close
تبلیغات در اینترنت
بخش مشاوره کنکور....مشترک تمام گروه ها >> بيوتكنولوژي
درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
 • گروه الو روانشناس

  گروه الو روانشناس

 • اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

  اگر مدام کارهایتان را به تاخیر می‌اندازید احتمالا به این اختلال دچار هستید

 • تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

  تازه ترين اطلاعيه سازمان نظام روانشناسي درخصوص دوره کارورزی

 • «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

  «گل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد

 • چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

  چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟

بخش مشاوره کنکور....مشترک تمام گروه ها >> بيوتكنولوژي

t.me/alo_ravanshenas_ir : در تلگرام به ما بپیوندید

ماهیت :

اساس و پايه بيوتكنولوژی جديد را میتوان انتقال ژن های يك موجود به موجود ديگر و فعال ساختن آنها در موجود جديد دانست؛ فن آوری رو به گسترشی كه امروزه به سرعت در صنايع دارويی، غذايی، پزشكی، شيميايی و كشاورزی وارد شده است. 

برای مثال ممكن است اين ژنها وارد يك باكتری شوند و پس از فعال شدن، تركيبات كم مقدار ولی باارزشی چون هورمون رشد يا انسولين ايجاد كنند يا ممكن است اين ژنها به گياهان منتقل شده و گونه هايی را ايجاد كنند كه در مقابل آفت كشها مقاوم هستند يا اين كه بازدهی بالايی دارند. 

به اين ترتيب استفاده از انسولين برای بيماران ديابتی محدوديت خاصی نخواهد داشت همچنين كشاورزان میتوانند در پرورش گياهانی چون سويا از سموم و آفتكشهای كمتری استفاده كنند وبا استفاده از نژادهای جديد، با همان سرمايهگذاری قبلی، محصولی تا چند برابر به دست آورند. 

رشته بيوتكنولوژی يك رشته كاربردی و ميان رشتهای مهندسی ـ علوم پايه است كه قلمرو آن حداقل 33 حوزه تخصصی علوم را در برمیگيرد. اين رشته در كشور ما از سال 1378 در دانشكده علوم دانشگاه تهران در مقطع دكترای پيوسته ارائه میشود. 

رشته بيوتكنولوژی از سه مرحله كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری تشكيل شده است كه دانشجويان در مرحله كارشناسی پس از گذراندن موفقيت آميز 132 واحد دروس مشترك معرفتی- نظری، علوم پايه، پزشكی، مهندسی و مبانی بيوتكنولوژی به اضافه آموختن زبان انگليسی در حد 550 نمره تافل و آشنايی كامل با يك زبان برنامه نويسی كامپيوتر در صورتی كه معدل آنها در هر نيمسال تحصيلی كمتر از 15 نباشد، میتوانند وارد مرحله دوم؛ يعنی مقطع كارشناسی ارشد شوند كه در اين مقطع يكی از 6 گرايش بيوتكنولوژی ميكروبی، بيوتكنولوژی پزشكی، بيوتكنولوژی محيطی و دريايی، بيوتكنولوژی مولكولی، فرآورش زيستی و بيوتكنولوژی كشاورزی (گياهی) را انتخاب كرده و بعد از گذراندن 48 واحد در يكی از گرايشهای تخصصی، و انجام معادل 6 واحد پژوهشهای انفرادی و ارائه 2 واحد سمينار از مقطع كارشناسی ارشد فارغ التحصيل میشوند. 

در اين مرحله در صورتی كه ميانگين نمرات دروس مقطع كارشناسی ارشد آنها حداقل 16 باشد، میتوانند در امتحان جامع شركت كنند و در صورت موفقيت در اين امتحان، وارد مرحله دكترای تخصصی (Ph.D) شده و رسماً برای ثبت پايان نامه دكتری اقدام كنند. به عبارت ديگر دانشجويان اين رشته نيز برای ورود به مقطع كارشناسی ارشد و دكتری بايد شرايط لازم را داشته باشند؛ يعنی بايد ميانگين معدل بالايی داشته و در آزمون جامع موفق شوند اما در يك آزمون رقابتی شركت نمیكنند. 

در اين ميان دانشجويان گرايش "بيوتكنولوژی ميكروبي" در زمينه بيوتكنولوژی غذايی و دارويی، توليد آنزيمها، پروتئينها، پلی ساكاریها، قارچها و مخمرها اطلاعات لازم را به دست می آورند. "بيوتكنولوژی پزشكی" نيز در زمينه ژنتيك پزشكی، تشخيص بيماریهای عفونی، ارثی و سرطانی، تعيين نقشه ژنی و درمانهای مولكولی، كاربرد بيوتكنولوژی در پزشكی قانونی، توليد فرآوردههای نوتركيب و واكسنها و مواد تشخيصی است و "بيوتكنولوژی محيطی و دريايی" به استخراج معادن از طريق بيولوژيك، تصفيه فاضلابها و آلاينده های خطرناك و جامد، رفع آلودگی درياها و بازسازی بيولوژيكی محيط میپردازد. 

"بيوتكنولوژی مولكولی" شامل مهندسی ژنتيك، مهندسی پروتئين، توليد آنتیبادیهای منوكلونال، غشاء و سنسورهای بيولوژيك و انجام تحقيقات بنيادی بيوتكنولوژی میشود و "فرآورش زيستی" (مهندسی فرآيندهای زيستی) به طراحی راكتورهای بيوشيميايی، تكنولوژی فراورش مواد غذايی، آنزيمها و داروها میپردازد. و بالاخره " بيوتكنولوژی گياهی" (كشاورزی) به كشت سلول و بافت گياهی، تعيين نقشه ژنی گياهی، مهندسی ژنتيك گياهی، توليد بذر و نهال مقاوم به شرايط نامناسب محيط، بيماریهای متداول و حشرات و آفات عمده، توليد كودهای زيستی و آنزيمها و هورمونها با منشاء گياهی می پردازد.

توانايیهای لازم :براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :