درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
  • تاریخ ارسال : دوشنبه 05 آبان 1393
معمولا هرکس در هر دوره از زندگی‌اش به دلایلی ممکن است دچار افسردگی کوتاه یا طولانی‌مدت شود. رهایی از افسردگی گاه طاقت فرسا و به مشاوران متخصص در این امور نیاز است، اما زمانی که دچار افسردگی شده‌ایم باید مراقب باشیم با افکار غلط به وضع بد خود دامن نزنیم.

در واقع وقتی نسبت به شرایط به وجود آمده در زندگی‌مان احساس بدی داریم و افسرده هستیم، مدام آرزو می‌کنیم کاش هر چه سریع‌تر از این وضع خلاص شویم و روحیه‌مان خوب شود. این موضوع بسیار طبیعی و از ویژگی‌های انسان است، چرا که او دوست دارد هیچ موضوعی روزگارش را تیره و تار نکند، اما متاسفانه این تفکر و این‌گونه تلاش‌مان برای رهایی از اندوه، ممکن است نتیجه‌ای کاملا عکس بدهد و ما را به وادی افسردگی عمیق‌تری بکشاند. مقاومت در برابر این شرایط موجب می‌شود بیش از هر لحظه دیگر روی مشکل خود متمرکز شویم و احساس مان بدتر شود، زیرا فکر کردن به وضع موجود لحظه‌ای رهایمان نمی‌کند و ما را آسوده نمی‌گذارد. حقیقت این است که هرگز نمی‌توان روی همه چیز تسلط داشت و آن را کنترل کرد. بویژه اگر موضوعی بشدت آزارمان داده باشد، وقتی سعی کنیم به زور خود را از افسردگی برهانیم بیشتر مضطرب شده، گرفتار احساسات بد و ناخواسته دیگری نیز می‌شویم. بنابراین گاهی اوقات بهترین روش این است که دست از کنترل اوضاع بردارید و مقاومت نکنید. تنها باید بپذیرید که مشکلات و ناراحتی‌های معمول زندگی زودگذر هستند و طی زمان برطرف می‌شوند و آن گاه رهایی از افسردگی آسان‌تر می‌شود.

بیزاری از احساس بد

در لحظات افسردگی معمولا افکاری مانند: «دارم دیوانه می‌شوم»، «این وضع هیچ وقت تمامی ندارد.»، «چرا نمی‌توانم مثل بقیه از زندگی لذت ببرم.» و «من خیلی بدبخت هستم» به سراغ‌مان می‌آید. ذهن‌مان شروع به افزودن احساسات منفی جدیدتری به احساسات بد قبلی می‌کند و بتدریج ترس از گرفتار ماندن در این افسردگی اوضاع را وخیم‌تر می‌کند. در واقع این ذهن فرد افسرده است که همه چیز را برایش مشکل و غیرقابل تحمل‌تر می‌کند. می‌توانید با یک آزمایش کوچک پی به صحت این موضوع ببرید. هر وقت موضوعی شما را ناراحت کرد، به آن بدون هیچ نوع دغدغه فکری نگاه کنید و هرگز آن را ارزیابی نکنید و اجازه دهید زمان آن را حل کند، سپس متوجه می‌شوید که آن موضوع ناراحت‌کننده چقدر راحت از کنارتان می‌گذرد و هرگز شما را به افسردگی نمی‌کشاند. با این روش دیگر بی‌جهت ذهن‌تان دچار آشوب و دلواپسی نمی‌شود. در حقیقت وقتی موضوعی بد با فرآیندهای ذهنی حمایت نشود بسرعت ضعیف می‌شود و دیگر توان افسرده‌کردن شما را ندارد. بنابراین با افکار منفی، موضوع ناراحت‌کننده را تغذیه و نیرومند نکنید تا زودتر به آرامش برسید.

مقایسه نکنید


براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :