close
تبلیغات در اینترنت
معرفی رشته های تحصیلی مشترک
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

بخش مشاوره کنکور....مشترک تمام گروه ها >> کاردانی مديريت صنعتی

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

  

دوره کاردانی مدیریت صنعتی کاربردی یکی از دوره های تحصیلی آموزش عالی است و هدف ازتشکیل این دوره آموزش نیروی انسانی متخصص، مورد نیاز کارخانه ها، موسسه ها وشرکتهای دولتی و خصوصی و نیز آشنایی مدیران و سرپرستان رده های گوناگون و مدیراداری فنی این گونه مراکز با کاربرد روش های علمی در مدیریت

طول دوره و شکل نظام
: 

طول دوره کاردانی مدیریت صنعتی کاربردی 2 سال است و تمامی درسهای آن درمدت 4 نیمسال ارائه و برگزار می شود. طول هر نیمسال تحصیلی 17 هفته می باشد. در ایندوره علاوه بر درسهای تئوری، بر جنبه های کاربردی درسها تاکید ویژه ای شده است به همین علت علاوه بر شرکت در کلاس درس های نظری، دانشجویان موظف به انجام کارهای پژوهشی تحت عنوان پروژه هستند.
 
پروژه های انتخابی با نظارت مستقیم استاد انجام میگیرد و عناوین آنها با پیشنهاد دانشجو، استاد و موسسات و ارگان های دیگر به گونه ای انتخاب می شوند که انجام آنها منجر به حل مسائل عملی و ارائه روشهای پیشنهادی برای بهبودی وضعیت گردد، جهت نیل به اهداف ذکر شده، استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری ضروری است. بنابراین در این دوره تاکید ویژه ای به آموزش و استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری در رابطه با درس هایی که جنبه کاربردی دارند شده است.

درس های رشته:
توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کنکور....مشترک تمام گروه ها >> مدیریت امور بانکی

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

اداره اقتصاد يک کشور از طريق کنترل مالی و پولی آن امکان پذير است و بايد طبق برنامه ريزی های مشخص و هدف دار جلو رفته، با کنترل و نظارت بسيار دقيق خاتمه يابد.برنامه ريزی های مالی و پولی باعث می شود که منابع مختلف و نيروی انسانی موجود بطوره ماهنگ به طريقه سالم در جامعه به کار افتد و ضمن ارائه حداکثر کارائی، نتايج ازپيش تعيين شده نيز حاصل شود. 

بانکداری در هر کشور يکی از ابزارهای مهم در اجرای سياست های پولی بوده و در عين حال بهترين منبع آمار و اطلاعات جهت سياستگذاري های مذکور است. تجزيه و تحليل دقيق عملکرد بانکها، چگونگی اجرای سياستهای پولی را نشانداده، علل عدم کاربرد بعضی از خط مشی ها را بخوبی کشف می کند و در اختيار قرار میدهد.

رشته مديريت امور بانکی بر حسب مشاغل بسيار متنوعی که فارغ التحصيلان آن در بانکها عهده دار می شوند به حوزه های وسيع بانکداری داخلی (سازماندهی مديريت شعب، اعتبارات،اطلاعات، سرمايه گذاری، روابط عمومی، خدمات و ...) و بانکداری بين المللی (واردات،صادرات، اعتبار، اسناد و ...) تقسيم می شود که برای هر يک از اين حوزه ها اطلاعات ومعلومات مشترک و اختصاصی مورد نياز است.

ضرايب دروس دبيرستانی مربوط به اين رشته در آزمون ورودی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی عبارتند از
:
ضريب 4 برای درس رياضی، ضريب 2 برای درس اقتصاد، ضريب 2 برای درس ادبيات فارسی، ضريب 1 برای زبان عربی، ضريب 1 برای درس تاريخ و جغرافيا، ضريب 1 برای درس علوم اجتماعی، ضريب 1 برای درس فلسفه و ضريب 1 برای درس روانشناسی
.
علاقه به مسائل مديريتی و اقتصادی وهمچنين داشتن پايه قوی در رياضيات و آمار می تواند از عوامل موفقيت در اين رشته باشد.

درسهای رشته :

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کنکور....مشترک تمام گروه ها >> مديريت دولتی

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

 

دوره کارشناسی مدیریت دولتی یکی از دوره های تحصیلی آموزش عالی است و هدف از تشکیل این دوره آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز سازمان ها، اداره ها، موسسه های و شرکت های دولتی و خصوصی دولتی و خصوصی و نیز آشنایی دانشجویان با کاربرد روش های علمی در مدیریت است.

شرکت کنندگان در این دوره افزون بر آشنایی با مسایل نظری دانش مدیریت با کاربردهای این رشته آشنا می شوند. ضرورت و اهمیت این دوره در آشناسازی مدیران رده های گوناگون با نقش رشته مدیریت در سازمانها و موارد استفاده این دانش،و همچنین تربیت نیروی متخصص به عنوان رابط بین مدیران و کارمندان اداری و فنی که معمولاً مسوولیت اجرایی و سرپرستی واحدها را عهده دار خواهند شد، می باشد.


درس های رشته:


توضیحات بیشتر / دانلود

با عنایت به قانون توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور و با امعان نظریه اهمیت ویژه صنعت ایرانگردی و جهانگردی در کسب درآمدهای غیرنفتی و ارتقاء سطح تفاهم بین ملتها و تحکیم مبانی وحدت ملی در کشور و ارائه شناختی اصولی از جمهوری اسلامی ایران و دستاوردهای آن به جهانیان و نقش اساسی و مهم آموزش در تحقق این اهداف و همچنین درراستای اجرای مصوبه سیصدمین جلسه شورای عالی انقلاب و ارشاد اسلامی طرح مشخصات کلی دوره کارشناسی رشته های مدیریت جهانگردی و هتلداری تهیه و تدوین گردید تاسیس می گردد.

دوره های کارشناسی مدیریت جهانگردی و هتلداری 4 سال خواهد بود. نظام آموزشی این دوره ها واحدی است و کلیه دروس نظری و عملی آن در 8 سال نیمسال تحصیلی ارائه می شود. مدت هر نیمسال تحصیلی 17 هفته و حداقل زمان لازم برای هر واحدنظری یک ساعت در هفته و برای دروس عملی حداقل 2 ساعت تعیین می گردد. درس کارآموزیدر ایام تعطیل تابستانی بعد از سال سوم طبق برنامه ای که توسط مرکز آموزش عالی تدوین خواهد شد انجام می پذیرد
.

اعطاء دانشنامه به فارغ التحصیلان این رشته هامنوط به ارائه گواهی پایان دوره کارورزی خواهد بود
.

تعداد کل واحد های آموزشی وکارورزی رشته های مدیریت جهانگردی 132 واحد و رشته مدیریت هتلداری 133 واحد میباشد
.

توضیح: نظر به ضرورت تسلط دانشجویان به زبان دوم، یکی از زبان های فرانسه،آلمانی، عربی به عنوان زبان دوم در نظر گرفته شده که طبق جدول ذیل و براساس انتخاب دانشجو ملزم به گذراندن آن می باشد
.

1- عربی 4 واحد

2- فرانسه 4 واحد


3- آلمانی 4 واحد

درس های رشته:


توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کنکور....مشترک تمام گروه ها >> علوم اقتصادی

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

هدف و ماهیت:

در دانشگاه اقتصاد را اینگونه تعریف می‌كنند: علم تخصیص منابع محدود برای نیازهای نامحدود. بطور كلی بحث در این علم بر سر آن است كه نحوه تخصیص بهینه این منابع چگونه است.

در یك تعریف كلی‌تر اینگونه می‌توانیم بگوییم كه علم اقتصاد مطالعه علمی جنبه‌های گوناگون رفتار اقتصادی انسان است. به این خاطر علم اقتصاد جزو علوم اجتماعی محسوب می‌شود ، درست نظیر جامعه‌شناسی ، علم سیاست یا روان‌شناسی، علم را معمولا بخش نظام‌یافته‌ (روش مند) شناخت بشری می‌دانند اما تعریف علم بسی فراتر از این است.

در این معنا علم به دنبال به دست دادن یك تبیین معقول و منطقی از روابط و پیوندهای میان پدیده‌های مشاهده‌پذیر و همچنین استخراج قوانین فراشمول برای پیش‌بینی رویدادهایی است كه تحت شرایط معین رخ می‌دهند. به طور خلاصه سروكار علم با تبیین، استخراج قانون فراشمول و پیش‌بینی رویدادها است.

علم اقتصاد از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی است. آنچه باعث شده است این علم جزو علوم انسانی بیاید، سروكار داشتن با رفتار اقتصادی انسان‌هاست، این خود باعث پیوند اقتصاد با فلسفه می‌شود كه جنبه نظری اقتصاد است. اما آنچه باعث پیوند این علم با ریاضی و آمار شده است، جنبه كاربردی اقتصاد است كه بسیار وسیع‌تر از جنبه نظری آن است.

ویژگی‌ دیگر علوم اجتماعی و به تبع آن علم اقتصاد این است كه پیش‌بینی در این علوم با یك مشكل اساسی روبه‌روست: دانشمندان علوم اجتماعی و اقتصاددان‌ها به ندرت می‌توانند برای بررسی پدیده‌های مشاهده پذیر از آزمایش استفاده كنند، در حالی كه دانشمندان علوم تجربی با این مشكل به طور جدی روبه‌رو نیستند.

در علوم تجربی آزمایش در آزمایشگاه انجام می‌شود و با تمهیداتی می‌توان این محیط مصنوعی را تحت كنترل درآورد و واكنش‌های یك پدیده خاص را در برابر یك متغیر مشخص بررسی كرد. اما در علوم اجتماعی و علم اقتصاد عوامل دیگری نیز وجود دارند كه تقریبا خارج از كنترل است و می‌توانند نتیجه بررسی را تغییر دهند.

كاستی‌ها و محدودیت‌های علوم اجتماعی و علم اقتصاد به ویژه در زمینه بهره‌گیری از روش آزمایش موجب شده دانشمندان علوم اجتماعی و اقتصاددانان به استفاده از روش‌ها و تكنیك‌های آماری پیشرفته رغبت نشان دهند.

نه تنها آمار، ریاضی هم به اقتصاددانان در زمینه شناخت بهتر پدیده‌ها و رفتارهای فردی و اجتماعی كمك می‌كند. آمار ركن اساسی علوم اجتماعی ، علم اقتصاد و سیاست‌های اقتصادی - اجتماعی است. با استفاده از روش‌ها و تكنیك‌های آماری پیشرفته می‌توان مبنایی ریاضی و كمی برای تبیین، تشخیص و صورت بندی مسائل اقتصادی- اجتماعی فراهم آورد. هم‌چنین آمار امكان به دست دادن تصویر كلی یك وضعیت اقتصادی - اجتماعی خاص را فراهم می‌كند.

علوم اجتماعی در مقایسه با علوم طبیعی ویژگی‌های خاص‌تری دارند، چون این علوم به بررسی رفتار انسان می‌پردازد و این رفتارها نیز ناهمگون است. گذشته از این ، به خاطر تنوع فردیت‌ها پیش‌بینی در علوم اجتماعی به غایت سخت‌تر از پیش‌بینی در علوم طبیعی و تجربی است.

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه :

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کنکور....مشترک تمام گروه ها >> مدیریّت

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

هدف:
مدیریت علم اداره و هدایت سازمانهاست. به گونه‌ای كه موجب افزایش بهره‌وری ، كارایی و اثر بخشی آنها گردد. به عبارت دیگر مدیریت، دانش بین رشته‌ای است كه از علوم مختلف مانند ریاضیات، جامعه‌شناسی و روانشناسی برای بهبود عملكرد سازمانها یاری می‌جوید.
دانش مدیریت در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 برای بهتر اداره كردن سازمانهای یك جامعه، بخصوص سازمانهای صنعتی و تجاری جامعه مطرح گردید. 

در واقع پیدایش مباحث مدیریت به انقلاب صنعتی و نیاز صنایع به مدیران متبحر باز می‌گردد و بتدریج با تخصصی‌تر شدن هرچه بیشتر علوم، مدیریت نیز به شاخه‌های مختلفی اعم از بازرگانی ، دولتی ، صنعتی ، مالی، بیمه ، گمركی ، بیمارستانی و شاخه‌های متعدد دیگر تقسیم می‌شود.

فارغ‌التحصیلان این رشته با گرایشهای متفاوت می‌توانند پس از اتمام تحصیلات، مسوولیتهای متفاوت مدیریتی را در سطح كشور بر عهده گیرند و با اتكاء به آموخته‌های خود در زمینه‌های بازرگانی، مالی ، صنعتی ، دولتی و ... به راحتی فعالیت كنند.

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه: 

داوطلب باید از توان كافی در درسهای ریاضی،‌ آمار، اقتصاد و زبان انگلیسی دوره دبیرستان برخوردار باشد و درك بالایی در فهم مطالب به ویژه در زمینه امور مالی داشته باشد.  قدرت رهبری، اعتماد به نفس ، روابط اجتماعی خوب، توان تجزیه و تحلیل و قدرت بیان قوی از ویژگی‌های لازم برای دانشجوی رشته مدیریت در تمامی گرایش‌ها است. 

دانشجوی این رشته بخصوص در گرایش‌های بازرگانی و صنعتی باید به مسائل تجاری و اقتصادی و محیط بازار علاقمند بوده و در دروس ریاضی ، زبان انگلیسی و ادبیات فارسی قوی باشد. چون در رشته مدیریت برای تجزیه و تحلیل مطالب باید در درس ریاضی قوی بود و همچنین برای دسترسی به منابع مختلف این رشته، تسلط به زبان انگلیسی بسیار اهمیت دارد و بالاخره یك مدیر باید بتواند مطالب را به درستی و زیبایی بیان كرده و بنویسد وگرنه شنونده و یا خواننده مطالب او خسته خواهد شد. به همین دلیل باید در درس ادبیات قوی بوده و از نگارش خوبی بهره‌مند باشد. 

دانشجوی رشته مدیریت بخصوص مدیریت صنعتی باید در دروس ریاضی و آمار قوی باشد و به همین دلیل بهتر است كه دانشجویان این گرایش از بین داوطلبان رشته علوم ریاضی فیزیك انتخاب شوند. 

دانشجوی رشته مدیریت باید خلاقیت، نوآوری و قدرت تشخیص خوبی داشته باشد تا بتواند نتیجه تصمیمی را كه امروز می‌گیرد، در آینده ارزیابی كند و بدین وسیله از انجام كارهای بی‌فایده كه گاه می‌تواند ضرر و زیانهای غیرقابل جبرانی نیز به همراه داشته باشد، جلوگیری كند.

دانشجوی مدیریت جهانگردی لازم است كه به تاریخ و فرهنگ خود و به درس جغرافیا علاقمند باشد و همچنین از روابط اجتماعی خوبی برخوردار بوده و به یك زبان خارجی مثل انگلیسی ، فرانسه و یا عربی مسلط باشد تا بتواند با جهانگردان خارجی به راحتی ارتباط برقرار كند.

نكات تكمیلی :

تداخل در رشته‌های مختلف مدیریت، نسبت به شاخه‌های مختلف رشته‌های دیگر بیشتر است. یعنی محتوای 70 درصد دروس این رشته در همه شاخه‌ها مشترك می‌باشد، زیرا اصول مدیریت در رابطه با سازمانهای مختلف تفاوت چندانی ندارد و تفاوت آنها تنها در نوع وظایف، فعالیت‌ها و امور سازمانها است. به همین دلیل یك دانشجوی مدیریت در هر شاخه‌ای كه درس بخواند، تنها با خواندن چند درس تخصصی می‌تواند در شاخه دیگر نیز فعالیت كند. در نتیجه دانشجو نباید حساسیت زیادی نسبت به نوع گرایش خود داشته باشد.
در پایان لازم است گفته شود كه رشته مدیریت از داوطلبان هر سه گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی ،‌علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می‌پذیرد. 

معرفی گرایش‌های مقطع کارشناسی :

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کنکور....مشترک تمام گروه ها >> روانشناسی

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

هدف و ماهیت:

در دوره‌های تحصیلی روانشناسی دو هدف عمده مطرح است: اول، هدف اختصاصی، به منظور تربیت افرادی كه مفاهیم و اصول نظری و عملی روش های پژوهش در این علم را فرا گرفته و حداقل مهارت های حرفه‌ای را در یكی از شاخه‌های روان‌شناسی عمومی، استثنایی و بالینی كه در ایران كاربرد فراوان دارد، به دست آورند. دوم، هدف عمومی، بدین منظور كه دانشجویان رشته‌های مختلف را با اصول نظریات، مفاهیم و روش های علم روان‌شناسی آشنا نماید.

روان شناسی طی تاریخچه کوتاه خود به گونه های متفاوتی تعریف شده است. نخستین دسته از روان شناسان حوزه کار خود را مطالعه فعالیت ذهنی می دانستند. با توسعه رفتارگرایی در آغاز قرن حاضر و تأکید آن بر مطالعه انحصاری پدیده های قابل اندازه گیری عینی، روان شناسی به عنوان بررسی رفتار تعریف شد.

این تعریف معمولاً هم شامل مطالعه رفتار حیوان ها بود و هم رفتار انسان ها، با این فرض که اطلاعات حاصل از آزمایش با حیوان ها قابل تعمیم به انسان ها است. اما با توسعه روان شناسیپدیدار شناختی و روان شناسی شناختی، بار دیگر به تعریف قبلی رسیده ایم و در حال حاضر در تعاریف روان شناسی، هم به رفتار اشاره می شود و هم به فرآیندهای ذهنی و از نظر ما روانشناسی مطالعه علمی رفتار و فرآیندهای روانی می باشد.

چون در این تعریف، روان شناسی هم به مطالعه عینی رفتار قابل مشاهده می پردازد و هم به فهم و درک فرآیندهای ذهنی که مستقیماً قابل مشاهده نیست و بر اساس داده های رفتاری و زیست شناختی قابل استنباط است، توجه دارد.


 توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه:
توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کنکور....مشترک تمام گروه ها >> حسابداری

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

هدف و ماهیت:

حسابداری یك سیستم است كه در آن فرآیند جمع‌آوری، طبقه‌بندی ، ثبت، خلاصه كردن اطلاعات و تهیه گزارش های مالی و صورت های حسابداری در شكل‌ها و مدل های خاص انجام می‌گیرد. تا افراد ذی‌نفع درون سازمانی مثل مدیران سازمان و یا برون‌سازمانی مثل بانك‌ها، مجمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی بتوانند از این اطلاعات استفاده كنند.

به همین دلیل فردی كه تحصیلات دانشگاهی ندارد، بیشتر دفتردار است تا حسابدار. چرا كه گزارش های این دسته از افراد مطابق استاندارد نیست و پردازش كافی نمی‌شود و بیشتر تراز حسابها می‌باشد. برای مثال یك حسابدار تجربی نمی‌تواند براحتی بین دارایی كوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شود و یا نمی‌داند كه چگونه باید معاملات ارزی را در دفاتر ثبت كرد. حسابداری به عنوان یك نظام پردازش اطلاعات، داده‌های خام مالی را دریافت نموده، آنها را به نظم در می‌آورد.

محصول نهایی نظام حسابداری گزارش‌ها و صورت‌های مالی است كه مبنای تصمیم‌گیری اشخاص ذی‌نفع (مدیران ، سرمایه‌گذاران ، دولت و ...) قرار می‌گیرد.

حسابداری یك سیستم اطلاعاتی است كه با فراهم‌كردن اطلاعات لازم كمك می‌كند تا سرمایه‌گذارها، اعتبار دهندگان، مدیران و دولت نسبت به مسائل اقتصادی بهتر بتوانند، تصمیم‌ بگیرند. برای مثال اگر شخصی بخواهد در یك شركتی سرمایه‌گذاری كند، تمایل دارد كه وضعیت مالی آن شركت و یا نتایج عملیات آن شركت را در طی سال های قبل بداند. موضوعاتی كه به صورت گزارشهای مالی توسط حسابداران تهیه می‌شود.

حسابداری به منظور جوابگویی به نیازهای انسان به وجود آمده است. به همین دلیل با گذشت زمان و به موازات گسترش فعالیت‌های اقتصادی و افزایش پیچیدگی آن ،‌ هدف ها و روش های حسابداری برای جوابگویی به نیازهای اطلاعاتی، توسعه یافته است. چرا كه اشخاص، شركت‌ها و دولت برای تصمیم‌گیری در مورد توزیع مناسب منابع مالی نیاز به اطلاعاتی قابل اتكا دارند كه این اطلاعات را به یاری حسابداری می‌توان به دست آورد.

رشته حسابداری از جمله رشته‌هایی است كه از داوطلبان هر سه گروه آزمایشی علوم ریاضی ، علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می‌پذیرد.

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه

 

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کنکور....مشترک تمام گروه ها >> تربیت بدنی

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

ماهیت:

رشته تربیت بدنی می‌تواند مورد علاقه برخی دانش‌آموزان که از توانائی جسمانی و سابقه ورزشی خوبی برخورد دارند، واقع شود و می تواند به عنوان یک انتخاب قرار گیرد. 

جاذبه‌های این رشته به کلاس های علمی و ظهور آن ها در کلاس بسیار عملی آن است .

سلامت بدن و ورزیدگی آن از بسیاری جهات بر روی سلامت روان اثر می گذارد و ظرفیت انجام کار و تولید افراد جامعه را بالا برده و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد.

گرچه مسئله اشتغال فارغ‌التحصیلان این رشته آنقدر مهم است که باید از شعار دوری نمائیم ولی ما باید به این فرهنگ برسیم که هر جنب و جوش نامش ورزش نیست و حرکات خودسرانه می تواند به انسان آسیب برساند، گرچه در کوتاه مدت متوجه آسیب نشویم .

روش زندگی در جهان بطور کلی تغییر نموده و تحرک و پویایی به ایستایی تبدیل شده است، تغذیه روش نامناسب پیدا کرده و سوخت و ساز بدن دچار نقصان شده و این رویه حتی در کشورهای جهان سوم نیز شکل جدی به خود گرفته پشت میزنشینی، و ساعت های متوالی کار با کامپیوتر و نابودی و آلودگی زیستگاه های طبیعی، انسانها را با تهدید جدی روبرو کرده و ذهن و روحی خسته و درمانده را برای او به ارمغان آورده است حتی سرگرمی ها او نیز کمتر نشانه ای از تحرک و پویایی دارد.

و این در حالی است که موج بیماری کودکان و نوجوانان را نیز در برگرفته و با توجه به این وضعیت است که رشته تربیت بدنی و علوم ورزش اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. تاثیر مثبت فعالیت های بدنی و حرکات ورزشی می تواند آرامش عصبی- روانی انسان را تامین کند، بدن او را تقویت کند و از پیامدهای ویرانگر و زیانبار استرس ها کاسته و جامعه را بسوی اعتدال و شادابی نسبی رهنمون نماید.

دانشجویان این رشته در طی دوران تحصیل با آمادگی جسمانی، آناتومی، روانشناسی عمومی، تغذیه و بهداشت مواد غذایی، فیزیولوژی، تاسیسات و اماکن ورزشی، آزمون های ورزشی آشنا شده و در تمرینات عملی ورزش های فوتبال، والیبال، ژیمناستیک، بدمینتون، شنا شرکت می کنند.

کسانی که دوره کارشناسی تربیت بدنی و علوم ورزشی را به پایان می رسانند می توانند علاوه بر تدریس دروس تربیت بدنی در مدارس و مراکز آموزشی بکار کارشناسی تربیت بدنی در سازمانهای دولتی ، فدراسیونهای ورزشی و نهادهای انقلابی و همچنین خدمت در مراکز ورزشی و درمانی جانبازان و معلولین بپردازند.

 

توانایی های لازم:

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مشاوره کنکور....مشترک تمام گروه ها >> بيوتكنولوژي

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

ماهیت :

اساس و پايه بيوتكنولوژی جديد را میتوان انتقال ژن های يك موجود به موجود ديگر و فعال ساختن آنها در موجود جديد دانست؛ فن آوری رو به گسترشی كه امروزه به سرعت در صنايع دارويی، غذايی، پزشكی، شيميايی و كشاورزی وارد شده است. 

برای مثال ممكن است اين ژنها وارد يك باكتری شوند و پس از فعال شدن، تركيبات كم مقدار ولی باارزشی چون هورمون رشد يا انسولين ايجاد كنند يا ممكن است اين ژنها به گياهان منتقل شده و گونه هايی را ايجاد كنند كه در مقابل آفت كشها مقاوم هستند يا اين كه بازدهی بالايی دارند. 

به اين ترتيب استفاده از انسولين برای بيماران ديابتی محدوديت خاصی نخواهد داشت همچنين كشاورزان میتوانند در پرورش گياهانی چون سويا از سموم و آفتكشهای كمتری استفاده كنند وبا استفاده از نژادهای جديد، با همان سرمايهگذاری قبلی، محصولی تا چند برابر به دست آورند. 

رشته بيوتكنولوژی يك رشته كاربردی و ميان رشتهای مهندسی ـ علوم پايه است كه قلمرو آن حداقل 33 حوزه تخصصی علوم را در برمیگيرد. اين رشته در كشور ما از سال 1378 در دانشكده علوم دانشگاه تهران در مقطع دكترای پيوسته ارائه میشود. 

رشته بيوتكنولوژی از سه مرحله كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری تشكيل شده است كه دانشجويان در مرحله كارشناسی پس از گذراندن موفقيت آميز 132 واحد دروس مشترك معرفتی- نظری، علوم پايه، پزشكی، مهندسی و مبانی بيوتكنولوژی به اضافه آموختن زبان انگليسی در حد 550 نمره تافل و آشنايی كامل با يك زبان برنامه نويسی كامپيوتر در صورتی كه معدل آنها در هر نيمسال تحصيلی كمتر از 15 نباشد، میتوانند وارد مرحله دوم؛ يعنی مقطع كارشناسی ارشد شوند كه در اين مقطع يكی از 6 گرايش بيوتكنولوژی ميكروبی، بيوتكنولوژی پزشكی، بيوتكنولوژی محيطی و دريايی، بيوتكنولوژی مولكولی، فرآورش زيستی و بيوتكنولوژی كشاورزی (گياهی) را انتخاب كرده و بعد از گذراندن 48 واحد در يكی از گرايشهای تخصصی، و انجام معادل 6 واحد پژوهشهای انفرادی و ارائه 2 واحد سمينار از مقطع كارشناسی ارشد فارغ التحصيل میشوند. 

در اين مرحله در صورتی كه ميانگين نمرات دروس مقطع كارشناسی ارشد آنها حداقل 16 باشد، میتوانند در امتحان جامع شركت كنند و در صورت موفقيت در اين امتحان، وارد مرحله دكترای تخصصی (Ph.D) شده و رسماً برای ثبت پايان نامه دكتری اقدام كنند. به عبارت ديگر دانشجويان اين رشته نيز برای ورود به مقطع كارشناسی ارشد و دكتری بايد شرايط لازم را داشته باشند؛ يعنی بايد ميانگين معدل بالايی داشته و در آزمون جامع موفق شوند اما در يك آزمون رقابتی شركت نمیكنند. 

در اين ميان دانشجويان گرايش "بيوتكنولوژی ميكروبي" در زمينه بيوتكنولوژی غذايی و دارويی، توليد آنزيمها، پروتئينها، پلی ساكاریها، قارچها و مخمرها اطلاعات لازم را به دست می آورند. "بيوتكنولوژی پزشكی" نيز در زمينه ژنتيك پزشكی، تشخيص بيماریهای عفونی، ارثی و سرطانی، تعيين نقشه ژنی و درمانهای مولكولی، كاربرد بيوتكنولوژی در پزشكی قانونی، توليد فرآوردههای نوتركيب و واكسنها و مواد تشخيصی است و "بيوتكنولوژی محيطی و دريايی" به استخراج معادن از طريق بيولوژيك، تصفيه فاضلابها و آلاينده های خطرناك و جامد، رفع آلودگی درياها و بازسازی بيولوژيكی محيط میپردازد. 

"بيوتكنولوژی مولكولی" شامل مهندسی ژنتيك، مهندسی پروتئين، توليد آنتیبادیهای منوكلونال، غشاء و سنسورهای بيولوژيك و انجام تحقيقات بنيادی بيوتكنولوژی میشود و "فرآورش زيستی" (مهندسی فرآيندهای زيستی) به طراحی راكتورهای بيوشيميايی، تكنولوژی فراورش مواد غذايی، آنزيمها و داروها میپردازد. و بالاخره " بيوتكنولوژی گياهی" (كشاورزی) به كشت سلول و بافت گياهی، تعيين نقشه ژنی گياهی، مهندسی ژنتيك گياهی، توليد بذر و نهال مقاوم به شرايط نامناسب محيط، بيماریهای متداول و حشرات و آفات عمده، توليد كودهای زيستی و آنزيمها و هورمونها با منشاء گياهی می پردازد.

توانايیهای لازم :

توضیحات بیشتر / دانلود