درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام درخواست مشاوره و ارسال سوال الو روانشناس در اینستاگرام الو روانشناس در تلگرام

بخش مشاوره کنکور... تجربی - پزشکی >> شنوایی سنجی

t.me/alo_ravanshenas_ir :تلگرام " اَلو روانشناس "
  • تاریخ ارسال : شنبه 19 آذر 1390

هدف و ماهیت
گوش‌هایت را بگیر و دنیای سرشار از سكوت را تصور كن! دنیایی كه در آن تنها صدای بوق بلند اتومبیل‌ها را بطور مبهم می‌شنوی اما از ترنم آبی باران، نغمه‌های سبز پرندگان، نوای دلنشین مادر و صدای خنده‌های شادمانه كودكان بی‌خبر خواهی ماند.
سخت است. نه؟ تحمل سكوتی كه ناشنوایان سال ها گرفتار آن هستند، برای چند ساعت نیز دشوار است. چرا كه نداشتن حس شنوایی یعنی محروم ماندن از نغمه‌های خوش هستی، محدود شدن ارتباطات، اختلالات گفتاری و ...

پس بیا فكر دیگری كنیم. بیا تصور كن كه اگر به یاری تو یك ناشنوا با دنیای آواها و نغمه‌ها آشنا شود، چه احساسی خواهی داشت؟ آیا فكر نمی‌كنی كه این لذت بزرگ تر از همه لذت ها است؟ لذت این كه یك ناشنوا با لبخندی شیرین به تو بگوید كه به یاری علم، اندیشه و دست های پرمحبتت، برای اولین‌بار نغمه پرندگان را شنیده است.
این لذتی است كه بسیاری از شنوایی شناسان با آن آشنا هستند. البته تجویز سمعك مناسب به ناشنوایان و كم‌شنوایان و ارائه آموزش های لازم برای چگونگی استفاده از آن ، تنها یكی از زمینه‌های فعالیت متخصص شنوایی‌شناسی است. چرا كه رشته شنوایی‌شناسی دارای ابعاد بسیاری هست و در نتیجه زمینه‌های فعالیت آن نیز متعدد می‌باشد.
شنوایی‌شناسی علم شناخت و مطالعه شنوایی و اختلالات آن است كه شامل ارزیابی و تشخیص اختلالات شنوایی و تعادل، حفاظت و پیشگیری، آموزش و توان‌بخشی می‌شود. یعنی یك شنوایی‌شناس با استفاده از دستگاه های مختلف و آزمایشات متنوع به ارزیابی شنوایی و تشخیص ضایعات شنوایی از مسیر گوش خارجی تا كورتكس مغز پرداخته و یا سیستم تعادل را ارزیابی كرده و ضایعات آن را تشخیص می‌دهد و سپس نتیجه آزمایشات را به پزشك معالج از جمله متخصص گوش و حلق و بینی ، مغز و اعصاب و یا اطفال ارائه می‌دهد.
همچنین یكی از وظایف بسیار مهم شنوایی‌شناسی، پیشگیری و حفاظت از شنوایی است. زیرا همه می‌دانیم كه بهترین ، راحت ترین و كم‌هزینه‌ترین راه برای حفظ بهداشت و سلامت یك جامعه پیشگیری است. در زمینه شنوایی نیز باید به یاری آزمون غربالگری شنوایی (پیش‌بینی افت شنوایی) از ضایعات مربوط به این بخش تا حدود زیادی پیشگیری نمود.
آزمونی است كه باید در دوران نوزادی كودك انجام شود تا در صورت مشاهده ضایعات شنوایی از همان ابتدا تحت مداوا قرار گیرد. همچنین در مهدكودك، مدرسه و در ابتدای ورود به دانشگاه نیز لازم است كه كودكان و نوجوانان تحت غربالگری شنوایی قرار گیرند چرا كه بسیاری از اختلالات شنوایی دیرآغاز هستند و در سنین كودكی یا نوجوانی بروز می‌كنند.
از سوی دیگر افرادی كه به نوعی در مراكز پر سر و صدا كار می‌كنند باید تحت این آزمون قرار بگیرند تا كسانی كه دچار ضایعات شنوایی شده‌اند مشخص شده و مداوا شوند. و در نهایت یك شنوایی‌شناس می‌تواند به توانبخشی بپردازد یعنی اگر مشكل شنوایی یا ناشنوایی یك فرد قابل درمان نباشد، شنوایی‌شناس با تجویز سمعك مناسب، تنظیم سمعك مورد نظر با گوش كم شنوا یا ناشنوا و ارائه آموزش های لازم برای چگونگی استفاده از سمعك به وی یاری می‌رساند. همچنین در این مرحله شنوایی‌شناس به فردی كه دچار ناشنوایی كامل است و یا قدرت شنوایی او بسیار كم است و نمی‌تواند به یاری حس شنوایی خود ارتباط برقرار كند، لب‌خوانی و گفتار خوانی را آموزش می‌دهد.
رشته شنوایی‌شناسی دارای چهار حیطه اصلی است كه عبارتند از :براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
نام کاربری :
رمز عبور :