درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

روانشناسي باليني...پسخوراند زیستی (biofeedback)

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : یکشنبه 09 تير 1392
پسخوراند زیستی (biofeedback) و آرامش‌‌آموزی (relaxation training)

در کمک به مردمان برای کنترل واکنش‌هایشان در برابر فشار روانی، دو شیوهٔ پسخوراند زیستی و آرامش آموزی چشم‌انداز امیدبخشی گشوده‌اند. در شیوهٔ آموزش به کمک پسخوراند زیستی، شخص دربارهٔ برخی جبنه‌های حالت فیزیولوژیائی خود اطلاعاتی (پسخوراند) دریافت نموده و بعد می‌کوشد آن حالت را تغییر دهد. برای نمونه، در یکی از شیوه‌های کنترل سردردهای تنش‌زاد، الکترودهائی روی پیشانی بیمار نصب می‌شود تا هر حرکت عضلهٔ پیشانی، به‌ طریق الکترونیکی ردیابی و سپس تقویت‌شده و به‌صورت یک علامت شنیداری به اطلاع شخص برسد. به این ترتیب زیر و بمی علامت یا صوت با انقباض عضله بیشتر می‌شود و با آرامش عضله کاهش می‌یابد. وقتی شخص یاد گرفت که زیر و بمی صدا را کنترل کند، یاد گرفته است که عضله را به حالت آرمیده درآورد. (باید دانست که آرمیده‌بودن عضلهٔ پیشانی معمولاً موجب آرمیده‌شدن عضله‌های گردن و پوست سر نیز می‌شود). در این دورهٔ آموزشی پس از ۴ تا ۶ هفته بیمار یاد می‌گیرد که شروع تنش را تشخیص دهد و بدون دریافت پسخوراند از دستگاه، آن را کاهش دهد (تارلر ـ بن لولو ـ Tarler ـ Benlolo، ۱۹۷۸).


در یک گروه آزمودنی مرد (گروه ۱) هر بار که فشار خون و ضربات قلب آزمودنی به‌طور همزمان کاهش می‌یافت، پسخوراند زیستی (به‌صورت نور و صوت) به وی ارائه می‌شد. در مورد گروه دیگر (گروه ۲) همان پسخوراند برای افزایش همزمان آن دو متغیر ارائه می‌شد. در هر دو گروه وقتی آزمودنی دوازده‌بار پی‌در‌پی پاسخ ضربان قلب یا فشار خون درستی می‌داد، با تماشای اسلاید (منظره‌های طبیعی و غیره) و یک جایزهٔ نقدی تشویق می‌شد. در تنها یک جلسهٔ شرطی‌شدن، آزمودنی‌ها کنترل چشمگیری برفشار خون و ضربات قلب خود یافتند. گروهی که به خاطر کاهش این کارکردها، تشویق می‌شد در کوشش‌های متوالی به‌تدریج کنترل بیشتری به‌دست آورد؛ گروه دیگر به این همسانی عمل نمی‌کرد (نقل از شوارتز - Schwartz، ۱۹۷۵)
شرطی‌کردن عامل در ارتباط با فشار خون و ضربات قلب

براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :