درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

روان شناسی کودک...سن مناسب پرورش خلاقيت در کودکان

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : جمعه 14 مهر 1391
بدون شک يکي از بزرگ ترين دغدغه هاي بسياري از والدين در زمانه کنوني، تربيت فرزنداني خلاق و باهوش است؛ فرزنداني که هوش سرشاري داشته باشند و بتوانند مدارج عالي تحصيلي را به بهترين شکل ممکن طي کنند. با وجود تغييرات چشمگير در دروس فعلي مدارس و فراهم بودن امکانات آموزشي و در دسترس بودن انواع فناوري ها براي افزايش هوش و خلاقيت کودکان، هنوز والدين نمي دانند چگونه مي توانند فرزندي خلاق تربيت کنند. نمي دانند که خلاقيت را مي توان از چه سني پرورش داد و چقدر با هوش کودک مرتبط است. هرچند پاسخ به اين سوالات در يک مطلب نمي گنجد، اما درباره پرورش تفکر خلاق در کودک که اصلي ترين گام در پرورش خلاقيت است، پاي صحبت هاي يکي از کارشناسان نشستيم.

تفکر خلاق
اگر بخواهيم تفکر خلاق را معنا کنيم، بايد بگوييم که وقتي از مجموعه اطلاعات و داده ها يک فکر جديد و نو ارائه شود، تفکر خلاق حاصل شده است. در واقع مجموعه اي از افکار رها شده که به تنهايي ثمري ندارد يا کيفيت بالايي ندارد، به اشکال جديدي تبديل مي شود که نتيجه بخش و مفيد است.دکترپيمان هاشميان، فوق تخصص روان پزشکي کودک و نوجوان و استاديار دانشگاه علوم پزشکي مشهد، با بيان اين نکته به خراسان، مي گويد: تمامي اختراعات، حاصل تفکر خلاق است يعني فکر جديدي که در يک مجموعه به توليد شيء جديدي منجر شده است.گاهي تفکر خلاق به نوآوري منجر مي شود؛ يعني از داده ها و مصالح موجود استفاده جديدي مي شود. براي داشتن تفکر خلاق به زمينه هايي نياز است. طبيعي است که هر کودکي با سطحي از هوش، توانمندي، استعداد و علاقه به دنيا مي آيد و شيوه پرورش تفکر خلاق در کودکان متفاوت است اما مي توان زمينه هاي بروز تفکر خلاق را در کودکان فراهم کرد.


۵ سالگي، اوج تفکر خلاق
از آن جا که کودکان پيش از ۵ سالگي توجه و تمرکز کمتري دارند، رشد خلاقيت در بيشتر کودکان از ۵ سالگي به بعد آغاز مي شود اما هستند کودکان خلاقي که از ۲ سالگي کارهاي خلاقانه انجام مي دهند و البته هوش بالاتري نسبت به همسالان خود دارند. بنابراين والدين از ۵ سالگي به بعد با اتخاذ شيوه هاي متعدد مي توانند اميدوار باشند که خلاقيت در کودکشان پرورش پيدا کند. برخلاف تصور بسياري از والدين درباره اين که براي افزايش خلاقيت کودک نياز به سرمايه گذاري مالي وجود دارد، در اين راستا فقط لازم است کودک درباره اشياي موجود در محيط پيرامون خود اطلاعات کافي داشته باشد و اجازه يابد آن چه کنجکاوي اش را تحريک کرده است، در اختيار داشته باشد. سپس والدين مي توانند نحوه استفاده هاي متنوع از يک شيء را به او آموزش دهند. او بايد بتواند از يک اسباب بازي به اشکال مختلف استفاده کند و با يک فکر رها شده و آزاد با اسباب بازي هاي خود بازي کند، گاهي لازم است والدين چگونگي کار با اشيا را به کودک نشان دهند و از او سوالاتي درباره ساير کاربردهاي آن بپرسند. دکترهاشميان با اشاره به اين که کار با کاردستي يا لگو در بروز خلاقيت کودکان نقش مهمي دارد، تاکيد مي کند: همراهي با بازي کودکان در اين سن بسيار مهم است. والدين مي توانند در ساخت اشکال هندسي به کودک کمک کنند يا از او بخواهند درباره آن چه ساخته است يک داستان بگويد يا يک داستان براي او تعريف کنند و بخواهند آن را طبق علاقه خود تغيير دهد.نقاشي کردن هم يکي از بهترين راه هاي افزايش خلاقيت کودکان است؛ تشويق کودکان به نقاشي کردن، در شکل گيري نوع جديدي از طرز تفکر درباره محيط پيرامون و ترسيم آن چه در ذهن دارند، بسيار موثر است. استفاده از هنرهاي تجسمي، پازل، جداول ترسيمي هم بسيار سودمند است.براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :