close
تبلیغات در اینترنت
بازی و کودک
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

اهمیت بازی و نقش آن در رشد کودکان

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : جمعه 28 فروردين 1394
 • موضوعات : بازی و کودک ,
 • بازدید : 151 مشاهده
کودکی که بازی بدنی با دوستان و همسالان خود نداشته است،چه مشکل و واکنشی خواهد داشت؟


تحقیقات نشان داده است که بچه حیوانات پستاندار و همچنین کودکانی که در زمان مناسب بازی های بدنی نداشته اند،در سال های بعد بازی های آنها شدید و خشن می باشد و همچنین بازی آنها در زمان مناسب و با حرکات مناسب هم نیست.از این رو بعضی از پزشکان مشکل این کودکان را به اختلال بیش فعالی و کم توجهی نسبت می دهند.در تحقیقی مشاهده شده است که کودکانی که در زمان مناسب از بازی کردن محروم بوده اند ،دچار اختلال بیش فعالی و کم توجه شده اند.این کودکان در کلاس یا هر جای دیگری ،آرام نیستند و به طور دائم حرف می زنند،می لولند و به گفته معلم توجهی ندارند.

تمام کودکان کم و بیش حالات بیش فعالی و کم توجهی دارند،یعنی رفتار های حرکتی آنی در برابر محرک ها دارند،همچنین در زمان های مختلف تمرکز مغزی آنها کم می گردد.بنابراین به اطراف می دوند و دائما می لولند.این حالات جزو رشد طبیعی کودکان و نتیجه تکامل نیافتن مغز فوقانی آنهاست.این حالات در پسر ها بیشتر دیده می شود،زیرا رشد مغزی کودکان پسر آهسته تر از دختران می باشد.بنابر این برای کودکان زمانی لازم است که به اطراف بدوند و بازی کنند.اگر چنین امکاناتی در زمان های مناسب برای آنها فراهم نشود ،کودکان زمانی را انتخاب می کنند که مناسب نیست.

رمز و راز نقاشی‌های کودکان

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
رمز و راز نقاشی‌های کودکان
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • موضوعات : بازی و کودک ,
 • بازدید : 184 مشاهده
رمز و راز نقاشی‌های کودکان

بچه‌ها به نقاشی علاقه زیادی دارند و آنچه می‌کشند بازتاب دنیای درونی آنهاست. بیشتر بچه‌ها به کارهای هنری‌شان فکر نمی‌کنند یا حتی آن را سانسور نمی‌کنند. در طول 40 سال گذشته نقاشی کودکان به عنوان بخش مهمی از تشخیص‌های متخصصان اطفال به کار می‌رود. نقاشی به آنها کمک می‌کند مراحل رشد کودک را در همان لحظه مشاهده کنند و درباره مشکل احتمالی آگاهی یابند. یک نقاشی ساده می‌تواند نگاهی اجمالی به جهان‌بینی کودک، نقش او در خانواده و روابطش با دیگر اعضای خانواده و البته اعتماد به نفس او باشد.این نقاشی همچنین می‌تواند میزان استحکام او و خانواده را نشان دهد که بسیار مهم است. نقاشی کودکان حتی می‌تواند اوضاع فرهنگی و نوع رفتارهای اعضای خانواده را با یکدیگر مشخص کند اما این هشدار را در نظر داشته باشید که اگر می‌خواهید معنای پنهان شده در نقاشی را بیابید نباید آنها را بیش از حد تفسیر کنید. نباید هر خطی که کودک می‌کشد را بخوانید، بهتر است نقاشی بچه‌ها را فرصتی برای صحبت کردن با فرزندتان تلقی کنید و درباره آنچه می‌خواسته بکشد با او حرف بزنید. سپس سؤال‌هایی از او بپرسید تا ارتباط‌تان را به این ترتیب با فرزندتان بیشتر کنید. حواس‌تان باشد بیش از حد بر او تاثیر نگذارید و او تحت‌تاثیر شما نباشد. مثلا بگویید: «درباره نقاشی‌ات برام تعریف کن. این آدما کین توی نقاشیت. چیکار دارن میکنن؟ چرا مامانو این شکلی کشیدی؟» حالا با هم برخی از نقاشی‌های معمول بچه‌ها را تحلیل می‌کنیم.
توضیحات بیشتر / دانلود

نکاتی درباره بازی های کودکانه

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
نکاتی درباره بازی های کودکانه
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 18 فروردين 1394
 • موضوعات : بازی و کودک ,
 • بازدید : 196 مشاهده
نکاتی در مورد بازی های کودکانه :

• مهم است بدانیم حداقل زمان بازی با کودک دو ساعت است . در غیر این صورت کودک ارضا نشده و این نیاز در وی به صورت عقده باقی می ماند . پس اگر والدینی کودکشان را به پارک یا محلی برای بازی و تفریح بردند ، تا قبل از این زمان او را محروم نکنند .• بازی خانه سازی:کودک را صاحب اختیار بار می آورد و به او می آموزد که باید ساخت !

• بازی ترکاندن باد کنک: برای رفع عقده ها و رهایی از خجالتی بودن مفید است . به کودک می فهماند که بزرگترین چیزها ( مشکلات ) هم به دستان تو می ترکد ! می فهماند که عقده هایت را بترکان .

• خمیر بازی :منعطف بودن را به طور غیر مستقیم به او می آموزد و به او می فهماند لج باز نباش و گاهی هم تو تغییر کن .

• تلفن بازی : بازی که در آن والدین با استفاده از دو عدد گوشی تلفن با کودکشان تلفنی صحبت می کنند ، این بازی بهترین وسیله برای ارتباطی کردن و آموختن روابط عمومی و رفع خجالتی بودن است .

• دروغ ابزار بازی کودکان است ! چون خیال پرداز است و قدرت تصویر سازی بالایی دارد . این عیب کودک نیست . دقت شود !

تماشای زیاد تلویزیون این بیماری سخت را نصیب کودکتان می کند

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 06 فروردين 1394
 • موضوعات : بازی و کودک ,
 • بازدید : 226 مشاهده
تماشای بیش از حد تلویزیون، تا حد زیادی در افزایش چاقی و ابتلا به این نوع بیماری در سنين پائين موثر است.
به گزارش سرویس علمی جام نیوز، دیابت نوع 2 فراوان‌ ترین شكل دیابت است. که در آن، بدن، قادر به استفاده و ذخيره گلوگز نمي باشد و گلوکز به جاي تبديل به انرژي به جريان خون باز گشته و سبب ايجاد علايم مختلف مي گردد.

ديابت نوع 2 (يا ديابت بزرگسالي يا غير وابسته به انسولين) در نتيجه عدم توانايي بدن در توليد انسولين کافي و يا ناتواني از استفاده ي بهينه از انسولين توليدي رخ مي دهد؛ که به اين حالت مقاومت به انسولين گفته مي شود
.
توضیحات بیشتر / دانلود
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه 26 آذر 1393
 • موضوعات : بازی و کودک ,
 • بازدید : 196 مشاهده
فرزندان شما توانایی‌ها و استعدادهای پنهانی دارند. اگر می‌خواهید موفق باشند، باید كمك كنید خلاقانه رفتار كنند. انجام بازی‌های خلاقانه وسیله‌ای است برای اینكه كودكانتان خلاق بار بیایند...

پیش‌دبستانی‌ها و بچه‌هایی كه تازه راه افتاده‌اند، گزینه‌های مناسبی برای پرورش خلاقیت هستند زیرا توانایی این گروه سنی برای انجام این بازی‌ها زیاد است.

بچه‌ها از بازی كردن لذت می‌برند. بازی روشی است برای ورود آسان‌تر كودكان به دنیای واقعیت‌ها و به آنها كمك می‌كند در آینده در مورد چیزهایی كه به آنها علاقه دارند، مسوولیت‌پذیر و متعهد باشند. وقتی بچه‌ها با شادی بازی می‌كنند، مغزشان در حال پردازش خلاقیت آنهاست و خیلی وقت‌ها برای انتقال این حس‌‌ها، از پدر و مادر دعوت می‌كنند : ‌« مامان! بیا با من بازی كن » یا « بابا! ماشین كنترلی منو ببین با چه سرعتی می‌ره!... » بازی باعث رشد و افزایش موتور خلاقیت بچه‌ها می‌شود زیرا با دست‌هایشان در حال كشف هستند. وقتی آنها بزرگ‌تر می‌شوند، گرایش به بازی با كودكان همسن وسالشان هم بیشتر می‌شود و بیشتر دوست دارند در فضای باز بازی كنند تا فضای بسته.

شادی و خلاقیت
توضیحات بیشتر / دانلود

«س» مثل سیسمونی «س» مثل سرنوشت

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
«س» مثل سیسمونی «س» مثل سرنوشت
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 13 آبان 1393
 • موضوعات : بازی و کودک ,
 • بازدید : 283 مشاهده
از زمان انتظار تولد فرزند، کم‌کم نخستین برنامه‌ریزی‌ها برای استقبال از نوزاد شروع می‌شود.

خريد سيسموني يكي از اين نخستين خشت‌هاي تربيت كودك است كه ا گر كج چيده شود، ديوار تربيت نامناسب كودك مي‌تواند تا ثريا ،خانواده را گرفتار كند!تب خريد سيسموني در اين روزها اگرچه با انواع فرهنگ‌هايي كه گاهي خوب است و گاهي بد همراه است و آثار طولاني مدت بر تربيت كودكان مي‌گذارد اما نكته‌هاي زيادي دارد كه اغلب خانواده‌ها از آن غافل هستند و كمتر به پيامدهاي آن توجه مي‌كنند.‌ضمن آنكه اگر از آثار خريد نامناسب سيسموني براي بزرگ‌ترها بگذريم از پيامدهاي بلندمدتي كه آثار اينگونه سيسموني‌ها روي تربيت بچه‌ها دارد، نمي‌توان گذشت.

اين خريد ختم به خير نمي‌شود!

از اواسط دوران بارداري، زمزمه خريد سيسموني در خانواده‌ها ‌شروع مي‌شود و اگر تازه مادران و خانواده‌ها به جاي تمركز بر شرايط شاد و آرامش‌بخش استقبال از نوزاد در راه، به فكر خريدي منحصر به فرد، مارك‌دار و ويژه باشند، ممكن است به استقبال نگراني و احتمالا مشاجره و خستگي و... ‌ بروند. آنچه در دوران بارداري اولويت دارد، آرامش روحي مادر است و اگر خريد سيسموني موجب چالش‌هاي مالي و در پي آن بحث‌هاي خانوادگي و... شود و يا اصرار به خريدي چشمگير موجب دغدغه فكري و گشت‌وگذار‌هاي طولاني و همراه با نگراني شود، اولين سوغات اين سيسموني آسيب به سلامت روحي و جسمي مادر و در پي آن جنين است.

براي خريد سيسموني شايد 24ساعت هم كافي باشد اما لازمه آن فكر و برنامه‌ريزي قبل از خريد است؛ چراكه اگر بدون آمادگي فكري به فروشگاه‌هاي سيسموني مراجعه كنيد، احتمالا فروشنده است كه ليست خريد سيسموني را به شما القا مي‌كند. فروشنده در اين ليست‌ها توصيه‌هاي بلند بالايي را جمع‌آوري كرده است كه براي خريدار بن‌بستي از نيازهاي واقعي و كاذب مي‌سازد كه كار را سخت‌تر مي‌كند. گاهي كاربرد بعضي از وسايل ليست اين فروشگاه‌ها موجب تعجب و خنده خريدارها مي‌شود اما عدم‌برنامه‌ريزي قبلي و نيازسنجي توسط مشتري و بازاريابي فروشنده ممكن است در نهايت شما را با خرج‌هاي اضافي و بسته‌هاي بزرگ خريد به خانه بفرستد كه جز اشغال فضاي خانه كاربرد ديگري براي شما و فرزندتان ندارد.

لذت‌بردن را از كودك خود دريغ نكنيد
توضیحات بیشتر / دانلود
غرق در بازي-يك سوم جمعيت كشور سنين بين 7تا40 از بازي هاي رايانه اي استفاده ميكنند
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه 31 ارديبهشت 1393
 • موضوعات : بازی و کودک ,
 • بازدید : 266 مشاهده
وای یک بازی جدید اومده به نام آفتابه!» بی‌مقدمه شروع به توضیح دادن گیم جدید کرد. دیگران هم به صفحه گوشی او چشم دوختند تا کسی از فواید این بازی بی‌نصیب نماند. بازی بسرعت در میان گوشی‌ها بلوتوث شد.

طراح این بازی یک نفر ایرانی است؛ گرافیکش هم عالی. لابد فکر کردید قصد داریم این بازی را به شما معرفی کنیم؛ هیچ هم این طور نیست می‌خواهیم برویم به دل سکوتی که در مهمانی حاکم شده بود همه سرها در گوشی‌ها فرو رفته و انگشت‌ها روی صفحه تاچ حرکت می‌کرد، هیچ چشمی پلک نمی‌زد!

داخل مترو، اتوبوس، صف انتظار بیمارستان، بانک و... شما دیگر تنها نیستید. حتی در مهمانی‌هایی که همه دور هم جمع هستند افراد با کیلومترها فاصله تنها کنار هم نشسته‌اند. مسن‌ها چیز زیادی از بازی نمی‌دانند و جوان‌ها سر در کار خویش دارند و القصه سکوت بود و سر‌های برافتاده بر گوشی‌های همراه که همیشه همراهشان بود. صاحبان فناوری نیک فهمیدند که نمی‌شود و نمی‌توان با رایانه همه فرصت‌های یک نفر را تصاحب کرد، پس شروع کردند به کوچک کردن فناوری‌های خویش. لپ‌تاپ آمد، تبلت و... و آخر سر همه محتویات داخل یک گوشی جا خوش کرد. از آن همه فرهنگ مهمانی که پر بود از شوخی و غزل و ... رسیدیم به سکوت وگیم آفتابه!

آمار؛ نویدبخش و هشداردهنده

در چند روز اخیر آمارهایی از سوی مسئولان بنیاد ملی درخصوص بازی‌های رایانه‌ای اعلام شد که براساس آن یک‌سوم جمعیت کشور که در گروه سنی بین هفت تا 40 سال قرار دارند از بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌کنند؛ این آمار از سویی یک پیام نویدبخش به تولیدکنندگان بازی‌های رایانه‌ای است و از طرف دیگر نیز زنگ هشداری خواهد بود برای جامعه که سخت مجذوب هیجان و گرافیک رنگین آن شده‌اند. براساس آمار اعلامی از هر سه ایرانی یک نفر از بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌کند و 80 درصد از علاقه‌مندان به این بازی‌ها را رده سنی هشت تا 15 سال تشکیل می‌دهند. بد نیست‌ بدانید میزان سیمکارت‌های ثبت شده در ایران بیش از جمعیت است؛ با وجود این ، این آمارها هیچ اشاره‌ای به میزان بازی‌هایی که با گوشی همراه انجام می‌شود ندارد و با احتساب این موضوع بی‌تردید باید آمار را فراتر از این ببینیم. گزارش منتشر شده از سوی ایسنا نیز حاکی از آن است که روزانه افراد به طور متوسط دو ساعت از وقتشان را به این باز‌ی‌ها سرگرم هستند.

آسیب‌های اجتماعی


ادامه در ادامه مطلب
توضیحات بیشتر / دانلود
 • تاریخ ارسال : یکشنبه 25 اسفند 1392
 • موضوعات : بازی و کودک ,
 • بازدید : 123 مشاهده
در دنیای رایانه ، آن چه بیشتر نوجوانان را شیفته خود می کند همان چیزی است که به آن « بازی های رایانه ای » می گویند .
فن آوری و پیشرفت کیفی این بازی ها به فاصله کوتاهی ، در ایران رواج گسترده ای یافته اند .
بازی های آتاری و میکرو ، از نمونه های ابتدایی بازی های رایانه ای است که بازار اسباب بازی و لوازم سمعی و بصری را به تسخیر خود درآورده اند . تصاویر یک بعدی و بهره گیری از گرافیک رایانه ای ، ویژگی مهم این بازی هاست .
بازی دیگری که در ادامه روند تکمیل فن آوری این بازی ها وارد بازار شده است ، بازی « سگا » است . این بازی ها که دارای تصاویر دو بعدی است تاحدود بسیاری با تصاویر واقعی انطباق دارد . هم چنین این بازی ها دارای موسیقی متن متناسب با محتوای بازی ها هستند ؛ ولی چیزی که بر شمار طرفداران این بازی ها افزوده ، بهای مناسب آن ها برای مصرف کننده است .
جدیدترین بازی هایی که به صورت دیسک عرضه می شود ، play station و CD است . بازی play station که به بازی سونی نیز معروف است ، به تلویزیون وصل می شود و دارای واقع نمایی تصاویر بسیار بالاست از این رو این بازی ها جنبه سحرآمیزی دارند و چون نوجوان ، خود ، اجرا کننده و در بطن بازی است و همراه بادیگر شخصیت های بازی درگیر حوادث و ماجراهایی می شود که طراح بازی برای او تدارک دیده ، جذاب است .
این بازی ها با بهره گیری از تصاویر پرتحرک و صداهای مهیج ، دنیایی از هیجان را به این انسان های تشنه جنب و جوش ارزانی می کند وهمین جذبه و کشش زیاد است که روح و جسم آنان را برده وار ، مطیع خود می سازد و به دنیایی از تخیلات می برد که خود را محور و قهرمان اصلی ماجرا می پندارد .
این بازی ها با ترفند های گوناگون چنان تأثیری بر فکر و اعصاب فرد می گذارند که در واقع خود او نیز جزئی از مجموعه ماشینی می شود


.
توضیحات بیشتر / دانلود
 • تاریخ ارسال : جمعه 23 اسفند 1392
 • موضوعات : بازی و کودک ,
 • بازدید : 121 مشاهده
آن دو تا نقطه‌ی سفید کوچولو
همه‌ی ماجرا از آن دو تا نقطه‌ی سفید پر جنب ‌و جوش شروع شد که با هم پینگ‌پونگ و فوتبال بازی می‌کردند! این اعجوبه‌ی نوظهور برای اولین‌بار بچه‌ها را با دنیای پر رمز و راز بازی‌های مجازی آشنا کرد و آن‌ها را میخکوب جعبه‌ی جادو کرد که این‌بار با شعبده‌ای جدید، طُرفه نمایشی برپا کرده بود به نام: TV-Game. بعدها ATARI و SEGA آمدند و دلبری‌ها کردند تا نوپدیده‌ای به نام Play Station از راه رسید و بازار را یک‌سر قبضه کرد و کهنه‌ها دل‌آزار شدند. و بعد انفجاری از بازی‌های رایانه‌ای (Computer Games) که روزبه‌روز کامل‌تر و دقیق‌تر و در نتیجه جذاب‌تر می‌شدند. اما… همه‌اش از آن دو تا نقطه‌ی کوچک سفید شروع شد.
سفری واقعی به دنیای خیالی
اما آیا هر آن‌چه در دنیای خیال می‌گذرد غیرواقعی است؟ چندان مطمئن نباشید! ما آدم بزرگ‌ها به زندگی بیرونی معتاد شده‌ایم و هر آن‌چه را با حواس پنج‌گانه‌مان درک نکنیم، اصلی و واقعی و جز آن را غیرواقعی و خیالی می‌دانیم. اما در حقیقت دنیای انسانی را می‌توان در دو بخش در هم تنیده توصیف کرد: بخش کوچک‌تر عینی یا واقعی و بخش بزرگ‌تر ذهنی یا خیالی. همچون کوه یخی که در اقیانوس شناور است، بیشترین حجم و خاستگاه پدیده‌هایی چون علم، هنر، ادبیات، ادیان، اساطیر و مفاهیمی چون عشق و نفرت، وفا و خیانت، روح و روان و… در خاستگاه ذهن و خیال قرار دارد و این دو دنیا با برهم‌کنشی تنگاتنگ آن‌چنان به سازوکار پیدایش زندگی مشغول‌اند که تفکیک‌شان به عناوین واقعی و خیالی، ما را به بیراهه می‌برد. مگر «رستم» جز در سرای خیال فردوسی، پهلوان پهلوانان بود؟ نکته این‌که تمام قهرمانان خیالی کودکی‌های ما و کودکی فرزندان‌مان- از «رابین‌هود» و «تارزان» و «سوپرمن» تا «هالک» و «شرک» و «هری پاتر» در همین دنیای ذهنی اما به‌شدت ملموس زندگی می‌کنند، عشق می‌ورزند، با پلیدی‌ها مبارزه می‌کنند، می‌خندند و می‌گریند، شکست می‌خورند و پیروز می‌شوند. می‌توان دنیای عینی را به یک سیستم رایانه‌ای تشبیه کرد که بی پشتیبانی نرم‌افزارها یا همان دنیای ذهنی چیزی جز مشتی سیم و جعبه و قطعات الکترونیکی نیست. پس بیراه نیست اگر نسبت این دو را به‌مانند روح به جسد بدانیم

.
توضیحات بیشتر / دانلود

بخش روانشناسي كودك...نقش عروسک درماني در بهداشت رواني کودک

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • موضوعات : بازی و کودک ,
 • بازدید : 180 مشاهده
از ديدگاه بهداشت روان، عروسک درماني شيوه دلپذير مداوا در قلمرو روان درماني است. عروسک ، واسطه اي پذيرفته شده از سوي بزرگسالان و کودکان در جهت ارتباط و تبادل احساس ، عاطفه و انديشه بين اين دو نسل مي باشد که در برخي از کشورها به جايگاه اين ابزار تربيتي، اهميت خاص داده شده است . مي توان از اين طريق، به کودک آموزش داد و اوقات فراغت او را به صورت مفيد و مطلوبي پربار کرد و نکات منفي و ناسالم عاطفي، احساسي ، رفتاري و شناختي او را بهبود بخشيد. در حيطه ي روان پزشکي و روان شناسي باليني کودک ، متخصص باليني ، قادر است با استفاده از عروسک ها به اطلاعات مفيد باليني جهت تشخيص مسائل رواني کودک دست يابد و بعد از تشخيص باليني ، درمانگر طرح مناسبي را به منظور درمان از طريق بازي تهيه و در جلسات درماني ، اجرا نمايد
نقش عروسک بازي ، در رشد و تکامل کلامي کودک کاملاً درخور توجه است.
کودک در ارتباط با عروسک ، دوست دارد موقعيت خود را بيان نمايد و دنياي اطراف خود را تعريف کند. تعريف او از دنيا، تصويرهايي مي باشد که از پدر، مادر، برادر و خواهر، خانه و کوچه هاي اطراف خانه خود دارد. اگر پدر و مادر، در برخورد با او بي ميلي کنند و يا برعکس رفتار مناسبي داشته باشند ، کودک اين رفتارها را براي عروسکش بازگو مي نمايد و همين تعريف کردن اساس آرامش و تخليه رواني کودک مي گردد و در نهايت باعث تجلي و بروز برخي از بيانات و گفته هاي ناب و ارزشمند در ذهن کودک مي شود. بنابراين رفتار کودک با عروسک ، در پيشرفت و تکامل کلامي کودک مؤثر مي افتد. به شرط آنکه، ما رفتار و گفتار کودک را به هنگام گفتگو با عروسک ، جدي بگيريم


.
توضیحات بیشتر / دانلود