتند و اگر احتمالاً عقب اُفتادند بتوانند جبران کنند.

اگر پنج آزمون تابستان را کنار بگذاریم و بگوییم 5 آزمون تابستان تمام شده است، البته می توان گفت“داوطلبانی که در این پروژه شرکت کردند یک موفقیت هایی را به دست آوردند. “

در هر صورت تابستان گذشته و برنامه الان شامل 8 پروژه است:

پروژه اول شامل تعیین سطح و پروژه دوم و سوم دانش آموزان شامل 6 آزمون است.

این 6 آزمون شروع از پایه و نیم سال اول است، نکته جالب این است که آزمون های برنامه ای نمی گوید بروید همه پایه ها را بخوانید.

آزمون های برنامه این حق انتخاب دروس پایه را به دانش آموز می دهد به عنوان مثال به دانش آموز می گوید شیمی یک یا شیمی دو را می خواهید و یا فیزیک 1 و 2 را می خواهید و یا فیزیک 3 و یا این که به داوطلب می گوید در خصوص این نیم سال کدام یک از این درس ها برای شما مناسب است یعنی به تناسب انتخابی که می کنند آزمون می دهند. پروژه اول که در 7 مهر ماه برگزار می شود آزمون تعیین سطح است، یعنی دانش آموزان تعیین سطح می شوند و در پایان مهر ماه شروع نیم سال اول را دارند.

ما 3 آزمون در پروژه دوم و 3 آزمون در پروژه سوم داریم ، شروع پایه، ادامه پایه، شروع پیش یک ، که پایه ها را متناسب با پیش می خوانند و در پروژه چهارم 2 آزمون داریم یعنی داوطلب را برای امتحانات نیم سال اول آماده می کنند.

این پروژه در 2 قسمت به دانش آموزان کمک می کند، یکی قبل از امتحانات و یکی بعد از امتحانات نیم سال اول یعنی یک جمع بندی روی دروس پایه دارند و یک جمع بندی هم روی پیش یک که خوانده اند، پس در واقع داوطلب نیم سال اول خود را به آرامی تقسیم بندی می کند.
توضیحات بیشتر / دانلود

امین فخاری – رتبه 9 منطقه 3 – رشته تجربی

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
امین فخاری:من سال 85 در کنکور شرکت کردم و رتبه ام حدوداً 23 هزار منطقه 3 بود و کشوری من حدود 80 هزار شد.

در سال 85 تا 86 به مدت یک سال عضو کانون بود، البته یکی 2 سال وقفه اُفتاد و به دانشگاه پیام نور تاکستان رفتم و رشته مهندسی کشاورزی را خواندم.

منتها یک سری مشکلاتی پیش آمد و من نتوانستم ادامه بدهم و دوباره در سال 88 در کانون شرکت کردم.

دلیل اصلی که این رتبه را به دست آوردم این است که تلاش کردم و می خواستم که این رتبه را به دست بیاورم و فقط دلیل آن تلاش و تلاش است.

اگر اجازه دهید، من از زمان ابتدایی خودم تا به امروز یک مقدمه ای را برای شما توضیح دهم:

من در یک روستا درس خواندم و تقریباً چه دوستان سال بالاتر من و چه دوستان سال های پایین تر هیچ کدام حتی پنجم دبستان را هم نگرفتند و وقتی برای راهنمایی به آبگرم رفتم باز هم هیچ کدام از دوستانم سوم راهنمایی را نگرفتند.

در دبیرستان هم همین طور، البته شاید شرایط آن ها این اجازه را به آن ها نمی داد. امکانات آموزشی ما خیلی کم بود و من هم به دلیل یک سری مشکلاتی که داشتم نتوانستم در سال اول کنکور قبول شوم به همین دلیل به دانشگاه پیام نور رفتم ولی وقتی به چند شهر بزرگ رفتم و دانشگاه ها را دیدم تصمیم گرفتم که سعی و تلاش کنم و به یک دانشگاه خوب و بزرگ بروم.

البته سال سوم دبیرستان یک سال خیلی بدی برای من بود و درس های من واقعاً اُفت کرده بود و معدل کتبی من 14 شده بود، حتی نمره کتبی ریاضی من 9 شد.

***

“ارتباط تلفنی برنامه زنده فرصت برابر با کاظم قلم چی مدیر کانون فرهنگی آموزش”

کاظم قلم چی: قبل از هر چیز من به یک نکته اشاره می کنم ، آقای فخاری می روند و در کنکور شرکت می کنند و 2 سال در دانشگاه پیام نور شرکت می کند و بعد از آن 2 سال پشت کنکور می ماند تا به این نتیجه عالی می رسد.

البته ما این کار را به همه توصیه نمی کنیم و این کار یک نخسه واحد برای همه نیست ولی زمانی که یک نفر توانسته این کار را انجام دهد مطمئناً دیگران هم می توانند، امین فخاری یک آدم با اراده و با انگیزه است و همین طور که خود ایشان هم اشاره کردند، انگیزه و زحمت و تلاش ایشان باعث این موفقیت شده است.

من می خواهم چند نکته را از آقای فخاری بپرسم:

1. ارزیابی خود شما از این که توانستید این رتبه را به دست بیاورید چیست؟

2. چه طور شد که برنامه ریزی کانون را در 3 سال متوالی انتخاب کردید؟

3. آیا هیچ به این فکر نکردید که برنامه خود را تغییر دهید؟

4. پیوستگی به این برنامه چگونه بوده است؟

5. کانون را با چه معیاری انتخاب کرده اید؟

6. آیا کسی کانون را به شما معرفی کرده بود؟
توضیحات بیشتر / دانلود

فرزین واحدی – رتبه 7 تجربی کنکور سراسری 1391 از تبریز

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
شما از چه سالی وارد کانون شدید؟

از سال دوم دبیرستان وارد کانون شدم.

شما به توصیه کسی وارد کانون شدید، یا خودتون کانون را انتخاب کردید؟

ابتدا به توصیه دبیرها شرکت کردم و بعد خودم هم به ادامه راغب شدم.

آیا برنامه های کانون با برنامه های خودتان مطابقت داشت و آیا شما خود را با برنامه ها تطبیق داده بودی یا برای خود برنامه های خاصی داشتی؟

من هر دو برنامه را با هم ادامه می دادم و از برنامه راهبردی کانون بیشتر برای درس های اختصاصی استفاده می کردم و نتیجه آن را نیز در کنکور دیدم .

نظرشما در مورد پشتیبان و پشتیبان ویژه خود چیست؟

جا دارد که در همین جا از آقای خباز و آقای کسری کلاهدوزان پشتیبان ویژه ام تشکرکنم.

آیا در آزمون های موسسات دیگر هم شرکت می کنید؟

من امسال در دو آزمون جامع اول و دوم سنجش شرکت کردم. در سال دوم هم در یک آزمون یک موسسه دیگر شرکت کردم .

بهترین و بدترین رتبه ای که در آزمون گرفتید چند بود؟
توضیحات بیشتر / دانلود

مصاحبه با پدرام افشاررتبه ی 4 تجربی کنکور سراسری 1391

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
مصاحبه با پدرام افشاررتبه ی 4 تجربی کنکور سراسری 1391پدرام افشار:

از ابتدای دوران تحصیل هدفی که دنبال می‌کردم، این بود که یک دانش‌آموز تک‌بعدی نباشم.

یعنی در همه‌ی زمینه‌ها فعالیت داشته باشم، من در رشته‌های دیگر از جمله تفسیر قرآن، نهج‌البلاغه و جشنواره‌های شعر و… فعالیت داشتم.

فکر می‌کنم یکی از عواملی که باعث شد تا قبل از کنکور، تمام این موارد را با موفقیت پشت سر بگذارم، برنامه‌ریزی خیلی خاص و خوبی بود که داشتم، یعنی در برنامه‌هایم سعی می‌کردم که حتی برای اوقات فراغت و استراحت هم برنامه ریزی داشته باشم که با یک دورنما و دیدگاه دو هفته‌ای، سه هفته‌ای و یک ماهه دقیقاً میدانستم که چه کارهایی باید انجام بدهم و این عامل خیلی به من کمک کرد.

علت شرکت شما در آزمون‌های کانون چه بود؟

به نظر من هر دانش‌آموزی باید سعی کند از امکانات اطرافش به بهترین شکل ممکن استفاده کند. علت اصلی شرکت کردنم در آزمون‌های کانون این بود که نتیجه‌ای که در کانون بدست می‌آید و رتبه‌ای که ما می‌گیریم و ترازی که بدست می‌آوریم خیلی به چیزی که در کنکور دیده می‌شود و در نهایت کسب می‌شود، نزدیک است.

در واقع باید بگویم نتیجه‌ای که در کانون بدست می‌آید به خاطر جامعه‌ی آماری بسیار بالایی که دارد، نتیجه‌ی مطمئن‌تری است. یکی دیگر از علت‌ها این است که آزمون‌های کانون، دو هفته یک بار برگزار می‌شود است و پس از آزمون نتایج خیلی سریع ارائه می‌شود. یعنی بلافاصله بعد از آزمون (حدود یکی دو ساعت بعد)، عکس رتبه‌های برتر روی سایت قرار می‌گیرد و کارنامه‌ها هم عصر همان روز داده می‌شود.

بهترین کتاب از کتاب‌های کانون کدام بود؟
توضیحات بیشتر / دانلود