درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

اهمیت بازی و نقش آن در رشد کودکان

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : جمعه 28 فروردين 1394
کودکی که بازی بدنی با دوستان و همسالان خود نداشته است،چه مشکل و واکنشی خواهد داشت؟


تحقیقات نشان داده است که بچه حیوانات پستاندار و همچنین کودکانی که در زمان مناسب بازی های بدنی نداشته اند،در سال های بعد بازی های آنها شدید و خشن می باشد و همچنین بازی آنها در زمان مناسب و با حرکات مناسب هم نیست.از این رو بعضی از پزشکان مشکل این کودکان را به اختلال بیش فعالی و کم توجهی نسبت می دهند.در تحقیقی مشاهده شده است که کودکانی که در زمان مناسب از بازی کردن محروم بوده اند ،دچار اختلال بیش فعالی و کم توجه شده اند.این کودکان در کلاس یا هر جای دیگری ،آرام نیستند و به طور دائم حرف می زنند،می لولند و به گفته معلم توجهی ندارند.

تمام کودکان کم و بیش حالات بیش فعالی و کم توجهی دارند،یعنی رفتار های حرکتی آنی در برابر محرک ها دارند،همچنین در زمان های مختلف تمرکز مغزی آنها کم می گردد.بنابراین به اطراف می دوند و دائما می لولند.این حالات جزو رشد طبیعی کودکان و نتیجه تکامل نیافتن مغز فوقانی آنهاست.این حالات در پسر ها بیشتر دیده می شود،زیرا رشد مغزی کودکان پسر آهسته تر از دختران می باشد.بنابر این برای کودکان زمانی لازم است که به اطراف بدوند و بازی کنند.اگر چنین امکاناتی در زمان های مناسب برای آنها فراهم نشود ،کودکان زمانی را انتخاب می کنند که مناسب نیست.

رمز و راز نقاشی‌های کودکان

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
رمز و راز نقاشی‌های کودکان
  • تاریخ ارسال : پنجشنبه 20 فروردين 1394
رمز و راز نقاشی‌های کودکان

بچه‌ها به نقاشی علاقه زیادی دارند و آنچه می‌کشند بازتاب دنیای درونی آنهاست. بیشتر بچه‌ها به کارهای هنری‌شان فکر نمی‌کنند یا حتی آن را سانسور نمی‌کنند. در طول 40 سال گذشته نقاشی کودکان به عنوان بخش مهمی از تشخیص‌های متخصصان اطفال به کار می‌رود. نقاشی به آنها کمک می‌کند مراحل رشد کودک را در همان لحظه مشاهده کنند و درباره مشکل احتمالی آگاهی یابند. یک نقاشی ساده می‌تواند نگاهی اجمالی به جهان‌بینی کودک، نقش او در خانواده و روابطش با دیگر اعضای خانواده و البته اعتماد به نفس او باشد.این نقاشی همچنین می‌تواند میزان استحکام او و خانواده را نشان دهد که بسیار مهم است. نقاشی کودکان حتی می‌تواند اوضاع فرهنگی و نوع رفتارهای اعضای خانواده را با یکدیگر مشخص کند اما این هشدار را در نظر داشته باشید که اگر می‌خواهید معنای پنهان شده در نقاشی را بیابید نباید آنها را بیش از حد تفسیر کنید. نباید هر خطی که کودک می‌کشد را بخوانید، بهتر است نقاشی بچه‌ها را فرصتی برای صحبت کردن با فرزندتان تلقی کنید و درباره آنچه می‌خواسته بکشد با او حرف بزنید. سپس سؤال‌هایی از او بپرسید تا ارتباط‌تان را به این ترتیب با فرزندتان بیشتر کنید. حواس‌تان باشد بیش از حد بر او تاثیر نگذارید و او تحت‌تاثیر شما نباشد. مثلا بگویید: «درباره نقاشی‌ات برام تعریف کن. این آدما کین توی نقاشیت. چیکار دارن میکنن؟ چرا مامانو این شکلی کشیدی؟» حالا با هم برخی از نقاشی‌های معمول بچه‌ها را تحلیل می‌کنیم.
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید

نکاتی درباره بازی های کودکانه

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
نکاتی درباره بازی های کودکانه
  • تاریخ ارسال : سه شنبه 18 فروردين 1394
نکاتی در مورد بازی های کودکانه :

• مهم است بدانیم حداقل زمان بازی با کودک دو ساعت است . در غیر این صورت کودک ارضا نشده و این نیاز در وی به صورت عقده باقی می ماند . پس اگر والدینی کودکشان را به پارک یا محلی برای بازی و تفریح بردند ، تا قبل از این زمان او را محروم نکنند .• بازی خانه سازی:کودک را صاحب اختیار بار می آورد و به او می آموزد که باید ساخت !

• بازی ترکاندن باد کنک: برای رفع عقده ها و رهایی از خجالتی بودن مفید است . به کودک می فهماند که بزرگترین چیزها ( مشکلات ) هم به دستان تو می ترکد ! می فهماند که عقده هایت را بترکان .

• خمیر بازی :منعطف بودن را به طور غیر مستقیم به او می آموزد و به او می فهماند لج باز نباش و گاهی هم تو تغییر کن .

• تلفن بازی : بازی که در آن والدین با استفاده از دو عدد گوشی تلفن با کودکشان تلفنی صحبت می کنند ، این بازی بهترین وسیله برای ارتباطی کردن و آموختن روابط عمومی و رفع خجالتی بودن است .

• دروغ ابزار بازی کودکان است ! چون خیال پرداز است و قدرت تصویر سازی بالایی دارد . این عیب کودک نیست . دقت شود !
  • تاریخ ارسال : پنجشنبه 06 فروردين 1394
تماشای بیش از حد تلویزیون، تا حد زیادی در افزایش چاقی و ابتلا به این نوع بیماری در سنين پائين موثر است.
به گزارش سرویس علمی جام نیوز، دیابت نوع 2 فراوان‌ ترین شكل دیابت است. که در آن، بدن، قادر به استفاده و ذخيره گلوگز نمي باشد و گلوکز به جاي تبديل به انرژي به جريان خون باز گشته و سبب ايجاد علايم مختلف مي گردد.

ديابت نوع 2 (يا ديابت بزرگسالي يا غير وابسته به انسولين) در نتيجه عدم توانايي بدن در توليد انسولين کافي و يا ناتواني از استفاده ي بهينه از انسولين توليدي رخ مي دهد؛ که به اين حالت مقاومت به انسولين گفته مي شود
.
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید
  • تاریخ ارسال : چهارشنبه 26 آذر 1393
فرزندان شما توانایی‌ها و استعدادهای پنهانی دارند. اگر می‌خواهید موفق باشند، باید كمك كنید خلاقانه رفتار كنند. انجام بازی‌های خلاقانه وسیله‌ای است برای اینكه كودكانتان خلاق بار بیایند...

پیش‌دبستانی‌ها و بچه‌هایی كه تازه راه افتاده‌اند، گزینه‌های مناسبی برای پرورش خلاقیت هستند زیرا توانایی این گروه سنی برای انجام این بازی‌ها زیاد است.

بچه‌ها از بازی كردن لذت می‌برند. بازی روشی است برای ورود آسان‌تر كودكان به دنیای واقعیت‌ها و به آنها كمك می‌كند در آینده در مورد چیزهایی كه به آنها علاقه دارند، مسوولیت‌پذیر و متعهد باشند. وقتی بچه‌ها با شادی بازی می‌كنند، مغزشان در حال پردازش خلاقیت آنهاست و خیلی وقت‌ها برای انتقال این حس‌‌ها، از پدر و مادر دعوت می‌كنند : ‌« مامان! بیا با من بازی كن » یا « بابا! ماشین كنترلی منو ببین با چه سرعتی می‌ره!... » بازی باعث رشد و افزایش موتور خلاقیت بچه‌ها می‌شود زیرا با دست‌هایشان در حال كشف هستند. وقتی آنها بزرگ‌تر می‌شوند، گرایش به بازی با كودكان همسن وسالشان هم بیشتر می‌شود و بیشتر دوست دارند در فضای باز بازی كنند تا فضای بسته.

شادی و خلاقیت
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید