درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

بهداشت روان...ثروت شادي نمي‌آورد

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : پنجشنبه 04 آبان 1391

داشتن زندگي شاد حق همه انسان‌هاست. روان‌شناسان بر اين باورند شاد بودن يكي از بزرگ‌ترين مبارزات انسان در صحنه زندگي است. شادماني و خرسندي در افراد به فاكتورهايي در جامعه و خانواده بستگي دارد، از اين رو برخي از متخصصان بر اين باورند كه شادماني يك حالت ذاتي و خدادادي نيست بلكه مهارتي است كه افراد در طول زندگي بايد آن را بياموزند.
در زمينه شاد زيستن، رموز آن و ويژگي افراد شاد با دكتر بهروز بيرشك، عضو هيات موسس انجمن روان‌شناسان و مشاوران و دانشگاه علوم پزشكي گفت‌وگو كرده‌ايم كه در زير مي‌خوانيد.


مسيرهاي شاد زيستن
دكتر بهروز بيرشك در زمينه جدولي كه هرساله ميانگين شادي و شادماني را در كشورهاي مختلف جهان محاسبه مي‌كند، مي‌گويد: «رتبه ايران در اين جدول رتبه چندان خوبي نيست و به نوعي پايين‌تر از ميانگين شادماني و شاد زيستن در جهان است.» «مارتين سليگمن» روان‌شناس معروف از دهه 90 ميلادي به بعد روان‌شناسي را مورد نقد قرار داد. وي معتقد بود چرا هر زماني كه صحبت از روان‌شناسي مي‌شود از اختلالات و مشكلات صحبت به ميان مي‌آيد و از مباحث مثبت حرفي زده نمي‌شود. وي جزو نخستين كساني بود كه روان‌شناسي مثبت‌نگر را مطرح كرد و شاد زيستن را در اين نوع روان‌شناسي جاي داد. وي شادي را رسيدن به شناسايي و شناخت رشد توانايي‌هايي كه فرد در رابطه با زندگي و افراد داشته باشد كه برايش شادماني را به ارمغان مي‌آورد، مي‌داند. اين استاد دانشگاه مسيرهاي مختلف شادماني را اين‌گونه برشمرده است: «مسير دلپذيري كه شامل تجربه هيجانات جالب در گذشته انسان‌هاست. مسير نشاط و لذت، آنچه كه فرد را در زمان حال خوشحال مي‌كند و مسير خوش‌بيني و اميد كه به آينده مربوط مي‌شود.» وي در پاسخ به اينكه آيا شاد بودن ذاتي است يا اكتسابي، اظهار داشت: «برخي از روان‌شناسان معتقدند شاد بودن پيام‌هاي ژنتيكي دارد و در مقابل عده‌اي اعتقادشان بر اين است كه محيط در شاد بودن فرد نقش دارد. اما اگر بخواهيم پاسخ كلي در اين زمينه ارايه دهيم، بايد گفت شاد بودن فرد تلفيقي از محيط و ژنتيك است.»


رابطه رفاه مالي با شاد زيستن

دكتر بيرشك معتقد است تغيير در وضعيت مالي و اقتصادي يا رفاه مالي در يك مقطع زماني موجب شادماني مي‌شود اما از آنجا كه خيلي زود اين وضعيت عادي مي‌شود شادي هم زودگذر است. آنچه بيشتر از همه موجب شاد زيستن افراد به صورت جهانشمول مي‌شود، استفاده از حداكثر امكانات رفاه اجتماعي است كه دربردارنده امنيت اقتصادي، مالي، بهداشتي و آموزشي است: «ما در بررسي جداول و آمارها مي‌بينيم كه مردم كشورهاي اسكانديناوي به دليل استفاده از حداكثر امكانات در همه زمينه‌ها شادترين افراد جهان هستند در حالي كه در كشوري مثل آمريكا كه از رفاه مالي بيشتري نسبت به اسكانديناويايي‌ها برخوردار است، ميزان شادي افراد كمتر است در نتيجه بايد گفت مردم كشورهاي ثروتمند لزوما شادتر نيستند. مثلا مردم در كشور فقيري چون هندوستان از شادترين افراد هستند كه اين امر حتي در فيلم‌هايشان به وضوح ديده مي‌شود.»عضو هيات علمي انجمن روان‌شناسان و مشاوران معتقد است: «يكي از موارد ديگري كه منجر به شاد شدن افراد در كشورهاي مختلف مي‌شود اين است كه دولت‌ها سعي مي‌كنند موقعيت‌ها و بهانه‌هايي را به وجود آورند كه مردم‌شان شاد باشند. مانند فعاليت‌هاي همگاني مانند موسيقي، سرگرمي، كارناوال‌ها و... .» بيرشك بر اين باور است كه شاد زيستن مردم با دو مورد رابطه تنگاتنگ و جدايي‌ناپذيري دارد كه يكي اعتماد به نفس است و ديگري شادي. وي در زمينه اعتماد به نفس بيان داشت: «تا زماني كه اعتماد به نفس دروني نباشد و بيروني باشد يعني فرد با خود بگويد من اعتماد به نفسم را از ديگران مي‌گيرم، هنگامي كه اين محرك‌ها را از بيرون نداشته باشد اعتماد به نفسش شكننده و موقتي است. حتي در مورد شادي هم اين زمينه صدق مي‌كند. شادي‌هاي غيردروني زودگذر و موقت است مانند موفقيت شغلي كه اولش براي فرد شادي‌بخش است اما پس از مدتي عادي و دچار روزمرگي مي‌شود. شادي زماني لذت‌بخش است كه از درون فرد نشأت بگيرد.»براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :