درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

بخش روانشناسی اسلامی...اسلام وراهنمائی ومشاوره شغلی

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : چهارشنبه 14 تير 1391

کاراسلام کار را عامل مهمی در رشد شخصیت افراد ، ایجاد علاقه اجتماعی و جلوگیری از بزهکاری می داند...

 

 

مقدمه
باتوجه به اینکه مشاوره وراهنمائی شغلی وحرفه ای به صورت رسمی ازسال 1913توسط پارسونزدرشهربستن درامریکا آغازشد.در متون اسلامی مفهوم وشیوه های کاربردی راهنمائی به فور یافت می شود.در اسلام هدف ازکارفقط کسب درآمد نیست بلکه کمک به امرارمعاش وکسب روزی حلال که  یکی از عبادتهای مهم دراسلام است .باتوجه به اینکه راهنمائی ومشاوره شغلی رشته نسبتا جد یدی است ما در این تحقیق به دنبال جواب دادن به این سوالات هستیم 1.آیا اسلام به کار اهمیت   داده است یا فقط به دنبال عبادت است ؟2.نظر اسلام  در مورد شیوه انتخاب شغل چیست ؟3.آیا اسلام به تفاوتهای فردی نیز توجه دارد ؟4.آیا کار بر شخصیت افراد تاثیر دارد؟ 5. در اسلام راهنمائی و مشاوره شغلی به عهده چه کسانی است ؟6.آیا بین نظریات بزرگان دین ما و نظریات جدید مشاوره شغلی ارتباطی وجود دارد.


پیشینه تحقیق :
1. عبدالله مطهری به بررسی اهمیت کار در اسلام در منابع دینی پرداخته است و کار را به عنوان یک عامل تاثیر گذار بر شخصیت افراد می داند .
2. شهیدمطهری درکتاب تعلیم تربیت به اهیمت کاردرتزکیه روح اشاره نموده است و ایشان در این زمینه  معتقد است سختی که انسان در راه کسب روزی  متحمل می شود باعث نزدیکی فرد به خدا می شود.
3. محمد محمدی ری شهری در کتاب میزان الحکمه جلد یازدهم به اهمیت کار ومشاغل مهم ولازم جامعه اشاره نموده است وکارهای  که دراسلام به آن اهمیت زیادی داده شده است رامورد بررسی قرارداده است و به مشاغل مورد نکوهش اسلام را  نیز مورداشاره قرارداده است .
4.علامه محمد تقی جعفری در کتاب جوان از نظرعقل واحساسات به رعایت تفاوتهای فردی درانتخاب مشاغل اشاره کرده است و به بررسی نظریات ائمه و احادیث پیامبر در این زمینه پرداخته است .


هدف ازمشاوره وراهنمائی شغلی دراسلام
دراسلام شغل وحرفه ای که موردنیازجامعه باشد وکسی متصدی آن نشود یادگیری و انجام آن واجب کفائی برهمه مسلمانان تعیین مي شود.کاردراسلام باید سودمند ،صالح و به خیرفرد و اجتماع باشد. وکارهای که به زیان فرد و اجتماع است و به جسم وجان آسیب می رساند،و یابه عفت واخلاق عمومی لطمه کمی زند، دراسلام ناپسند و ممنوع است. بدین وسیله اسلام لازم می داند مسلمانان پیش ازشروع به کار،کسبهای حلال وحرام رابشناسند و دستورات دینی خودرا در مورد تجارت ومعاملات بیاموزند تا بعدها دجار کجروی و انحراف نشوند. درتعلیم و تربیت اسلامی هدف پرورش عبدصالح است . عبدصالح علاوه برجنبه های ایمانی دارای خصوصیات ویژه ای است که از آن جمله می توان آمادگی وی رابرای اشتغال به کارحلال وتامین بخشی از نیازهای جامعه اشاره نمود.


در اسلام از زیاده روی در همه امور نهی شده است ازجمله در زمینه عبادت که باعث شود افراد از پرداختن به کسب و کار و تامین مخارج زندگی خود عاجز شوند. یکی از اصحاب امام صادق که طبق معمول همیشه در محضر درس آن حضرت  شرکت می کرد و همیشه در مجالس دوستان حاضر می شد و با آنها رفت و رفت می کرد مدتی بود که دیده نمی شد یک  روز امام صادق (ع) از اصحاب خود سوال نمود:براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :