درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

روابط سالم دختر و پسر...روابط پيش از ازدواج؛ آري يا نه؟!

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : چهارشنبه 15 آبان 1392

احساس عذاب روحي که رابطه هاي ناسالم به همراه دارد، تا مدت ها فرد را از زندگي عادي و پويا و سالم دور مي کند، ترس ، پنهان کاري، استرس، وابستگي روحي عميق، عذاب وجدان، افت تحصيلي و احساس گناه و... از جمله تبعات اين مسئله است. بنابراين هنگام آغاز هر رابطه لازم است بسيار دقت کنيم.
کارشناسان عقيده دارند براي يک انتخاب آگاهانه بايد به شناخت کامل و کافي دست پيدا کرد و اولين گام دستيابي به اين شناخت، يک ارتباط دوسويه، سالم و مبتني بر هدايت خانواده هاست.

مرز بين اين رابطه ها کجاست؟
 يک رابطه ناسالم چه آسيب هايي به همراه دارد؟ راه اجتناب از اين آسيب ها چيست؟
 چه طور مي توان يک رابطه معقولانه برقرار کرد و در سايه آن به شناخت کافي رسيد؟
 در ادامه مطلب رضا زيبايي، روان شناس و دکتر مرضيه بهرامي، مشاور خانواده و ازدواج و استاد دانشگاه به اين پرسش ها پاسخ مي دهند.

فرصت يا تهديد يک رابطه مبهم
رضا زيبايي که روان شناس و مشاور ازدواج است و تجربه هاي زيادي در برخورد با چنين روابطي دارد، مي گويد: آنچه به تازگي باب شده اين است که جوانان ترجيح مي دهند قبل از ازدواج، خودشان با هم آشنا شوند که اين موضوع هم مي تواند يک تهديد باشد و هم يک فرصت.
وي مي گويد: دخترو پسر درگير چنين روابطي معمولاً نمي توانند تعريف درستي از رابطه خودشان ارائه بدهند زيرا اين رابطه نه رابطه زن و شوهري است و نه يک رابطه دوستي معمولي. به دليل تعريف ناپذيري و ابهامي که در اين رابطه وجود دارد، تعهدات و توقعات و رفتارها دراين رابطه پيش بيني پذير نيست و به دنبال آن توقعات بي جا، محدود کردن ها و دعوا بين دخترو پسر پيش مي آيد. اين ها نقش زن و شوهر را بازي مي کنند ولي در حقيقت زن و شوهر نيستند و تعهدي هم نسبت به هم ندارند لذا اين رابطه خيلي شکننده است و به هر دو طرف آسيب شديدي مي رساند.

 براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :