درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

بخش مشاوره کنکور....مشترک تمام گروه ها >> علوم اقتصادی

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : جمعه 22 ارديبهشت 1391

هدف و ماهیت:

در دانشگاه اقتصاد را اینگونه تعریف می‌كنند: علم تخصیص منابع محدود برای نیازهای نامحدود. بطور كلی بحث در این علم بر سر آن است كه نحوه تخصیص بهینه این منابع چگونه است.

در یك تعریف كلی‌تر اینگونه می‌توانیم بگوییم كه علم اقتصاد مطالعه علمی جنبه‌های گوناگون رفتار اقتصادی انسان است. به این خاطر علم اقتصاد جزو علوم اجتماعی محسوب می‌شود ، درست نظیر جامعه‌شناسی ، علم سیاست یا روان‌شناسی، علم را معمولا بخش نظام‌یافته‌ (روش مند) شناخت بشری می‌دانند اما تعریف علم بسی فراتر از این است.

در این معنا علم به دنبال به دست دادن یك تبیین معقول و منطقی از روابط و پیوندهای میان پدیده‌های مشاهده‌پذیر و همچنین استخراج قوانین فراشمول برای پیش‌بینی رویدادهایی است كه تحت شرایط معین رخ می‌دهند. به طور خلاصه سروكار علم با تبیین، استخراج قانون فراشمول و پیش‌بینی رویدادها است.

علم اقتصاد از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی است. آنچه باعث شده است این علم جزو علوم انسانی بیاید، سروكار داشتن با رفتار اقتصادی انسان‌هاست، این خود باعث پیوند اقتصاد با فلسفه می‌شود كه جنبه نظری اقتصاد است. اما آنچه باعث پیوند این علم با ریاضی و آمار شده است، جنبه كاربردی اقتصاد است كه بسیار وسیع‌تر از جنبه نظری آن است.

ویژگی‌ دیگر علوم اجتماعی و به تبع آن علم اقتصاد این است كه پیش‌بینی در این علوم با یك مشكل اساسی روبه‌روست: دانشمندان علوم اجتماعی و اقتصاددان‌ها به ندرت می‌توانند برای بررسی پدیده‌های مشاهده پذیر از آزمایش استفاده كنند، در حالی كه دانشمندان علوم تجربی با این مشكل به طور جدی روبه‌رو نیستند.

در علوم تجربی آزمایش در آزمایشگاه انجام می‌شود و با تمهیداتی می‌توان این محیط مصنوعی را تحت كنترل درآورد و واكنش‌های یك پدیده خاص را در برابر یك متغیر مشخص بررسی كرد. اما در علوم اجتماعی و علم اقتصاد عوامل دیگری نیز وجود دارند كه تقریبا خارج از كنترل است و می‌توانند نتیجه بررسی را تغییر دهند.

كاستی‌ها و محدودیت‌های علوم اجتماعی و علم اقتصاد به ویژه در زمینه بهره‌گیری از روش آزمایش موجب شده دانشمندان علوم اجتماعی و اقتصاددانان به استفاده از روش‌ها و تكنیك‌های آماری پیشرفته رغبت نشان دهند.

نه تنها آمار، ریاضی هم به اقتصاددانان در زمینه شناخت بهتر پدیده‌ها و رفتارهای فردی و اجتماعی كمك می‌كند. آمار ركن اساسی علوم اجتماعی ، علم اقتصاد و سیاست‌های اقتصادی - اجتماعی است. با استفاده از روش‌ها و تكنیك‌های آماری پیشرفته می‌توان مبنایی ریاضی و كمی برای تبیین، تشخیص و صورت بندی مسائل اقتصادی- اجتماعی فراهم آورد. هم‌چنین آمار امكان به دست دادن تصویر كلی یك وضعیت اقتصادی - اجتماعی خاص را فراهم می‌كند.

علوم اجتماعی در مقایسه با علوم طبیعی ویژگی‌های خاص‌تری دارند، چون این علوم به بررسی رفتار انسان می‌پردازد و این رفتارها نیز ناهمگون است. گذشته از این ، به خاطر تنوع فردیت‌ها پیش‌بینی در علوم اجتماعی به غایت سخت‌تر از پیش‌بینی در علوم طبیعی و تجربی است.

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه :براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :