درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام
  • تاریخ ارسال : جمعه 6 آبان 1390

هدف
هدف تربیت افرادی است كه بتوانند:
الف ) به عنوان كارشناس آمار در سازمانها و ادارات به تجزیه و تحلیل اطلاعات آماری بپردازند.
ب ) تمام درسهای آمار و احتمال را در مدارس تدریس نمایند.
ج ) تحصیلات خود را در سطح كارشناسی ارشد و دكترا ادامه بدهند. 

فارغ‌التحصیلان می‌توانند
الف ) در مسایل ساده آماری به منظور رفع نیاز موسسات صنعتی، اقتصادی، اجتماعی ، كشاورزی، مراكز درمانی و غیره به مدلسازی بپردازند.
ب ) مفاهیم آماری را درك نموده و به تجزیه و تحلیل اطلاعات بپردازند.
ج ) با تحلیل اطلاعات به برنامه‌ریزی صحیح و علمی بپردازند.
د ) از بسته‌های آماری رایانه‌ای به منظور توصیف داده‌ها و انجام استنباط آماری استفاده نمایند.

معرفی علم آمار به زبان ساده، پیشگویی بر اساس اعداد و ارقام است. به عبارت دیگر یك آماردان می‌تواند بر اساس مجموعه اطلاعات عددی و بر مبنای مدل‌های ریاضی و مدل‌های نظریه احتمال، پیشگویی كند. یعنی به یاری اطلاعات گذشته، نحوه رفتار یك فرآیند را پیش‌بینی نماید. از همین رو می‌توان گفت كه علم آمار نتیجه‌گیری از جزئیات و یا رسیدن از جزء به كل می‌باشد.
كار علم آمار كمك به تفكر علمی است و آمارشناس كسی است كه مشاهده می‌كند و اطلاعاتی به دست می‌آورد و سپس اطلاعات به دست آمده، اتفاقات و حوادث را پیش‌بینی می‌كند.
علم آمار براساس اطلاعات و داده‌های موجود به مدل‌سازی ریاضی از پدیده‌های طبیعی و واقعی می‌پردازد. و چون امروزه دانشمندان هر علمی سعی می‌كنند از ابراز ریاضی برای مطالعات خود استفاده نمایند در نتیجه علم آمار برای بررسی و مطالعه مسائل دنیای واقعی به یاری مدل‌سازی ریاضی، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه 
قوی بودن در علم ریاضی برای موفقیت در رشته آمار ، امری ضروری است چون مباحثی كه در علم آمار مطرح می‌شود با ریاضیات ارتباطی تنگاتنگ دارد. قدرت درك علمی مسایل آماری و تجزیه و تحلیل احتمالی مطالب نیز ضروری است.
علاوه بر دانشجویان، اساتید رشته آمار نیز معتقد هستند كه دانشجویان این رشته باید در دروس ریاضی قوی باشند و حتی در یك نظرخواهی از 12 استاد رشته آمار دانشگاههای مختلف كشور، 10 تن از اساتید به اهمیت بسیار علم ریاضی در آمار اشاره كرده‌اند. دانشجوی این رشته باید توانایی و ابتكار در تجزیه و تحلیل و حل مسائل ریاضی داشته و به آموزش و یادگیری علوم كامپیوتر علاقه‌مند باشد.
وقتی می‌گوئیم كه ریاضیات در این رشته حرف اول را می‌زند پس باید دانش‌آموزان قوی ریاضی فیزیك وارد این رشته بشوند. اما چون در نظام قدیم متوسطه ، آمار یكی از درسهای دانش‌آموزان علوم انسانی بوده است، دانش‌آموزان رشته ریاضی تصور می‌كنندكه رشته آمار بیشتر به علوم انسانی برمی‌گردد و به همین دلیل هنگام پركردن فرم انتخاب رشته، رشته آمار را به عنوان یكی از اولویت‌های آخر خود انتخاب می‌كنند.
همچنین از دیدگاه دانشجویان فوق علاقه‌ به رشته آمار، قدرت تجزیه و تحلیل خوب ، صبر و حوصله ، پشتكار و تلاش ،‌ آشنایی با كامپیوتر و علاقه به تحقیق و پژوهش برای دانشجویان این رشته ضروری استبراي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :