درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

روانشناسي عمومي...چه موقع به روان پزشک مراجعه کنيم

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : پنجشنبه 20 تير 1392
چرا خيلي وقت ها به سهولت بدنمان را به تيغ جراحان مي سپاريم اما براي سپردن بخش کوچکي از ذهن و روحمان به روان شناسان و روان پزشکان مقاومت مي کنيم؟ چرا حتي زماني که به هر دليل، اندکي عقب نشيني مي کنيم و رو در روي روان شناس، روان پزشک يا مشاور مي نشينيم، تلاش مي کنيم واقعيت را طور ديگري نشان دهيم؟

بعضي از ما وقتي در اتاق روان شناس يا روان پزشک مي رويم و رو به روي او مي نشينيم از اول در مقابل او جبهه مي گيريم؛ به راستي چرا ما تا اين حد از تاريکي هاي درون خودمان هراس داريم؟ براي دريافت چرايي آن به عوامل متعددي مي توان انديشيد.
دکتر عليرضا اکرمي نژاد روان پزشک و مشاوره خانواده درباره اين سوال ها به خراسان چنين مي گويد: يکي از دلايل اين است که قبل از پيدايش دانش روان شناسي به مفهوم علمي و دانشگاهي آن در طول تاريخ برخي از افراد براي درمان بيماران رواني به جادوگران و جن گيران روي مي آوردند. اين عامل در ناخودآگاه و در هزارتوي ذهن بشر تاثير خود را گذاشته است. در آن زمان يکي از تبعات بيماري رواني يا حتي عصبي طرد از جامعه بود؛ امري که انسان همواره از آن گريزان است.

يکي ديگر از دلايل مراجعه نکردن مردم به روان شناس باورهاي عجيبي است که وجود دارد. باورهايي نظير اين که روان شناس يا روان پزشک با نگاه کردن به فرد مي تواند تمام رازها و مشکلات او را بخواند و...

وي مي افزايد: از ديگر دلايل مراجعه نکردن به متخصصان بهداشت روان، فقر فرهنگي و اقتصادي است، به طوري که جامعه ما هنوز به يک تفکر علمي در اين باره نرسيده است.

اگر بخواهيم با تفکر علمي پيش برويم، بايد رويکرد علت و معلولي را دنبال کنيم، در هر حال مردم ما هنوز به اين رويکرد عادت نکرده اند.

دکتر اکرمي نژاد با اشاره به اين که در زمان قديم خانواده ها هسته اي نبودند و ۳ تا ۴ نسل کنار هم زندگي مي کردند مي افزايد: به اين ترتيب، کوچک ترها بسياري از اطلاعات و مهارت هاي زندگي شان را از بزرگ ترها دريافت مي کردند، اما حالا شکل خانواده ها تغيير يافته است که از طرفي با فروپاشي خانواده هاي بزرگ، عملاً ساز و کارهاي قبلي از بين رفته است.هر نسلي تجربه خاص خود را دارد، تجربه هايي که خيلي از موارد تعميم پذير به ديگران نيست. در حال حاضر با توسعه فناوري هاي نوين اطلاعاتي و افزايش دامنه آگاهي هاي نسل جديد، جوانان تجربه قديمي ترها را کمتر قبول مي کنند. اين جاست که تعارض به وجود مي آيد. از آن طرف نيز نه براي مراجعه به روان شناس و روان پزشک زمينه سازي لازم انجام شده است و نه جوانان تن به شيوه هاي سنتي مي دهند.علت بيماري هاي اعصاب و روانبراي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :