درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

بخش روانشناسی اسلامی...تربيت از ديدگاه اسلام

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : پنجشنبه 22 تير 1391

از دير باز تربيت و نقش آن در پيشبرد مقاصد و اهداف انساني / اخلاق پسنديده و نيكو / مورد اهمٌيٌت بوده است . اكنون مي خواهيم به طور خلاصه و مفيد تربيت اسلامي و زواياي مورد توجه تربيت در اسلام را از ديدگاه قرآن و اسلام و علماي اسلامي با نظريه هاي مهم آن بيان كرده تا هر چه بهتر در اين راستا موفق عمل نماييم .
از جمله موارد مهم و سرنوشت ساز در تربيت سازنده و يا غير آن مي توان عوامل خانواده / اجتماع / وراثت را نام برد كه در اين مقوله بيشتر توضيح خواهيم داد كه كدام عامل و تحت چه شرايطي مهم تر و ضروري تر است و يا نقش كدام قوي تر و موثر تر است .
آن چه كه مسلم و ضروري است نقش با ارزش خانواده و يا بهتر بگوييم پدر و مادر است كه گاه ما آن را عاملي ضعيف دانسته و بيشتر اجتماع را سبب بروز بسياري از مشكلات رفتاري و تربيتي فرزندانمان مي دانيم
در پايان اين بحث شما در خواهيد يافت كه چگونه تربيت اسلامي را  در مورد فرزندان خويش اعمال كرده وراه سعادت و سلامت رفتاري را بهتر بشناسيم .  
 
 

تشريح و بررسي موضوع :
اولين آموزشگاه اخلاق را خانه بايد دانست زير اكودك بر مبناي مشاهدات روزمره ي خويش پايه هاي اخلاقي خود را پي ريزي مي كند . كودك در محيط خانه تعاليم خوب و يا بد را فراگرفته و زير بناي اخلاقي او گذاشته مي شود . خانه پرورشگاه اطفال است و از نظر خوبي و بدي تابع عواملي است كه در آن جا حكمفرماست . اگر اداره كنندگان خانه داراي اخلاق صحيح و نيك باشند . كودكان خوبي پرورش مي دهند . رفتار پدر ومادر براي كودكان سرمشق و الگو خواهد بود زير آنان داراي قوه ي تشخيص نيستند و آن چه كه مي بينند مي آموزند . پس روي همين اصل متوجه خواهيم شد كه تربيت و پرورش كودكان در محيط خانه به صورت عملي خواهد بود . پس والدين بايد بكوشند رفتارهاي پسنديده و فضايل اخلاقي را  در خود پرورش و انجام دهند تا به اهميت اين مسئله پي ببرند كه از راه هاي پند و اندرز نمي توان صفات اخلاقي را در آن ها بوجود آورد .


پرورش اخلاقي كودك در اثر تقليد و پيروي از رفتار ديگران به طور نامحسوس انجام مي گيرد
اسلام پدران و مادران را مسئول تربيت فرزندان خويش و از وظايف اساسي آن ها بر مي شمرد .
رسول اكرم ( ص )2 در باره ي پرورش اخلاقي مي فرمايد : " فرزندان خود را تربيت نماييد چه در برابر آنان مسئوليت بس بزرگي داريد ." 
و يا :  "  كودكان خود را بزرگ و گرامي داشته و خوب تربيت نماييد . "براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :