درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

روانشناسي عمومي...زمینه روانشناسی هیلگارد

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : سه شنبه 04 تير 1392

نویسندگان:ریتا ال .اتکینسون، ریچارد سی اتکینسون – ادوارد ای اسمیت داریل ج:3 – سوزان نولن – هوکسما
مترجمان: دکتر محمدنقی براهنی ، دکتر بهروز بیرشک، مهرداد بیک، مهدی محی الدین، دکتر رضا زمانی، دکتر مهرناز شهرآرای، دکتر یوسف کریمی، نیمسان گاهان
انتشارات رشد، سال نشر 1378

در این کتاب با سرفصل هایی چون روان شناسی: کوششی علمی و انسانی، فرآیندهای زیست شناختی رشدی، رشد روانی هشیاری و ادراک، هشیاری و حالت های دگرگون آن، یادگیری به خاطرآوردن و اندیشیدن و... آشنا خواهیم شد.
روان شناسی تحت عنوان علم النفس یا اخلاق بیش از هزار سال به عنوان یکی از شاخه های اصلی فلسفه در مراکز علمی تدریس شده. از رازی و ابن سینا و ناصرخسرو تا ملاصدرا کمتر متفکری را سراغ داریم که در آثار خود به این علم نپرداخته باشد.
امروزه کمتر کسی را می توان سراغ داشت که از دانش روان شناسی بی نیاز باشد. این علم با همه جوانب زندگی ما در ارتباط است. روان شناسی در عین حال از طریق تاثیری که بر قوانین و سیاست دولت دارد بر زندگی ما اثر می گذارد. با توجه به این که روان شناسی بر تمام وجوه زندگی ما اثر می گذارد، شایسته است حتی کسانی که در پی کسب تخصص در این رشته نیستند، آگاهی مختصری از واقعیت های بنیادی و روش های پژوهش در این علم داشته باشند.
روان شناسی را می توان چنین تعریف کرد: بررسی علمی رفتار و فرآیندهای ذهنی که این تعریف موضوع های متنوعی را دربر می گیرد.
در مورد فردی که مغزش آسیب دیده تعجبی ندارد که معمولا اختلافی در رفتارش مشاهده شود. وقتی ناحیه محدودی از مغز آسیب می بیند ممکن است توانایی معینی زوال یابد، اما شخص از جهات دیگر سالم به نظر آید. افرادی که به علت آسیب مغزی وارده بر ناحیه معینی از سمت راست مغز قادر به بازشناسی چهره افراد نیستند، اما از سایر جهات تقریبا رفتار بهنجار دارند. مغز یا ذهن ما شبکه ای از متخصصان در اختیار دارد که هریک به کار خاص خود سرگرمند.
اکثر بزرگسالان و حتی سالخوردگان می توانند رویدادهایی را از نخستین سالهای خود به خاطر آورند، اما این کار فقط تا حدودی امکان دارد و تقریبا هیچ کس قادر نیست اکثر رویدادهای سه سال اول زندگی خود را به خاطر آورد. هرچه سن ما بالاتر باشد احتمالا خاطرات بیشتری از کودکی را به یاد می آوریم که این پدیده را یادزدودگی کودکی می نامیم. پدیده دیگر کنترل وزن است. گاهی وزن آن قدر بالا می رود که متناسب با بدن و قد نمی شود که این چاقی منجر به بیماری های دیگری نظیر دیابت، فشار خون و بیماری قلبی می شود عده ای دیگر از مردم به مرض بی اشتهایی دچار هستند. بی اشتهایی مرضی است که حتی منجر به مرگ می شود. روان شناسان مایلند بدانند چه عواملی سبب می شود آدمیان بسیار زیاد و یا بسیار کم بخورند. یکی از این عوامل سابقه محرومیت از غذا است. تحمل محرومیت غذایی به منظور لاغر شدن، سرانجام به پرخوری منجر می شود.
بسیاری از مردم بر این باورند که می توانند احساس های پرخاشگری خود را از راه بیان مستقیم پرخاشگری یا تماشاگری آن کاهش دهند که این عوامل بیان شده 5 مسئله- یعنی بازشناسی چهره ها، اسناد صفات، یادزدودگی کودکی، مهار وزن و بیان پرخاشگری جزء دیدگاه های روان شناختی هستند. در روان شناسی هر موضوعی را می توان از دیدگاه های گوناگون بررسی کرد
.


براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :