close
تبلیغات در اینترنت
کودک و پرخاشگری
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

لجبازی یک واکنش نامطلوب در بیان نیازهای کودکان است

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
لجبازی یک واکنش نامطلوب در بیان نیازهای کودکان است

یک روانشناس بالینی معتقد است:لجبازی یک رفتار و واکنش نامطلوب است که در آن فرد منظور، هدف و نیازش را به شیوه کَل کَل، خشم، قهر و به طور کلی به شیوه ناسالم، غیرطبیعی و غلط بیان می کند. در کودکانی که لجباز به شمار می آیند این لجبازی خود را به شکل بروز خشونت، کل کل کردن، ساز مخالف زدن، تکروی و حرف اول و آخر را زدن، آسیب به خود و دیگران و ناسزا گفتن، نشان می دهد.

لجبازی، کل کل کردن، حرف شنوی، مطیع و فرمانبردار، کنترل کردن، ایجاد ترس و وحشت و ده ها کلمه دیگر که هر روزه بارها در حال شنیدن آن ها هستیم. آیا تا به حال به طور عمیق جدا از مثبت یا منفی بودن این کلمات، به معنای آن ها فکر کرده اید؟ از نظر والدین لجبازی نقطه مقابل حرف شنوی است و والدین در پی این هستند که فرزندانی حرف شنو پرورش دهند و دائم در تربیت به آن ها می گویند مثل کودکی من باش. با فرض این که شما در کودکی حرف شنو بوده اید، آیا تا به حال به سوالات زیر فکر کرده اید؟من چه کارهایی انجام می دادم که فرد حرف شنویی قلمداد می شدم و به عبارتی جزوکودکان لجباز نبوده ام؟چه عوامل و شرایطی در حرف شنو شدن من موثر بوده اند؟ آیا این عوامل و شرایط اکنون در ارتباط با فرزندم نیز وجود دارد؟اگر این عوامل و شرایط وجود دارد، پس چرا کودکم حرف شنو نیست و لجباز است؟
در این زمینه گفتگوی ایسکانیوز با دکتر حمیرا ورمقانی روان شناس خدمات روان شناسی و مشاوره زندگی را بخوانید.

لجبازی در کودکان به چه معناست؟

ادامه در ادامه مطلب...

لجبازی یک رفتار و واکنش نامطلوب است که در آن فرد منظور، هدف و نیازش را به شیوه کل کل، خشم، قهر و به طور کلی به شیوه ناسالم، غیرطبیعی و غلط بیان می کند. در کودکانی که لجباز به شمار می آیند این لجبازی خود را به شکل بروز خشونت، کل کل کردن، ساز مخالف زدن، تکروی و حرف اول و آخر را زدن، آسیب به خود و دیگران و ناسزا گفتن، نشان می دهد.

چه دلایلی که با لجبازی کودکان در ارتباط است؟ 

توضیحات بیشتر / دانلود

جلوگیری از نق زدن کودکان

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
جلوگیری از نق زدن کودکان
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه 16 ارديبهشت 1394
 • موضوعات : کودک و پرخاشگری ,
 • بازدید : 183 مشاهده
بچه ها می دانند که چرا آنها نق می زنند؛ به خاطر اینکه موثر است. با این حال این بدین معنی نیست که شما نمی‌توانید از آن جلوگیری کنید.

«آن کرافورد» سه بچه بین سنین 8 تا 14 ساله دارد. بنابراین او سهمش از نق زدن را شنیده است. او می گوید: «بچه های من برای انجام کارهای عادی و روزمره نق می زنند. یا در مورد اینکه چقدر بی انصافی است، که یکی چیزهایی را بگیرد و دیگری نگیرد. من می‌خواهم بگویم نق زدن تقریبا با حریم می‌آید». به گفته «لارل اسکاتز» پزشک متخصص اطفال Bay Area، بچه‌ها برای دلیلی بسیار ساده نق می‌زنند. به خاطر اینکه موثراست«نق زدن توجه والدین را جلب می‌کند. نق زدن بسیار زیاد موثر است، چون والدین نمی‌توانند به آن توجه نکنند».


جلوگیری از نق زدن
«اسکالتز» می گوید که، این یک راهبرد هشیار نیست،
توضیحات بیشتر / دانلود

تغیرات مغز کودک در هنگام خشم

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
تغیرات مغز کودک در هنگام خشم
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 03 ارديبهشت 1394
 • موضوعات : کودک و پرخاشگری ,
 • بازدید : 271 مشاهده
تغییرات مغزدر خشم شدید وحقیقی با خشم خفیف تفاوت می کند.در خشم شدید کودک نمی تواند فکر کند و حرف بزند و بشنود،زیرا مغز فوقانی او تحت تاثیر مغز تحتانی قرار گرفته است ،اما در خشم کوچک قسمت پیشانی مغز فوقانی کودک تحت تاثیر قرار می گیرد و کودک عمدا و برای منظور و حساب شده عصبانی میشود و جیغ می زند و داد می کشد.

اگر پدر و مادر هنگام خشم خفیف کودک،به دفعات تسلیم او گردند،سبب می شود که کودک یاد بگیرد به دفعات عصبانی و خشمگین شود تا خواسته خود را به دست آورد.بعضی از کودکان در سن دو سالگی ،روش داد و فریاد کردن و خشمگین شدن را شروع می کنند و تا سن 6تا8 سالگی ،ادامه میدهند.این گونه کودکان در سنین بزرگسالی نیز در صدد این هستند که با تهدید و ارعاب با مردم رفتار کنند و به وسایل مختلف متوسل می شوند تا با تهدید کردن ،خواسته خود را به دست آورند و تهدید و ارعاب کردن،عادت آنها می شود.

پیشگیری از خشم کودک هنگام لباس پوشیدن

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
پیشگیری از خشم کودک هنگام لباس پوشیدن
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه 02 ارديبهشت 1394
 • موضوعات : کودک و پرخاشگری ,
 • بازدید : 181 مشاهده
پوشیدن لباس یکی از مسائلی است که ممکن است موجب ناراحتی و خشم کودک گردد.زمانی که می خواهید لباس به تن کودک نمایید ،اگر عجله داشته باشید و بخواهید با عجله لباس به تن او کنید،برخوردی با کودک به وجود می آید و کودک دچار خشم شدید می گردد،به طور مثال:

مادر:زهرا جان ،با عجله لباس را بپوش،زیرا می خواهیم بیرون برویم.

کودک:نه،من نمی خواهم.

در این زمان هم مادر و هم کودک دچار استرس هستند و مغز تحتانی هر دو تحریک شده است.قبل از اینکه حالت خشم شدید به کودک دست بدهد،به او حق انتخاب بدهید و به او بگویید:«زهرا جان،عزیزم،آیا می خواهی امروز شلوار جین بپوشی؟آن شلوار جین خوشگلت را؟»
توضیحات بیشتر / دانلود

آیا تماشا وقایع خشونت بار در تلویزیون برای کودک ضرر دارد؟

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
آیا تماشا وقایع خشونت بار در تلویزیون برای کودک ضرر دارد؟
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 27 فروردين 1394
 • موضوعات : کودک و پرخاشگری ,
 • بازدید : 198 مشاهده
دلایل و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تماشای وقایع خشونت بار در تلویزیون به دو صورت تاثیر منفی بر رفتار کودکان دارد:

اول:تماشای وقایع خطر ناک و خشونت بار در ابتدا سبب می شود که کودک دچار وحشت وترس گردد و ترس و وحشت او با تکرار آن وقایع بیشتر و شدید تر می گردد.

دوم:شدت ترس و وحشت کودک با تماشای مکرر این وقایع به تدریج کم می شود و کودک حس می کند که این حالتها ،قسمتی از زندگی اوست و به خودحق می دهد که برادر یا خواهر خود را آزار دهد و حتی اگر فرصتی پیدا کند،همسالان خود را آزار می دهد.

کودکان و به ویژه پسرها ،تمایل دارند که با قهرمانان فیلم های مهم بازی کنند یا آنها را الگوی رفتار خود قرار دهند و به تقلید از رفتار آنها بپردازند .چنین کودکانی در بزرگسالی معمولا مرتکب تخلف هایی از جمله تبهکاری ها و جرم های مختلف می گردند.

جنگ و دعوا در بین کودکان

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
جنگ و دعوا در بین کودکان
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 25 فروردين 1394
 • موضوعات : کودک و پرخاشگری ,
 • بازدید : 191 مشاهده
کودکان ما دائما با یکدیگر بحث و داد و بیداد و جنگ و دعوا می کنند و به نظر می رسد این کار ها فقط به منظور جلب توجه ما باشد.چطور باید با آنها رفتار کنیم تا با یکدیگر دعوا نکنند؟

بحث و داد و قال و جنگ و دعوای کودکان با یکدیگر بیشتر نتیجه رقابت و چشم و هم چشمی آنهاست که هر یک می خواهد خودش را بیشتر به پدر و مادر نزدیک کند و توجه آنها را جلب نماید.در بعضی از مواقع دو کودک در یک خانواده ممکن است آنقدر سر به سر هم بگذارند و حتی یکدیگر را کتک بزنند تا آنکه پدر و مادر دخالت کنند.هر یک از کودکان می خواهند توجه پدر و مادر را به خود جلب کند تا دیگری مورد سرزنش قرار گیرد.
توضیحات بیشتر / دانلود

بد دهنی کودک

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
بد دهنی کودک
بیش از حد به بد دهنی یا ناسزا گفتن توجه نشان ندهید

توجه بیش از حد به این رفتار ها ،باعث می شود که کودک،به این اعمال زشت ترغیب شود.بیش از حد واکنش ندهید.به کودکتان به طور خیلی جدی و با قدرت بگویید که اصلا دوست ندارید او چنین کلماتی را که مناسب شخصیت او نیست به کار ببرد،ولی اگر به شدت واکنش نشان دهید ،چه با ترساندن،چه با خندیدن به این حرف ها ،ممکن است او را برای دشنام دادن انگیزه دار تر کنید.این مطلب،به ویژه در بچه های خیلی کوچک صادق است که می پندارند به کار بردن بعضی کلمه ها نوعی بازی است ،در حالی که اصلا معنای آنها را نمی دانند.
توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کودک...جیغ بنفش ممنوع

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
کوچولوهای دوست داشتنی درست به همان اندازه که قشنگ و ملوسند، می توانند ناراحت کننده و اعصاب خردکن باشند. والدین هم که انسانند و جایزالخطا.
نویسنده : طناز زارعی طوسی

کوچولوهای دوست داشتنی درست به همان اندازه که قشنگ و ملوسند، می توانند ناراحت کننده و اعصاب خردکن باشند. والدین هم که انسانند و جایزالخطا. وقتی کودک یک ساله شما، با وجود خواهشهای مکرر برای سومین بار بشقاب غذایش را روی میز چپه می کند، چاره ای به غیر از فریاد زدن برایتان باقی نمی گذارد. البته، صدا بلند کردن دقیقاً به معنی باختن قافیه است.

فریادهای شما نه تنها مانع از رفتار نابهنجار کودک نمی شود، بلکه جو خانه را متشنج تر می کند. در اینجا، روشهای جلوگیری از این عادت ناخوشایند را به شما یادآور می شویم:● خرت و پرتها را جمع کنید
اگر کودک نوپای شما دوست دارد هر چه را به دستش می رسد به زمین پرتاب کند و این کار او شما را کلافه می کند، هر چه را ممکن است باعث جلب توجه و انجام این کار بشود، از سر راهش جمع کنید. اگر دست کودک شما به قندان و قوطی نخود و لوبیا و کیسه برنج نرسد، نمی تواند آنها را بیرون بریزد. هر چه اعصابتان آرام تر بماند، کمتر فریاد خواهید زد.
● برای خودتان یادداشت بگذارید
توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کودک...علائم شایع فشار روانی و ناامنی در کودک

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
به طور کلی کودکان احساس ناامنی خود را از طریق انواع احساسات، عادات غذایی و مشکلات رفتاری گوناگون نشان می‌‌دهند. در واقع درک کودکان از رویدادها سبب ایجاد اضطراب نمی‌شود. بلکه واکنش‌های پدر و مادر به این رویدادها اضطراب به وجود می‌آورد. کودکان در صورت وجود احساس ناامنی و فشار رفتارهای متفاوتی را از خود بروز می‌دهند؛ به عنوان مثال، بعضی کودکان در صورت وجود احساس ناامنی بی‌محابا دست به کارهای خطرناک می‌زنند و بی‌آن‌که بترسند، از مکان‌های بلند می‌پرند یا از خانه خارج می‌شوند و در خیابان می‌دوند. اما عده‌ای دیگر ممکن است در رویارویی با فشار حساسیت خاصی از خود نشان دهند.

بدون داشتن خانواده‌ای امن نمیتوانیم فرزندی ایمن داشته باشیم و ساختن خانواده امن نیز نیازمند جامعه‌ای امن و جامعه امن بخشی از دنیای ایمن است
چنین کودکی پیوسته به دلگرمی از سوی والدین احتیاج دارد. نیازهای او زیاد است و دائم به پدر و مادرش آویزان می‌شود. بعضی کودکان نیز هنگام رویارویی با فشارهای روحی از این‌که خشم و یا رنجش خود را مطرح کند، خودداری می‌کنند. در حقیقت فشار روحی در این گروه باعث می‌شود کودک بتواند براحتی احساسات خود را در قالب کلمات بیان کند و سرانجام برخی کودکان در مواجهه با فشارهای روحی دچار سردرد، دل‌ درد و ناراحتی‌های دیگر می‌شوند یا ممکن است هنگام ترس یا اضطراب احساس درماندگی کرده و منفعل شوند. انجماد عاطفی و کناره‌گیری از دیگران نیز زمانی اتفاق می‌افتد که کودک می‌ترسد احساسات خود را با حرکات دست و صورت نشان دهد. خوشحالی، ناراحتی، غم، هیجان و کنجکاوی در ظاهر چنین کودکی مشخص نمی‌شود در نتیجه کودک به تجربه درمی‌یابد که دیگران نمی‌توانند همواره یا در بیشتر موارد در دسترس باشند بنابراین کم‌کم از دیگران کناره می‌گیرد.

بخش روانشناسي كودك...الفباي برخورد با کودکان پرخاشگر

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
از اين رو گاه هيجان خشم كودكان غليان نامتناسبي كرده و باعث اقدامات نسنجيده و تكانشي آنان مي شود. بنابراين شناخت و درك عصبانيت هاي كودكان يكي از مهم ترين و اصولي ترين دانش هايي است كه والدين مي بايست درباره فرزند خود داشته باشند.
اين آگاهي به كودكان كمك مي كند تا مهارت هاي كنترل خشم را از نخستين سال هاي كودكي بياموزند.
چندمفهوم اساسي در عصبانيت وجود دارد. يكي از اين مفاهيم، جايگاه هيجاني خشم در كودكان است.
كودكان معمولاً بر سر مسائل مختلف مانند اختلاف بر سر دارايي ها، آنچه دارند و دوست ندارند به ديگران بدهند و آنچه دارند و از سوي دوستشان مورد تمسخر قرار مي گيرد با هم دعوا و مشاجره مي كنند.
علت ديگر دعواي كودكان حمله فيزيكي است معمولاً كودكان به دليل نشناختن مفاهيم اصلي خشم هر برخوردي را از سوي دوست شان نشانه اي بر حمله فيزيكي مي دانند و به اين علت خشمگين مي شوند.
آنها حتي به واسطه درگيري هاي لفظي دعواهاي سختي مي كنند و از پذيرفته نشدن از سوي دوست شان به خشم مي آيند.
بنابراين علت خشم كودكان هر چه باشد، گاه بسيار بي دليل و ناپخته است و غالباً كودكان علت اصلي خشم در خودشان را نمي شناسند.
يكي ديگر از مفاهيم نهفته در خشم بيان عصبانيت است كودكان با شيوه هاي مختلف عصبانيت شان را بروز مي دهند. برخي هنگام عصبانيت خشم شان را خيلي سريع بروز مي دهند، برخي قهر مي كنند، برخي درگيري لفظي يا فيزيكي پيدا كرده و عده اي نيز با اجتناب از خشم و بي اهميت جلوه دادن موضوع خشم و هيجان پرخاشگري شان را بروز مي دهند. البته غالب كودكان كوچك تر به دنبال يك حامي مثل معلم، پدر و مادر و ... هستند

.
توضیحات بیشتر / دانلود