درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

رفاه اجتماعی درسایه بهداشت روان

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : یکشنبه 27 مهر 1393
بیماری‌های روحی روانی از بدو پیدایش بشر وجود داشته‌اند و هیچ فردی از هیچ طبقه اقتصادی و اجتماعی خاصی در مقابل آن‌ها مصونیت نداشته و این بیماری‌ها، همچنان بشر را تهدید می‌کنند.
خوشبختانه نهضت بهداشت روانی در نیم‌قرن اخیر، افکار غلط و خرافات در مورد این بیماری‌ها را کنار گذاشته و نشان داده که بیماری‌های روانی، قابل پیشگیری بوده است و در صورتی که مانند سایر بیماری‌ها بموقع تشخیص داده و درمان شود به همان نسبت از مزمن شدن و عوارض آن کاسته خواهد شد. در تعریف بهداشت روان آمده است: بهداشت روان، علمی برای بهتر زیستن و رفاه اجتماعی است که تمام زوایای زندگی را از نخستین لحظات حیات جنینی تا مرگ اعم از زندگی نوزادی، کودکی تا نوجوانی و بزرگسالی تا سالمندی را در برمی‌گیرد. بهداشت روانی، دانش و هنری است که به انسان کمک می‌کند تا با ایجاد روش‌هایی صحیح از لحاظ روانی و عاطفی با محیط خود سازگار شود و راه‌حل‌های مناسبتری را برای حل مشکلات خود انتخاب کند. اگرچه بهداشت روان به مفهوم کلی در مقابل تمام بیماران و همه افراد سالم متعهد است، اما برخی گروه‌ها و جمعیت‌ها، نیازمندی و آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به بهداشت روان دارند. این افراد عبارتند از: بیماران و معلولان روانی، عقب‌ماندگان ذهنی، بیماران صرعی، سالمندان، معتادان، بیکاران، نیازمندان اقتصادی، کودکان و نوجوانان، زنان باردار، جدا شده از همسر و داغدیده، افراد بی‌سرپرست، زندانیان، مهاجران
و امثالهم.
متأسفانه در بسیاری از کشورهای دنیا، ‌بهداشت روان و بیماری روانی به اندازه سلامت جسمانی و بیماری جسمی، اهمیت ندارد و مورد بی‌توجهی و غفلت قرار می‌گیرد.
براساس آمار سازمان بهداشت جهانی حدود450میلیون نفر از مردم دنیا از یک بیماری روانی یا رفتاری رنج می‌برند و در سال گذشته میلادی، 33درصد از مردم سراسر جهان، به دلیل بیماری‌های عصبی در بخش‌های روانپزشکی بیمارستان‌ها بستری شده‌اند؛بیماری افسردگی تک قطبی، علت5/12 درصد از بیماری‌های روحی و روانی مردم سراسر عالم است.
ادامه در ادامه


براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :