درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

بخش مشاوره كودك...دروغ گویی در فرزندان

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : سه شنبه 11 آذر 1393
دروغ گویی در فرزندان

کودکان تا حدود چهار سالگی بر اساس خوشنودی والدینشان رفتار می کنند.«هرچیزی که مامان و بابا رو خوشحال کنه خوبه و هرچیزی که اونا رو عصبانی کنه بَده»بی تردید اگر دختر کوچکی به مادرش بگوید که گلدان مورد علاقه او شکسته، مادرش خیلی عصبانی میشود . از آنجا که عصبانی کردن مادر بَد است ! راه حل واضح و روشن کودک این است که بگوید من نشکستم.

یاد گرفتن تفاوت بین حقیقت و دروغ و افسانه نیاز به زمان دارد، حتی کودکان کلاس اول هم ممکن این تفاوت را درک نکنند. فقط 18.2 درصد کودکان شش ساله این تفاوت را کاملاً فهمیده اند، اما تا حدود نه سالگی تقریباً همه ی کودکان می فهمند که داستان ها واقعی نیستند.

زمانیکه کودک مرز بین رویا و واقعیت را می فهمد، پس یاد میگیرد که دروغ، دروغ است حتی اگر مصلحتی باشد. در حدود هفت سالگی کودک نسبت به دروغ گفتن احساس بدی پیدا می کند،کودک در این سن مفهوم کار بد، مجازات وجنایت را درک میکند و حتی از مجازات خدا هم می ترسد. در حدود 11 یا 12 سالگی درک می کند که جامعه بر مبنای اعتماد بنا شده است و اگر نتواند اعتماد مردم را جلب کند شکست می خورد. آرمانگراهای فردا همین جاست که شکل گیری شخصیت خود را آغاز می کنند. وقتی ودکتان دروغ می گوید آنرا مشکل شخصیتی نپندارید بلکه از راه حلهای زیر استفاده کنید تا کودک برحسب درکش بتواند راستگو باشد.

1. مفهوم حقیقت را به کودک بیاموزید:


براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :