درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

به زندگي معنا ببخشيم . . .

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : دوشنبه 05 خرداد 1393
همه ما دوست داریم در این دنیا رد خوبی از خود به جا بگذاریم. اما واقعا چند نفر از ما می‌توانند چنین کاری را انجام دهند؟ ممکن است شما فکر کنید به وقوع پیوستن چنین اتفاقی خیلی سخت است اما اگر قوانین زیر را به خاطر بسپارید دور از دسترس نخواهد بود.

1ـ با دیگران همدلی کنید.

متاسفانه هنر همدلی مدت‌هاست از یاد رفته و ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که مردم بیش از این‌که به دیگری توجه نشان دهند در خود غرق شده و فقط خود و نیاز خود را می‌بینند. مثلا با نگاهی به رسانه‌های اجتماعی متوجه می‌شوید افراد در حال جلب توجه از سوی دیگران هستند و چنان مشغول این کار شده‌اند که فراموش می‌کنند به دیگران و دردهای آنها لحظه‌ای فکر کنند و به آنها ابراز مهر و محبت کنند. سعی کنید به دیگران نزدیک شده و غم و اندوه و سختی‌هایشان را درک کنید. دست یاری به سوی آنها دراز کنید و دوست‌شان بدارید.

2ـ محبت کنید و به دیگران انرژی مثبت بدهید.

مردم با روش‌های بسیار ساده‌ای به یاد شما می‌افتند. مثلا این‌که چه احساسی به آنها می‌دهید؟ روحیه‌شان را بهتر می‌کنید؟ کاری می‌کنید که نسبت به خود احساس خوبی داشته باشند؟ آیا آنها دوست دارند بیشتر وقت شان را با شما بگذرانند زیرا شما انرژی خوبی به آنها می‌دهید و به‌طور کل دیدتان به زندگی مثبت است؟ یا برعکس دایما غر می‌زنید و شکوه دارید و مدام سمفونی‌های غم‌انگیزتان را به راه می‌اندازید و این کارها را آنقدر انجام می‌دهید که آنها از کنارتان به دورترین مکان گریخته و هرگز نزد شما برنمی‌گردند؟ اگر چنین رفتاری ندارید جای خوشحالی است در غیراین‌صورت خیلی ناامید نباشید زیرا به‌طور قطع توان تغییر آن را خواهید داشت. فقط باید طرزتفکر و کلماتی را که به کار می‌برید را تغییر داده و درست عمل کنید. اجازه دهید مردم وقتی شما را می‌بینند احساس خرسندی کنند.

3ـ درس‌های زندگی را که خود آموخته اید به دیگران نیز بیاموزید.

هرچه مسن‌تر می‌شویم، آموخته هایمان نیز بیشتر می‌شود. وقتی کودک هستیم فکر می‌کنیم همه چیز می‌دانیم، اما به محض این‌که زندگی را تجربه می‌کنیم تشخیص می‌دهیم که حقیقتا آگاهی بسیار کمی داریم.

هرچه جلو می‌رویم بهتر می‌آموزیم که با زندگی و موضوعات مختلف چگونه برخورد کنیم. بنابراین بهتر است آموخته‌های خود را به نسل بعد از خود نیز منتقل کنید. البته لازم نیست حتما تجربه‌هایتان را فقط به نسل آینده منتقل کنید، شما می‌توانید تجربه‌هایتان را در اختیار هرکس که لازم داشت بگذارید و کمک کنید او خطاهای شما را تکرارنکند. با این کار می‌توانید احساس خوبی به زندگی و تجربه‌هایتان داشته باشید.

4ـ به دیگران اهمیت دهید.

دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم برای پول ارزش بسیار زیادی قائل است. البته خود پول هیچ مشکلی ندارد و همه ما دوست داریم که پولدار باشیم. اما اگر شما بیش از حد در پول، قدرت و موفقیت‌های خود غرق شوید ممکن است فراموش کنید که وجود مردم چقدر مهم است. بنابراین توصیه می‌شود نگاهی دوباره به زندگی‌تان بیندازید و با دیگران با عشق و احترام رفتار کنید. حتی با دشمنان‌تان رفتار مناسبی در پیش گیرید. یاد بگیرید همان رفتاری را که با رئیس یک سازمان دارید با آبدارچی نیز داشته باشید. همه مردم دوست دارند مورد عشق و تائید و پذیرش دیگران واقع شوند. کار خیلی سختی نیست!

5 ـ چه چیزی را دوست دارید.

دوست دارید هنرمند باشید؟ عاشق نوشتن هستید؟ یا می‌خواهید ماهگیری کنید؟ ببینید به چه کاری بیش از همه علاقه دارید و برای رسیدن به آن تلاش کنید و آن را بیشتر انجام دهید. حتی ممکن است بتوانید آن کار خاص را به حرفه‌ای پردرآمد تبدیل کنید. حتی اگر لازم است که برای مهارت داشتن در کار مورد نظرتان در کلاس‌های آموزشی ثبت نام کنید، حتما این کار را انجام دهید. هیچ چیز به اندازه انجام دادن کار مورد علاقه به زندگی معنا نمی‌بخشد. با این کار زندگی مان بیش از پیش زیبا می‌شود.

6 ـ پول‌تان را در راه درست خرج کنید.

می‌توانید با استفاده از درست خرج کردن درآمدتان، به زندگی‌تان مفهوم زیباتری ببخشید. مثلا به جای خریدن یک خانه بزرگ که دیگران را تحت‌تاثیر قراردهد، می‌توانید خانه‌ای کوچک‌تر خریده و با باقی پول به اعضای خانواده‌تان کمک کنید. یا حتی در امور خیریه شرکت کرده و به کمک نیازمندان بشتابید. این کارها باعث می‌شود مردم شما را هرگز فراموش نکنند و زندگی پرمعنایی داشته باشید.

7 ـ در اجتماع حضور پررنگی داشته باشید.

هرگز از اجتماع دوری نکنید و با خانواده، دوستان و مردم اطراف‌تان ارتباط مناسب برقرارکرده و همیشه درکنارشان باشید. حتی با کمک اینترنت می‌توانید دوستان قدیمی‌تان را پیدا کرده و گذشته‌تان را مرور کنید. با این کار می‌توانید روی اطرافیان‌تان تاثیر گذاشته و نزد آنها از اهمیت خاصی برخوردار شوید.زندگی زمانی مفهوم واقعی‌اش را پیدا می‌کند که بتوانید به جزئیات به ظاهر کم اهمیت در روابط خود با دیگران بخوبی توجه کنید.. می‌توانید با اثر مثبت گذاشتن روی دیگران به زندگی‌تان معنای خوبی ببخشید و حتی پس از مرگ هم در یاد و خاطرها بمانید.