درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

نی نی ها چجوری به دنیا میان؟!

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
نی نی ها چجوری به دنیا میان؟!
  • تاریخ ارسال : جمعه 07 فروردين 1394
یک سوال سخت که معمولاً کودکان از مادر خودشون می پرسن و اکثراً هم مادرها پاسخ مناسبی برای این پرسش مهم کودک ندارند.چه جوابی به این سوال بدهیم؟!


مامان! نوزاد از کجا میاد؟

زمانی که کودک، اولین نوزاد تازه متولد شده را می‌بیند، این سوال برایش به وجود می‌آید که نوزاد از کجا می‌آید؟ و مثل همه‌ی سوال‌هایی که از والدین می‌پرسد، جواب این سوال را نیز از آنها می‌‌خواهد. برای آنکه بدانیم چگونه به این سوال کودک پاسخ دهیم، باید بدانیم که:
مراحل درک کودک از تولد بدین صورت است:
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید

اطلاعات دادن به کودکان درمورد مسائل جنسی

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : سه شنبه 04 فروردين 1394
در هر سنی تا چه میزانی باید درباره‌ی مسائل جنسی کودکان اطلاعات داشته باشند. به خاطر داشته باشید بهترین آموزگار برای کودکان والدین می‌باشند.

تا سن 5 سالگیبچّه‌ها باید:
1- نام صحیح اعضای بدن از جمله اعضای تناسلی را بدانند.
2- درک کنند که نوزادان از رحم مادر متولد می‌شوند.
3- مفهوم فضای خصوصی را هنگام تعویض لباس و رفتن به توالت بدانند. به ویژه ضروری است کودکان 5 ساله تفاوت خصوصی و سری را بفهمند.
4- بتواند به راحتی با والدین یا فرد بزرگسال قابل اعتماد دیگری، درباره جنسیت صحبت کنند.
5- نسبت به هویت مذکر یا مونث خود عزت نفس داشته باشند.


بین 6 تا 9 سالگی
بچّه‌ها باید:
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید

کودکم! بدنت حریم دارد

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : سه شنبه 19 اسفند 1393
تربیت جنسی کودکان یکی از موضوعاتی است که غالبا توسط والدین مورد غفلت قرار می‌‌گیرد و در موارد بسیاری مشاهده شده که رفتار غلط والدین در این زمینه، تبعات جبران‌ناپذیری را بر روح و ذهن کودکان باقی گذاشته به‌گونه‌ای که آثار آن در سنین بزرگسالی هم وجود داشته است.

متاسفانه برخي از والدين و مربيان، نسبت به اين امر دچار نوعي كج‌بيني هستند و اين موضوع را همچون تابويي مي‌دانند كه نبايد به آن نزديك شد. آنچه مهم است اينكه والدين بايد نسبت به تربيت جنسي كودكان توجه ويژه‌اي داشته باشند و راهكارهاي مناسب را در اين مسير به‌كار گيرند. لازمه اين امر، داشتن اطلاعات علمي و تجربي در اين زمينه است. بهره‌گيري از اصول تربيت اسلامي و توجه به راهكارها و اصولي كه در اين زمينه از سوي كارشناسان ارائه مي‌شود نيز در اغلب موارد، راه‌گشاست.
تولد فرزند؛ آغازي براي تربيت جنسي

تربيت جنسي يك كودك با تولدش شروع مي‌شود چون هر بچه سالمي كه به دنيا مي‌آيد يكي از 2جنس است و همانطور كه ما به مقوله تربيت جسمي‌اش توجه داريم بايد ذهنمان را به تربيت جنسي او نيز معطوف كنيم. درواقع از همان زمان كه بچه را پوشك مي‌كنيم! قصد شست‌وشوي او را داريم و او را به حمام مي‌بريم، تربيت‌جنسي را آغاز كرده‌ايم.
او را از آسيب‌هاي در كمين آگاه كنيم

تربيت‌جنسي بايد متناسب با ظرفيت سني فرزندمان باشد. در حقيقت ما قرار است او را از آسيب‌هاي جنسي دور كنيم و به همان اندازه نسبت به فاكتورهايي كه مي‌تواند خودش به‌خودش آسيب برساند يا ديگران به او آسيب برسانند آگاه‌سازي انجام داده و او را در يك حالت حفاظت از خود قرار دهيم.
به كودك ياد بدهيد كه كسي نبايد بدن او را لمس كند
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید

چشم و گوش نبسته‌ها

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
چشم و گوش نبسته‌ها
  • تاریخ ارسال : دوشنبه 18 اسفند 1393
شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که با سؤالات کودکتان درباره مسائل جنسی مواجه شوید و در مقابل بعضی از آنها احساس درماندگی و اضطراب کنید؛ سؤالاتی که برخاسته از ذهن کنجکاو کودک است.

اما بعضي از والدين تعبير خوبي از اين سؤالات ندارند و با جملاتي از قبيل «اين حرف‌ها رو از كجا ياد گرفتي؟» «زشته مامان جون!» و... كودك را تشويق به سكوت مي‌كنند و او را با ذهن كنجكاوش تنها مي‌گذارند. در حالت بدتر با پرخاش و خشونت به او حمله مي‌برند كه «اين غلط‌ها به تو نيامده» و كودك سرخورده با احساسي از شرم و گناه روبه‌رو مي‌شود.

«تربيت جنسي» گاهي به اشتباه جزو خط قرمزهاي جامعه ما محسوب مي‌شود. والدين دلايل زيادي دارند كه كنجكاوي‌ها و سؤالات جنسي كودك را به «روزهاي ديگر» موكول كنند؛ روزي كه كودك به نوجوان تبديل شده باشد يا اينكه صبر كنند تا خودش ياد بگيرد. آنها مي‌ترسند كه ذهن پاك كودكشان را با اين مسائل آلوده كنند يا دغدغه‌اي خطرناك براي ذهن سالم او بيافرينند. گاه شرم و حيا مانع مي‌شود و در موارد فراوان، ناآگاهي و عدم‌شناخت كافي و نداشتن اطلاعات درخور در باب تربيت جنسي باعث سكوت آنها مي‌شود. والدين معمولا درباره تربيت جنسي، سؤالات و كنجكاوي‌هاي طبيعي كودك، آموزش خاصي نديده‌اند. در رسانه‌هاي جمعي، در دانشگاه و كلاس‌هاي درسي و در كارگاه‌هاي تربيت كودك، كمتر پيش مي‌آيد كه به اين مهم پرداخته شود. درحالي ‌كه اگر تربيت بخواهد به‌صورت جامع و كامل پياده شود، بايد تربيت جنسي را به‌عنوان حلقه‌اي از حلقه‌هاي آن به‌حساب آورد.
تربيت جنسي يعني چه؟
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید

بخش مشاوره کودک...به سوالات جنسی کودکان چه جوابی می‌دهید؟

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : دوشنبه 24 آذر 1393
یک فوق تخصص روانپزشکی کودک گفت: کودک از 1.5 سالگی علایمی از هویت جنسی را نشان می‌دهد براساس ظاهر، دختر یا پسر بودن را تشخیص می‌دهد و ترجیح می‌دهد با هم‌جنس‌های خود بازی کند.دکتر اشرف تشکری در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر لزوم آموزش مسایل جنسی به کودک، افزود: این آموزش‌ها باید مناسب با فیزیولوژی و ویژگی‌های فردی کودکان باشد.

تشکری تصریح کرد: کودک از 3 سالگی فکر می‌کند که با تغییر لباس، جنسیت هم تغییر می‌کند. در 5 سالگی این تفکر پخته‌تر می‌شود. این‌ تصورات همچنان با گذر از مراحل رشد تغییر می‌کند که همگام با این مراحل لازم است همان‌طور که رفتارهای سالم به کودک آموزش داده می‌شود این مسایل را نیز به او یاد داد.

این فوق تخصص روان‌پزشکی کودک گفت:
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید