close
تبلیغات در اینترنت
کنترل عصبانیت
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

چطور از زندان خشم رهایی یابیم؟

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
چطور از زندان خشم رهایی یابیم؟
 • تاریخ ارسال : دوشنبه 12 آبان 1393
 • موضوعات : کنترل عصبانیت ,
 • بازدید : 655 مشاهده
اگر به سادگی از کوره در می‌روید، فریاد می‌کشید و در مواجهه با مسائل ساده از کنترل خارج می‌شوید نیازمند راهکارهایی برای رهایی از زندان خشم هستید.

همواره باید در نظر داشت که عصبانیت در درجه اول به خود ما آسیب می‌رساند و در وهله بعد می‌تواند به الگویی منفی برای فرزندان تبدیل شود و یا زندگی اجتماعی و شغلی ما را با مشکل مواجه کند.

در واقع کودکان به سادگی رفتار خشونت‌آمیز والدین را تشخیص می‌دهند و حتی صدای بسته شدن محکم در خانه، احساس خشونت را به آنها منتقل می‌کند.

بنابراین مراقب نقش خود در خانه و الگوسازی رفتارهایتان باشید چراکه رفتار شما بیش از صحبت‌هایتان روی دیگران موثر است.

به گزارش هافینگتن پست، اگر می‌خواهید عصبانیت خود را کنترل کنید روش‌های زیر را امتحان کنید:
احساسی را که زیر پوشش خشم‌تان پنهان شده شناسایی کنید.
توضیحات بیشتر / دانلود

وقتی که جسم شما آماده انفجار است چه کسی مایل است خودش را کنترل کند؟ چرا به جای کنترل و تسلط بر خود عصبانی می‌شویم؟ چون مغز ما در تسخیر خشم است.
احساسی تلخ و عذاب‌آور است. خشم، افراد را مضطرب، نگران، اسیر و ناراحت می‌کند. پس بنابراین چرا بعضی افراد به دنبال خشم هستند؟ چطور ممکن است کسی به خشم و غضب خود وابسته شود؟
▪ هجوم خشم: در واقع همان احساس فیزیکی نیرومندی است که همراه با عصبانیت بروز می‌کند. این هجوم نتیجه واکنش (ستیزگریز) طبیعی بدن در مقابل خطر است. افزایش و هجوم ناگهانی آدرنالین، افزایش ضربان قلب، نفس‌های تند و پی‌درپی و انقباض ماهیچه‌ها خشم و غضب بدن را فعال می‌کند.
افزایش ترشح آدرنالین می‌تواند موجب احساس توانایی در شما باشد و در یک روز کسالت‌آور خسته‌کننده، شور و هیجان همراه خود بیاورد.
وقتی که جسم شما آماده انفجار است چه کسی مایل است خودش را کنترل کند؟ چرا به جای کنترل و تسلط بر خود عصبانی می‌شویم؟ بعضی افراد تندخو کاملا کنترل خشم خود را از دست می‌دهند، آنها دچار خشم و غضب کورکورانه و یا جنون خشم می‌شوند.
در واقع مغزشان سرشار از خشم می‌شود، برای مدتی مغزشان از کار می‌افتد و جریان داخل آن بسته شده و درست مثل افرادی که دچار خشم کورکورانه هستند قادرند در حین عصبانیت خود و دیگران را بکشند. هجوم خشم یکی از جذابیت‌های نهفته خشم است، در حقیقت ترک این حالت و اوج تحرک و قدرت می‌تواند همانند ترک موادمخدر دشوار باشد.
▪ فقدان تسلط بر خود
افتادن در دام خشم آسان است زمانی که شخص اسیر این دام شود عصبانیت تنها احساسی است که شخص به وفور آن را با خود دارد. در این حالت افراد برای احساس لذت- هیجان و سرزندگی خود- به خشم نیاز پیدا می‌کنند. هنگامی که خشم بر آنها غلبه می‌کند، از دست دادن تسلط و کنترل خود را لمس می‌کنند و در این حالت برده و اسیر خشم خود می‌شوند.مشکل و مسئله اصلی هر نوع اعتیاد از دست دادن کنترل خود است.
▪ نشانه‌های اعتیاد به خشم
در ادامه فهرست، سؤالاتی را که به شما کمک می‌کند تشخیص دهید به خشم معتاد هستید یا خیر مرور می‌کنیم.
ـ من به دنبال بهانه و دلیلی برای عصبانی‌شدن هستم.
ـ وقتی عصبانی نمی‌شوم حوصله‌ام سر می‌رود.
ـ دوست دارم درست و حسابی دعوا کنم


.
توضیحات بیشتر / دانلود

مهارتهاي زندگي...۵ نکته درباره عصبانیت و طرز برخورد با ‌آن

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
تازگی‌ها احساس می‌کنم که خیلی زودرنج و بدخلق شده‌ام. با کوچک‌ترین رفتاری از طرف دیگران عصبانی می‌شوم. خودم نیز می‌دانم رفتارم اشتباه است و به همین دلیل چند ساعت بعد احساس بدی دارم. شما هنگام عصبانیت چگونه خود را آرام می‌کنید؟
عصبانیت احساسی مخرب است و آرامش فکری را از ما می‌گیرد. عصبانیت با احساس پریشانی ما را رها می‌سازد و اغلب میراث افسردگی و پشیمانی از خود به جا می‌گذارد. در مواقع عصبانیت، احساس دستپاچگی به ما دست می‌دهد و به نظر می‌رسد قدرت متوقف ساختن آن از ما سلب شده است.
۱) نکته اول اینکه، ما احساس می‌کنیم عصبانیت چیز بدی است. اگر ما واقع‌بینانه در پی کنترل آن باشیم، این امر غیرممکن نخواهد بود. اگر احساس کنیم عصبانیت چیز خوبی است (موضوعی توجیه‌پذیر)، امری عادی به نظر خواهد آمد. «سری چین‌موی» درباره آثار مضر عصبانیت می‌نویسد: «عصبانیت مانع بزرگی است. آثار پس از عصبانیت عبارت است از یأس و افسردگی. ما باید عصبانیت را شبیه سارقی فرض کنیم که ماهیت و طبیعت آن دزدی است. عشق و محبتی که درون ماست مانند گنجینه‌ای گرانبهاست. اگر اجازه دهیم که این سارق (عصبانیت) به درون ما نفوذ کند، به سرعت گنجینه‌مان را به سرقت خواهد برد

توضیحات بیشتر / دانلود

روانشناسی عمومی...خشونت خانگي و سالمندآزاري

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : سه شنبه 11 مهر 1391
 • موضوعات : کنترل عصبانیت ,
 • بازدید : 465 مشاهده

خشونت"خشونت خانگي" رفتاري است که از نظر تاريخي به‌عنوان يک جرم جدّي خشونت‌آميز تلقي نشده است...

 

 

 

 خشونت خانگي در جايگاهي روي مي‌دهد که انسان در آن انتظار گرمي، حمايت، اعتماد، تشويق و عشق را دارد. اين وضعيت عموماً نه به‌عنوان يک عمل خشونت‌آميز، بلکه بيشتر به‌عنوان يک مسئله شخصي و خانوادگي تلقي شده است. خشونت خانگي به‌صورت رفتارهاي پرخاشگرانه و تهاجمي درون خانواده تعريف مي‌شود که شامل خشونت نسبت به همسر، كودكان، والدين و به‌طور کلّي به افرادي منسوب مي‌شود که با يکديگر زندگي مي‌کنند. عناوين اختصاصي‌تري که به اين وضعيت دلالت دارند عبارت است از همسرآزاري، کودک‌آزاري و سالمندآزاري.

در سرتاسر جوامع دوران باستان، والدين و به‌ويژه پدران حقوق انحصاري براي تربيت و منضبط کردن کودکان خويش داشتند. اين حقوق به آنان اجازة تنبيه بدني و حتّي سلب حيات کودکان را مي‌داد. تنها استثناء در اين ميان مربوط به ايران باستان است که عرف و قانون، حامي کودکان و زنان بود. در انجيل مذکور است که والدين، کودک سرکش و نافرمانبردار را مي‌توانند به شهر ببرند تا در آنجا توسط بزرگسالان سنگسار و کشته شود. مجازات مرگ براي کودکاني که مرتکب دشنام‌گويي و نفرين به والدين مي‌شدند مجاز و معمول بود. در عصر جاهليت، اسلام نويدبخش احترام به زنان و كودكان و رعايت حقوق و مسئوليت‌هاي اعضاي خانواده نسبت به يکديگر شد.
از نظر تاريخي، زنان و دختران ابتدا جزء اموال پدر و سپس جزء اموال شوهر خود محسوب مي‌شدند که به تنبيه زنان بدون هيچ‌گونه بازخواستي مجاز بودند.

توضیحات بیشتر / دانلود
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه 19 بهمن 1390
 • موضوعات : کنترل عصبانیت ,
 • بازدید : 501 مشاهده

خشم می تواند یك رنجش و ناراحتی زودگذر باشد و یا یك عصبانیت تمام عیار، در هر حال پدیده‌ای كاملا طبیعی است و مانند سایر احساسات نشانه سلامت و تندرستی و عواطف انسانی می باشد، اما هنگامی كه از كنترل خارج شود، می تواند به یك حس مخرب و ویرانگر تبدیل شود و پیامدهای ناگوار در محیط كار، روابط شخصی و در تمامی عرصه‌های زندگی شما به وجود آورد.

همه ما با حالت روحی خشم آشنا هستیم و در زندگی بارها آن را تجربه كرده ایم. خشم نوعی هیجان روحی است كه اغلب بر اثر واكنش شخص نسبت به رفتار ناشایست دیگران بروز می‌كند.

همچنین خشم می‌تواند حس خود بزرگ بینی را در شما زنده كند. و زودتر ازآنچه تصور می‌كنید به سلامت شما آسیب می رساند.

خشم یك نوع احساس است كه همواره بین دو حالت متغیر است: خشم می تواند عصبانیت و ناراحتی جزئی و یا در نوع حاد آن، واكنشی جنون آمیز باشد.

عصبانیت می‌تواند به دلیل حوادث و رویدادهای بیرونی و یا تغییرات درونی باشد. ممكن است شما از شخص خاصی مانند همكاران، اعضاء خانواده و یا رئیس خود رنجیده باشید و رفتار آن ها باعث عصبانیت شما شده باشد و یا ترافیك و شلوغی شهر شما را خشمگین كند.

ادامه در ادامه مطلب

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مطالب روان شناسی...دردهایی که ریشه در ذهن دارند

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

 «ما هر وقت به تو می‌رسیم، همه جای بدنت درد می‌کند ... همیشه مریضی ... فکر کنیم، پیر شدی ،مدام درد داری...»

ادامه مطلب در ادامه مطلب

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مطالب روان شناسی...نازک‌نارنجی نباش...

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

  شاید شما هم جزو این دسته افراد هستید که در نزدیکی تعطیلات و یا یکی از مراسم خاص، وضع و حالتان دیدنی است! چون استرس برنامه‌ریزی از یک طرف و بعد از میهمانی و مراسم مربوطه، کاوش و موشکافی صحبت‌های دوست و فامیل از طرف دیگر که عمده آنها را با منظور فرض کرده‌اید و در مرحله بعد حسابی از خودتان بازپرسی می‌کنید که چه چیزهایی را باید و یا نباید می‌گفتید و چند ماه بر سر این موضوعات، عصبی و کلافه می‌شوید...
معمولا این طور آدم‌ها در طول روز بارها در یک چرخه معیوب گرفتار می‌شوند: اول احساساتشان جریحه‌دار می‌شود. مثلا فکر می‌کنند: «چرا دو هفته است خواهرم با من تماس نگرفته است؟» دوم تمامی دلایل را که آنها را ناراحت کرده تصور می‌کنند: «حتما من چیزی گفته‌ام که او را ناراحت کرده، شاید سالگرد ازدواجش را فراموش کرده‌ام و او ناراحت است.» در مرحله سوم خودشان با همین تصوراتی که هنوز اثبات نشده در مورد طرف مقابل جبهه گرفته و عصبانی می‌شوند: «او هم همیشه سالگرد ازدواج مرا فراموش می‌کند. چرا من باید ناراحت شوم؟» بعد از ساعت‌ها تفکرات چرخشی درنهایت متوجه می‌شوید هیچ اتفاقی نیفتاده و همه این فکر و خیال‌ها اشتباه بوده است. خواهرتان بیمار است و آن‌قدر درگیر کارهای درمانی است که فرصت نکرده با شما تماس بگیرد!


واقعا بعضی از این افراد کاملا مهربان و منطقی هستند اما به طور ناخودآگاه بارها و بارها در این چرخه گرفتار می‌شوند.

مقصر اصلی کیست؟


شاید باور نکنید اگر بگوییم وراثت هم می‌تواند در این بین مقصر باشد. دانشمندان گزارش کرده‌اند حساسیت زیاده از حد در بعضی خانواده‌ها بین فرزندان و اجداد آنها حالت موروثی دارد.


تقریبا 15 تا 20 درصد جمعیت دنیا، نازک‌دل و فوق‌العاده حساس هستند البته این آدم‌ها نسبت به احساسات سایرین هم بسیار حساس‌اند و با عواطف آنها هماهنگی دارند یعنی برای غصه‌های آنها، دلتنگ می‌شوند و اگر آنها دچار مشکلی شوند از کمک دریغ نمی‌کنند.

توضیحات بیشتر / دانلود

بخش مطالب روان شناسی:آرام سازی فکر و جسم

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : شنبه 21 آبان 1390
 • موضوعات : کنترل عصبانیت ,
 • بازدید : 385 مشاهده
آموزشهای اساسی
آرام سازی یا سست کردن (ریلکس) ضد فشار و انقباض میباشد. تمریناتی که در زیر آمده میتواند ابزاری برای کنترل و بالا بردن ریلکسشین هم در بدن و هم در ذهن باشد.
برای اینکه این تمرینات بهتر عمل کند شاید بهتر باشد شما تمرینات را روی یک نوار ضبط کنید و به آن گوش دهید تا اینکه بخواهید آنها را بنویسید یا حتی به خاطر بسپارید.
تمرینات لازم را آهسته بخوانید همراه با مکث و اجازه دهید تا آرام سازی صورت بگیرد.
یاد تان باشد که اگر از کاست برای ارام سازی استفاده میکنید تنها در زمانی که نشسته اید یا در حالتی کاملا آرام در خانه یا جایی که شما در احساس آرامش میکنید باشد. در مکانی که سرو صدا وجود دارد آرام سازی را انجام ندهید.
یکی از مهم ترین فعالیتهایی که در آرام سازی پیشنهاد شده است اینکه به طور متناوب ماهیچه های بدن را منقبض و سپس شل نمایید .آنقدر عضلات را نگه دارید تا سفت شود البته نباید در حدی باشد که در بدن احساس درد به وجود آید احساس درد نشان میدهد که بیش از حد لازم عضلات را منقبض کرده اید.
تمرین کاهش انقباض
توضیحات بیشتر / دانلود

خشونت رفتاری اكتسابی است

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : یکشنبه 10 مهر 1390
 • موضوعات : کنترل عصبانیت ,
 • بازدید : 328 مشاهده

 

نحوه  بروز عصبانیت ، اغلب از افراد پیرامون آموخته می شود . اگر كودكان در محیطی پرورش یابند كه در آن شاهد خشونت باشند آنها نیزعصبانیت را از افراد محیط خانواده یاد می گیرند و هرقدر بیشتر در معرض خشونت باشند . احتمال پذیرش  آن به عنوان روش مناسب بیشتر است . اگر دوستان شما خشن هستند امكان استفاده آن از طرف شما و تصور این كه خشونت شیوه خوبی است وجود دارد . چنانچه در تلویزیون یا بازی های ویدئویی به وفور شاهد خشونت باشید احتمالاً  آن را روشی برای برخورد با عصبانیت می یابید

خبر خوب این است كه هر رفتاراكتسابی می تواند غیراكتسابی باشد.  اگر مایل هستید با شیوه های جدید كنترل عصبانیت آشنا شوید مرتب به تمرین آنها بپردازید . درنهایت رفتارهای جدید به زودی جایگزین عادات قدیمی می شوند
چرا بعضی از مردم عصبانی ترند؟ عوارض عصبانیت

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید
 • تاریخ ارسال : شنبه 9 مهر 1390
 • موضوعات : کنترل عصبانیت ,
 • بازدید : 383 مشاهده

 


چرا بعضی از مردم عصبانی ترند؟

طبق نظر دكتر دفن باچر ، بعضی از مردم واقعاً نسبت به دیگران بی پرواترند . آنها نسبت به عامه مردم زودتر عصبانی می شوند و عصبانیتشان هم شدید تر است. همچنین افرادی وجود دارند كه عصبانیت خود را به روش های غیرعادی كه موجب جلب توجه دیگران شود نشان نمی دهند، اما  بسیار تحریك پذیرو كج خلق اند. افرادی كه به آسانی عصبانی می شوند ممكن است دشنام دهند ، اشیاء را پرت كنند ، قهر كنند و انزوای اجتماعی را انتخاب نمایند یا این كه دچار بیماری جسمی شوند

افرادی كه معمولاً زود عصبانی می شوند سطح تحمل ناكامی درآنان پایین است، یعنی دوست ندارند كه هیچ موضوعی  آنها را ناراحت یا آزرده خاطر سازد. آنها آن  قدر عصبانی اند كه هنگام راه رفتن تعادل ندارند وآن قدر آتشین مزاج اند كه اگر موقعیت بر وفق  مرادشان نباشد به خاطر كوچك ترین اشتباهی ، دیگران را شدیداً تنبیه می كنند. یكی از علل عصبانیت ، عوامل ارثی و مسائل فیزیولوژیكی است . گرچه شواهد علمی كافی برای اثبات این موضوع وجود ندارد، ولی مردها عصبانی ترند. بعضی از بررسی ها نشان داده اند كه بعضی از كودكان از هنگام تولد تحریك پذیر، زود رنج و كج خلق اند و این علائم از اولین روزهای بعد از تولد قابل مشاهده است . علل دیگر ممكن است اجتماعی – فرهنگی  باشند. عصبانیت غالباً به عنوان یك رفتار منفی تلقی می شود، زیرا یاد گرفته ایم كه اضطراب ، افسردگی ، ترس ودیگر هیجاناتمان را بیان كنیم ، اما عصبانیت را مخفی كنیم . در حقیقت  ما یا د نگرفته ایم كه چگونه آن را كنترل كنیم یا آن را در مسیر مناسبی هدایت نماییم بعضی ازپژوهش ها زمینه خانوادگی را دراین مورد مؤثر می دانند. برای نمونه ، افرادی كه به آسانی عصبانی می شوند متعلق به خانواده های آشفته ، از هم گسیخته و خانواده های فاقد مهارت های ارتباطی و هیجانی اند، كه معمولاً باید به عوامل بالا ، فقر اقتصادی و فقر فرهنگی را نیز افزودآیا خوب است اجازه دهیم تا افراد ، طغیانگر شوند؟

این موضوع خطرناك است . بعضی از مردم این نظریه را به عنوان عاملی برای آسیب رساندن به دیگران می دانند . زیرا مجاز شمردن حمله هنگام عصبانیت باعث گستر ش عصبانیت و پرخاشگری می شود و هیچ كمكی به بهبود وضعیت نسبت به شخصی كه از دست او عصبانی هستیم نمی كند. بهتر است ابتدا عواملی را كه باعث شروع عصبانیت شده اند، پیدا كنید و سپس  راهبردهای كاهش عصبانیت را توسعه دهید


                                              

توضیحات بیشتر / دانلود