درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
  • تاریخ ارسال : یکشنبه 16 مهر 1391
چنان که مي دانيد خانواده اولين مدرسه کودکان است و والدين، اولين معلمان آن ها، شايد اين جمله به نظر تکراري بيايد اما واقعيت اين است که هر قدر در زمينه مهارت هاي فرزندپروري بيشتر بدانيم، بيشتر متوجه نقش اساسي و مهم والدين در پرورش و تربيت کودک مي شويم. والديني که آگاهانه، مسئولانه و هوشمندانه اقدام به فرزندآوري و تربيت فرزند خود مي کنند، آگاهند که پرورش فضيلت هاي اخلاقي به ويژه بنيادي ترين آن ها يعني همدلي، وجدان و خويشتن داري از همان سال هاي اوليه کودکي آغاز مي شود و هر قدر خود والدين اين مهارت ها را بيشتر بدانند، در آموزش به کودکان موفق تر عمل مي کنند.

بايد گفت رفتار پسنديده، کردار مناسب، خدمت به همنوع که به صورت ارادي و اختياري انجام مي گيرد، حاصل پرورش وجدان انساني است و اين امر درهاي کمال و رشد را به روي انسان مي گشايد. وجدان آدمي همه حالات و رفتارش را زيرنظر قرار مي دهد و آن را با معيار فضيلت هاي انساني مي سنجد. در اين مطلب قصد داريم به موضوع پرورش وجدان کودکان بپردازيم. وجدان به عنوان سنگ بناي فضيلت هاي اخلاقي باعث مي شود کودک مسئوليت پذير بار بيايد، بتواند درستي يا نادرستي کارهايش را در ذهن خود بررسي کند و در صورت انجام کار اشتباه  آن را اصلاح کند.


وجدان يعني چه؟

وجدان يا همان نداي دروني، بنيان رفتارهاي انسان دوستانه است و نشانه آن در رفتارهايي مانند اعتراف به اشتباه، عذرخواهي، اقدام به جبران اشتباه، نسبت ندادن اشتباه خود به ديگران و خودداري از آسيب رساندن به ديگران آشکار مي شود. انسان باوجدان انساني است که آگاهانه مسئوليت پذير است و همواره نيت و رفتار خود را با ملاک هاي اخلاقي که فراگرفته است مي سنجد. مسعود هنربخش کارشناس ارشد روان شناسي باليني با بيان اين مقدمه به خراسان تاکيد مي کند: تمام فضايل اخلاقي آموختني است. اين سوءتفاهم بزرگ را که «بچه ها اين چيزها را نمي فهمند» بايد از ذهن والدين پاک کرد. کودکان تمام رفتارهاي والدين را از همان دوران کودکي رصد مي کنند و بيشترين تاثير را از افرادي مي گيرند که شديدترين احساسات را نسبت به آن ها دارند. والدين همواره بايد از خود بپرسند اگر تنهاترين افرادي باشند که در معرض ديد کودک قرار دارند، وي بيشتر به انجام چه اعمالي گرايش پيدا خواهد کرد، درست يا نادرست؟ پس اين تصور را که کودکان نمي فهمند يا توان درک همدلي، وجدان يا خويشتن داري را ندارند، کنار بگذاريد و والدگري آگاهانه را از همين امروز در پيش بگيريد.براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :