درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

بهداشت روان...خويشتن داري، هسته اصلي اعتماد به نفس است

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : شنبه 06 آبان 1391
پرورش فضيلت هاي اخلاقي يکي از اساسي ترين راه هاي رسيدن انسان به کمال است. براي دستيابي به چنين هدفي بايد راهي به درازاي عمر رفت اما پايه هاي اصلي آن از دوران کودکي گذاشته مي شود؛ دوراني که در آن شاکله شخصيت شکل مي گيرد و تمام زندگي فرد به نوعي تحت تاثير اولين تجربيات وي در اين دوران خواهد بود.

به همين دليل است که نقش والدين در تربيت و پرورش فرزند سالم و پاي بند به اصول اخلاقي بسيار پررنگ و اساسي است.

به گفته کارشناسان ۳ فضيلت اخلاقي اساسي که پايه تمام باورها و فضايل انساني است، بايد از دوران کودکي آموزش داده شود. همدلي، وجدان و خويشتن داري ۳ رکن اصلي رشد اخلاقي انسان است. در اين ميان شايد پرداختن به خويشتن داري و آموزش آن بسيار ضروري به نظر برسد. زيرا بسياري از والدين از سعه صدر نداشتن فرزندانشان شکايت مي کنند، در صورتي که در واقع بايد خود را سرزنش کنند زيرا خويشتن داري را از دوران کودکي به وي نياموخته اند.


خويشتن داري يعني چه
خويشتن داري يک مکانيسم دروني مداخله گر است که باعث مي شود فرد افکار، عقايد يا تمايلات نادرست يا زيان آور خود را که به ذهن مي رسد به عمل تبديل نکند. اين فضيلت به فرد ياد مي دهد رفتارهايش را تنظيم کند و خود را با واقعيت تطبيق دهد نه واقعيت را با خود.

خويشتن داري، هسته اصلي اعتماد به نفس است و با اين فضيلت است که مسئوليت  پذيري معنا پيدا مي کند. در حال حاضر که تنوع و تکثر در جامعه بيداد مي کند و فرد با انتخاب هاي متعددي رو به روست، آموزش مهارت خويشتن داري و رشد آن در کودکان اهميت بسيار زيادي دارد.

مسعود هنربخش، کارشناس ارشد روان شناسي باليني و کارشناس مسئول دفتر پيش گيري از آسيب هاي اجتماعي سازمان بهزيستي با بيان اين مقدمه به خراسان، مي گويد: براي روشن تر شدن موضوع بهتر است به تحقيقي اشاره کنم که در اين باره انجام شده است. به تعدادي کودک يک عدد شکلات داده و گفته مي شود هر کس بتواند اين شکلات را ۳ ساعت نگه دارد، يک شکلات ديگر دريافت مي کند. بيشتر بچه ها شکلات را با کمي مقاومت خوردند و تعداد کمي توانستند ۳ ساعت مقاومت کنند. در مطالعه طولي انجام شده روي اين کودکان مشخص شد، کودکاني که شکلات را نخوردند توانستند در دوره نوجواني در مقابل وسوسه هاي گروه همسن و سال خود مقاومت بيشتري کنند. بنابراين رشد مهارت خويشتن داري در دوران کودکي ارتباط مستقيمي با سلامت بيشتر در دوره نوجواني دارد. همه ما معمولا با افراد بزرگسالي رو به رو شده ايم که کم تحمل و کم صبر بوده اند؛ اين مشکل در واقع ريشه در دوران کودکي آن ها دارد. واقعيت اين است که نقص در شيوه فرزندپروري، فشارهاي رواني والدين، پرکاري، ناتواني در کنترل فرزندان، بدرفتاري از ناحيه والدين، آسيب رساندن به بچه ها، استفاده از اينترنت، تلويزيون، فيلم ها و کارتون هاي نامناسب، بازي هاي رايانه اي و نبود الگوي مناسب در محيط خانواده، از مهم ترين دلايلي است که باعث مي شود خويشتن داري در افراد نهادينه نشود.براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :