درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

بخش مطالب روان شناسی...می‌خواهم امروزی باشم!

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : دوشنبه 28 آذر 1390

 

انسان، موجودی است كمال‌طلب و دوست دارد آن چه را موجب رسیدن او به كمال می‌شود ، به دست آورد. در این میان، جوانان نه تنها از این قاعده مستثنا نیستند ، بلكه ویژگی‌های جوانی نیز اقتضا می‌كند كه بر این كمال‌طلبی، پافشاری بیشتری داشته باشد؛ زیرا جوان همواره به دنبال ایده‌آل‌ها، كمال مطلوب‌ها، جاودانگی، معنویت، زیبایی و ارزش‌هاست و در عین حال، روحیه‌ای تنوع‌طلب دارد و از حالت ثابت و ایستا، گریزان است. اگر این ویژگی‌های جوانی، با بینش صحیح از ارزش‌ها همراه شود ، دوره جوانی ، یك دوره بسیار بارور و پربركت خواهد بود و اگر این بینش صحیح همراه با باورهای دینی نباشد، دوره جوانی یكی از بحرانی‌ترین دوره‌های زندگی او خواهد بود و چه بسا تا مرز سقوط ، انحطاط و هلاكت كشیده شود.

خوشبختانه اسلام كه كامل‌ترین و جامع‌ترین ادیان الهی است و همه نیازهای مربوط به كمال و شكوفایی انسان را در بر دارد، دینی است مترقی و احكام آن هماهنگ تغییراتی است كه در زندگی بشر به وجود می‌آید و به عبارت دیگر، اسلام زمان و مكان و تاثیر آنها در زندگی بشر را در نظر دارد. از این‌رو، هیچ گاه یك مسلمان واقعی، انسانی تك بعدی و عقب افتاده از تحولات و پیشرفت‌های زمان خودش نیست. اسلام، همواره به هنر و آراستگی ارج می‌نهد و در عین حال، بر حفظ ارزش‌های اخلاقی و مسائل معنوی - كه در رسیدن به كمال نقش اساسی دارند - تأكید می‌كند. بنابراین، اگر ما به اسلام واقعی معرفت پیدا كنیم، هیچ گاه تك بعدی نخواهیم بود؛ اما عدم آگاهی ما به دستورات اسلامی، موجب می‌شود كه ما تلقی صحیحی از اسلام نداشته باشیم و گاهی اوقات، دچار تعارضاتی نیز بشویم.

كلید حل این تعارضات، شناخت بیشتر اسلام و التزام عملی به دستورات اسلام می‌باشد ، اسلام همان‌طور كه انسان‌ها را دعوت به خودسازی و طهارت می‌كند ، به آراستگی ظاهر نیز توجه دارد؛ تا جایی كه نظافت را نشانه ایمان می‌داند.
طبیعی است كه آراستگی ظاهری در هر زمانی، متناسب با شرایط آن زمان و فرهنگ حاكم بر آن جامعه است. به همین دلیل اسلام، انسان‌ها را در نوع لباس پوشیدن یا رنگ لباس یا نوع آرایش، محدود نكرده است كه مثلا فقط مثل عرب‌ها لباس بپوشید؛ بلكه آن چه مورد نظر است، اصل پوشش است و اگر عفاف انسان‌ها حفظ شود، مفسده‌ای به دنبال ندارد. بنابراین، نوع لباس یك جوان آسیایی و شرقی، با نوع لباس یك جوان غربی، متفاوت است؛ اما در عین حال، هر دو می‌تواند آراستگی مورد نظر اسلام را داشته باشند؛ به شرط این كه با ارزش‌های الهی و سایر احكام و دستورات دین، منافات نداشته باشد. (مثلا مسلمانان مالزی و ایرانی در مراسم حج لباس های متفاوتی دارند که حدود در آن رعایت شده.)براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :