درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

بلوغ و نوجوانی...بازي‌هاي‌ مجازي ،زيان‌هاي واقعي

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : یکشنبه 14 آبان 1391

متخصصان اعصاب معتقدند بازي‌هاي پرهيجان رايانه‌اي در نوجواناني كه از نظر عصبي ضعيف‌اند و براي ابتلا به صرع آمادگي دارند هيجانات شديد عصبي پديد مي‌آورد ...

 

 

روزي 2‌ بازي رايانه‌اي به بازار مي‌آيد

رايانه امروزه با تمامي جنبه‌هاي زندگي از تولد تا مرگ همراه شده است. تعجبي ندارد كه اين موضوع حتي در دنياي بازي‌هاي كودكانه نيز رسوخ كرده است. امروزه ديگر به جاي چوب الك‌دولك دسته‌هاي پلي‌استيشن فعاليت مي‌كنند و فيفا 2010 جاي توپ پلاستيكي را گرفته است. مثل تمام مظاهر فناوري، اين مورد هم اگر كنترل نشود مي‌تواند مشكلات زيادي ايجاد كند.
از ديدگاه روان‌شناسان، بازي يكي از نيازهاي اساسي كودكان محسوب مي‌شود. بسياري از آموزش‌هاي تربيتي را مي‌توان از طريق بازي‌ها به كودك انتقال داد، همچنين از خلال بازي‌هاي كودك به شرايط عاطفي، احساسات و افكار او مي‌توان پي برد. بنابراين بسيار لازم است كه مربيان به اهميت بازي در زندگي كودك توجه داشته باشند و شرايط مناسب را براي بازي‌هاي مناسب فراهم سازند.

ميل به بازي در سنين بالا كم‌كم كاهش پيدا مي‌كند و كارهاي مهمي جاي آن را مي‌گيرد ولي به اعتقاد روان‌شناسان تا سال‌هاي پاياني عمر نيز تمايل به بازي در انسان وجود دارد، هر چند شكل و ظاهر و هدف بازي عوض شده باشد. بازي‌هاي كامپيوتري با استفاده از تصاوير جذاب، پرتحرك و زنده و صداهاي مهيج، دنيايي از هيجان را به كودكان پر جنب و جوش ارزاني مي‌كند.

اين جذبه و كشش، كودك را به عالمي از تخيلات مي‌برد كه در آن خود را قهرمان اصلي ماجرا مي‌پندارد. اين بازي‌ها با ترفندهاي مختلف چنان تاثيري بر فكر و اعصاب كودك مي‌گذارند كه او خود را جزيي از اين مجموعه ماشيني مي‌پندارد. از زماني كه صنعت كامپيوتر در توليدات خود بيش از پيش پيشرفته شده ، بازي‌ها شكل واقعي‌تري از وقايع و موضوعات را نشان مي‌دهند. از اين رو متن‌هاي بازي(دستورالعمل‌هاي نحوه انجام بازي)‌ ايده تجربه حسي تجسم يافته را افزايش مي‌دهد.

كودكان آسيب‌پذير
براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :