درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

بلوغ و نوجوانی...آسيب شناسي رشد و بلوغ نوجوانان

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : چهارشنبه 24 آبان 1391

گفت و گو با دكتر محمد ولي سهامي ،(متخصص روانپزشكي كودك و نوجوان)


تعريفي از غرور نوجواني


غرور عملاً به عنوان يك صفت وقتي به وجود مي آيد كه انسان تا حدودي داراي افكار و آرمان و پايبندي به آنها باشد به طوري كه اگر بر خلاف آنها صحبتي شد، به هم بريزد. در واقع شكل گيري غرور در سن بلوغ آغاز مي شود. به اين ترتيب فرد جست و جوگر و به دنبال فلسفه اي براي زندگي است.
تجربه من نشان مي دهد حدود 25 درصد كساني كه به سن بلوغ مي رسند جست و جوگري را آغاز مي كنند و اين عده در اين ميان به ارزش هايي مي رسند. اين ارزش ها ممكن است ارزش هاي مذهبي يا فرهنگي و يا در مورد عدالت اجتماعي باشد بهر حال اين ارزش ها براي آنها خيلي عزيز است . كساني هم كه اين جست و جو گري را دنبال نمي كنند. ارزش هايي را كه به آنها داده شده در واقع قبول كرده و دروني اش مي كنند.
آنها هم به ايده هاي خودشان خيلي پايبندند و زماني كه اين ايده ها به صورتي مورد حمله قرار بگيرد، چون اين ايده ها قسمتي از جهان بيني شان و حتي بخشي از وجود آنها محسوب مي شود آن وقت ديگر بحث تفاوت فكري و ايجاد دلخوري نيست بلكه واكنش فرد در واقع يك دلخوري عاطفي است كه نام آن را غرور مي گذاريم. انگار كه او را كم گرفته ايد و گويا به وجود او بي اعتنايي كرده ايد نه به فكرش.
به طور دقيق تر در چه سني غرور نوجواني شكل مي گيرد؟ منظور من از غرور آن چيزي است كه به نوجوان هويت مي دهد و از نظر سني لازمه وجود اوست.
از هفت تا ده سالگي در ده سالگي است كه نوجوان باورهايش را قبول مي كند. مي گويند درست و غلط از هفت سالگي سراغ انسان مي آيد.
انسان افكاري براي خودش دارد كه دنيا را از درون آنها مي بيند و در واقع اين افكار جهان او را توجيه مي كنند. آنها افكاري است كه فرد از داشتن آنها سرافراز است و خودش را با آن به نوعي هماهنگ كرده است به عبارتي آن افكار قسمتي از هويت فرد است و تمام آن نيست. چون هويت خيلي وسيع تر است . مثلاً اينكه من به كجا تعلق دارم . من خودم مال كي هستم و ... اينها همه جمع مي شود و هويت را مي سازد. ولي آن قسمت بزرگ هويتم فكرهاي من است كه به من يك فرديت مي دهد و با فرديت هاي بقيه فرق دارد.
يعني به اين ترتيب او از ديگران متمايز مي شود؟
بله من دوست دارم اين تعريفي را كه شما از غرور كرديد نماينده يا نشان دهنده احترام به خود بنامم. مي دانيد تواضع به طور كلي چيز خوبي است ولي اينكه آدم به خودش بد بگويد تواضع نيست چرا كه اگر آن چيزي كه متعلق به اوست دوست ندارد بايد آن را عوض كند. بنابر اين غرور به اين معناست كه فرد از آنچه به او رسيده و با آن در واقع سر مي كند خوشش بيايد اما متأسفانه در مورد جوان هاي ما بايد بگويم اين صفت احترام به خود يك كمي ضربه خورده است.
علت اين ضربه خوردگي چيست؟
شايد به اين دليل ما به خودمان احترام نمي گداريم كه ديگران به ما احترام نگذاشته اند.
در بعضي خانواده ها ممكن است اين گونه باشد. يا اينكه به صورتي براي ما اين طور جا انداخته اند كه خود را كم ديدن صفت خوبي است پدر و مادرها گاهي خيلي الگوهاي عجيب و غريبي مي شوند بدتر از اين نيست كه مادر به بچه هفت ساله اش بگويد من آدم بدي هستم يا من بيسواد و بدبختم و تو مثل من نشو پدر و مادر براي بچه ها غول هايي هستند آنها مهمترين چيزهاي زندگي شان را تشكيل مي دهند يعني وقتي كسي به اين صورت خودش را در برابر بچه اش كوچك كند نه تنها كمكي به او نمي كند بلكه در واقع فرزندش را خرد مي كند و به او ضربه مي زند.
مي خواستم كمي در مورد بلوغ حرف بزنم. براي اينكه مشاهده مي كنم كه بچه بزرگ كردن براي پدر و مادرها در اين دوره مكافات شده يعني با هزار شك و ترديد روبرو هستند:
«آيا من كار درستي مي كنم ، بچه ام بيرون برود ، نرود چه بايد بكنم؟»
براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :