درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

ارامش شرط نشاط

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : چهارشنبه 07 آبان 1393
یک عمر کار می‌کنیم و اگر خیلی خوش‌شانس باشیم، جدا از تأمین نیازهای اولیه معاش، پس‌انداز هم می‌کنیم. آن‌وقت نوبت به کهنسالی می‌رسد که آبستن ناگزیر بیماری است و حالا باید نه فقط هر آنچه پس‌انداز کرده‌ایم، که دارایی‌های دیگرمان را هم به حراج بگذاریم تا بتوانیم سلامت خود را که از هر چیز دیگر مهم‌تر است، بازیابیم. آن هم نه برای یک عمر دیگرباره داشتن، که فقط برای چند سالی بیشتر ادامه دادن... .

این دور باطل به حراج گذاشتن زندگی در جوانی و میانسالی برای خریدن زندگی در پیری و کهنسالی، یکی از مهم‌ترین عوامل پریشان‌حالی و گسست روانی ما انسان‌های مدرن در این زمانه شلوغ و پرسرعت است که همه‌چیز در آن حول محور پیش رفتن آن هم با سرعت هرچه تمام‌تر می‌‌گردد. ما فقط می‌خواهیم پیشرفت کنیم و جلو برویم. نمی‌خواهیم حتی لذت ببریم؛ نه چون ریاضت‌پسندیم و کلبی‌مسلک، بلکه چون لذت را فقط در ترقی معنا می‌کنیم و خطاهای آشکاری همچون زندگی برای کار، نه کار برای زندگی، یا همین دور باطل زندگی برای پول و پول برای زندگی، حتی این بدیهیات روشن و واضح نیز نمی‌تواند ما را از حرکت در مسیری که می‌دانیم بی‌راهه است و به مقصد منتهی نمی‌شود، بازدارد. دنیای مدرن اساسا دنیای دورهای باطل است. اگر زمانی بیماری و ناخوشی، برخاسته از طبایع طبیعی بود و با داروهای طبیعی هم درمان می‌شد و همه چیز سر جای خود قرار داشت، حالا عواملی باعث بیماری می‌شوند که درمان به سبک قدیم را ناممکن می‌سازند. حالا ما با مواد شیمیایی سرطان می‌گیریم و با شیمی‌درمانی هم قرار است درمان بشویم. با تنفس هوای آلوده و پرضرر، بیمار می‌شویم و با مصرف قرص‌های مضر و پرعارضه، به دنبال مداوا هستیم؛ مثل معتادی که درد و درمانش هر دو یک چیز است، مواد مخدر!

این‌، تصویر زندگی ما در این زمانه است و ناچاریم آن را بپذیریم. اما چگونه می‌شود از این مخمصه جان‌سالم به در برد؟ انکار کردن، دردی از ما دوا نمی‌کند. پس نمی‌توانیم به سنتی زیستن تام و تمام بیندیشیم و خود را فریب دهیم. سودای رمانتیک بازگشت به گذشته ناممکن است همان‌طور که آرزوهای دور و دراز معطوف به آینده نیز بهره‌ای از واقعیت ندارد. ما در بهترین حالت می‌توانیم نیازهایمان را کنترل کنیم و نه مثل گذشتگان با رضایت، که بنا به اقتضای دوران، در عین نارضایتی و با تحمل درد ـ دردِ نخواستن ـ از سرعتمان کم کنیم و آرام‌تر برانیم. این وظیفه فردی ماست اما جامعه نیز در قبال ما وظایفی دارد. به طور خاص درباره بحث نخستی که مطرح شد یعنی مسأله سلامت و امنیت و آرامش روانی مبتنی بر آن، طرح نظام سلامت ـ که در دستور کار دولت قرار گرفته ـ یکی از راهکارهای مؤثری است که در صورت تحقق یافتن می‌تواند بار روانی مهمی را از دوش شهروندان کم کند و به آنها فرصت زندگی بهتر و آرام‌تر بدهد. فیلم مستند «سیکو» ساخته مایکل مور که به مسأله بهداشت و درمان در آمریکا می‌پردازد، نمونه خوبی برای مشاهده عینی آسیب‌ها و مشکلات ناشی از نداشتن بیمه درمانی کامل و درخور است و تماشای آن می‌تواند ضرورت اجرای طرح نظام سلامت در جامعه ما را ـ که به دلیل عنادهای قدرت‌های جهانی بخصوص آمریکا به شـــکلی ناعادلانه عقب نگه داشته شده ‌ـ آشکارتر کند.


براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :