درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

اهمیت اختلالات جنسی در روابط زناشویی در زنان ایرانی

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : دوشنبه 22 دي 1393
اهمیت اختلالات جنسی در روابط زناشویی در زنان ایرانی


در خبرها آمده بود: 40 درصد از زوج هاي ايراني به اختلالات رواني ـ جنسي دچار هستند.


اختلالات رواني، جنسي يا همان اختلالات جنسي، در ميان تمام مردم دنيا، از همه فرهنگ ها و قوميت ها شايع است. اما آن چه ما و بسياري از فرهنگهاي مشابه ما را از ديگر ملل جدا ميكند، نحوه برخورد با اين پديده است. دركشورهاي غربي بر روي مسايل جنسي تحقيقات مفصلي انجام ميگيرد و روزانه چندين نتيجه تحقيق در سايت هاي پزشكي مطرح ميشود. سكسولوژي به عنوان يكي از شاخه هاي مهم علم روانپزشكي مدتهاست كه مورد توجه مردمان جامعه مدرن و جهان امروز قرار گرفته است، اما مسئله اختلالات رواني ـ جنسي، از جمله بيماريها و اختلالاتي است كه در كشور ما هميشه در پرده اي از ابهام مطرح شده و گاه چنان مبهم است كه نه تنها مسئله اي را روشن نميكند، بلكه بر پيچيدگي آن مي افزايد.


اختلالات رواني ـ جنسي شايع در ايران


شايع ترين اين اختلالات در زنان، چهار مورد هستند:


1ـ ازدواج به وصال نرسيده (unconsummated marriage)


2ـ نداشتن شوق و ميل جنسي (sexual desire disorder)


3ـ عدم تحريك جنسي (sexual arousal disorder)


4ـ نرسيدن به اوج لذت جنسي (ارگازم) (orgasmic disorder)
شرايط فرهنگي ـ اجتماعي و نحوه تربيت در سرزمين ما گاه زن را وادار به سركوب تمايلات جنسي كرده و پاره اي از زنان، تمايلات جنسي را تا حد يك گناه تصور ميكنند. اين موضوع يكي از اصلي ترين دلايل نداشتن شوق و ميل جنسي در زنان است. تحقيقات روانپزشكي اثبات كرده است كه اين اختلال عموماً جنبه ارگانيك ندارد. از سوي ديگر گروهي زنان ايراني را مورد اتهامي سخت و تلخ و تاريخي به نام سرد مزاجي مي كنند.


"سردمزاجي" (frigidity) واژه اي است كه درباره ميل جنسي و نحوه رفتار جنسي زنان گفته ميشود؛ اما، اين واژه، واژه اي است كه كاملاً بار توصيفي، محاوره اي و ژورناليستي دارد و تقريباً از معناي علمي و كاربرد علمي تهي است. اين واژه را به معناي كم بودن شوق و ميل جنسي آورده اند. شايد به همين دليل است كه بررسي يك زن با اين توصيف از نظر سكسولوژي، قابل قبول نيست. اگر زني با نبود شوق و ميل جنسي (low sexual desire) يا نرسيدن به ارگاسم، به پزشك مراجعه كند، از اين واژه درباره او استفاده نمي شود، بلكه با بررسي دقيق روانپزشكي به علتي كه اين عارضه را پديد آورده، پرداخته ميشود. زيگموند فرويد كه پس از گذشت سالها از طرح نظراتش، امروز در دنياي روانشناسي به زعم عده اي عقايدش به عنوان يك موضوع پيش پا افتاده تلقي مي شود، در تفسيرش از اختلالات جنسي از اين واژه استفاده كرده است و معتقد است كه در روند تكاملي رواني ـ جنسي زن، اشكالي وجود داشته كه منجر به بروز اين اختلال شده است. امروزه نظر فرويد در اين مورد چندان جدي تلقي نمي شود.


روانپزشكان بر اين عقيده اند كه در اختلالات جنسي زنان، مسايل جسمي يا ارگانيك نقش بسيار كمرنگي دارد و مسايل فرهنگي ـ تربيتي و حتي تجارب شخصي مؤثرتر هستند.