درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

روان شناسی کودک...ظرافت هاي تربيتي دوقلوها

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : دوشنبه 24 مهر 1391

ویکی‌پدیا : دوقلو یا همزاد به دو فرزندی می‌گویند که از یک دوره بارداری به دنیا می‌آیند.[۱] دوقلوها رامی توان به دو گروه تقسیم بندی نمود. منوزایگوتیک(همسان) که به دوقلوهایی گفته می شود که از یک تخمک لقاح یافته که بعد از تقسیم به دو جنین تبدیل شده است، باشند و دیزایگوتیک (غیر همسان) که به معنای دو قلوهایی است از دو تخمک جدا که توسط دو اسپرم جداگانه لقاح یافته اند متولد شوند.

 

 

تربيت دوقلوها يکي از دشوارترين مسائلي است که برخي والدين با آن روبه رو مي شوند. به عنوان يک تماشاچي مي توان دوقلوها را از زاويه هاي متفاوتي نگريست و از شباهت بي حد و حصر بعضي از آن ها به يکديگر، ويژگي هاي رواني و دلبستگي آن ها به هم لذت برد اما واقعيت اين است که والديني که درگير تربيت و پرورش دوقلو هستند راه بسيار دشوار و پرفراز و نشيبي را طي مي کنند.نکته اين جاست که براي تمام دوقلوها نمي توان توصيه هاي يکساني داشت و ظرافت هاي تربيتي دوقلوها بنا به گفته کارشناسان آن قدر زياد است که فقط در مشاوره هاي تخصصي مي توان به برخي ابعاد آن پرداخت. بنابراين در اين مطلب فقط به کليات اصول تربيتي دوقلوها پرداخته ايم.


دلبستگي دوقلوهاي دختر
مطالعه شخصيت دوقلوها و چندقلوها يکي از جذاب ترين حوزه هاي روان شناسي است؛ به ويژه در مورد دوقلوهاي يک تخمکي که ويژگي هاي پيچيده تر و خاص تري دارند. مطالعات گسترده اي که درباره دوقلوها انجام شده است نشان مي دهد که دوقلوهايي که اولين فرزندان خانواده هستند، نسبت به دوقلوهاي بعدي ويژگي هاي شخصيتي متعادل تر و باثبات تري دارند. همچنين دوقلوهاي دختر ۳ برابر دوقلوهاي پسر و ۵ برابر دوقلوهاي دوتخمکي احتمال دلبستگي ناايمن دارند. ويژگي هاي شخصيتي دخترانه و وجود هورمون هاي زنانه به همراه وابستگي رواني به مادر و دلبستگي شديد به يکديگر باعث مي شود دوقلوهاي دختر دائم نگران از دست دادن يکديگر يا مادر باشند. به همين دليل تلاش مي کنند بيش از حد شبيه هم شوند، از يکديگر تقليد مي کنند و همواره و در هر شرايطي حمايت گر باقي مي مانند؛ حتي اگر يکي از آن ها کار اشتباهي انجام دهد، اين ويژگي ها باعث مي شود احتمال دلبستگي ناايمن در اين دوقلوها بيشتر شود.


ويژگي هاي دوقلوها
حامد سيامکي خبوشان کارشناس ارشد روان شناسي باليني و عضو سازمان نظام مشاوره و روان شناسي با بيان اين مطلببراي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :