درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

بخش روانشناسی اسلامی...نگاهى به تعريف علم النفس و حقيقت آن

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : جمعه 26 خرداد 1391

ديدگاه هاى دانشمندان در تعريف علم النفس گوناگون بوده،دانشمندان غربى علم النفس را به گونه هاى مختلف تعريف نموده اند:

1 - از ديدگاه ارسطو علم، روانشناسى علمى است كه در آن ازمسائلى از قبيل مجرد بودن روح، ارتباط روح با بدن، و قواى روح و جدائى روح از بدن، و اين كه با از بين رفتن بدن روح به حيات خويش ادامه مى دهد و ... بحث و بررسى مى كند. مبناى اين نظر اين است كه آدمى از دو عنصر روان و تن به وجود آمده است يعنى عنصرى كه پس از مرگ از بدن خارج مى گردد و طبق معتقدات مذهبى تا ابد جاويدان خواهد بود(روان) و عنصرى كه پس از مرگ مندرس واز بين مى رود(جسم و تن) (1) .

تعريف روانشناسى براساس روح، به دانشمندان يونان باستان مربوط مى شود. افلاطون(347 - 427 ق م) وارسطو(322 - 384 ق م) روانشناسى را مطالعه روح مى دانستند وفرض بر اين بود كه هشيارى با روح، ارتباط دارد بنابراين مطالعه هوشيارى و فرايندهاى روانى مربوط به آن بخشى از مطالعه روح بود (2) .

2 - نظر دوم اين كه روانشناسى همان مطالعه و بررسى ذهن و آثارو احكام آن مى باشد.

خوانندگان توجه دارند كه اين نظر با نظر قبلى در تعريف علم النفس فرقى ندارد جز در متعلق آن، يعنى در تعريف قبلى، مطالعه در روح و آثار و صفات و ويژگيهاى آن بود و لكن در اين تعريف متعلق علم النفس، «ذهن »، يعنى مطالعه آثار و صفات وويژگيهاى ذهن مى باشد.

حال اين سوال به بداهت مطرح مى گردد كه مراد از ذهن چيست؟ تافرق اين نظر با نظر قبلى به خوبى معين و مشخص گردد.

در پاسخ اين سوال مى گوئيم كه در ماهيت و حقيقت ذهن نظرهاى مختلف و متضاد وجود دارد:

نظر اول اين كه ماهيت ذهن همان جوهر ذات معينى است و منشااعمال روانى مى باشد.

نظر دوم اين است كه ذهن، عمل مغز است و اعمال ذهنى نتيجه فعل و انفعالات مغز و ساير مراكز عصبى است.

آرى غير اين دو نظر نظرهاى گوناگونى با تعبيرهاى مختلف درتبيين معناى ذهن ذكر شده از قبيل اين كه مراد از ذهن همان جريان يا فعاليت يا عمل و حركت مى باشد و لكن اين نظرات بالاخره از حالات و اعمال روانى جدا نيستند و حالات روانى را با توجه به مفهومى كه از آنها در نظر دارند، در روانشناسى مورد بحث ومطالعه قرار مى دهند.براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :