close
تبلیغات در اینترنت
سبك زندگي
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

عید افسرده تان نکند!

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
عید افسرده تان نکند!
غم یکی از حس‌های طبیعی انسانی است اما آنچه می‌تواند یک نفر را غمگین کند، شاید نتواند دیگری را تحت‌تاثیر قرار بدهد. مثلا تعطیلات! بله بعضی افراد از اینکه تعطیلات در راه است احساس خوبی ندارند و مضطرب و افسرده می‌شوند....

شما هم این حس را تجربه کرده‌اید؟ عصر جمعه‌ای بوده که شما را تا حد از خودبی‌خود شدن ببرد؟ سر درد بی‌دلیل و یکباره را در روزهای تعطیل تجربه کرده‌اید؟ روزهای عید برایتان حال و هوای خوبی دارند یا نه از حالا نگران عصرهای این روزهای تعطیل هستید؟ اگر این‌طور است، باید بدانید حال و احوالتان خیلی عجیب و غریب نیست چون مردمان بسیاری در سراسر دنیا احساس شما را دارند و امروزه این حالت را با نام «نشانگان افسردگی تعطیلات» می‌شناسند. اگر دچار این حالت هستید یا کسی را می‌شناسید که در پیچ و خم این حالت‌ها، حال شما را هم در روزهای تعطیل می‌گیرد، این مطلب را بخوانید تا درباره این نشانگان، دلایل ایجاد آن و راه‌های درمان آن بیشتر بدانید.

دلایل افسردگی تعطیلات

اصلی‌ترین دلایل این افسردگی که تا به حال شناخته شده‌اند عبارتند از:

استرس، خستگی، توقعات بی‌جا و غیرواقعی، پولکی بودن بیش از حد، دلهره‌های اقتصادی، تصورات و انتظارات غیرواقعی از خودمان و شرایط، قبول مسوولیت‌های بسیار زیاد و خارج از توان، دور بودن از خانواده و دوستان و...

نشانه‌های افسردگی تعطیلات چیست؟
توضیحات بیشتر / دانلود

از خریدکردن احساسی برای عید اجتناب کنید!

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
از خریدکردن احساسی برای عید اجتناب کنید!
 • تاریخ ارسال : دوشنبه 25 اسفند 1393
 • موضوعات : سبك زندگي ,
 • بازدید : 160 مشاهده
خرید کردن همیشه لذت بخش است ، اما باید اعتراف کنیم که گاهی اوقات فقط برای اینکه حالمان بهتر شود این کار را می کنیم ، خوب این اشکالی ندارد البته تا زمانی که به این کاراعتیاد نداشته باشید!!!قبل یا پس از تعطیلات، وقتی به مرکز خرید میروید ،یادتان بماند که قبل از خرید حتما فکر کنید. خرید کردن می تواند احساس پرقدرتی ،مثل کسانی که تجربه بقیه رفتار های اعتیاد آور مثل قمار ،استفاده از دارو ها،خوردن الکل- حتی اعتیاد به کار یا ورزش دارند را در شما بوجود بیاورد!!! گرچه این رفتار ها خیلی با هم فرق دارد اما اساس و محرکشان می تواند بسیار شبیه به هم باشد.

اگر سطحی به این موضوع نگاه کنیم نتیجه می گیریم که هرنوع رفتاری که اعتیادآورباشد باعث حواس پرتی شما از احساسات ناخوشایند ودردناک می شود.
این کار به شما به جای احساسات رنج آور مثل ناراحتی،وحشت،آزار یا احساس گناه ، حس خوشایندی می دهد.

وقتی حسی که خرید کردن در شما ایجاد می کند وسیله ای برای حواس پرتی شما از احساسات بدتان می شود، دیگر چیزی که خریده اید چندان اهمیت ندارد و بیشترناشی از حسی است که خرید کردن در شما بوجود می آورد و این حس به شما اجازه می دهد تا ازآن احساسات بد دوری کنید.
توضیحات بیشتر / دانلود

سبك زندگي...۷ چیزی که ممکن است پیرتان کند

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه 14 اسفند 1392
 • موضوعات : سبك زندگي ,
 • بازدید : 241 مشاهده
اگر فکر می‌کنید که کم‌کم پا به سن می‌گذارید، احتمالاً دوست دارید بدانید که چه چیزهایی پیرترتان می‌کند. در جامعه امروزی ۲۵ سال هم شاید خیلی پیر باشد، به همین دلیل همیشه باید به دنبال راه‌هایی برای جوان‌تر دیده شدن بود.
۱. لباس‌های از مد افتاده
نگاهی به کمد لباس‌هایتان بیندازید؛ این می‌تواند یکی از چیزهایی باشد که پیرتان می‌کند. آیا خیلی وقت است که روی مد لباس نپوشیده‌اید؟ با نادیده گرفتن مد‌های امروزی سال‌ها به سنتان اضافه می‌کنید. البته مسئله‌ای که باید به آن دقت کنید این است که زیاده‌روی نکنید چون اگر سعی کنید در ۴۰ سالگی مثل نوجوان‌ها به نظر برسید باعث می‌شود نامناسب جلوه کنید.

۲. مدل موی از مد افتاده
چیزی که پیر نشانتان می‌دهد ممکن است روی سرتان باشد! آخرین باری که یک مدل موی جدید را امتحان کردید کی بوده است؟ مدل موهای امروزی باعث می‌شود به مراتب جوان‌تر به نظر برسید. مجلات مد را بگردید تا ببینید کدام مدل مو جوانی را به شما برمی‌گرداند.
۳. عادت سیگار کشیدن
هشدارهای زیادی درمورد استعمال دخانیات داده می‌شود اما یکی از اینها از بقیه مهمتر است: سیگار ممکن است پیرتان کند! ابتدای سال نو می‌تواند زمانی عالی برای ترک سیگار باشد. با این کار ۱۰ سال به عمرتان اضافه خواهید کرد. کمی به آن فکر کنید: آیا خانم‌هایی که خیلی جوان به نظر می‌رسند، سیگار می‌کشند؟

۴. مصرف الکل مصرف زیاد از حد
نوشیدنی‌های الکلی از داخل پیرتان می‌کند. هرچه الکل بیشتری وارد جریان‌خون شود، بر پوستتان تاثیر داشته و در برخی موارد آسیب‌های دائمی به آن وارد می‌کند.
۵. وضعیت ضعیف سلامتی

توضیحات بیشتر / دانلود

سبك زندگي...13 رفتار زشت ایرانی!

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
سبك زندگي...13 رفتار زشت ایرانی!
 • تاریخ ارسال : دوشنبه 12 اسفند 1392
 • موضوعات : سبك زندگي ,
 • بازدید : 243 مشاهده
آرامش: برای سال و ماه جدید در جامعه و جمع خودمانی خودتان، پیشنهاد می شود به این نکته ها در رفتار و روابط بین فردی خویش توجه کنید. البته توجه داشته باشید که در این روزگار، همه حرف خوب می زنند اما آنچه برای دیگران توصیه، نصیحت و سخنرانی می کنند در عمل ناقص اجرا می شود. درست مثل روشنفکری ایرانی، که مثل بعضی چیزهای دیگر در مملکت ما، ناقص متولد شده است؛ مرور رفتار زشتی که به جهت تکرار تبدیل به فرهنگ فردی ما شده است. اما با کنار گذاشتن آنها می توان دنیای جدیدی را برای خود و کائنات ساخت .


۱. هیچکس عقل کل نیست
در این جهان و بین مخلوقات خداوند، از شما بهتر نیز وجود دارد. بعضی از ما تصور می کنیم خدا فقط ما را با نهایت درایت و تفکر آفریده است. نشانه دانایی؛ اقرار به نادانی و ناتوانی در برابر دانش حقیقی کائنات است. در بارگاه حضرت عشق، آنها که ندانستند، به نادانی خویش اعتراف کردند اما شیطان که فرشته مغرور خداوند بود به تصور دانایی خویش، جاهلانه عمل کرد.

۲. با یک بار دیدن یک نفر، قضاوت نکنیم
یکی از کارهای زشتی که معمولاً ما انجام می دهیم، قضاوت غیر عادلانه درباره افرادی است که شاید فقط یک بار آنها را دیده باشیم! این نهایت ظلم در حق شخصی است که نمی شناسیمش. آن قدر مطمئن قضاوت می کنیم و به شایعات دامن می زنیم! هیچ اشکالی ندارد که در اظهارنظرهایمان درباره سایرین، عجله نکنیم و برای حرمت و آبروی افراد احترام قائل شویم.

۳. کارشناس چند رشته نباشیم
یک اتفاق زشت در کشور ما خود متخصص انگاری خودمان در زمینه های مختلف است. راستی چرا در بیست موضوع متعدد، یک نفر ثابت احساس می کند که خبره است؟ شاید این نیز شهامت بخواهد که وقتی فردی در موضوعی از ما سوالی پرسید، به او بگوییم که «نمی دانم، بلد نیستم، نیاز به تحقیق و مطالعه دارم». 13 رفتار زشت ایرانی


!
توضیحات بیشتر / دانلود

سبك زندگي...شما مادر همسرتان شده​اید؟

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : شنبه 10 اسفند 1392
 • موضوعات : سبك زندگي ,
 • بازدید : 206 مشاهده
تا به حال شده‌ که چنین مواردی را به همسرتان بگویید؟ «عزیزم! كیف پولت را فراموش نكنی؟»، «موقع برگشتن فراموش نكنی لباس‌ها را از خشكشویی بگیری؟»، «قبض برق را پرداختی؟»، «چند بار بایدگفت این حوله‌های خیس را روی زمین نینداز؟»، «اگر با این لباس نازك بیرون بروی، حتما سرما می‌خوری» و... ‌اگر چنین جمله‌هایی را گفته‌اید باید بدانید مرتكب اشتباه شده‌اید و این اشتباه، یكی از معمول‌ترین و مخرب‌ترین عادت‌های ارتباطی با مردهاست؛ یعنی به گونه‌ای با آنها رفتار می‌كنیم، گویی كودكی بیش نیستند و اینطور فرض می‌كنیم كه ناتوان هستند و نمی‌توانند از خودشان مراقبت كنند و نیاز دارند كه ما زندگی‌شان را بگردانیم و این می‌تواند آثار مخربی روی زندگی ما بگذارد.
در این مطلب سعی كرده‌ایم تا تمام زوایای این اشتباه را برایتان روشن کنیم.

با این رفتارها مثل مادرش می‌شوید
1. در حق آنها بیش از حد مفید واقع شدن و انجام دادن كارهایی كه باید خودشان انجام بدهند؛ مثلا: به دنبال كلیدش می‌گردیم، لباس‌هایش را پشت سرش جمع می‌كنیم و...
2. راه انداختن بازی‌های كلامی با آنها مثل بازی حدس بزن برای بیرون كشیدن اطلاعات از آنها؛ مثلا می‌گوییم: گرسنه‌ای؟ دوست داری كمی آش برایت درست كنم؛ نه؟ برایت ماهی درست كنم؟ دسر چطور؟ با یك سوپ موافقی؟ زیاد جالب به نظر نمی‌آید؟ خب بگذار فكر كنم. یك ساندویچ گریل شده چطور است؟ آن را هم دوست نداری؟
3. معمولا چنین فرض می‌كنیم؛ مردها كم‌حافظه بوده یا فراموشكار هستند و اطلاعاتی كه باید خودشان به خاطر داشته باشند را به آنها گوشزد می‌كنیم: یادت باشد وقتی رسیدی زنگ بزنی، یادت نرود بچه را از كلاس موسیقی‌اش برسانی خانه، یادت باشد آشغال‌ها را دم در بگذاری، وقت دكترت یادت نرود! و...
4. آنها را نكوهش می‌كنیم، گویی بچه‌اند؛ «چطور می‌توانی بدون ژاكت بیرون بروی؟ نمی‌بینی هوای بیرون سرد است؟»، «چندبار باید بگویم قبل از اینكه بخوابیم چراغ‌ها را خاموش كن؟»، «صورتحساب‌های برق خیلی بالا رفته» و...
توضیحات بیشتر / دانلود

سبك زندگي...آیا شما هم تنبل هستید؟!

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
سبك زندگي...آیا شما هم تنبل هستید؟!
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 08 اسفند 1392
 • موضوعات : سبك زندگي ,
 • بازدید : 276 مشاهده
تنبلي از آن مشكلاتي است كه همه ما با آن دست به گريبان هستيم، عده‌اي از ما مي‌توانيم بر آن غلبه كنيم براي همه ما پيش آمده كارهايمان را از امروز به فردا مي‌اندازيم. دلايل زيادي هم مي‌توانيم براي اين تصميم‌مان بياوريم. از سردرد گرفته تا مشغله‌هاي روزانه اما اين دلايل فقط به يك نقطه ختم مي‌شوند؛ تنبلي!

براي اينكه متوجه شويد شما آدم تنبلي هستيد يا خير، تنها كافي است به اين سؤال پاسخ دهيد: آيا كار نيمه‌تمام داريد؟
اگر جواب‌تان مثبت است به‌طور قطع شما هم جزو انسان‌هاي تنبلي هستيد كه به بهانه‌هاي مختلف از زيركار فرار مي‌كنند.

شما جزو كدام دسته از تنبل‌ها هستيد؟
اصولا كساني كه در انجام كارهايشان موفق نمي‌شوند، بهانه‌هاي زيادي مي‌آورند. اولين قدم برای غلبه بر تنبلی، پيدا كردن بهانه‌اي است كه براي فرار از كار مي‌تراشيد.
1. دوست ندارم اين كار را انجام بدهم!
بله، بدون‌شك، كاري كه شما از انجام دادنش لذت نمي‌بريد، جزو كارهاي عقب‌افتاده شماست. اما آيا با گذشت زمان خوشايندتر مي‌شود؟ یا برعكس هرقدر شما زمان بيشتري را تلف كنيد، وضع بدتر خواهد شد.
از آن گذشته وجدان راحتي هم نخواهيد داشت. با خودتان صادق باشيد، آيا مايل نيستيد فردا صبح كه از خواب بيدار شديد خبري از اين كار غيرقابل تحمل نباشد؟
اگر شما جزو گروه اول بهانه‌هاي متداول هستيد، پس:
توضیحات بیشتر / دانلود

سبك زندگي...سبک محاوره مخالفتی!

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
سبك زندگي...سبک محاوره مخالفتی!
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 08 اسفند 1392
 • موضوعات : سبك زندگي ,
 • بازدید : 211 مشاهده
خیلی‌ها این خصوصیت را دارند: سبک محاوره مخالفتی
کسی که این سبک محاوره را دارد کسی است که در مکالمات خود همیشه با طرف‌مقابل خود مخالفت کرده و سعی می‌کند حرف‌های او را اصلاح کند. ممکن است این کار را به طریقی کاملاً دوستانه یا خصمانه انجام دهد اما در هر حالت نظرات خود را در چارچوبی کاملاً متضاد با نظرات شما مطرح می‌کند.
شما هم با چنین افرادی برخورد داشته‌اید؟
سوالاتی که درمورد این افراد مطرح می‌شود از این قرار است: اگر این سبک گفتگو واقعی باشد، آیا استراتژی است که این افراد بطور مداوم از آن استفاده می‌کنند؟ یا بستگی به فرد مقابلشان دارد که آنها را به استفاده از این سبک مکالمه تحریک می‌کند؟ آیا این راهی برای تاکید بر برتری خود است یا اصلاح دیگران؟ آیا این افراد متوجه این خصوصیت در خود می‌شوند؟ افرادیکه مهارت گفتگوی خوب دارند بسیار هوشمندانه مخالفت‌های خود را ابراز کرده و به طریقی سازنده و مثبت نظرات خود برای طرف‌مقابل مطرح می‌کنند آیا الگوی رفتاری در خود مشاهده می‌کنند که با دیگران متفاوت باشد؟
آیا متوجه می‌شوند که این اخلاق چقدر می‌تواند خسته‌کننده باشد؟

توضیحات بیشتر / دانلود

سبك زندگي...توصيه روانشناسان: روياهاي شبانه خود را بنويسيد

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
سبك زندگي...توصيه روانشناسان: روياهاي شبانه خود را بنويسيد
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 06 اسفند 1392
 • موضوعات : سبك زندگي ,
 • بازدید : 229 مشاهده
همه ما در خواب،‌ روياهايي مي‌بينم که اغلب هم آن‌ها را فراموش مي‌کنيم. اما همين روياها، مي‌توانند کليدي براي کشف ناهشيار ما و حتي درمان مشکلات و اختلالات رواني ما باشند. پس به آن‌ها بيشتر اهميت بدهيد.

روياهاي شبانه، پديده‌اي اسرارآميز در زندگي بشر هستند که قرن‌ها تئوري‌ها و فرضيه‌هاي مختلف،‌ کوشيده‌اند آن‌ها را توضيح دهند، اما همچنان، هاله‌اي از ابهام آن‌ها را در بر گرفته و توضيح چندان مشخصي براي آن‌ها وجود ندارد. روياها از هر جنسي که باشند و هر دليل و پايه‌اي که داشته باشند،‌ ظاهرا به هر حال مي‌توانند نشانگر وضعيت رواني ما باشند.
محققين مي‌گويند توجه به روياهاي افراد مي‌تواند بينش بيشتر در مورد مشکلات سلامت رواني آن‌ها را به همراه داشته باشد و احتمالا به درمان آن‌ها هم کمک کند.

به گزارش ديسکاوري، لنس استورم از دانشکده روانشناسي دانشگاه ادلايد،‌ مقاله خود در اين زمينه را در نشريه بين‌المللي مطالعات يونگين‌ها، منتشر کرده است. همان‌طور که از اسم نشريه پيدا است، اين نظريه به ديدگاه‌هاي روانشناس و روانپزشکي به نام کارل يونگ برمي‌گردد. در سال‌هاي آغازين قرن بيستم،‌ يونگ چنين عنوان کرد که بسياري از تصاويري که انسان‌ها در روياهاي شبانه خود مي‌بينند، ريشه در ناهشيار جمعي آن‌ها دارد. وي باور داشت که نشانه‌هايي که در روياها ديده مي‌شوند، حامل معاني خاصي در مورد وضعيت هيجاني افراد هستند، وضعيتي که مي‌تواند درک ما از آن فرد را افزايش دهد و نيز، به درمان او کمک کند


.
توضیحات بیشتر / دانلود