درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

همه چیز درباره نارسانویسی

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : دوشنبه 03 فروردين 1394
نارسانویسی عبارتست از کج نویسی و راست نویسی بیش از حد _ پرفشار نوشتن در صورتی که بر اثر این فشار برگه پاره شود که این مورد خود می تواند علل متفاوتی داشته باشد از جمله اضطراب و استرس درونی کودک، کم رنگ نویسی و ناخوانا نویسی- زاویه دار بودن متن به مقدار زیاد و یا نامرتب بودن بیش از حد و فاصله گذاری غیر منطقی بین لغات و کلمات و یا وارونه نویسی
.
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید

از افت تـا خیز تحصیلی

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
از افت تـا خیز تحصیلی
  • تاریخ ارسال : شنبه 16 اسفند 1393
کودکان نوپا وقتی می‌خواهند راه رفتن را یاد بگیرند، قدم‌های اول‌شان را به سختی برمی‌دارند و حتی ممکن است بارها زمین بخورنداما کمتر پدر و مادری است که این تلاش‌های موفق و ناموفق کودکش را نگران‌کننده بداند.

ممكن است حتي كودك بعد از يادگيري راه رفتن با نخستين مانع بزرگ كه روبه‌رو شود، شيوه راه‌رفتن را فراموش كند و كمك بخواهد و حتي گاهي به‌خاطر تحت‌تأثير قرار دادن شما، لجبازي كند و خود را عمدا به زمين بزند. كودكان به سن 5سالگي كه نزديك مي‌شوند مشتاق مدرسه مي‌شوند اما وقتي زمان درس خواندن واقعي آنها مي‌رسد گاهي ممكن است آنطور كه شما انتظار داريد موفق نباشند. گاه در چنين شرايطي خانواده يا معلم هم سريع از برچسب افت‌تحصيلي استفاده مي‌كنند. براي آنكه بدانيد كودكي دچار افت تحصيلي شده است يا نه در ابتدا چند احتمال را بايد بررسي كنيد: اگر فرزند شما در سال اول تحصيل در هر مقطعي مانند ابتدايي، راهنمايي يا دبيرستان و حتي دانشگاه است، ممكن است ضعف او به‌دليل شرايط جديد و شيوه‌هاي تازه‌اي باشد كه محيط از او انتظار دارد ولي او هنوز با آن هماهنگ نشده است. اين افت تحصيلي واقعي نيست بلكه زمين‌خوردن‌هايي است كه راه رفتن درست را به فرد مي‌آموزد.
چرا اينطور مي‌شود؟

گاهي بررسي پدر و مادرها و متخصصين نشان مي‌دهد كه دانش‌آموز به‌طور واقعي دچار افت تحصيلي شده است، در اين صورت احتمالا يكي از اين عوامل خودنمايي كرده و منجر به افت تحصيلي شده است:

1-مهم‌ترين دليلي كه مي‌تواند افت تحصيلي را پيش بياورد مشكلات عاطفي بچه‌ها در خانه يا مدرسه، انگيزه ناكافي، عدم‌پشتكار، كمبود اعتماد به نفس و خودباوري است.

2-سهم شرايط اجتماعي و اقتصادي را نمي‌توان ناديده گرفت. گاهي اوقات فقر مانع استفاده از امكانات آموزشي و از بين رفتن آرامش روحي مي‌شود.

3-شــرايـــط آمــوزشي و امكــانــات تحصيلي نيز تأثيرگذارند. برخي مدرسه‌ها به‌خاطر شيوه‌هاي سختگيرانه خود، بهادادن بيش از حد به نمره و فضاي رقابتي، اجبار براي نوشتن تكاليف فراوان و ناهماهنگ با توانايي و حوصله دانش‌آموز و محيط خشك و غيرصميمي موجب افت تحصيلي مي‌شوند.

4-شرايط بدن و فيزيولوژيك دانش‌آموز عامل مؤثر بعدي است. درس خواندن در شرايطي كه بيماري، ضعف، گرسنگي و خواب ناكافي وجود داشته باشد سخت مي‌شود و فرصت بروز بهتر توانايي‌ها را به دانش‌آموزتان نمي‌دهد.

5-اختلالات يادگيري و ناسازگاري‌هاي رفتاري يعني ممكن است بعد از چند سال دست و پنجه‌نرم كردن دانش‌آموز با اختلالات يادگيري مثل نارساخواني، ديكته نويسي، رياضي و... در شرايط جديد و با سخت‌تر شدن درس‌ها، مشكلات وضعيت او بيشتر بروز كند و اين اختلالات كه درمان‌شدني هم هستند مانع پيشرفت او شده باشد. در كنار اين، دانش‌آموزاني كه رفتارهايي مانند بيش‌فعالي، پرخاشگري، كمرويي شديد و... دارند نمي‌توانند توانايي خود را آنطور كه هستند بروز دهند و لازمه حل اين افت تحصيلي‌ها در نخستين قدم، حل اين مشكلات است.

براي كمك به دانش‌آموزي كه دچار افت تحصيلي شده است، از اين راه‌ها كمك بگيريد:
بچه‌ها ممكن است به‌راحتي بتوانند براي شما از شرايط جديدشان صحبت كنند اما لازمه اين همكاري اين است كه مانند يك بازپرس يا قاضي نخواهيد به حرف آنها گوش كنيد. به او اطمينان دهيد كه در هرحال برايتان عزيز است و شما هم قبلا افت تحصيلي را تجربه كرده‌ايد يا اگر اينگونه نبوده از تجربه دوستان و آشنايان خود بگوييد. اما ممكن است فرزندتان خودآگاهي اين را نداشته باشد كه چرا وضع تحصيلي او تغيير كرده يا نخواهد با شما صحبت كند. در اين صورت با توجه به شرايط محيط و مدرسه‌اي كه عنوان شد، فضاي خانه و مدرسه را مرور و تا حد امكان به حل مشكلات محيط كمك كنيد تا اگر مشكل توسط محيط ايجاد شده، با تشخيص درستي به فرزندتان كمك كنيد.

اما اگر با توجه به همفكري شما و متخصصين محيط خانه و مدرسه هيچ مشكلي ندارد، مي‌توانيد عوامل زير را بررسي و به بهبود آن كمك كنيد:
اگر بچه‌ها ندانند چرا بايد درس بخوانند يا خانه و مدرسه به‌خاطر اصرار‌هاي خود، كاري كرده باشند كه دانش‌آموز فكر كند به‌خاطر ديگري درس مي‌خواند، ممكن است ميل به درس خواندن نداشته باشد. پس به وسيله گفت‌وگو، بازي، قصه و نمايش با كمك بچه‌ها به تعريف دوباره‌اي از فوايد درس خواندن و نتايج آن با توجه به سن او بپردازيد.
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید

ریـزه کاری‌های معلمی

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
ریـزه کاری‌های معلمی
  • تاریخ ارسال : چهارشنبه 14 آبان 1393
نمی دانم این روزها و سال‌ها گذارتان به کلاس‌های مدرسه افتاده یا نه. اگر حتی به طور اتفاقی ساعتی را در کلاس‌های مدارس با بچه‌های نسل جدید گذرانده باشید نخستین چیزی که توجهتان را جلب می‌کند شدت شیطنت و غیرقابل مهار بودن بچه‌هاست؛ حالتی که برای ما بچه‌های نسل ترکه و شیلنگ یا حتی بچه‌های قدیمی‌تر نسل فلک و پامرغی غیرقابل باور است.

خوشبختانه اين روزها ديگر تنبيه بدني در مدارس جايي ندارد و معلمان بايد از روش‌هاي نوين مديريت كلاس براي تربيت و آموزش بچه‌ها استفاده كنند. در اين صفحه سعي كرده‌ايم خصوصيات يك معلم كارآمد و روش‌هاي نوين مديريت كلاس را شسته و رفته و جمع و جور بيان كنيم؛ روش‌هايي كه يقينا معلمين كهنه‌كار به خوبي با آنها آشنايي دارند اما مرور آنها براي معلمين تازه‌كار شايد خالي از لطف نباشد.

‌ محبت را فراموش نكنيد

هر جا كه بحث از تربيت انسان و به كمال رساندن آن باشد يقينا محبت حرف اول را مي‌زند. شما بايد به‌گونه‌اي رفتار كنيد كه بچه‌ها از محبت‌آميز بودن رفتارتان نسبت به‌خودشان مطمئن باشند؛ يعني همانطور كه اغلب بچه‌ها مي‌دانند كه پدر و مادر، آنها را دوست دارند و حتي اگر آنها را تنبيه مي‌كنند به‌خاطر خودشان است شما هم بايد محبت و دوست داشتنتان را در طول زمان و از روش‌هاي مختلف به بچه‌ها اثبات كنيد.

‌ الگوي خوبي باشيد

بدانيد كه دانش‌آموزان آنگونه رفتار مي‌كنند كه از شما مي‌بينند بنابراين شما به‌عنوان يك معلم الگوي خوبي از رفتار صحيح و محترمانه براي دانش‌آموزان باشيد و طوري با دانش‌آموزان رفتار كنيد كه انتظار داريد آنان با شما رفتار كنند.

‌ در كلامتان به دانش‌آموزان حق انتخاب بدهيد
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید

اول نذر بود، بعد عشق شد

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
اول نذر بود، بعد عشق شد
  • تاریخ ارسال : یکشنبه 11 آبان 1393
جلیله شفیعی، کودکی‌اش را در شهر سرپل ذهاب گذرانده و در مدارس آنجا خواندن و نوشتن آموخته اما اکنون سال‌هاست که در شهر ملارد کرج زندگی می‌کند.

در اين شهر كوچك تمام كودكان كار و مهاجر افغان او را مي‌شناسند چون او به آنها امكان خواندن و نوشتن داده است. حدود 10سالي مي‌شود كه خانه‌اش را در اختيار اين كودكان قرار داده تا خواندن و نوشتن بياموزند. او اكنون 38سال دارد و با عشق كودكان را در خانه خود جمع مي‌كند تا به آنها قلم دست گرفتن بياموزد. با او از كار و حرفه‌اش حرف زديم. او مي‌گويد: «عشق به تقسيم كردن داشته‌ها از دوران كودكي در من بود؛ زماني كه در زنگ تفريح مدرسه هرخوراكي‌اي كه داشتم با همكلاسي‌هايم تقسيم مي‌كردم و دوست داشتم همه‌‌چيز را با همه‌كس سهيم شوم. الان هم همينطور هستم، دوست دارم تا آنجا كه مي‌توانم به كودكان كار، مهاجر و كساني كه امكان درس خواندن ندارند كمك كنم و خوشبختانه اطرافيانم هم از اين كار حمايت مي‌كنند و حامي بزرگي هستند».

شروع كار

با او به گذشته باز مي‌گرديم، زماني كه تازه شروع به‌كار سواد آموزي كودكان كرده بود؛ «من دخترم را باردار بودم و شرايط بدي داشتم چون دكترها گفته بودند كه جنين مشكل داشته و احتمال سقط وجود دارد. شب و روز گريه مي‌كردم و از خداوند كمك مي‌خواستم. روزي كه قرار بود براي سونوگرافي آخر بروم در راه خيلي پريشان و ناراحت بودم. يك پسر گلفروش جلوي من را گرفت و گفت خانم توروخدا از اين گل‌ها بخر هرحاجتي داري مي‌گيري. اول دوست نداشتم بخرم اما وقتي پاي حاجت به ميان آمد ياد دخترم افتادم و خريدم. همان موقع پيش خودم گفتم اگر امروز مشكلي نبود،از اين به بعد به كودكان كار خواندن و نوشتن ياد مي‌دهم.»

او ادامه مي‌دهد: «آن‌روز به‌طور معجزه‌آسايي همه‌‌چيز فرق كرد. دكتر با تعجب نتيجه سونوگرافي را ديد و گفت كه انگار سونوگرافي آدم ديگري است. شك كرده بود و دوباره سونوگرافي كردم اما واقعا دخترم نجات پيدا كرده بود. وقتي به خانه آمدم و به همسرم گفتم او هم استقبال كرد و بعد از تولد دخترم كارم را از يك اتاق خانه‌ام شروع كردم. ابتدا جمع‌كردن كودكان و راضي كردن خانواده‌ها سخت بود اما امروز خود خانواده‌ها فرزندانشان را مي‌آورند».وقتي از كارش صحبت مي‌كند چشمانش مي‌درخشد و مي‌گويد: «اول يك نذر بود، بعد عشق شد».

سال‌هاي ابتدايي
این متن ادامه دارد / ادامه را از اینجا بخوانید