درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

قدم نو رسیده مبـارک

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
قدم نو رسیده مبـارک
  • تاریخ ارسال : یکشنبه 25 آبان 1393
قدم نو رسیده مبـارک

فرزند دلبندتان به دنیا آمده و سرتان گرم رسیدگی به این قدم نورسیده است؟ باید تا دیر نشده دست بجنبانید و برای دریافت شناسنامه نوزاد خود اقدام کنید.

دريافت شناسنامه براي نوزاد مراحل چندان پيچيده‌اي ندارد. با اين حال اگر با آگاهي قبلي به سراغ اين كار برويد، در شلوغي كارها و ذوق و شوق بچه‌دار شدن احتمالا وقت و انرژي كمتري براي آن صرف مي‌كنيد. بد نيست بدانيد براي دريافت شناسنامه نوزاد دلبندتان، ۱۵ روز پس از تولد فرصت داريد. البته اين به اين معنا نيست كه بعد از گذشت اين ۱۵ روز، ديگر نمي‌توانيد براي فرزند خود شناسنامه دريافت كنيد بلكه كمي هزينه و دردسر‌تان بيشتر مي‌شود.

گام اول
دريافت گواهي تولد

گواهي تولد در‌‌ همان بيمارستاني كه كودك در آن به دنيا آمده صادر مي‌شود. ارائه شناسنامه والدين نوزاد و همچنين سند ازدواج آنها براي دريافت گواهي تولد در بيمارستان الزامي است. برخي از بيمارستان‌ها بخش جداگانه‌اي براي ارائه گواهي تولد درنظر گرفته‌اند. اگر كودك در محلي به غيراز بيمارستان به دنيا آمده باشد بايد يك پزشك و يا ماما براي او گواهي تولد صادر كند تا جلوي صدور شناسنامه‌هاي تكراري يا ادعاي ديگران در مورد اين نوزادگرفته شود. يكي از راه‌هاي دريافت گواهي تولد، امضا و تأييديه ۳ شاهد است كه تولد نوزاد را تأييد كنند و والدين به همراه نوزاد و با در دست داشتن اين تأييديه مي‌توانند به يك پزشك مراجعه و گواهي تولد را از او دريافت كنند. درصورت به همراه‌نداشتن گواهي تولد، مراجعه براي دريافت شناسنامه نوزاد كار سختي خواهد بود.

گام دوم
مراجعه به اداره ثبت احوال

تمام اداره‌هاي ثبت احوال موظف به ارائه خدمات صدور شناسنامه نوزاد هستند. معمولا پدر نوزاد براي دريافت شناسنامه به اداره ثبت احوال مراجعه مي‌كند. با اين حال علاوه بر پدر، جد پدري هم با ارائه شناسنامه مي‌تواند براي دريافت شناسنامه نوزاد اقدام كند. درصورتي كه ازدواج والدين نوزاد قانونا به ثبت رسيده باشد، مادر نوزاد هم مي‌تواند براي دريافت شناسنامه فرزند تازه متولد شده‌اش به اين اداره مراجعه كند؛ وصي، قيم، يا امين هم همينطور البته با ارائه مدارك قانوني. متصدي يا نماينده مؤسسه‌اي كه طفل به آنجا سپرده شده است هم مسئول دريافت شناسنامه براي كودكاني هستند كه‌‌ رها شده و يا به مراكز بهزيستي سپرده شده‌اند. همه اين افراد بايد مدارك شناسايي و مدارك وكالت يا نماينده بودن خود را به متصدي صدور شناسنامه ارائه دهند.

گام سوم
ارائه مدارك و تكميل فر‌م‌ها


براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :